Modelism - RHC Forum: frezare plastic - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

frezare plastic nu prea imi iese...

#1 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2013 - 05:52 PM

Salut,

Incerc sa frezez ceva plastic in scop de modelism (detalii fine) si am nevoie de sfaturi ca nu imi iese prea bine

Imagine atasata: Capture1.JPG

canalul marcat cu sageata albastra are 0.2 mm si e facut cu cu un v-bit datron 30°. Cel cu sageata rosie are 0.65mm si e facut cu datron de 0.6 (slot drill, un dinte). Ambele freze sunt din cele pentru recomandate pentru plastic, materialul placii e un ABS pentru gravat (pe dos, ca e vopsit rosu pe partea cealalta). Adanciturile mai groase sunt cu proxxon de 1mm (2 dinti) care mi se pare ca taie mai bine decat celelalte (desi parca a fost mai ieftina)

V-bit-ul a taiat ok, dar cealalta nu prea... pentru ambele am folosit 20Krpm (maxim) si 200mm/min avans, stropit cu apa, adancime 0.2mm

Sugestii va rog: mai repede, mai incet, (pentru ambele, avans / rpm), alte freze (cea de 0.6 or o folosesc aiurea, ori nu taie bine..) etc
sau orice alte idei aveti


Multumesc,
Mircea

Aceasta postare a fost editata de patrocle: 19 February 2013 - 05:54 PM

Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#2 Useril este offline   Greuceanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16-January 08

Postat 19 February 2013 - 06:06 PM

pare topit adica ori nu taie freza, ori are varfu' ciobit. poti incerca sa-i mai dai o data pe aceleas coordonate si exista sanse sa salveze treaba... depinde cat de adanc s-a dus topitura

Aceasta postare a fost editata de Greuceanu: 19 February 2013 - 06:06 PM

0

#3 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2013 - 06:29 PM

freza e aproape noua si nu am folosit-o decat in plastic. n-am nicio o sansa sa pun piesa la loc si nici nu conteaza, sunt doar probe ca sa vad daca se poate (sau mai exact daca pot eu) sa scot ce vreau

am refacut programul sa fac si slotul de 0.65 tot cu v-bit-ul. a inceput sa taie prost la un moment dat si apoi s-a rupt varful (cam 0.2 din el, adica ~ cat taiam pe adancime)...
fac ceva gresit? avans/adancime prea mare?? sau pe dos?

cred ca am fost norocos la incercarea anterioara, asta a iesit mult mai prost si acolo unde a mers freza. Ciudat e ca proxonul de 1mm si cel de 2mm taie ok, desi le-am folosit mult mai mult, inclusiv in aluminiu

sa incerc alte freze?

Aceasta postare a fost editata de patrocle: 19 February 2013 - 06:30 PM

Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#4 Useril este offline   Greuceanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16-January 08

Postat 19 February 2013 - 06:43 PM

Vezi postareapatrocle, la 19 February 2013 - 06:29 PM, a spus:

freza e aproape noua si nu am folosit-o decat in plastic.


adica (,) cati metri are? ca aproape noua e olecuta greu de definit

Vezi postareapatrocle, la 19 February 2013 - 06:29 PM, a spus:

a inceput sa taie prost la un moment dat si apoi s-a rupt varful (cam 0.2 din el, adica ~ cat taiam pe adancime)...
fac ceva gresit? avans/adancime prea mare?? sau pe dos?


cand a inceput sa taie prost f. probabil ca s-a ciobit varful, de ce... aici e cu probabilitati, de la scula proasta trecand prin "n-ai avut noroc" sau e scula pentru motoare care se invart invers si ajungand la ai scapat-o pe jos si s-a ciobit. din ce zici tu ca ai folost ca setari... ai viteza cam mica si asta cam duce la uzura prematura.
o posibilitate e sa fie freza impingatoare (cu spirala inversa) si pe astea daca le folosesti la viteze de avans mici le omori rapid... pune si o poza cu freza impricinata
0

#5 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2013 - 07:02 PM

nu stiu cat are dar eu fac numai piese mici si rar. nu cred ca am mers 50m, poate nici pe jumate

sigur nu sunt impingatoare. cu viteza mica te referi la rotatii sau avans? rpm mai sus n-am si eu as fi incercat avans mai mic (tinand cont ca n-am rpm), dar nu stiu za zic daca e ok
proba pot sa mai fac doar dupa ce merg la magazin :)

iaca si poza, nu arata prea bine... sper sa gasesc cauza, ca la freza noua la fiecare 3 piese nu m-as baga

Imagine atasata: Capture2.JPG
Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#6 Useril este offline   Greuceanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16-January 08

Postat 19 February 2013 - 07:13 PM

50m e destul de putin, nu-i normal sa arate uzura pana la cel putin de 3-4 ori mai mult.
viteza ma refeream la avans, eu n-as lasa nimic sa mearga sub 500mm/min si asta e totusi foarte putin
acum de freza din poza... nu le cunosc ca n-am folosit niciodata asa ceva dar la ochi asa seamana cu alea pentru "freze de mana"... daca-mi aduc eu aminte corect alea merg la 60k rpm... nu garantez (inca o data n-am folosit niciodata freze de genu' ala) da' s-ar putea sa fie turatia mica de vina
0

#7 Useril este offline   Greuceanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16-January 08

Postat 19 February 2013 - 07:34 PM

ce ar mai trebui sa verifici, daca nu cumva e freza pentru lemn... are pasul f mare si cam asa arata alea pentru lemn
0

#8 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 19 February 2013 - 07:57 PM

Plasticul nu-l frezezi cu ce ai prin debara, ca se topeste.
Sunt freze speciale cu un dinte, iar viteza este de 8000rot/min, si avans foarte mare (tatonezi)
0

#9 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2013 - 08:02 PM

nu e pentru lemn, e Datron 0068606E, au catalog pe site. nu fac copy/paste aici din el ca nu e frumos

doar de curiozitate, poate cineva sa imi explice de ce se uzeaza repede daca nu e turata destul (tinand cont ca si avansul e redus corespunzator) Inteleg sa nu taie frumos, sa fie ineficient, dar de ce sa se uzeze asa repede, ca doar sa intampla acelasi lucru, mai incet, ca la reluare.

plus ca vbit-ul cod 0068679A a facut doar doua piese ca alea pana s-a rupt (pot sa calculez, dar sigur iese sub 5m)

dupa un ochi la microscop as zice ca nu a taiat, plasticul nu e topit, ci zdrelit/impins mai degraba (plus ca toate taieturile au fost cu apa) Stiu cum arata cel topit :), e diferit

e drept, cutting speed imi iese bine mai mic decat cel dat ca referinta de ei pentru plastic (50-500m/min), pentru 0.6mm iese ~38m/min cu 20K rpm.
Imi trebuie de 2-3 ori mai mult pentru freze asa mici?
Sau alt material?
Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#10 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2013 - 08:07 PM

Vezi postareamincof, la 19 February 2013 - 07:57 PM, a spus:

Plasticul nu-l frezezi cu ce ai prin debara, ca se topeste.
Sunt freze speciale cu un dinte, iar viteza este de 8000rot/min, si avans foarte mare (tatonezi)


nu e chiar de prin debara, si e si fix cu un dinte. Cu 8000ture pe minut nu am incercat, dar cu 10.000 iese mult mai rau si pare ca se rupe freza mintenas
Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#11 Useril este offline   Greuceanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16-January 08

Postat 19 February 2013 - 08:26 PM

se uzeaza mai repede daca n-o folosesti in plaja ei optima, supraturata freaca mai mult, se incinge si decaleste, subturata forteaza mai tare taind bucati mai mari decat a fost proiectata pe care nu le poate degaja iar rezultatul este acelas, crapa

aia care s-a rupt... ai dat ceva prea mult (probabil adancime/trecere daca zici ca ai folosit 20k ture) sau ai ceva trepidatii in spindle
din experienta practica la plastic in mod generic iese bine cu:
turatie: 18-23k
avans: 1.5-2.5m/min
adancime: 1-2 diametre de freza

da nu stiu cat de valabile sant la tine setarile astea pentru ca profilul din poza este foarte diferit (pas f mare si spatiu mic de degajare) fata de ce stiu eu ca-i pentru plastic

Aceasta postare a fost editata de Greuceanu: 19 February 2013 - 08:30 PM

0

#12 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2013 - 08:47 PM

inteleg ce zici si ai dreptate.
doar la partea cu taiatul mai mult fiindca e subturata "am obiectii", musca fix tot atat daca si avansul e redus corespunzator. Singurul lucru care nu se repecata e viteza de taiere (intre tais si material) care devine prea mica. Nu ca asta ar fi putin, cica e esentiala ca sa iasa bine

Constructiv, cu frezele de la 1mm in sus pare ca e in regula. Cum sa fac cu cele mai mici? (planuiam sa folosesc si 0.1-0.2 :) )
Alt spindle spre 40-60K?
alte freze?
alt material?
alta masina cu totul? (asta e oricum doar de test de concept)

Aceasta postare a fost editata de patrocle: 19 February 2013 - 08:48 PM

Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#13 Useril este offline   Greuceanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16-January 08

Postat 19 February 2013 - 08:57 PM

0.1-0.2 si nu de gravura (conica) se cheama laser, eu unu cea mai subtire freza cilindrica pe care am vazut-o avea 0.35 :p
daca vrei asa ceva iti trebuie oricum masina de precizie si nu prea merge cu improvizatii iar materialul... tu stii ce-ti trebuie dar daca abs-ul dedicat pentru gravura nu-i bun... nush ce e mai bun
0

#14 Useril este offline   odin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 425
  • Inregistrat: 19-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:aero, navo, auto

Postat 07 May 2013 - 07:01 PM

Ce masina aveti? E home made sau china made? Sunteti sigur de avansul de care amintiti aici? Eu am facut teste, am cronometrat si am scris pe hartie vitezele efective. Ce scrie in Mach3 sau pe vre'un display de masina nu e 100s% sigur.

Cei de la care iau eu Datron nu dau nici o fisa pt scula - probabil din acelasi loc ati luat si dvs(ceva cu "mill", din RO?).
Materialul e ABSul colorat deasupra, folosit la gravura? Din ala lucrez si eu si e destul de moale...Nu racesc cu nimic.

Daca stau sa ma gandesc bine, 200mm/s e mult la avans; eu lucrez ABSul cu circa 20-25 mm/s(poate mai putin chiar) si frecventa de 250-260Hz pe spindle de 800w.
Cu turatia la spindle e alta poveste, in principiu pe displayul convertizorului e frecventa (la mine 250Hz inseamna 14970rpm).

Dati-mi un PM daca vreti sa mai discutam.
Spor!
0

#15 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2013 - 10:27 PM

Salut,

deocamdata e pauza, tot incerc sa imi fac alta masina si nu prea imi iese.
avansul de care ziceam era 200mm/min, nu pe secunda. 200mm/s ar fi mult intr-adevar :). Datron are catalog pe site cu viteze si formule de calcul recomandate, doar indicativ, desigur, ca e greu fara sa stii exact materialul.
Am scris si la support Datron, care s-a comportat exemplar. Mi-au zis ca pentru freza de 0.6 ar trebui sa plec de la 30.000rpm si avans 600-800mm/min, urmand sa fac experiente in jurul acestor valori
Eu folosesc EMC si pe ecran apare avansul exact cu care merge masina (nu cel propus), ca si calea urmata de scula (din nou, pe bune, nu cea dorita). De ex. in G64 o iti arata clar pe ecran cum rotunjeste toate colturile. si in g61 cum incetineste si accelereaza, la acelasi colt, executat perfect de data asta

cum ziceam, m-am oprit pana imi fac alta masina fiindca celei curente ii bate axul prea tare pentru asa freze mici si nici la vitezele acelea de avans nu ajunge.... O sa reiau daca o termin vreodata :)

Mircea
Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#16 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 07 May 2013 - 11:43 PM

huh! cum adica "calea urmata de scula (din nou, pe bune, nu cea dorita)" ??
nu folosesc EMC dar ce ai zis mai devreme imi suna cam aiurea
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#17 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2013 - 09:14 AM

nu e chiar aiurea. cauta pe net cum e G64 si G61 si o sa vezi. Cred ca in Mach3 ii zice Motion mode (constant velocity sau exact stop).
In G64 (constant velocity) scula nu merge pe unde i se spune, ci pe unde poate... masina tine viteza de avans constanta si deviaza de la traiectorie cu atat mai mult cu cat e capabila de acceleratii mai mici. De ex., nu ai cum sa faci un colt cu viteza constanta fiindca asta presupune acceleratii infinite, asa ca o sa iasa un arc de cerc.

In mach3, cel putin versiunea pe care o am eu, pe ecran coltul apare colt la executie (in view path), in realitate nu e. La fel, in celalalt mod, viteza afisata e cea programata si nu cu cat merge scula in mod real (aici e pe dos, pentru un colt masina trebuie sa franeze pana la zero si apoi sa accelereze in cealalta directie)

G64 e foarte potrivit pentru "artwork" unde nu conteaza foarte tare precizia, dar viteza de executie da. EMC mai are un mod pentru care eu nu stiu sa existe echivalent in Mach3, mod G64 Pxxx. Adica masina merge cu viteza maxima ce asigura o anume precizie (xxx) De ex. cu G64P0.075 o sa devieze maxim 7.5 sutimi de la traiectorie, dar viteza de executie e mult mai mare, mai ales la 2.5D. Cu ochiul nu se vede nimic (vorbim de artwork) insa timpul in care e gata piesa scade la jumate sau chiar mai mult
Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro