Modelism - RHC Forum: Evolution 3 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Evolution 3 DLG Mulat D box Disser

#1 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 01 February 2013 - 03:08 AM

Am decis sa adaug un articol aici cu noul meu model DLG. Se cheama Evolution 3 care in succesiune va fi FLAG SHIP meu in ceea ce priveste un model DLG.
Ce incerc sa fac aici este sa realizez posibil cel mai sofisticat tehnic DLG de nivel de competitie posibil.
Va avea citeva noutati introduse aici.
1. profundor zburator cu Pull Spring sistem. Cozile sint facute Swindell stil in mulaje facute pe CNC
2. Fuselaj facut dintr-o bucata Mulat in matrite facute in CNC din aluminiu.
3. Aripi cu servouri incorporate mulate D Box RDS. Aripile sint in doua bucati ceva care nu vezi la nici un model de competitie in momentul prezent. Profil si platforma aripi este familia Zone V2.

http://www.rcgroups....d.php?t=1800565 Puteti urmari aici progresul la proiectul acesta.
0

#2 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 08 February 2013 - 07:31 PM

Am facut niste greseli la monelul in CAD si trebuis sa corectez mulajele de aripi si la fuselaj. Asa ca mi-am facut de lucru. Am 36 deo re de taiat. Bine ca masina face toata treaba.
0

#3 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 22 March 2013 - 06:27 PM

Pina acuma am muncit la pregatire. Sint foarte multe detalii de facut inainte de a face prinul model. Pe linga munca de taiere a mulajelor si lustruire lor mai sint si sabloanele necesare sa tai bucatile de materiale. In aripa am vre-o 6 sablone pe putin. Sabloane pentru textreme (fibra de carbon), bord de atac, baza aripii, virf de aripa, RDS, intarire sblon la un loc la baza aripii unde se termina flapsul, dupa aia sablon petru Disser fabric, si asta este numai pentru partea de afara a aripii. Am facut sablone petru tait spuma (Rohacell, scumpa ca dracu). Dupa aia am lonjeroane si alte bucati si lista continua. Am sa fac niste prefabricate sa le tai la Laser ca sa fac chesoane la lonjeron proncipal si bord de fuga. Piese si piese insertate in mulaje facute pentru profundor si asa mai departe. Mi se pare ca nu se mai termina. Saptamina asta pe Simbata si Duminica vreeau sa termin cu mulajele si sa incep sa tai material pentru primul planor. Dupa care planuiesc sa pun primul planor in mulaj saptamina viitorare. Va fi planorul versiunea de sarac. Nu voi folosi Textreme sau Rohacell in primul planor pentru ca va fi o evperienta si prima data vrei sa inveti cit mai multe lectii si vrei sa le inveti ieftin. Am alte liste de facut pentru fiecare mulaj si pentru fiecare etapa de constructie. Nu vrei sa te aflii in mijlocul constructiei si sa descoperi ca nu ai servetele sau cablu de la pompa de vid la punga sau ai uitat sa tai ceva. Ce zic aici este ca munca de pregatire pentru asa ceva este enorma chiar daca nu se pare chiar asa de mult la prima vedere.
Asa ca la revedre ma duc la treaba si ne mai vedem in curind. Daca aveti intrabari dati bataie flacai.
Traian
0

#4 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 22 March 2013 - 06:30 PM

Si da am retusat forma in mulaj la baza aripii si arata bine. Urmeaza de lusruirea locului retusat.
0

#5 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2067
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 23 March 2013 - 10:33 PM

Am urmărit postările de pe rcgroups. Faţă de ultima vizită lucrurile au evoluat, nu am cuvinte. Spor la treabă.
Sultan Eduard
0

#6 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 25 March 2013 - 05:21 PM

Edi multumesc.
Am facut o decizie executiva si voi opri proiectul cu RDS. Ichimb voi pune toate servourile in bot. Am facut asta din multe motive si toate sint bune.
1: Piese sint mult mai usor de facut.
2: Servouri in fuselaj sint intotdeauna conectate la radio receptor.
3: Pentru ca am sistemul este atasat in fuselaj asta inseamna ca nici tija de la servo la pirghie nu se detaseaza.
4: Aripa devine foarte usor de facut pentru ca elimin insertarea tuturor acelor piese legate de RDS incluzind servoul in aripa care trebuiau sa fie pozitionate aproape perfect. Acuma am numai un isert in aripa care este usor de plasat si de lipit inautru.
5: Pentru ca sevourile sint in fuselaj nu trabuie sa adaug greutate in bot pentru ca servourile sint in fata la CG comaparat cu pozitia in spate la CG. Deci va fi un avion mai usor.

Ce nu sint sigur acum aeste cum sa amplasez servourile in bot. Cred ca va merge sa le pun unul linga altul perpendicular, Sau pot sa pun 4 D47 unul linga altul in tandem. Este posibil sa folosesc 2MKS-65 la cirma si orizontal si D47 pentru aripi.

La lucru am facut prefabricate (fibra de sticla, balsa, fibra de sticla) care vor fi trimise sa fie taiate cu laser. Am facut sabloane pentru aripa ampenaje etc. in continuare voi face sabloane pentru fuselaj si citeva piese care merg in fuselaj. Sint aprope de a face primul fuselaj si prima aripa.
0

#7 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2067
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 25 March 2013 - 06:15 PM

În cazul meu datorită spaţiului le-am montat culcat unul după altul, iar bateria vine deasupra pe un panou din placaj.
Spor la treabă.
Sultan Eduard
0

#8 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 26 March 2013 - 04:35 PM

Vezi postareaedisultan, la 25 March 2013 - 06:15 PM, a spus:

În cazul meu datorită spaţiului le-am montat culcat unul după altul, iar bateria vine deasupra pe un panou din placaj.
Spor la treabă.


Nu este o idee rea dar imi trebuie acces de deasupra la surubul servoului. Pull Spring are un fir de guta de pescuit care trebuie tinut in pozitie cu surubul de la servo.
Mai da idei. Inca ma gindesc cum sa fac asta. Practic am 2 tije de la Flaperoane si doua sfori de la cozi. Receptorul si bateria merg in bot. Ideal vrea sa am posibilitatea sa desfac servoul si sa-l pun la loc fara lipici. Dar prea am loc. Ma gindesc servouri diferite doua nici (flaperoane doua mai mari cozi).
0

#9 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 12 April 2013 - 05:52 PM

Astazi fac decizia finala in ceea ce priveste ce servouri voi folosi.
Se pare ca in cele din urma voi folosi o combinatie dintre urmatoarele servouri ION57 JR188 si MKS 65K. Am 5 variante 4 ION sau 4 JR188 sau 4 MKS sau o combinatie de 2ION 2 MKS ori o combinatie de 2 JR188 2 MKS.
Toate mulajele sint gata sa faca piese.
Am taiat la masina mea CNC cu fir incins placile de polistiren de 1mm pentru coji la aripi.
Saptamina trecuta am facut fabric Disser pentru aripi.
Am perfectionat sistemul care intra in fuselaj si coneteaza flaperonul. Mai am de facut citeva piese mici pentru conectare la pompa. Mulajul de fuselaj este gata sa faca piese.

Miine pun primele coji de aripi in punga si Duminica unesc in mulaj prima aripa. Sa speram ca totul va merge normal si cel mai important sa invat cit mai mult din acasta experienta.
Asta asta va fi prima mea aripa aripa mulata in matrita.

Tine-mi pumnii.
0

#10 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2067
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 12 April 2013 - 06:00 PM

Spor la treabă.
Sultan Eduard
0

#11 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 13 April 2013 - 09:27 AM

F2B,
introduci in fuselaj un balon siliconic atunci cand imbini cele 2 parti?De unde iei baloanele?
Eu am tot cautat si nu am gasit, matrita mea de fuselaj e gata dar inca nu pot face nimic fara baloane.
Stie cineva unde se gasesc baloane pentru asa ceva?

Ciao Sorin
0

#12 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 13 April 2013 - 07:38 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 13 April 2013 - 09:27 AM, a spus:

F2B,
introduci in fuselaj un balon siliconic atunci cand imbini cele 2 parti?De unde iei baloanele?
Eu am tot cautat si nu am gasit, matrita mea de fuselaj e gata dar inca nu pot face nimic fara baloane.
Stie cineva unde se gasesc baloane pentru asa ceva?

Ciao Sorin

Da foloses balon cind fac fuselajul.
Sorin cit le lunga este matrita pentru fuselaj? Baloanele vin in diferite dimensiuni. Eu folosesc baloane care se folosesc la facut jucarii din balonae unflate.
Ceva de genul asta.
http://www.passionat...istingpage.html
Poate daca stii pe cineva acolo care face asta te va invata de unde sa le cumperi. Nu stiu daca avati asa ceva acolo. Qualtex 260 are un diametru de 5cm si vreo 140cm lung cind este unflat. Sint si altele mai scurte.
Incepe sa te uiti aici.
http://www.bing.com/...s+260&FORM=HURE
0

#13 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 14 April 2013 - 02:43 PM

F2B

Mersi , am vrut si eu sa iau baloane de modelaj asa le spune pe aici dar sunt scurte cam 30 de cm cand nu sunt umflate si atunci ma va incurca deoarece imi va misca fibra cand se umfla si se lungeste.Sau cel putin asa cred, ar fi aiurea sa stric carbonul pe experiente.
Cred ca balonul ar trebui sa fie dezumflat cat este de lunga matrita, sau nu?

Matrita mea are 1360 mm cu tot cu directia din fibra (se face impreuna apoi se taie si se lipesc 2 baghete de balsa intre deriva si directie asa m-am gandit).

Am vazut pe youtube un film https://www.youtube....h?v=zeLC-miXSwo , am dat mail la R&G sa intreb de baloane si nimic.
Am mai vorbit cu Vali de la Brasov si el cauta ceva baloane care sa poata fi folosite.

Mai studiez diseara acum sunt la tara la socrii si ne pregatim sa ne intoarcem acasa.

Ciao Sorin
0

#14 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3371
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 15 April 2013 - 12:22 AM



O solutie ieftina si buna zic eu pentru balon,spor la munca
0

#15 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 15 April 2013 - 11:06 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 14 April 2013 - 02:43 PM, a spus:

F2B

Mersi , am vrut si eu sa iau baloane de modelaj asa le spune pe aici dar sunt scurte cam 30 de cm cand nu sunt umflate si atunci ma va incurca deoarece imi va misca fibra cand se umfla si se lungeste.Sau cel putin asa cred, ar fi aiurea sa stric carbonul pe experiente.
Cred ca balonul ar trebui sa fie dezumflat cat este de lunga matrita, sau nu?

Matrita mea are 1360 mm cu tot cu directia din fibra (se face impreuna apoi se taie si se lipesc 2 baghete de balsa intre deriva si directie asa m-am gandit).

Am vazut pe youtube un film https://www.youtube....h?v=zeLC-miXSwo , am dat mail la R&G sa intreb de baloane si nimic.
Am mai vorbit cu Vali de la Brasov si el cauta ceva baloane care sa poata fi folosite.

Mai studiez diseara acum sunt la tara la socrii si ne pregatim sa ne intoarcem acasa.

Ciao Sorin


Sorin ai dreptate fibra se va misca cind unfli balonul fara suport. Treaba este ca trebuie sa pui balonul pe un tub lung cit fuselajul. Iti trebuie baloanele care am zis eu Q260 vor fi perfecte. In general asteaptate sa strici citeve fuselaje pina cind faci primul fuselaj bun. De aceea eu sugerez sa practici cu fibra de sticla mai intii.

http://www.rcgroups....1&postcount=204
http://www.rcgroups....d.php?t=1056468

uitete cu atentie la posturile astea si vei observa ca el pune punga pe un tub. Materialul de tub nu conteaza atita timp cit sta drept si aerul trece prin el. Acolo balonul este deja intins, el nu se misca tare mult in fata si in spate. Unfla balonul si pune vaselina pe balon dupa care sterge balonul cit de bine poti. Desumfla balonul si esti gata de treaba.
Cit de directie asta va complica lucrurile foarte mult. Eu ma gindesc doua piese aici. fa directia separat balsa cu fibra de sticla si o lipesti in pozitie dupa aia. Alta variatie este sa faci un mulaj de cauciuc care intra unde este coada si dupa ce scoti fuselajul afara scoti dopul de guma.

http://www.smooth-on...1135/index.html
Aici sint citeva tipuri de materiale de guma de silicon. Numere mici egal moale munere mati egal tare. de exemplu Mold Max 60 este tare a guma de sters de la creion. As folosi Mold Max 20 si as turna unde se pune cirma si as folosi balon in rest.
Alta ideie este sa mulezi in vid cirma si dupa aia mulezi cu balon restul fuselajului si pui o bucata de ceva polistiren in coada sa nu faca BUM balonul.

Poti mula fara balon. O sa trebuiasca sa ai rulou cu o sirma lunga sa ajungi in bot si inapoi.
Studiaza problema bine inainte de a incepe treaba. Daca ai probleme inainte de a incepe lucru nu o sa le rezolvi. Daca in gind apare ca va lucra foarte dine in realitate asteaptate la ceve probleme mici dar in orice caz se rezolva. In cazul meu un lucru s-a inimplat intotdeauna, cin am zis ca rezolv cind ajung acolo nu am rezolvat niciodata.
0

#16 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 15 April 2013 - 11:14 PM

Fly ce face tipul din video nu este necesar bine. Balonul ala va exploda cind pui presiune in el si va exploda unde nu este suportat de peretii exteriori de la mulaj in special in coada. Plus daca vrei sa-l impingi inauntru nu are suport. Cu atit mai mult daca folosesti balon de latex va fi si mai rau pentru ca se misca cind il unflii. balonul trebuie sa stea pe un tub intins la dimensiunea finala si asa nu se misca in fata si in spate ci numai in diametru.
0

#17 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3371
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 15 April 2013 - 11:39 PM


Se pare ca functioneaza,e o parere,eu am inchis in matrite ce aveam acces cu pensula. :)
0

#18 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 16 April 2013 - 12:24 AM

Bine dar eu foloses balonul ca sa evacuez excesul de rasina afara din mulaj si folosesc 40-60Psi. Ca referinta este mai multa presiune decit pui in roata la masina aproximativ 2.8kg/cm patrat si vorbesc din punctul asta de vedere.

Aceasta postare a fost editata de F2B: 16 April 2013 - 12:24 AM

0

#19 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 16 April 2013 - 10:17 AM

F2B,

multumesc pentru linkuri,

de cateva zile ma gandeam sa bag o teava de aluminiu subtire de vreo 8 mm in balon pentru a avea lungimea necesara.

Apoi as fi impregnat fibra pe bucata de geam pe masa si as fi rulat-o cu rolul ca sa fie cat mai putina rasina.Dupa care as fi asezat fibra in matrita si as fi umflat balonul.

Initial am vrut sa fac cele 2 jumatati laminate in vid si incleiate impreuna ulterior, cu banda de fibra insa ar fi fost greu sa lipesc ca lumea banda pe interior.

Nu m-am gandit ca se umfla insa asa tare 40-60 PSI si in acest caz cum a facut tipul cu barba din filmul anterior se va sparge, probabil el umfla mai putin doar pentru a lipi cele 2 jumatati ale fuselajului.

Eu voi baga balonul din spre bot spre coada.

Acuma ar fi vreo cateva realizari posibile:

- daca croiesc eu balonul ca in filmul trimis de tine il pot croi direct cu ampenajul vertical si pe un tub indoit astfel incat cand se umfla sa fie sprijinit peste tot pe peretii matritei inclusiv in ampenajul vertical,cand tai ca sa separ deriva de directie pot scoate usor balonul afara , insa aceasta metoda e mai complicata in special pana reusesti sa croiesti bine balonul, (sa faci sablonul pentru croit), dar realizabila zic eu si cea mai eleganta.

-sa incerc cu un balon de latex care culca pe un tub indoit in sus si care intra in ampenajul vertical, cred ca ar merge fiindca ampenajul vertical e subtire si sigur balonul se umfla suficient ca sa culce bine pe peretii matritei.

-sa fac un mulaj, un miez mai precis, din cauciuc siliconic sau din altceva, cu dimensiunea pe interior a ampenajului vertical ,adica peste tot dimensiunile sa fie mai mici cu grosimea fibrei care va fi pusa pe matrita,poate fi si din 2 bucati in asa fel incat sa se desfaca cand tai pentru a separa directia de deriva , atunci se si poate scoate afara din fuselaj.Dar aceasta varianta mi se pare mai urata, desi cred ca e cea mai usor de realizat in plus miezurile se pot folosi si la mai multe fuselaje combinate cu balon de latex pe teva dreapta.

-sa fac una din variantele de mai sus, insa sa fac fuselajul doar cu deriva si fara directie montand o piesa in matrita care separa deriva de directie. Directia se face ulterior din fibra sau balsa sau mandoua , la varianta asta ma gandeam initial.

Poate ar mai fi si alta metoda mai buna insa acuma pe moment nu-mi vine altceva in minte.

O sa incerc mai spre sfarsitul saptamanii sa vedem ce iese, o sa-mi pregatesc totul sa-mi fie la indemana, sa lucrez relaxat sa iasa bine.

Daca mai ai tu vreo idee e binevenita.

Spor la treaba.

Ciao Sorin
0

#20 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 16 April 2013 - 02:25 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 16 April 2013 - 10:17 AM, a spus:

F2B,

- daca croiesc eu balonul ca in filmul trimis de tine il pot croi direct cu ampenajul vertical si pe un tub indoit astfel incat cand se umfla sa fie sprijinit peste tot pe peretii matritei inclusiv in ampenajul vertical,cand tai ca sa separ deriva de directie pot scoate usor balonul afara , insa aceasta metoda e mai complicata in special pana reusesti sa croiesti bine balonul, (sa faci sablonul pentru croit), dar realizabila zic eu si cea mai eleganta.

Spor la treaba.

Ciao Sorin


Sorin eu cred ca asta este cea mai buna optiune care o ai in momentul de fata. uitete la video aici si o sa ai o ideie buna cum sa faci fuselajul.
http://www.rcgroups....d.php?t=1734321 ai citeva videouri in primul post. uitete la ele si vei invata o gramada.
Si apropo daca folosesti balon mulajul trebuie facut sa ia presiunea ca nu vrei sa crape. Eu zic ca poti face relativ bine cum ai zis sa pui fibra pe masa si cu servetele deasupra rulat sa scoti rasina afara dupa care pui in mulaj. Si atunci poti folosi preiune mai mica 5-10PSI. Taie fibra la dimensiunea finala plus 4-5mm extra.
0

#21 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 16 April 2013 - 10:17 PM

F2B
Am incercat astazi seara sa umflu ceva baloane, nu sunt bune sunt bune astea pe care le am trebuie sa comand altele.Si nu se umfla destul , am in centrul fuselajului inainte de bordul de atac o sectiune de aproximativ 80x55 mm ma rog ovala dar nu o umplu baloanele astea care le am.
Cred ca fac eu balonul pentru matrita mea, asta e nu scap de inca o corvoada,in plus e cea mai rapida metoda daca comand baloane pana vin trec 2 saptamani.
Matrita e ranforsata cu bara de otel de 25x25 mm si cu fibra destula,deci rezista si la presiune mare.

Tu ce ai reusit in weekend? ziceai ca incepi la aripa parca.

Ciao Sorin
0

#22 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 17 April 2013 - 02:33 AM

M-am lalait. In cele din urma am lucrat la sistemul de control la eleroane. Am facut o capota si atita. Ce sa intimplat a fost ca nu am avut vobseua care trebuia si am incercat altceva nou. Am testat sa vad daca iese afara usor si am constatat ca s-a lipit de mulaj. Injuraturi si blesteme si a trebuit sa fac reparatie si sa pregatesc mulajele din nou. Astazi o sa fac un mulaj de guma care intra in locul unde merge aripa. Mulajul de guma este ajutator sa fac fuselajul. Ideia este ca sa pun fibra normal pe unde fuselajul curge lin si unde este baza aripii trebuie sa imping in colt fibra asa ca cu dopul asta de cauciuc voi impinge in colt fibra.
0

#23 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 17 April 2013 - 10:22 AM

In colturile mai greu de mulat fibra poti folosi putina rasina cu Cabosil (Aerosil), devine mai vascoasa umple mici goluri si tine mai bine fibra pe pozitie.Poti incerca si cu Cotton Flocks si rasina.
Eu veau sa fac o piesa detasabila din matrita in asa fel incat sa pot face fuselajul cu un degaj deasupra, pentru a monta aripa dintr-o bucata sau luand piesa din matrita sa montez 2 aripi una pe stanga una pe dreapta.

Eu ca demulant folosesc Zyvax de foarte multi ani e beton si poti face 50-60 de demulari pana sa mai dai o data cu Zyvax, dar e scump si pentru cine nu lucreaza mult cu fibra nu prea merita.
In schimb e ceara demulanta ( Wax) de toate felurile e foarte buna si aia dar trebuie aplicata corect.
Mi s-a intamplat ca folosind ceara cand am dat cu pensula gelcoat pe matrita sa mai faca figuri cate o data, adica sa se mai lipeasca, poate din cauza ca pe alocuri de la insistenta cu care pensulam sa fie suprafata cat mai uniforma , deranjam putin ceara de dedesubt si se lipea. Dar la vopsitul cu pistolul nu am patit.
Unii folosesc Alcool Polivinilic si ala e bun dar suprafata iese destul de rau, mai ales daca e aplicat cu pensula si nu cu pistolul de vopsit, insa daca piesele urmeaza sa fie slefuite si vopsite e in regula.
Acum 40 de ani, la noi la aeroclub, frecam cu sapun pe matrite sau frecam cu ceara de lumanare sau de parchet si dupa aia apropiam matritele de resou se topea ceara si se forma o pelicula uniforma asa am inceput altceva nu era in Romania.

Spor la treaba

Ciao Sorin
0

#24 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 17 April 2013 - 04:30 PM

Care Zyvax folosesti? Sau intrebarea este ce sistem folosesti? Are Sealer si mold release. Inteleg ca este semipermanent.
Eu folosesc Freekote 770NC.
0

#25 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 17 April 2013 - 05:21 PM

Ambele si sealer si mold release altfel nu e eficient asa trebuie folosit.
Am vazut si Frekote insa nu am folosit, am mai folosit ceva asemanator cu Zyvaxul prin 2000 dar nu imi mai amintesc acum numele.
Nu cred ca e ceva mai bun ca Zyvax momentan ,vorbesc de ceva ce e totusi la indemana celui care lucreaza nu tehnologie NASA

Ciao Sorin
0

#26 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 17 April 2013 - 06:12 PM

Sorin eu stiu de epoxy cu cabosil si tehnica sa umplii colturile care sint greu accesibile. Pentru ca fac un DLG greutatea este prioritatea numarul unu si mai de graba as folosi fir de carbon in colt in loc de cabosil si dopul de guma sa imping materialul in colt. Plus este mai rigid.
Multumesc pentru sfaturi.
Daca vrei sa pui cirma poate mai usor va fi sa faci matria cu 2 aripi una pe stanga una pe dreapta. Ca sa faci viata mai usoara si sa tii optiunile deschise in ceea ce priveste profile etc fa suprafata cam de 2cm pe 30cm , in zona unde vei asambla aripa, plata si paralela . In asa fel este foarte usor de tait toate gaurile pentru montare etc. Gindestete la optiuni de motor bateri de receptor servouri si construieste in jurul lor. Poate incepi un post nou cu modelul tau sint curios sa vad cum va arata.
Daca ai un pistol de cositorit este foarte bun sa faci pungi cu el. Punga se va rupe daca nu este sustinuta de mulaj. Mulajul este folosit ca un perete de sustinere pentru punga. Cu siguranta poti folosi prosoape de hirtie sa evacuezi rasina excesiva si foloseste presiune ma mica la punga. Vezi ca unele pungi au gauri mici in ele.
0

#27 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3371
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 17 April 2013 - 07:56 PM

Balonul din punga nu va exploda si stiti dece,pentru ca el explodeaza cind depaseste pragul de elasticitate ,iar aici el se opreste in pereti matritei care nu il lasa sa explodeze si poti baga suficienta presiune.spor si aterizari line.
0

#28 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 17 April 2013 - 09:47 PM

F2B ,Fly,

Va multumesc pentru sfaturi si ajutor.
Modelul la care am facut matrita a fost proiectat prin 1982 in asa fel incat sa incapa statia Start 5 productie DDR in el .cu toate astea e subtirel si aerodinamic dar un pic old fashion cum imi place mie.
Am mai spus cate ceva despre el ca facusem aripile cu Epler 211 si nu am mai reusit sa fac rost de rasina pentru fuselaj.
Sunt cam lenes sa descid un topic dar poate totusi am sa o fac,ar trebui sa deschid topic si pentru trainer proiect propriu, acrobat Arow anii 80 modificat electric etc.
Poate cel mai util ar fi sa deschid un topic pentru realizat modele si matrite din materiale compozite, fiindca am vazut pe forum ca sunt multi care nu prea stiu ce fac cand lucreaza cu compozitele.

Spor la treaba
Ciao Sorin
0

#29 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 18 April 2013 - 06:44 PM

Am facut dopurile de guma care vor ajuta la mulat zona unde se pun aripile. Totul a decurs normal si usor. Sint citeva lucruri care trebuiesc facute cu atentie cind faci mulaje de guma. In primul rind citeste instructiunile. Ambele parti trebuiesc amestecate separat inainte de a le amesteca impreuna (amesteca partea A si B sa le omogenizezi pentru ca au ingrediente care se lasa la fund si care plutesc deasupra). In al doilea rind: cind amesteci A cu B proportia este critica si trebuie un cintar precis .1g precizie cel putin. Cind amesteci: se face incet sa nu introduci bule de aer in compozitie iar atunci cin crezi ca ai amestecat bine mai amesteca inca 2 minute. Atunci cind torni in mulaj toarna incet incepind cu un colt si lasa-l sa curga in celalalt capat (eu torn incet un fir foarte subtire de compozitie). Sint reguli simple si daca le respecti nu ai probleme si este usor de facut.
0

#30 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3371
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 18 April 2013 - 09:37 PM

Ce rasina vei folosi pentru fuselaj,si daca se gaseste la Arad?mersi ,pune si ceva poze
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro