Modelism - RHC Forum: Evolution 3 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Evolution 3 DLG Mulat D box Disser

#211 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 12 February 2016 - 04:53 PM

Ultimele mele creatii.
Fisier atasat  IMG_1235.JPG (126.13K)
Number of downloads: 70Fisier atasat  IMG_1236.JPG (141.29K)
Number of downloads: 71Fisier atasat  IMG_1237.JPG (146.41K)
Number of downloads: 72

Greutati
Aripi 58g
Orizontal 5.5g
Vertical 6.5g
Fuselaj 38g
0

#212 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 12 February 2016 - 05:09 PM

Vezi postareaF2B, la 12 February 2016 - 04:53 PM, a spus:

Ultimele mele creatii.
Atasament IMG_1235.JPGAtasament IMG_1236.JPGAtasament IMG_1237.JPG

Greutati
Aripi 58g
Orizontal 5.5g
Vertical 6.5g
Fuselaj 38g

Foarte usoare componente si frumos vopsite ... asta cu vopsitul e din ce in ce mai complicat...cred ca in ciuda sabloanelor pe care le ai , iti ia destul de mult timp ...

Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 12 February 2016 - 05:10 PM

0

#213 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 12 February 2016 - 06:06 PM

Eu asa am reusit sa fac partea de detasare a aripii in mulaj. Pozele astea nu le-am aratat la mineni pina acuma.
Aici vedeti mulaju inchis minus piesele care fac baza aripii. Va puteti inchipui carbon la exterior spuma in centru.
Fisier atasat  IMG_1239.JPG (101.24K)
Number of downloads: 59
In partea de jos a aripii la baza am facut un lacas special unde insertez degetele care creaza locasuri pentru sistemu de conectare a aripilor la fuselaj. Poze vor explica.
Fisier atasat  IMG_1245.JPG (121.01K)
Number of downloads: 58 Degetele sint pozitionate mai intii in bucata de fier cu o placa cu suruburi si pun PVA pe ele dupa ce asamblez.Tot ansamblu intra in baza aripii si cu doua suruburi sint strinse in pozitie.
Mai intii pe degetu mare pun fibra de carbon si fir de kevlar. Dupa aia pun carbon in mulaj si mulaju in punga cu servatele sa elimin excesu de rasina. Dupa aia pun asamblu cu degete la baza aripii asa Fisier atasat  IMG_1248.JPG (84.01K)
Number of downloads: 57
amestec epoxy cu cabosil si fibra de sticla si bag intre degete pun spuma mai adaug deasupra in puncte de intarire si inchid mulaju. Fisier atasat  IMG_1251.JPG (97.13K)
Number of downloads: 63. cind am simulat prima data ce trabuie sa fac am descoperit ca este greu de manevrat bucatoiu de aluminiu in pozitie asa ca am creat minerele de funie cu doua suruburi. Am suruburi de 12mm care inchid mulaju.
Totu este mulat intr-o singura miscare. Baza aripii cu puncte de forta si V ul pentru balama.

Sper sa va placa
0

#214 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 12 February 2016 - 06:09 PM

Vezi postareaOcsiRC, la 12 February 2016 - 05:09 PM, a spus:

Foarte usoare componente si frumos vopsite ... asta cu vopsitul e din ce in ce mai complicat...cred ca in ciuda sabloanelor pe care le ai , iti ia destul de mult timp ...


Am taiat masca cu VINIL CUTTER. Vopsitu este relativ usor. Capatu aripii este faut cu scoci simplu.
0

#215 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2066
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 12 February 2016 - 06:33 PM

Mă uit şi nu-mi vine să-mi desprind ochii de bijuteriile astea cu aripi. Pur şi simplu artă.
Sultan Eduard
0

#216 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 12 February 2016 - 07:04 PM

Vezi postareaF2B, la 12 February 2016 - 06:06 PM, a spus:

Eu asa am reusit sa fac partea de detasare a aripii in mulaj. ....

Sper sa va placa


Matrita arata perfect , ai lustruit ceva la ea ... V-ul pentru balama l-ai montat ulterior , e detasabil ?... pentru ca pare mai opac / nelustruit . Faci elementele de imbinare pentru ca ai aripile detasabile ...mai rar utilizat la DLG-uri , cred ca e foarte practic la capitolul transport . Ce sistem de fixare /asigurare la imbinari folosesti ?
0

#217 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 12 February 2016 - 07:57 PM

Vezi postareaOcsiRC, la 12 February 2016 - 07:04 PM, a spus:

Matrita arata perfect , ai lustruit ceva la ea ... V-ul pentru balama l-ai montat ulterior , e detasabil ?... pentru ca pare mai opac / nelustruit . Faci elementele de imbinare pentru ca ai aripile detasabile ...mai rar utilizat la DLG-uri , cred ca e foarte practic la capitolul transport . Ce sistem de fixare /asigurare la imbinari folosesti ?


Uite aici
https://www.youtube....h?v=b3hpHDeFDLs
0

#218 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 13 February 2016 - 11:56 AM

Vezi postareaF2B, la 12 February 2016 - 07:57 PM, a spus:



Ehei ... elemente de imbinare frezate , imbinari cu suruburi .... vorba ta ..poti lansa pana la Luna ! Piesa de fixare a ampenajului orizontal e la fel , o piesa de micro mecanica ... totul prelucrat prin frezare !
0

#219 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 09 May 2016 - 10:54 PM

Ultimele noutati.
Evo 3 intra in productie. Ultima pasarica creata de mine 255g 21.29 decimetrii patrati. 1.493M anvergura


http://www.rcgroups....d.php?t=2660658
0

#220 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 19 July 2016 - 08:54 PM

Noutati:

Avem un pilot de testare Reto. Modelu a fost lansat la 72M fara probleme de integritate.
Cu lansari facute de Reto la 80-90% putere a avut zboruri de peste 3 minute. Chestia este ca NXTul face zboruri de 3 minute la lansare cu 100% putere deci trag concluzia ca Evo 3 mai are performanta in rezerva. De fapt cred ca papa MXTuri si le bate la fundu gol in zbor dupa lansare dar asta este inca de dovedit.
Evo 3 lanseaza aproape la fel ca NXT care este cel mai performat model la lansare a lui Reto. Evo 3 lanseaza pe la 70-72 NXT la 72-73 deci mare diferenta la lansare nu este intre ele.
Am testat cutia de traspot si incape bine intrun Mini.
Prietenu meu zbura Evo 3 impotriva la Snipe si chiar daca din motive de sanatate nu putea sa lanseze la fel ca ceilalti Evo 3 le dadea de fuca la toti. Cind ternica era foarte slaba Evo 3 zbura si ceilalti cadeau din cer pe capete.
Este o placere sa-l zbori cuminte lin precis si fara fite ce sa zic o placere. Am prins o termica mica la 4M si am stat acolo citeva minute la 4-8M testam un pic cite un pic sa vad daca ma duc mai sus un pic la dreapata un pic la stinga un pic mai in fata si nu se ducea mai sus si deodata terica si-a dat drumu, am avut un punct pe cer un minut mai tirziu. Mama ce zbor. Toti ma aplaudau dupa aia.
Cam asta este tot.

Va urez si voua succese si zboruri placute.

Aceasta postare a fost editata de F2B: 19 July 2016 - 08:55 PM

0

#221 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 19 August 2016 - 03:12 PM

Am zburat ieri si am prins o termica care m-a dus la 1300 feet 390M altitudine. Mama ca deabea il vedeam un punct pe cer, bine ca era foarte cumpatat in zbor si mergea bine de unu singur, eu mai interveneam din cind in cind in special la inceput dar dupa aia cam zbura singur. Rata de urcare era pe la 1M pe secunda. :)

Aceasta postare a fost editata de F2B: 19 August 2016 - 03:13 PM

0

#222 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 16 January 2017 - 03:17 PM

Am prins o zi frumoasa afara. Duminica a fost o zi extraordinara 22-23C cu cer senin si nori pe ici pe colo. Am avut la cimp vre-o 10 modleisti cu DLGuri si vre-o doua planoare motorizate (care au zburat de doua ori).
Eu am trimis Evo 3.1 al meu la un nou record personal de altitudine. Era la peste 730M (2400ft) masurat de la locul de lansare. Am parcat sub un nor sa-l vad mai bine si am stat acolo pina cind m-am plictisit. :yahoo:
0

#223 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 January 2017 - 04:00 PM

la 730m sa mai vezi un DLG... :unsure: al naibii nor, cum ti-a stricat altimetrul... :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#224 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 16 January 2017 - 06:17 PM

Am stat acolo nu am stricat nimica. Da la altitudinea aia poiti numai sa ghicesti ce atitudine are modelul in aer. Eu ma uitam la traiectorie si cu putina corectie cu eleroane corectam directia un pic pe ici pe colo. Tot ce faceam era sa stau cu viraje usoare sa tin modelul sub nor ca sa-l vad cit mai bine. Termica era destul de puternica acolo 3-4M pe 10 secunde cel putin deci nu ma interesa sa stau in termica ca ma interesa era sa stau sub nor sa am vizibilitate.
Apropo era ca un punct de vre-o 1-1.5mm pe cer.
0

#225 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 January 2017 - 07:36 PM

Nu mai imi adu aminte cum l-am pierdut pe al meu prin vara... si era la 300m max... :(
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro