Modelism - RHC Forum: Evolution 3 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Evolution 3 DLG Mulat D box Disser

#31 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 19 April 2013 - 05:51 AM

Vezi postareafly, la 18 April 2013 - 09:37 PM, a spus:

Ce rasina vei folosi pentru fuselaj,si daca se gaseste la Arad?mersi ,pune si ceva poze

Folosesc MGS epoxy. Cred ca este facut in Germania. Partea A L285 MGS EPOXY Partea B H287S MGS HARDENER. Folosesc aceasta rasina la tot modelul.

http://www.aircrafts...es/mgsresin.php
Este tirziu si sint obosit. Am facut citeva poze si le voi pune miine.
0

#32 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 19 April 2013 - 03:40 PM

Mulaj de guma.

Fisiere atasate


0

#33 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 19 April 2013 - 03:42 PM

Am inceput lucru la aripa.

Fisiere atasate


0

#34 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 20 April 2013 - 09:00 AM

Din ce ai facut matritele pentru aripi? in poze nu se vede asa bine dar nu pare polistiren (spuma) .
Le-ai frezat pe CNC?
Si imbracamintea aia alba cu patrate cu dungi negre e interesanta ce e?
La fuselaj nu cred ca o sa ai nevoie de partile de guma daca pui balon, cred ca e suficient sa pui niste roving de carbon in cazul tau in nervuri si o sa iasa bine.

Eu am facut aseara primul fuselaj, unul de proba cu gelcoat si stratimat de 450g/m2 cu rasina poliesterica sa vad cum iese.
A iesit bine culmea ca e si tare dar e greu are 370 grame. Partea din spate cu ampenajul vertical e grea , acolo va trebui sa pun material subtire la deriva si mai ales la directie.
Acuma va trebui sa elaborez cum sa asez straturile de fibra in asa fel incat sa fie tare si usor.

Spor la treaba.

Ciao Sorin
0

#35 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 21 April 2013 - 03:19 AM

Matritele sint facute din Corian care este un material folosit la suprafete din bucatarie. Practic este acrilic foarte dur.
Matritele sint facute de mine in freaza CNC. Tot eu am facut proiectul pe CAD.
Imbracamintea este Disser si este facuta din fibra de sticla cu fir de carbon unidirectional.
Da voi pune oricum roving de carbon in colt in fuselaj dar ca sa tin greutatea jos vreau sa scot rasina afara din fibra inainte de a pune fibra in mulaj si vreau sa o imping in colt cu cauciucul mulat.
Am pus in punga prima aripa. Nu pot pune poze aici dar poti vedea poze aici.
http://www.rcgroups....1800565&page=13

Aceasta postare a fost editata de F2B: 21 April 2013 - 03:20 AM

0

#36 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3371
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 21 April 2013 - 07:46 AM

Foarte frumos chir imi place mult,astept si eu ca intr-o luna sa ma apuc sa fac si eu un jet composit ,pt turbina de 9 kg forta,va fi proiect propriu .spor si am sa urmeresc cu interes. :drinks:
0

#37 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 21 April 2013 - 09:49 AM

F2B ,

Cred ca ai frezat putin pe matritele alea ca sa fie si lucioase,noroc ca nu are anvergura asa mare ca altfel,... .
Materialul m-am gandit ca e fibra cu roving de carbon, arata fain nu am vazut inca .
Vad ca mergi bine inainte, azi maine ai terminat planorul.
Spor la treaba in continuare.

Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 21 April 2013 - 09:52 AM

0

#38 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 21 April 2013 - 02:15 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 21 April 2013 - 09:49 AM, a spus:

F2B ,

Cred ca ai frezat putin pe matritele alea ca sa fie si lucioase,noroc ca nu are anvergura asa mare ca altfel,... .
Materialul m-am gandit ca e fibra cu roving de carbon, arata fain nu am vazut inca .
Vad ca mergi bine inainte, azi maine ai terminat planorul.
Spor la treaba in continuare.

Ciao Sorin


Frezarea se face cu pasi mici pe la .5mm si cu o freza rotunda de 6mm. Dupa ce frezezi materialul incepi cu shirghelul si ii dai bataie. Eu incep cu 180 pina tote semnele de frzare dispar si dupa aia dublez smirghelul de fiecare data 320 600 1200 si 2000 dupa crea lustruiesc cu pasta de lustruit. Marimea nu conteaza. Daca masina este mica atunci poti face din mai multe bucati. Nu este ideal dar merge.
0

#39 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 21 April 2013 - 04:15 PM

Da , stiu asa frezam si noi, chiar si cu pasi mai mici 0,1-0,2 mm , masina noastra are cursa 1200x600x350 mm deci nu e foarte mare.

Eu insa prefer sa frezez pozitivul, care poate fi vopsit, slefiut si lustruit mai usor, dupa care sa fac matrita din fibra .

Ciao Sorin
0

#40 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 22 April 2013 - 03:13 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 21 April 2013 - 04:15 PM, a spus:

Da , stiu asa frezam si noi, chiar si cu pasi mai mici 0,1-0,2 mm , masina noastra are cursa 1200x600x350 mm deci nu e foarte mare.

Eu insa prefer sa frezez pozitivul, care poate fi vopsit, slefiut si lustruit mai usor, dupa care sa fac matrita din fibra .

Ciao Sorin


Sorin NU frezeaza negativul direct in Aluminium si nu-ti pierde timpul. In ceea ce privetste pasul ideia este sa ai cit mai putin de finisat. O freaza rotunda cu diametru mare si pas mare este identic (in ceea ce priveste calitatea suprafetei) cu o freaza rotunda mica cu pas mic. Una este mai rigida si mai rapida pe cind cealta este opus. Foloseste freza mare la suprafete relativ plane si mari si pune freaza mica in colturi si locuri unde freza mare nu poate ajunge. Credema ca lucrez in domeniu de 30 de ani.
0

#41 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 23 April 2013 - 07:37 AM

F2B,

Nu frezez negativul, frezez pozitivul din spuma tare sau din MDF care vin lacuite si slefuite, lustruite, se prelucreaza mult mai usor si e suficient pentru o matrita din fibra.
Altfel am prea mult de frecat pe aluminiu si nu se justifica efortul, mai ales daca e un model mai mare.
Pe CNC frezam si elici pt. ultrausoare (din frasin cu cires)din cand in cand.
Nu sunt de profesie,dar am strung si freza de 30 de ani, am mai lucrat ocazional si pe o Mitsui Seiki (la Uzina de Strunguri Arad, aeroclubul apartinea de ei si puteam face orice acolo ), mai nou si pe CNC, ma descurc rezonabil .

Ai facut aripa? cum a iesit? esti multumit sau mai trebuie putina bibileala?

Ciao Sorin
0

#42 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 23 April 2013 - 05:14 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 23 April 2013 - 07:37 AM, a spus:

F2B,

Nu frezez negativul, frezez pozitivul din spuma tare sau din MDF care vin lacuite si slefuite, lustruite, se prelucreaza mult mai usor si e suficient pentru o matrita din fibra.
Altfel am prea mult de frecat pe aluminiu si nu se justifica efortul, mai ales daca e un model mai mare.
Pe CNC frezam si elici pt. ultrausoare (din frasin cu cires)din cand in cand.
Nu sunt de profesie,dar am strung si freza de 30 de ani, am mai lucrat ocazional si pe o Mitsui Seiki (la Uzina de Strunguri Arad, aeroclubul apartinea de ei si puteam face orice acolo ), mai nou si pe CNC, ma descurc rezonabil .

Ai facut aripa? cum a iesit? esti multumit sau mai trebuie putina bibileala?

Ciao Sorin


Sorin pina lacuiesti si finisezi si faci mulajul de fibra de sticla cheltuiesti tot atita timp sa faci din altveva direct in negativ. Uitete daca gaseti echivalent la Dupont Corian acolo. Asta se foloseste aici petru blat la cabineti in bucatarie. Se slefuieste foarte usor si se taie deasemenea usor. Este un compromis bun la pret si face un mulaj bun.

Despre aripa. Nu stiu cum a iesit inca. Trebuie sa unesc cele doua jumatati si sa insertez piese inauntru. Azi voi pune cealalta aripa si fuselajul in mulaj.
Urmatorul pas este sa verific rezistenta fuselajului. Asta se face prin a pune presiune laterala de vre-o 2.2Kg pe coada si trebuie sa sustina forta. Dupa care emontez aripa si verific rezistenta aripii. Asta se face la fel asamblez aripile si tinind de aripa repet testul cu greutatea pe coada la fuselaj. Daca totul este bine fac cozile si pregatesc modelul pentru zborul de test care va fi probabil in doua saptamini. Asta binenteles daca nu am surprize intre timp.

Traian
0

#43 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 24 April 2013 - 05:40 AM

Am pus primul fuselaj in mulaj in seara asta. Sa vedem ce mare varza a iesit miine cind vin acasa. Trebuie sa ma gindesc cum sa fac mai repede si mai usor. Timpul este important cu cit mai repede au atit mai usor va fi produsul final. Am uitat citeva lucruri. Am uitat sa fac un surub sa tin in loc tija cu balon asa ca a trbuit sa caut ca disperatul o sirma sa leg in loc asa ca nu este necesar perfect.
Lectii invatate.
Trebuie sa tai si sa modific citeva piese.
Nu am folosit guma. Cred ca o voi taia in bucati si voi folosi sectiuni din ea.
Data viitoare voi uda fibra afara din mulaj dupa aia cu servetele voi usca fibra cit de bine pot si o voi inserta piesle in mulaj. Deasemena ma gindesc sa pun straturine unul peste altul si sa le ud in afara mulajului ca un senvis inainte de a le uda. Elimin fibra de sticla.
Trebuie un surub sa tina tija cu balon in pozitie.

Dupa ce scot afara primul fuselaj vreau sa vad cit de dur este. Cred ca va fu bun numai la asta. Anticipez sa fie greu ca mi-a luat prea mult timp si rasina s-a cam intarit catre sfirsit. Nu stiu cit de bine va evacua balonul rasina existenta pentru ca nu mai curge bine.
Can atit pentru acuma.
0

#44 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 24 April 2013 - 06:46 AM

Traian,

Uita-te aici : https://www.youtube....h?v=zeLC-miXSwo eu zic ca astia au facut destul de bine pregatirea si s-au miscat binisor .
Daca pui straturile unul peste altul si dupa aia le impregnezi cu rasina va fi mai greu de lucrat si vei consuma si rasina mai multa, dupa aia servetele ca sa o scoti afara.Oricum din experienta spun si eu ca la piese mai pretentioase conteaza mult pregatirea, croiala conteaza enorm si ea.

Spor la treba

Ciao Sorin
0

#45 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 25 April 2013 - 06:08 AM

Primul fuselaj este afara din mulaj.
37 grame.
Nu este tare frumos ca s-a cam lipit de mulaj in citeve locuri dar este folosibil. Daca trece testul de greutate il voi folosi la primul model.
Systemul de atasare al aripilor a iesit peste asteptarile mele. Alinierea este perfecta si piesele se potirvesc perfect.
Poze miine ca s-a terminat bateria.
0

#46 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 25 April 2013 - 05:02 PM

Produs expirat. Am descoperit ca s-a lipit din cauza ca a expirat produsul folosit pentru demulare.

Fisiere atasate


0

#47 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2067
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 25 April 2013 - 05:41 PM

Pozele nu spun prea multe, din ce pot eu să-mi dau seama, suprafaţa pare puţin rugoasă probabil de la demulare.
Montura aripilor în schimb arată super. Sunt sigur că produsul final va fi deosebit. Spor la treabă.
Sultan Eduard
0

#48 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 25 April 2013 - 08:37 PM

Traian,

nu cred ca s-a lipit pentru ca a expirat demulantul, de cat timp a expirat? daca e expirat de cativa ani 2-3 poate dar altfel sigur nu.
Io cred ca a fost totusi o greseala umana , nu-i nimic vezi la urmatorul fuselaj sa faci totul ca in instructiunile de folosire si sigur vei reusi.

Mai bine folosesti ceara demulanta, Wax, Carnauba Wax, succesul e garantat.

Am gasit Corian in Romania de 12mm grosime 1m2 costa 130 Euro mi se pare prea scump si placa e cam subtire pt. un planor mare, am mai cautat pe net in Europa dar inca nu am gasit sursa de material doar firme care il prelucreaza.

Spor la treaba
0

#49 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 25 April 2013 - 10:29 PM

Am vorbit cu persoanele in cunostinta de cauza si mi-au afirmat ceea ce am presupus. Ambele substante erau expirate si vechi de aproape 3 ani de zile. Inca o data se dovedeste ca este bine sa citesti instructiuni. Eu am ajuns la concluzia aia pentru ca am repetat acelasi proces care l-am facut in urma cu mult succes, iar unica schimbare a fost timpul in care a stat chimicalul in cutie. Dupa ce am discutat cu persoanele in cauza, cafe fac produsul respectiv, ei mi-au confirmat ceea ce am presupus.
Fiti atenti baieti ca marea majoritate de substante folosite au termen de expiratie. Intaritoarele la rasini in special au termen de expiratie. Rasinile nu termen, dar ingeata daca le tii afara si sint distruse la inghet.

Asa ca am cumparat chimicale proaspete si poate Martea viitoare voi incepe fuselajul numarul 2. Am facut comanda astazi si cred ca va veni Luni.
Distractie placuta si ne mai vedem. Multumesc pentru sfaturi si interes in proiectul asta.
Traian
0

#50 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 25 April 2013 - 10:31 PM

Sorin CNC care il ai taie aluminiu. Ia aluminiu si taiel.
0

#51 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 25 April 2013 - 11:04 PM

Inca ceva succes aam atirnat 2.2Kg de coada si nu s-a rupt.
:clapping: :clapping: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :drinks: 8)
0

#52 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 26 April 2013 - 10:03 AM

Parca si atelierul e din alt film, foarte ordonat si bine dotat. Cred ca ar fi interesant de creat un topic cu atelierul fiecaruia.

Succes cu proiectul, il urmaresc cu interes, notez tot si astept sa castig la loto pentru a-mi face un stoc consistent de materiale si a incepe lucru la un nou proiect. :drinks:
0

#53 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 29 April 2013 - 11:01 PM

Traian ,

am fost plecat cateva zile la Friedrichshafen, insa inainte si dupa am incercat sa fac balonul cu tot cu ampenaj vertical, nu stiu inca unde gresesc,m-am uitat pe diverse filmulete pe youtube, dar nu imi iese bine am facut vreo 4-5 si nu sunt in regula.
Asa cum am anticipat prima varianta va fi greu de pus la punct, mai precis balonul.
Am incercat si cu balon cum ai pus tu se sparg, sunt prea scurte si nu le pot intinde atata pe teava.
O sa mai incerc dar dupa ce fac o analiza serioasa sa vad unde gresesc.

Tie ti-a mai iesit ceva?
Spor la treaba.

Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 29 April 2013 - 11:02 PM

0

#54 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 30 April 2013 - 03:08 PM

Tu ai o problema cu cirma si nu stiu cum sa o adresez. Nu am mici o poza de pe care as putea sa vad ce faci si poate nici nu trebuie balon la ceea ce faci acolo. Pune si tu niste poze sa vad mulajele cu care incerci sa lucrezi, si mergem mai departe de acolo.
In genral daca vrei sa faci si coada atunci balon nu prea merge. Balon merge unde ai dimensiuni relativ constante care se aftla intre limitele de diametrului minim si maxim al balonului. Eu as merge la punga facuta la dimensiunile mulajului. Sau poate ma gindesc o punga si un balon.
Daca vrei sa pui balon pe teava lunga trebuie unflat mai intii si asta il va intinde un pic. Asta iti va face viata mai usoara in ceea ce priveste pusul balonului pe tija. Eu folosesc balon pentru ca nu am loc de punga si se sigileaza mai usor. Daca ai un fuselaj mai spatios si aici ma gindesc un diametru de 20mm cel putin punga va merge mai bine. Astea sint tehnici diferite folosite in aplicatii diferite chestia este sa gasesti tehnica corecta pentru ceea ce incerci sa faci acolo.

Am primit Freekote 770NC ieri si l-am pus pe mulaj deja. Astazi voi face fuselajul numarul 2. Cind ajung acasa voi pune vopsea transparenta pe mulaj (Duplicolor)intre timp voi taia piesele de material compozit si trebuie sa pun o gaura cu filet sa tin adptorul la balon in pozitie.

De data asta am decis sa schimb cum pun materialul in mulaj.
Voi face prefabricate unul petru zona din coada altul zona din bot si un petic pentru zona aripa. Le voi lamina una peste alta cu o ideie de 3M77 care le tina impreuna una peste alta asa ca mortul cu mina.
Le voi unda pe toate o data cu rulou de vopsea dupa care pun sevetele sa am ceva consistenta in cantitatea de rasina, dupa care le pun pe toate in mulaj intr-o data. Este mai usor sa pui 3 piese dintr-o data comparat su 3una cite una. Daca ia o ora sa pui cite una ia 20 minute sa le pui toae trei deodata poate chiar mai repede pentru ca se uda mai usor cind rasina este prospat amestecata si penetreaza mai usor. Sa vedem ce iese.
0

#55 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 01 May 2013 - 09:25 AM

Traian ,

m-am exprimat eu gresit de fapt am facut punga croita dupa matrita am lasat-o mai lunga cu vreo 3 mm de fiecare parte.
Am umflat punga in matrita goala si se spargea .
Cred ca se spargea pentru ca intra prea inauntru in partea din fata pe unde umflu si acolo nu ajungea pe peretii matritei .
Ieri seara am reusit sa fac altfel punga si sa o pozitionez corect am umflat pana la 60 PSI si a tinut.
Ramane sa incerc sa fac si primul fuselaj cu tesatura de fibra sa vedem ce iese.

Cu balon nu am putut l-am umflat apoi l-am intins pe o teava dar nu merge se sparge.

Da-mi o adresa de mail si iti trimit poze.

Bafta si spor la treaba.

Ciao Sorin
0

#56 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 02 May 2013 - 04:16 AM

Baieti niste Pozne noi.
Concluzia a fost corecta. Substanta care am puso a fost expirata. Substanta proaspata si iata rezultatul.

Pozne

Fisiere atasate


0

#57 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2067
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 02 May 2013 - 08:44 AM

Pozele spun totul, felicitări şi spor la treabă.
Sultan Eduard
0

#58 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 03 May 2013 - 09:59 AM

Traian ,

a iesit fain de tot ma bucur .
Hai ca mai e putin si termini planorul si la zbor cu el.

Ciao Sorin
0

#59 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 21 May 2013 - 01:49 PM

Traian,

nu ai mai dat nici un semn de viata.Ai reusit pana la urma?

Eu am facut duminica primul fuselaj cu gelcoat, epoxi si tesatura de fibra de sticla de: 80, 160, 280 gr/m2 si cu punga fabricata de mine. A iesit foarte bine si are 270 grame, e si destul de rezistent.
Tinand cont ca fuselajul e mai bombat si are ampenajul vertical, atat deriva cat si directia, zic ca nu e rau.

Oricum am taiat directia, cu traforajul, din ampenajul vertical si cantareste 20-22 grame. Oare de balsa ar fi mai usoara?Deci fuselajul cu deriva ar avea 250 grame ceea ce nu e rau.
Dar cred ca pot sa mai cobor greutatea cu vreo 20-30 de grame fara sa afectez rezistenta fuselajului, am vazut unde se poate imbunatati.

Punga am umflat-o la 60 PSI, deci la presiune mare, a scos tot surplusul de rasina, apoi dupa vreo 10 minute am coborat presiunea la 20 PSI si am inchis robinetul. Am polimerizat totul in cuptor la 50 de grade Celsius.

Am avut totul pregatit ca la carte , inclusiv sarma., nu am fost in criza de timp pot spune ca am lucrat lejer in vreo 40 de minute era matita inchisa si dat drumul la presiune.

Cand mai am timp mai fac unul cu schimbarile de rigoare.

Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 21 May 2013 - 01:52 PM

0

#60 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 22 May 2013 - 07:31 PM

Sorin eu merg prin "Growing Pains". Invat la fiecare pas. Fac o piesa si dupa aia trebuie sa evaluez ce s-a intimplat ca s epastreaza si ce trebuie schimbat.
Nu mai folosesc balonae Qualtex. le mininca MGS si se sparg. Cind asta se intimpla ele se retrag inauntru si iau cu ele materialul care trebuie sa fie impins pe pereti. Pe deasupra am decoperit ca misca materialul in mulaj cind se unfla si sint imprevizibile.
Am facut sabloane noi pentru materiale si am facut balon de polipropilena similar cu ce ai aratat tu in video si chiar ce folosesti acuma.
Acuma mi-am indreptat atentia catre sistemul de detasare al aripilor si incerc sa elimin problemele de fabricatie in zona asta.
Am facut un set de aripi care la-m testat la stress si au stat intr-o bucata deci au rezistenta buna. A tinut 4,6Kg forta.
Miine este o zi mare. Incep ceea ce cred ca vor fi primele piese pentru prototip. Fac un set de aripi si primul fuselaj.
Simbata imbin cele doua coji care fac aripile si fac profndoare. Cu asta am tot ce trebuie pentru prototip.
Aripile sa-u potrivit asa de bine pe fuselaj ca nu cred ca am nici macar grosimea unei foi de hirtie acolo unde se imbina aripa pe fuselaj.
Probabil pina luni am un prototip in aer.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  photo.JPG (163.39K)
    Number of downloads: 88

0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro