Modelism - RHC Forum: Incepator cere sfaturi de la profesionisti - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Incepator cere sfaturi de la profesionisti nava din carton?

#1 Useril este offline   The Trucker 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 24-March 11

Postat 29 January 2013 - 11:49 PM

Salut, numele meu este Dani, student anul 4 la UMC. Proaspat venit din voiaj. M-ar interesa sa construiesc o nava comerciala, eventual ceva mai simplu pentru inceput, din carton, datorita resurselor financiare reduse ce le pot aloca momentan acestei pasiuni. Daca reusesc sa fac un model din carton, si iese asa cum trebuie, voi investi in placaj, traforaj electric, si etc, pentru a confectiona o nava din placaj.

Ce nave recomandati? Ce tip de carton pot folosi? ce unelte imi sunt necesare? eventual un tutorial despre acest procedeu? Orice sfat este binevenit. Va multumesc anticipat.
0

#2 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2013 - 01:14 AM

Salut Dani, uite un coleg de breasla si de pasiune care a facut deja cateva machete http://www.rhcforum....port-container/ . Cred ca daca intrati in legatura te poate ajuta. Dar si citindu-i subiectul, poti afla multe lucruri interesante.
Vant din pupa!


0

#3 Useril este offline   The Trucker 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 24-March 11

Postat 30 January 2013 - 10:02 AM

Multumesc frumos. acum ma apuc sa ii citesc din pagina 1. :) pare super super interesant:) .
0

#4 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 30 January 2013 - 02:39 PM

...cartonul e carton si nu are nici o legatura tehnologica cu baghetele si placajul, iti recomand sa treci direct la traforaj alegand ceva simplu de facut, doar asa vei invata ceva, modele sunt destule pe net, free boat plans in google !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#5 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 09 May 2013 - 10:38 PM

Incearca cu incredere folia denumita "policarbonat" din magazinele de bricolaj. Este de fapt o folie din fibra de sticla cu rasina poliesterica. Ca avantaje: costa undeva la 20...30ron/mp , se poate decupa (cu un foarfece mai bunicel) relativ usor , se pot trasa cu marker subtire urmele de decupat in cazul in care faci desene in Autocad (sau alt progr. grafic) si le scoti la o imprimanta obisnuita, datorita semitransparentei materialului. Apoi este impermeabil , are o rigiditate mai buna decat cartonul si se curbeaza destul de mult pana la rupere ,foarte important e ca nu te preocupa directia fibrelor ca la furnire sau placaj (fibrele fiind dispuse multidirectional) , se poate aplica pe el folie autocolanta decorativa , se lipeste cu diverse rasini dar pt. rapiditate (si ieftineala) poti folosi un glue-gun cu batoane de adeziv termoplast de 1 leu/buc. Dezavantaje: praful rezultat in urma prelucrarii este usor iritant (prurit), taietura iese usor zimtata datorita "plesnirii" rasinii la comprimarea falcilor foarfecelui si trebuie usor smirgheluita daca este la vedere (0,5mm), pt. lipire buna cu rasina epoxi trebuie inlaturat luciul sticlos. Daca mai pui si niste bagheta de 5x5mm pt. ranforsare iese destul de rezistent si pt. utilizare pe balta. Costuri totale: 25...50 ron folia pt. un model sub 80cm /25cm; un pistol de lipit pt. adeziv = 20...40 ron (cauta pt. batoanele model mai mare ca iesi mai ieftin) sau o microtorta cu gaz cu care sa incalzesti atat materialul cat si batonul de adeziv (te ajuta mult cand vrei sa rectifici o lipitura fara adaus de material sau sa dezlipesti). Bagheta e 1 leu/metru, ... Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de H7-25: 09 May 2013 - 10:41 PM

In God we trust, all others must pay cash!
0

#6 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 10 May 2013 - 07:30 AM

....policarbonatul nu are nici o legatura cu fibra de sticla, ceea ce recomanzi tu se numeste chiar ...fibra de sticla , se gaseste in magazine sub diferite forme ,culori si grosimi, plana ,ondulata, etc !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#7 Useril este offline   b38lea 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 404
  • Inregistrat: 29-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2018 - 05:38 PM

Vezi postareaipsihi, la 10 May 2013 - 07:30 AM, a spus:

....policarbonatul nu are nici o legatura cu fibra de sticla, ceea ce recomanzi tu se numeste chiar ...fibra de sticla , se gaseste in magazine sub diferite forme ,culori si grosimi, plana ,ondulata, etc !!!

Buna
treci nepoate direct la placaj, lemn este mai sigur , mai usor si mai functional,slava Domnului acum gasesti chiar orice pe piata nu ca inainte 1989
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro