Modelism - RHC Forum: Bixler 2 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bixler 2 Kit

#1 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 26 February 2013 - 06:42 PM

Salut , sunt in asteptarea unui kit de la HK al unui motoplanor sub forma de kit , este vorba despre Bixler 2 , varianta cu flapsuri , o sa mai postez aici dupa ce intru in posesia lui , si o sa mai cer sfaturi de la cei '' batrani '' in ale zborului , pana atunci ...
0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2013 - 06:56 PM

Fara suparare, e un ARF, il mut la ARF.
0

#3 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 26 February 2013 - 07:24 PM

Vezi postareastiganas, la 26 February 2013 - 06:56 PM, a spus:

Fara suparare, e un ARF, il mut la ARF.


Pai este kit , uite aici http://www.hobbyking...Flaps_KIT_.htmlhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/yahoo.gif
0

#4 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 26 February 2013 - 07:25 PM

Mai bine imi dai cateva sfaturi pentru echiparea lui
0

#5 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 26 February 2013 - 07:29 PM

Ce echipare?Asta zboara cu orice(exceptand extremele).Motor 28xx la 1500-2000kv elice apc 7x4 servo 9g oricare lipo 3s 2200 esc 20-25 oricare.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 26 February 2013 - 07:29 PM

0

#6 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 26 February 2013 - 07:33 PM

Vezi postareaCiprian97, la 26 February 2013 - 07:29 PM, a spus:

Ce echipare?Asta zboara cu orice(exceptand extremele).Motor 28xx la 1500-2000kv elice apc 7x4 servo 9g oricare lipo 3s 2200 esc 20-25 oricare.


Am motoarele astea
http://www.hobbyking...700KV_595W.html , cred ca asta este pentru racheta

http://www.hobbyking...nner_Motor.html

http://www.hobbyking...less_Motor.html

si nelamurirea mea , asta este arf,s-au kit ca nu mai inteleg http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif
0

#7 Useril este offline   R3dD3vil 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 1076
  • Inregistrat: 01-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane, elicoptere si orice zboara

Postat 26 February 2013 - 07:39 PM

Vezi postareamarian.dumitru74, la 26 February 2013 - 07:25 PM, a spus:

Mai bine imi dai cateva sfaturi pentru echiparea lui


este kit ca nu are nici o echipare, dar pe forum tot la arf se incadreaza, ca e facut de farica:) uite aici echipare



Motor
Esc
Servo
Baterie
MultiRotor: MultiWii Quad

---------------------------------

Aero: Spacewalker, Zaggy, Ultron, Sonic Low Wing(Termic), HK Bixler, Nemuritoru(Termic)
---------------------------------



Tx: Turnigy 9X





----------------------------------------------
Imagine postata
0

#8 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 26 February 2013 - 07:45 PM

Vezi postareaR3dD3vil, la 26 February 2013 - 07:39 PM, a spus:

este kit ca nu are nici o echipare, dar pe forum tot la arf se incadreaza, ca e facut de farica:) uite aici echipare



Motor
Esc
Servo
Baterie


Merci , dar din cat am citit pe forum majoritatea detinatorilor de Bixler2 nu sunt multumiti de motorizare din aceasta cauza am si ales varianta kit , motorizarea o voi alege si cu ajutorul vostru din cele de mai sus pe care le detin s-au ar trebui sa imi vina in viitorul apropiat http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif
0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2013 - 08:20 PM

http://www.rhcforum....iew-aeromodele/

de pilda asta e un kit:
http://www.rhcforum....rs-skyhawk-120/

Vezi postareamarian.dumitru74, la 26 February 2013 - 07:33 PM, a spus:


si nelamurirea mea , asta este arf,s-au kit ca nu mai inteleg http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 26 February 2013 - 08:21 PM

0

#10 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 26 February 2013 - 08:48 PM

Vezi postareastiganas, la 26 February 2013 - 08:20 PM, a spus:



Ok daca spui nu ma pun contra , pur si simplu am luat denumirea de pe site in care este sfecificat kit , mai exista si varianta
http://www.hobbyking...Flaps_ARF_.html

Produsul meu trebuie lipit , trebuie achizitionata electronica , montata , lipit fuselajul etc , nu vad legatura cu arf ,dar nu conteaza , terog sa imi spui care din motorizarile de mai sus le-ai recomanda pentru planorul asta
0

#11 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 26 February 2013 - 09:03 PM

Vezi postareamarian.dumitru74, la 26 February 2013 - 08:48 PM, a spus:

Ok daca spui nu ma pun contra , pur si simplu am luat denumirea de pe site in care este sfecificat kit , mai exista si varianta
http://www.hobbyking...Flaps_ARF_.html

Produsul meu trebuie lipit , trebuie achizitionata electronica , montata , lipit fuselajul etc , nu vad legatura cu arf ,dar nu conteaza , terog sa imi spui care din motorizarile de mai sus le-ai recomanda pentru planorul asta


KIT este atunci cand se prezinta sub forma de materiale brute sau debitate, placi, baghete, folii etc ce trebuiesc taiate gaurite, slefuite, imbinate toate dupa un plan dupa care il finisezi si abia in ultima instanta il echipezi - deci il construiesti de la zero .

ARF este orice model facut de fabrica dar care din motive de transport nu iti vine cu eleroanele lipite, aripile montate ,
capota prinsa in suruburi, profundorul la locul lui etc tu urmand doar sa pui electronica motorul elicea si gata ... dar aripile sun gata fabricate, fuselajul si el este gata construit, vopsit si asa mai departe .

Pana si biata Cessna de la ArtTech trebuie sa ii lipesti cate ceva pana a fi gata .. dar nu e kit .

In cazul tau denumirea de kit scrisa pe site arata mai mult faptul ca este vorba despre un "pachet" de elemente ale unui model dar ca iti mai trebuie cateceva ca sa il poti zbura desi era suficient ARF ca sa iti dai seama ca mai ai nevoie de ceva accesorii ..

cam asta !

P.S.

Insasi denumirea de ARF spune totul .. adica APROAPE gata de zbor ..
RTF .. e altceva .. ai tot inclusiv baterie .. la unele ai inclusiv statia si receptorul .

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 26 February 2013 - 09:05 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#12 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 26 February 2013 - 09:11 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 26 February 2013 - 09:03 PM, a spus:

KIT este atunci cand se prezinta sub forma de materiale brute sau debitate, placi, baghete, folii etc ce trebuiesc taiate gaurite, slefuite, imbinate toate dupa un plan dupa care il finisezi si abia in ultima instanta il echipezi - deci il construiesti de la zero .

ARF este orice model facut de fabrica dar care din motive de transport nu iti vine cu eleroanele lipite, aripile montate ,
capota prinsa in suruburi, profundorul la locul lui etc tu urmand doar sa pui electronica motorul elicea si gata ... dar aripile sun gata fabricate, fuselajul si el este gata construit, vopsit si asa mai departe .

Pana si biata Cessna de la ArtTech trebuie sa ii lipesti cate ceva pana a fi gata .. dar nu e kit .

In cazul tau denumirea de kit scrisa pe site arata mai mult faptul ca este vorba despre un "pachet" de elemente ale unui model dar ca iti mai trebuie cateceva ca sa il poti zbura desi era suficient ARF ca sa iti dai seama ca mai ai nevoie de ceva accesorii ..

cam asta !

P.S.

Insasi denumirea de ARF spune totul .. adica APROAPE gata de zbor ..
RTF .. e altceva .. ai tot inclusiv baterie .. la unele ai inclusiv statia si receptorul .


Merci pentru lamurire , sincer ma framanta mai mult motorizarea lui in acest moment , astept sugestii ....http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif
0

#13 Useril este offline   R3dD3vil 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 1076
  • Inregistrat: 01-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane, elicoptere si orice zboara

Postat 27 February 2013 - 07:38 PM

Vezi postareamarian.dumitru74, la 26 February 2013 - 09:11 PM, a spus:

Merci pentru lamurire , sincer ma framanta mai mult motorizarea lui in acest moment , astept sugestii ....http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif


deci, acelasi motor il am si eu Motor care merge ideal cu elicia asta Elicie
MultiRotor: MultiWii Quad

---------------------------------

Aero: Spacewalker, Zaggy, Ultron, Sonic Low Wing(Termic), HK Bixler, Nemuritoru(Termic)
---------------------------------



Tx: Turnigy 9X





----------------------------------------------
Imagine postata
0

#14 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 28 February 2013 - 06:16 PM

Vezi postareaR3dD3vil, la 27 February 2013 - 07:38 PM, a spus:

deci, acelasi motor il am si eu Motor care merge ideal cu elicia asta Elicie


Am comandat o elice chiar doua daca nu ma insel , 6x4 si 7x3 , motorul ( de fapt motoarele ) unul identic si unul de 1400kv esc de 30a si unul de 40a , probabil o sa il folosesc pe cel de 40a cu motorul de 1400 s-au de 2200 , aici ramane sa vad ce motorizare o sa folosesc
0

#15 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2101
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 28 February 2013 - 08:04 PM

Vezi postareamarian.dumitru74, la 28 February 2013 - 06:16 PM, a spus:

Am comandat o elice chiar doua daca nu ma insel , 6x4 si 7x3 , motorul ( de fapt motoarele ) unul identic si unul de 1400kv esc de 30a si unul de 40a , probabil o sa il folosesc pe cel de 40a cu motorul de 1400 s-au de 2200 , aici ramane sa vad ce motorizare o sa folosesc


Eu trag un Piper de 1520 mm anvergura, motor 3535 si 1.4-1,5 Kg cu regulator de 30A de la HK. La fel echipez si Fournierul de 1800mm. Pe Bixler 1400 am regulator de 20A , aceeasi sursa si trag de un an de el fara probleme. Nu vad la ce ai nevoie de 40A cand si 30A e mare.
Ai nevoie de un motor din seria 28xx cu KV 1450-1800 si cu elice 7x4. Ar trebui sa mearga ca racheta!
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#16 Useril este offline   DAC 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 472
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Gender:Male
  • Location:corbeanca ilfov

Postat 28 February 2013 - 10:51 PM

.......Iar , aeromodelism , este doar o amintire frumoasa , din vremuri dedemult , ce incepea cu pregatirea unui plan, cu un traforaj, cu debitarea baghetelor, etc....etc...devenit desuet. In glorioasele zile de azi, important este sa ne murdarim un pic de vopsea , de lipici , in rest , spume , cartoane , deproane , coji din cat mai mult plastic , dupa care , ne odihnim un pic , si ne minunam privind , ce fac alti aeromodelisti, de pe alte meleaguri.....Succesuri .
0

#17 Useril este offline   pinti2d 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti.
  • Interests:0727620967

Postat 28 February 2013 - 11:04 PM

Urmaresc cu mare interes acest post. Sper sa nu ma bag aiurea, dar si eu sunt pe masa de operatie cu un AXN, o varianta mai sexy si umpic mai agresiva a unui bixler, parerea mea. Modelul impreuna cu toate accesoriile au fost luate de pe HK. Problema ar fi ca a fost achizitionat acum 1 an si, pe vremea cand eram inca incepator si nici pana in ziua de azi nu am reusit sa il asamblez si sa il zbor. Lipsa mea de experienta m-a impins sa aleg unele piese mult prea "ozn" pentru ceea ce imi trebuie mie de fapt, iar aici ma refer la motor ( linck ) ,regulator ( linck ) ,servo ( linck ) si bec ( linck ). Acum pot spune ca am destula experienta si nu ma deranjeaza daca il fac racheta, problema e sa nu fie prea de tot. Dvs ce parere aveti? Stima.
0

#18 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2101
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 01 March 2013 - 08:54 AM

Vezi postareapinti2d, la 28 February 2013 - 11:04 PM, a spus:

Urmaresc cu mare interes acest post. Sper sa nu ma bag aiurea, dar si eu sunt pe masa de operatie cu un AXN, o varianta mai sexy si umpic mai agresiva a unui bixler, parerea mea. Modelul impreuna cu toate accesoriile au fost luate de pe HK. Problema ar fi ca a fost achizitionat acum 1 an si, pe vremea cand eram inca incepator si nici pana in ziua de azi nu am reusit sa il asamblez si sa il zbor. Lipsa mea de experienta m-a impins sa aleg unele piese mult prea "ozn" pentru ceea ce imi trebuie mie de fapt, iar aici ma refer la motor ( linck ) ,regulator ( linck ) ,servo ( linck ) si bec ( linck ). Acum pot spune ca am destula experienta si nu ma deranjeaza daca il fac racheta, problema e sa nu fie prea de tot. Dvs ce parere aveti? Stima.


Toate le-ai ales MULT supradimensionate. Incearca servo, speed controller cu UBEC incorporat, si motor. La motor ai si specificatiile pentru elice. Fa-l in aceasta configuratie si vei fi multumit. Un Li-Po 1300-1500mAh/3S este mai mult decat suficient.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#19 Useril este offline   pinti2d 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti.
  • Interests:0727620967

Postat 01 March 2013 - 11:17 AM

Vezi postareaGigiGL, la 01 March 2013 - 08:54 AM, a spus:

Toate le-ai ales MULT supradimensionate. Incearca servo, speed controller cu UBEC incorporat, si motor. La motor ai si specificatiile pentru elice. Fa-l in aceasta configuratie si vei fi multumit. Un Li-Po 1300-1500mAh/3S este mai mult decat suficient.


Stiu ca le-am dat "owerkill", dar eram la inceput si ma ghidam dupa principiul, cu cat mai mare si mai puternic cu atat mai bine. Intre timp am trecut de la Easy Star la Acromaster zburat juma de an fara probleme si la un Easy Glider Pro pe care inca il mai am, dar trebuie si el pus la punct. Mi-am adus aminte de acest proiect ce inghitea praf prin atelier si parca in acelasi timp mi-am adus aminte de EZ si inceputurile mele. Stiu ca citisem tot aici pe forum ca pentru a zbura un EZ fara probleme legate de vant si putere iti trebuie motor cu kv mare, elicie mica si ceva curaj. O sa va tin la curent cand ma voi apuca de el. Toata stima.
0

#20 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 04 March 2013 - 11:01 AM

Gata sunt fericitul posesor al unui Bixler 2 . Incerc cateva poze cand ajung acasa , pentru alegerea servo-urilor pentru profundor si elevator , am doua bucat servo Turnigy cu angrenaje metalice ma gandesc sa le pun pe acestea ,iar pentru eleroane si flapsuri celebrele HXT 900
0

#21 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 04 March 2013 - 07:52 PM

Super calitate , la prima vedere arata cel putin ca Easy Star2 ( l-am vazut si pe acesta inainte de a comanda ) are balamale la toate ( eleroane , flapsuri , elev , si rudder ) finisajul destul de bun , incet ma apuc de montaj , momentan mai astept motorul de 2200 kv si esc-ul de 40 , m-am decis sa merg pe aceasta echipare http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif
0

#22 Useril este offline   pinti2d 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti.
  • Interests:0727620967

Postat 04 March 2013 - 09:09 PM

Foarte, foarte nerabdator sa vad ce iese. Va rog mult sa ne tineti la curent cu poze de la montaj si toate cele. Stima.
0

#23 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 04 March 2013 - 09:18 PM

Vezi postareapinti2d, la 04 March 2013 - 09:09 PM, a spus:

Foarte, foarte nerabdator sa vad ce iese. Va rog mult sa ne tineti la curent cu poze de la montaj si toate cele. Stima.


Dar cum crezi ca sunt eu ? astept motorizarea si dau drumul constructiei , va tin la curent cu pasii constructiei conform manualuluihttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif
0

#24 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2013 - 09:40 PM

Nu ma ucide, bixler are manual ?

Cate pagini are ?

Vezi postareamarian.dumitru74, la 04 March 2013 - 09:18 PM, a spus:

Dar cum crezi ca sunt eu ? astept motorizarea si dau drumul constructiei , va tin la curent cu pasii constructiei conform manualuluihttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif

0

#25 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 04 March 2013 - 09:45 PM

Vezi postareastiganas, la 04 March 2013 - 09:40 PM, a spus:

Nu ma ucide, bixler are manual ?

Cate pagini are ?




Ha ha ha , are 13 pagini dar nu este relevant din punctul meu de vedere , gasesti pe net cam tot , asa am facut si cu o baja ss care a venit in '' punga'' si l-am asamblat pas cu pas dupa youtube http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif
0

#26 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 05 March 2013 - 08:41 PM

Astazi am lipit sistemul de prindere al tijei de comanda de pe aripa , adica la eleron si la flaps , am folosit adezivul cu care vine kit-ul , este tare nenorocit , in sensul ca iti poate lipii si degetele intre ele , foarte bun adezivul , dilema este cu ce prind servo-ul pe aripa pentru eleron si flaps ? in carte spun ca se pune o picatura din acest adeziv pe servo si se fixeaza servo-ul in locasul lui , astept sugestii de la voi
0

#27 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2101
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 05 March 2013 - 09:21 PM

Vezi postareamarian.dumitru74, la 05 March 2013 - 08:41 PM, a spus:

Astazi am lipit sistemul de prindere al tijei de comanda de pe aripa , adica la eleron si la flaps , am folosit adezivul cu care vine kit-ul , este tare nenorocit , in sensul ca iti poate lipii si degetele intre ele , foarte bun adezivul , dilema este cu ce prind servo-ul pe aripa pentru eleron si flaps ? in carte spun ca se pune o picatura din acest adeziv pe servo si se fixeaza servo-ul in locasul lui , astept sugestii de la voi


Glue Gun, incalzit moderat si presat repede servoul pe pozitie.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#28 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 05 March 2013 - 09:25 PM

Vezi postareaGigiGL, la 05 March 2013 - 09:21 PM, a spus:

Glue Gun, incalzit moderat si presat repede servoul pe pozitie.


Ok merci , dar daca vreau sa schimb servo-ul ? se mai poate desface din lipitura fara sa rup aripa ?
0

#29 Useril este offline   pinti2d 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti.
  • Interests:0727620967

Postat 05 March 2013 - 09:34 PM

Vezi postareamarian.dumitru74, la 05 March 2013 - 09:25 PM, a spus:

Ok merci , dar daca vreau sa schimb servo-ul ? se mai poate desface din lipitura fara sa rup aripa ?


AAAAAAAA, aaaaaaaaaa, stiu eu. Parerea mea, asta folosesc si eu, servourile nu ies din locas nici "batute" dar schimbarea lor este foarte usoara la nevoie. Banda dublu adeziva, nu dau nume deoarece orice fel de banda e buna. Eu am luat de la Hornbach o rola "nesimtit" de mare la vre-o 20 lei pe care si acum o mai folosesc cu succes. Toata stima.
0

#30 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 05 March 2013 - 09:54 PM

Vezi postareapinti2d, la 05 March 2013 - 09:34 PM, a spus:

AAAAAAAA, aaaaaaaaaa, stiu eu. Parerea mea, asta folosesc si eu, servourile nu ies din locas nici "batute" dar schimbarea lor este foarte usoara la nevoie. Banda dublu adeziva, nu dau nume deoarece orice fel de banda e buna. Eu am luat de la Hornbach o rola "nesimtit" de mare la vre-o 20 lei pe care si acum o mai folosesc cu succes. Toata stima.


Deci sa merg cu glue gun
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro