Modelism - RHC Forum: Demonstratii strung Sherline! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Demonstratii strung Sherline! Strunjire in metale "exotice" pe strung Sherline.

#1 Useril este offline   hobbytools 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Firme
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 17-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:scule si unelte, modelism, actorie, sah, nationalism

Postat 04 February 2013 - 10:53 PM

Stimati Domni,
Am realizat un canal pe youtube pe care am postat filme in care se fac prelucrari pe strungurile Sherline SUA.
Prelucrarile sunt facute in titan, otel, fonta, otel de scule (coada de freza deget), inconel.

Cel mai probabil este ca aceste prelucrari sa fie facute rar sau deloc in modelism insa demonstreaza capacitatea strungurilor de modelism/miniatura/hobby Sherline.

Iata cateva dintre aceste dmonstratii:
La inceputul videoclipurilor sunt precizate turatie, materialul in care se prelucreaza, adancimea de strunjire, etc.

Strunjire in fonta!


Strunjire in TITAN


Vom reveni si cu alte video-uri sper eu lamuritoare.

Cu respect,
Georgian Cimpoeru
www.hobbytools.ro
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 04 February 2013 - 11:36 PM

Sunt oarecum amestecate problemele si nu intru in detalii.
Strunjirile date ca exemplu nu au absolut nimic deosebit. Cu aceleasi regimuri de aschiere obtii aceleasi rezultate pe orice strung. Ce n-am inteles exact, dar am priceput printre picaturi, este ca poti obtine prelucrari satisfacatoare fara avans automat, daca ai un strung si un strungar cu experieta. Ala iti simte prelucrarea "la mana", chiar daca e legat la ochi, nu stie ce are in universal si nici ce setari mecanice sunt facute. Dar asta nu-i problema de strung ci de strungar.
Sau s-o iau invers, pune cel mai bun strung in mana unui nepriceput si se va uita ca pisica la slanina.
Fara orice fel de interpretare, sculele pe care le promovezi sunt bune. Ramane sa gasesti si meseriasi pe masura. Aici e problema la noi.
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   hobbytools 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Firme
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 17-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:scule si unelte, modelism, actorie, sah, nationalism

Postat 04 February 2013 - 11:51 PM

Vezi postareabitex, la 04 February 2013 - 11:36 PM, a spus:

Sunt oarecum amestecate problemele si nu intru in detalii.
Strunjirile date ca exemplu nu au absolut nimic deosebit. Cu aceleasi regimuri de aschiere obtii aceleasi rezultate pe orice strung. Ce n-am inteles exact, dar am priceput printre picaturi, este ca poti obtine prelucrari satisfacatoare fara avans automat, daca ai un strung si un strungar cu experieta. Ala iti simte prelucrarea "la mana", chiar daca e legat la ochi, nu stie ce are in universal si nici ce setari mecanice sunt facute. Dar asta nu-i problema de strung ci de strungar.
Sau s-o iau invers, pune cel mai bun strung in mana unui nepriceput si se va uita ca pisica la slanina.
Fara orice fel de interpretare, sculele pe care le promovezi sunt bune. Ramane sa gasesti si meseriasi pe masura. Aici e problema la noi.
Spor la treaba!



Salut,
In principiu aceste materiale sunt greu de prelucrat de strunguri de banc si este relevant cred eu sa vezi ca este posibila strunjire in TITAN pe un strung de modelism.
Experienta si indemanarea sunt de dobandit oricum daca utilizatorul doreste si are ceva "mana".

Eu am clienti care nu stiau nimic despre prelucrari prin aschiere insa au invatat pe parcurs si inca mai invata.

Cu bine,
www.hobbytools.ro
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 February 2013 - 12:09 AM

La strunjirea titanului nu e problema de strung cat e de scula. Ca de altfel, la multe alte materiale. Mai bine insisti pe caracteristicile tehnice ale strungului, nu pe faptul ca se poata gauri cu el o bila de rulment. Asta o poate face oricine si in bucatarie. La fel e si cu prelucrarea titanului, a cate unui otel sau a inoxului mai pretentios.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 05 February 2013 - 12:10 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   hobbytools 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Firme
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 17-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:scule si unelte, modelism, actorie, sah, nationalism

Postat 05 February 2013 - 08:09 PM

Vezi postareabitex, la 05 February 2013 - 12:09 AM, a spus:

La strunjirea titanului nu e problema de strung cat e de scula. Ca de altfel, la multe alte materiale. Mai bine insisti pe caracteristicile tehnice ale strungului, nu pe faptul ca se poata gauri cu el o bila de rulment. Asta o poate face oricine si in bucatarie. La fel e si cu prelucrarea titanului, a cate unui otel sau a inoxului mai pretentios.


Salutari,
Este interesant ca la inceputul video-ului se precizeaza si materialul cutitului de strung, in cazul Titanului se strunjeste cu un cutit de 6x6mm din HSS deci, perfect comun.

Cu bine,
www.hobbytools.ro
0

#6 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 12 February 2013 - 09:00 AM

Fonta daca este detensionata se strunjeste fara probleme pe orice strung depinde doar avansul si adancimea.
Titanul se strunjeste aproape ca un dural.
Deci nu vad nimic extraordinar
Eu am strung si freza de foarte multi ani si pot spune ca ma pricep putin.

Ciao Sorin
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro