Modelism - RHC Forum: new machine build - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

new machine build router cnc

#61 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 29 June 2013 - 03:13 PM

Update ... am facut cuplajele pentru prima masina . Model oldham , copiate si adaptate pentru
cotele masinii ... Sunt destul de scumpe , si nici nu prea se gasesc . 4 cuplaje m-au costat
cam 50RON ( bara de aluminiu + o bucata de POM ) , plus cateva ore de munca ...

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/3_zpsf495cc6b.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/1_zpsaba480be.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/2_zps7b8a4a02.jpg

P.S .

Am fost si eu ca tot omul in concediu la mare cu familia , asa ca n-am avut cum sa mai inaintez cu lucrarile ... da s-a terminat ,
si sper sa termin in 10-15 zile .

cheers.
0

#62 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 03 July 2013 - 09:22 AM

Update ...

La nivel de mecanica ( mock-up ) , prima masina e gata ... O sa incep sa trag firele , poate reusesc saptamana asta sa fac
testele de miscare initiale ... N-am nici un chef , am o lene de ma doare ...

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/1_zps8208e346.jpg
0

#63 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 07 July 2013 - 12:07 PM

Update ...
Cutia cu maimute ...drivere 4.2A DQ542MA , alimentare 350W 36V ,9.8A , DB25 Breakout Board ,
totul inghesuit intr-o carcasa de computer slim . Urmeaza cablurile si testele de miscare .

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/1_zpsbfed506a.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/2_zps72315ae9.jpg

....................................
0

#64 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 15 July 2013 - 03:22 PM

Update ...

testele de miscare . microstep 1600 , viteze X_3200 / Y_3000 / Z_2000 . curse de lucru masurate 720 x 420 x 130 .
masina nefiind aliniata , nu pot masura corect precizia de lucru / repetabilitatea . trebuie mai intai s-o demolez complet ,
sa pun toate suruburile , si sa aliniez axele cum trebuie ...

urmeaza testele de taiere in aluminiu si masurarea preciziei de lucru ( sper sa obtin o precizie de 0.025mm ) ...

http://youtu.be/Tg0KDdbeJo4

<iframe width="560" height="315" src="//www.youtube.com/embed/Tg0KDdbeJo4" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

cheers.
0

#65 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 22 July 2013 - 05:34 PM

Cam gata ... am testat masina in aluminiu ( freza de 6mm , D.O.C. 0,5mm , feed 30mm/sec ) , mie mi se
pare ca merge corect . Trage " patrat " , dar nu reusesc sa pun masa dreapta ... Am o diferenta de
nivel de 0.2mm din spate in fata , si tot cam atat de la dreapta la stanga ... se pare ca va trebui sa
desfac structura si s-o remontez , sau sa rectific masa ...

In rest , pare destul de O.K . Penseta de 6 are o bataie de 0.02mm , deci nu pot sa garantez o
precizie mai buna de 0.04 ...dar am o penseta de calitate de 4mm care la teste nu mi-a iesit din 0.01mm ,
asa ca probabil cu freza de 4mm va fi precisa in parametri de baza , respectiv 0.025mm .

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/1_zps7ab9e3b7.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/2_zpsfdd0f65d.jpg

.......................


P.S , filmuletul se urca acuma pe tube , o sa-l postez in cateva minute ... pozele nu mi-au iesit cum trebuie , piesa
test arata mai bine in realitate ...

Aceasta postare a fost editata de katran: 22 July 2013 - 05:37 PM

0

#66 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 22 July 2013 - 05:43 PM

.......si filmuletul ...

http://youtu.be/fbWzqALUFjg

<iframe width="560" height="315" src="//www.youtube.com/embed/fbWzqALUFjg" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
0

#67 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 22 July 2013 - 06:34 PM

A ... si sa nu uit . Masina este de vanzare ( mecanica , electronica , motor frezare , FARA computer si menghina )
Se ofera pensete de 2-3mm , 3-4mm , 5-6mm , plus freze pentru aluminiu de 6 si de 4mm .

Masina se ridica de la atelier de la Breaza / Prahova , dupa ce clientul este ferm convins ca merita ( masurat , testat , pipait , etc ) ,
in stare corecta de functionare ( noua ) , gata de facut span .

Pret de vanzare : 3800EUR fix . Daca se doreste computer si menghina , alea se platesc separat , dar nu cred ca merita ... sunt relativ ieftine
si usor de obtinut din alte surse ( ma rog , computerul ...ca o menghina buna e ceva mai complicat ... )

Contact : Gabriel Niculae , 0742 11 30 11 , gabriel_niculae@aol.com , P.M .


cheers.
0

#68 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 25 July 2013 - 09:25 PM

Gabriel,
Ti-ar lua mult timp sa ne spui (aici sau in alt topic, cum preferi) procedura pe care o folosesti tu la alinierea acestei masini, dupa ce din motive oarecare a trebuit s-o demontezi/remontezi: ce iei ca referinta, ce aliniezi intai etc.?
Intreb asta pentru ca sunt posesorul "prototipului" si inca nu-s sigur ca procedez chiar corect. :)
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#69 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 26 July 2013 - 09:53 AM

Nimeni nu procedeaza " corect " , cel putin la nivelul la care lucram noi ( hobby ) . E nevoie de scule specializate , timp si pricepere ,
chestii care sunt aproape imposibil de obtinut ...

Eu personal , procedez simplu ...si destul de empiric ... Este nevoie totusi de cateva scule : un ceas comparator ( plus o baza magnetica ) ,
un vinclu de calitate ,o referinta si o suprafata plana . Aici e problema , ca referinta asta este discutabila . Eu am o " platbanda " ...un fier , o chestie ...
care are o latura/suprafata rectificata in parametri de precizie ridicata ( 0.01mm / 1400mm ) .

Eu incep in felul urmator : asamblez totul fara sa aliniez nimic ( mock-up ) , sa vad cum se aseaza componentele . Dupa ce
termin , dezasamblez tot si reincep , de la baza in sus . Pe o suprafata plana incep sa leg profilele intre ele , apoi montez sinele . Pe astea
le aliniez mai intai fata de profile ( sa cada centrat si paralel ) apoi compar alinierea cu referinta . De obicei , nu trebuie sa deplasez
sinele mai mult de +/- 0.1mm . Apoi incerc sa pun sinele paralel ...aici e deja mai "tricky " , ca trebuie modificata baza magnetica a comparatorului
in asa fel incat sa ating sina cu acul comparatorului de la vreo 450-500mm distanta ... Nu-i cine stie ce complicat , dar daca n-ai nervi de fier , e
posibil s-o iei razna , si sa incepi sa fantazezi la un ciocan de 10 kile ( cum ar arata el , in procesul distrugerii complete a nenorocitei de masini ... )

Daca printr-o minune oarecare reusesti sa treci de faza asta cu bine , incepi sa montezi portalul ... Aici este destul de simplu , sinele se aliniaza dupa marginea
placii de baza . Placa asta , daca e facuta corect , pe o masina cnc bine aliniata , te ajuta enorm . D-aia folosesc eu placi de aluminiu rectificate de uzina ,
sunt relativ sigur ca sinele se aseaza in acelasi plan macar ... cat de paralele le pun eu , asta e alta poveste ...

Placa principala a axei Z e usor de pus ... ai nevoie doar de un comparator bun si convingerea ca pana la acest punct ai lucrat corect . Dar sa-ti spun o chestie ...
este complet inexact sa spui ca ai aliniat o masina corect , daca structura masinii este construita din profile extrudate . Exista erori inerente de geometrie
ale profilelor , pe care nu prea ai cum sa le elimini ... D-aia toata chestia este relativa ... Faci ceea ce poti in masura capabilitatilor tale , si atat .

La urmatoarea masina o sa incerc sa documentez mai bine partea de aliniere , cu poze , filme , etc . E mai practic si mai inteligibil asa ...

Succes .
0

#70 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 26 July 2013 - 10:06 AM

Multzam fain Gabi!
Asa "amatoricesti" cum sunt, masinile astea isi fac treaba foarte bine pt. ce avem noi nevoie in general... si ar fi pacat sa nu le "stoarcem" complet de performante, printr-o aliniere defectuoasa.
Spor la construit!
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#71 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 21 August 2013 - 05:42 PM

Cand ai timp, sa ma suni, sa treci pe la mine.
Sa vezi ce inseamna un motor japonez de frezare de 20000 de ture.
Am luat un lot de 9 bucati, si cred ca daca mai erau, le luam si pe alea.
Imi ajung pe viata.
A, era sa uit, am luat o axa thk KM55 de 1,5metri. Toata otel.
Poti sa frezezi in orice cu ea, chiar si otel. Este foarte stabila.
0

#72 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 07 October 2013 - 11:29 PM

gabi, man, toate bune si chiar frumoase, dar nu inteleg de ce mergi cu DOC asa de mic (0.5mm), uzezi doar primii 0.5mm din freza
de ce nu incerci un DOC mare, mult mai mare si o angajare laterala mica? am bagat freza de 3mm pe 7.5mm DOC si angajare laterala de 0.1-0.2mm, nu mai retin exact. Intrare in spirala cu DOC mic pana isi face loc si apoi brazda cu DOC mare...
poate tot atat dureaza operatiunea dar nu uzezi freza doar in bot

apropos... putin offtopic... scriu aici... ca citeste multa lume: un post processor de mach3 ptr solidcam dar care sa scoata corect din imachining are cineva?
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro