Modelism - RHC Forum: Controller auto (pistol) compatibil pc? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Controller auto (pistol) compatibil pc?

#1 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 02 February 2013 - 08:30 PM

M-ar interesa sa pot conecta un controller auto (tip pistol) la computer (bonus: un mac cu osx). Am un joc cu masini (cumparat) si pe tastatura nu e prea interesant.

Fiind laptop nu imi vine sa tin un volan in poala si pedalele pe canapea, de aia ma intereseaza unul tip pistol.

O vreme am folosit un controller de xbox360 pt. care exista drivere (neoficiale) pt mac, dar e incomod, cursa foarte mica la stick-urile analogice.

Pe ebay gasisem unul singur care se mai vindea (acu nu mai dau de el) care zice doar ca ar merge sub windows si acolo nu rezulta clar daca se identifica ca si controller standard sau e o ciudatenie care are nevoie de drivere. Si horizonhobby a avut unul, VRCCP002, nu se mai face.

Variante care imi trec prin cap:

(1) folosit un tx defect, doar potentiometrele bune si legat cumva la un controller compatibil cu mac-ul (vreun joystick, sau un controller de xbox360)

(2) varianta super tehnica, un "ceva" cu microcontroller care sa citeasca canalele 1 si 2 din rx si pe celalta parte sa se lege pe usb la computer si sa emuleze un controller usb standard

... idei?
USER BANNED BY ADMIN
0

#2 Useril este offline   GST 7.7 

  • Sky isn't the limit
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1074
  • Inregistrat: 13-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Programare, IT, Modelism

Postat 02 February 2013 - 08:59 PM

http://www.quantumra...ewCat&Submit=Go

Vezi asa ceva, folosesti rx.
The GST 7.7 is over 30% larger than a Revo 3.3. Park the GST 7.7 next to a Savage, and the Savage doesn't look so tough anymore.

VISTA = Virus Inside Switch to Apple
0

#3 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 02 February 2013 - 10:25 PM

Super, deci cineva s-a gindit inaintea mea :)

Mersi, mi-am comandat o chestie din asta
USER BANNED BY ADMIN
0

#4 Useril este offline   GST 7.7 

  • Sky isn't the limit
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1074
  • Inregistrat: 13-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Programare, IT, Modelism

Postat 02 February 2013 - 11:35 PM

Mai era o varianta cu arduino http://blog.giuseppe...x.html#more-212 am gasit-o acum cateva zeci de minute, dar poate da ceva batai de cap. O sa incerc varianta cu un arduino curand sa vad daca merge.
The GST 7.7 is over 30% larger than a Revo 3.3. Park the GST 7.7 next to a Savage, and the Savage doesn't look so tough anymore.

VISTA = Virus Inside Switch to Apple
0

#5 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 04 February 2013 - 10:05 PM

Sa nu cumva sa iti iei originalul :)) http://www.vrcpro.com/
0

#6 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 05 February 2013 - 08:44 AM

Nu vreau sa ma joc simulatoare auto rc, ci jocuri cu masini. Am cumparat acu citiva ani toca race driver 3 pt. mac, am jucat un pic pe controller de xbox360 dar nu mi se pare o optiune. Am un volan care pe mac nu functioneaza si nu am de gind sa iau altul. Interfata aia care se leaga in rx mi se pare cea mai tare, pot alege ce controller vreau din zona rc.
USER BANNED BY ADMIN
0

#7 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 22 February 2013 - 10:38 PM

Asa, mi-a ajuns interfata 9turbo, versiunea cu doua canale. Suficient pentru auto.

Am tras paiul scurt dar avind atelier de electronica la servici am rezolvat un contact prost si am adaugat un condensator de filtraj fara de care mieuna receptorul ca e tensiune mica.

Sub windows merge pur si simplu, doar a trebuit sa pun ambele canale pe reverse (nu stiu cum au gindit-o de a iesit pe dos)

Sub osx nu merge direct, dar se poate folosi controllermate pentru a crea un joystick virtual si a il lega de cam orice input device, cu tot cu aplicat diverse operatii (in cazul meu am scalat citirile de la device-ul real pina le-am adus in intervalul 0..255). Foarte misto scula.

Momentan am testat doar cu dx4e + receptor orange, cu prima ocazie trec pe telecomanda auto (din pacare n-am receptor extra in sertar, tre sa smulg dintr-o masina).

Nu-mi place cum raspunde directia in joc, total neintuitiv pentru mine (desi nu am nici o problema cu o masina reala sau cu un go-kart), ramine sa vad daca ma obisnuiesc sau renunt la idee.

Aceasta postare a fost editata de DanB: 22 February 2013 - 10:42 PM

USER BANNED BY ADMIN
0

#8 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 22 February 2013 - 10:42 PM

http://img17.imageshack.us/img17/4282/dscn6448e.jpg

Aceasta postare a fost editata de DanB: 22 February 2013 - 10:43 PM

USER BANNED BY ADMIN
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro