Modelism - RHC Forum: Goat4 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Goat4 Constructia unui planor ultrausor

#151 Useril este offline   Mihai_F 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 28-January 08
  • Gender:Male
  • Location:-

Postat 10 April 2017 - 10:40 PM

Vezi postareaadyrex, la 09 April 2017 - 09:30 PM, a spus:

Arata foarte bine. Si pe cand il vedem ...in aer?


Salut, deocamdata e greu sa fac o estimare, programul imi este destul incarcat iar planurile care m-i le fac nu ies cum vreau eu intotdeauna, dar in principiu la sfarsit de primavara inceput de vara (cam in 2 luni) ar trebi sa fie gata de zbor . De lucru nu mai este decat foarte putin dar si timpul pentru lucru e putin...
In plus trebuie sa gasesc o solutie unde sa il tin pe durata sezonului de zbor si nu numai, deoarece aripile pe tavanul balconului stau foarte bine, dar nu e o solutie deloc practica sa le dau jos iar apoi sa le urc innapoi sus de 2-3 ori pe saptamana cand se iveste timp de zbor..., un container maritim de 6 metrii e momentan o posibila solutie, dar voi vedea (trebuie si un loc unde sa tin contanerul pe un termen indelugat).
Numai bine.
0

#152 Useril este offline   Mihai_F 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 28-January 08
  • Gender:Male
  • Location:-

Postat 10 April 2017 - 11:08 PM

Vezi postareaValteras, la 10 April 2017 - 09:03 PM, a spus:

Mihai,

Nu ma pot opri din a te admira pentru dedicatia cu care iti urmaresti idealul.
Intru din ce in ce mai rar pe RHC, dar cand o fac, am grija sa urmaresc progresul pe care il faci.

Iti doresc sporuri maxime si sa-ti creasca ala micu' mare!
...si aveonu' si ucenicu'...


Salut,
Multumesc pentru urari.
Intradevar e multa dedicatie, rabdare si pasiune, cand ma gandesc la momentul in care voi fi gata de decolare si imi aduc aminte de toate momentele din timpul constructiei, satisfactia ca urmeaza sa decolez cu o aeronava facuta de mainele mele va fi foarte mare, plus fapul ca voi zbura, deabea astept momentul.
Le urez tuturor celor care au un vis de a zubra sa indrazneasca.
Numai bine.
0

#153 Useril este offline   Mihai_F 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 28-January 08
  • Gender:Male
  • Location:-

Postat 06 May 2017 - 09:41 AM

Buna ziua,

Am revenit cu putin progres, am impanzit cabanele , sunt si vopsite pe o parte, mai trebuie vopsite si pe cealalta parte (modelul cu patratele).
Am inceput demersurile pentru achizitionarea unui container maritim de 6 metrii, in curand sper ca ma voi muta cu lucrul din casa afara, si cu depozitarea in container.
Mai ramane de facut asamblarea planorului, ancorarea tuturor cablurilor (de sub aripi, spre bot si coada) si instalarea cordelinei din lantul cinematic al comenzilor.
Am atasat poze.

Numai bine

.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF3646.JPG
  • Imagine atasata: DSCF3647.JPG
  • Imagine atasata: DSCF3649.JPG
  • Imagine atasata: DSCF3650.JPG
  • Imagine atasata: DSCF3651.JPG
  • Imagine atasata: DSCF3652.JPG

0

#154 Useril este offline   Mihai_F 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 28-January 08
  • Gender:Male
  • Location:-

Postat 11 May 2017 - 10:56 PM

Buna ziua,

Am achizitionat containerul maritim de 6m, l-am amplasat la vreo 3 minute de mers cu masina fata de unde locuiesc, acum va trebui sa il cosmetizez putin (putina rugina...), sa fac resteluri pentru aripi si un banc de lucru.
Asadar in curand planorul se va muta in noul lui "hangar".
Am atasat poza.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_4768.JPG

0

#155 Useril este offline   adyrex 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1479
  • Inregistrat: 06-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 14 May 2017 - 07:33 PM

Vezi postareaMihai_F, la 11 May 2017 - 10:56 PM, a spus:

Buna ziua,

Am achizitionat containerul maritim de 6m, l-am amplasat la vreo 3 minute de mers cu masina fata de unde locuiesc, acum va trebui sa il cosmetizez putin (putina rugina...), sa fac resteluri pentru aripi si un banc de lucru.
Asadar in curand planorul se va muta in noul lui "hangar".
Am atasat poza.

Excelenta solutie, asta cu containerul.
0

#156 Useril este offline   Mihai_F 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 28-January 08
  • Gender:Male
  • Location:-

Postat 24 May 2017 - 10:14 AM

Buna ziua,

Am revenit cu putin progres la cosmetizarea containerului, am indepartat petele de rugina, am aplicat grundul, acum urmeaza un strat de vopsea.
Am terminat de vopsit elemetele de fuselaj "cabane", voi pune poze in zilele urmatoare.

Numai bine.
0

#157 Useril este offline   Mihai_F 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 28-January 08
  • Gender:Male
  • Location:-

Postat 27 May 2017 - 10:12 PM

Buna ziua,

Am revenit cu poze, vopsirea patratelelor pe "cabane" a fost putin mai dificila decat pe direcie, dar a iesit excelent.
In curand urmeaza mutarea in container, iar apoi finalizarea contructiei planorului.

Numai bine.

.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF3774.JPG
  • Imagine atasata: DSCF3775.JPG

0

#158 Useril este offline   Mihai_F 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 28-January 08
  • Gender:Male
  • Location:-

Postat 29 May 2017 - 11:04 PM

Buna ziua,

Am revenit cu cateva poze cu containerul revopsit. Zilele urmatoare voi incepe mutarea, voi asambla planorul pentru ancorarea cablurilor de sub aripi, spre bot si coada si instalarea cordelinei pentru comemzi.

Numai bine.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_4793.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4791.JPG

0

#159 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 May 2017 - 07:37 AM

La camp cu ce il vei transporta ? Ai conceput o remorca dedicata sau folosesti una existenta ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#160 Useril este offline   Mihai_F 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 28-January 08
  • Gender:Male
  • Location:-

Postat 30 May 2017 - 09:01 PM

Vezi postarearenatoa, la 30 May 2017 - 07:37 AM, a spus:

La camp cu ce il vei transporta ? Ai conceput o remorca dedicata sau folosesti una existenta ?

Salut,

Fara remorca, aripile, coada si ampenajul orizontal vor fi transportate deasupra pe masina (portbagaj pe plafon + 2 montanti verticali intre aripi si capota pentru sustinere) iar fuselajul (nose section / botul) in masina (in portbagaj + un loc din spate), (masina mea e configuratie combi 4,22m lungime).
0

#161 Useril este offline   Mihai_F 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 28-January 08
  • Gender:Male
  • Location:-

Postat 05 June 2017 - 10:26 PM

Buna ziua,

Am facut mutarea planorului in container, un panou de aripa poate fi manipulat (scos din container si pus pe masina si vice-versa) usor de catre o persoana, fapt care este si specificat in descrierea planorului.
Zilele urmatoare ma ocup de ultimele lucruri pt finalizarea planorului.
Am atasat cateva poze.

Numai bine.

.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: img1.jpg
  • Imagine atasata: img3.jpg
  • Imagine atasata: img4.jpg
  • Imagine atasata: img9.jpg

0

#162 Useril este offline   Borian 

  • autonom
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 664
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Gender:Not Telling
  • Location:-
  • Interests:-

Postat 13 June 2017 - 10:55 PM

E destul de complicat de carat asa pe masina ... la peste 40 la ora, daca mai bate si vintul ... nici cu remorca nu e simplu ... remorca inmatriculata .... sa vedem la ce varianta o sa ajungi ...
Multa bafta la prima tentativa ... de zbor !!
0

#163 Useril este offline   Mihai_F 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 28-January 08
  • Gender:Male
  • Location:-

Postat 14 June 2017 - 08:57 PM

Buna ziua,

Am mai progresat putin si anume am instalat eleroanele si flapsurile, am lipit bezile de etansare dintre flaps , eleron si aripa, si alte maruntisuri legate tot de aripi. Acum urmeaza ultimele doua straturi de vopsea pe aripi.
Am atasat cateva poze.

Numai bine.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_4837.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4841.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4844.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4845.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4847.JPG

0

#164 Useril este offline   ICAR 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 19-November 09
  • Gender:Male

Postat 14 June 2017 - 09:34 PM

....esti in linie dreapta ...clar realizarea ta reprezinta un ACT DE VOINTA ...O PERSEVERNTA SPECIFICA doar UNORA..restul printre care ma numar si EU te urmaresc zapacit de cap si ma intreb cum NAIBA de ai reusit!?...de visat cam toti de pe aici viseaza si incearca prin modelism sa-si materializeze visele unii depasid stadiul asta altii din varii motive raman la mica aviatie.... imi curg intrebari de genul de unde indemnarea si cunostintele tehnice? de unde indarjirea asta sa-l construiesti tu? cand la 5 minute de casa poti sa te dai cu parapanta pe delaul de deasupra lacului Floresti...apropo acolo vrei sa-l incerci sau la Dezmir la Babacu?....pe cand anticipezi ca-l scoti la teste? ...multe sunt de intrebat cu ingaduirea ta poate direct la firul ierbii..."MA INCHIN" vorba lui A.Moisesu
0

#165 Useril este offline   Mihai_F 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 28-January 08
  • Gender:Male
  • Location:-

Postat 15 June 2017 - 11:53 PM

Vezi postareaICAR, la 14 June 2017 - 09:34 PM, a spus:

....esti in linie dreapta ...clar realizarea ta reprezinta un ACT DE VOINTA ...O PERSEVERNTA SPECIFICA doar UNORA..restul printre care ma numar si EU te urmaresc zapacit de cap si ma intreb cum NAIBA de ai reusit!?...de visat cam toti de pe aici viseaza si incearca prin modelism sa-si materializeze visele unii depasid stadiul asta altii din varii motive raman la mica aviatie.... imi curg intrebari de genul de unde indemnarea si cunostintele tehnice? de unde indarjirea asta sa-l construiesti tu? cand la 5 minute de casa poti sa te dai cu parapanta pe delaul de deasupra lacului Floresti...apropo acolo vrei sa-l incerci sau la Dezmir la Babacu?....pe cand anticipezi ca-l scoti la teste? ...multe sunt de intrebat cu ingaduirea ta poate direct la firul ierbii..."MA INCHIN" vorba lui A.Moisesu

Salut,
Ei bine reusita vine prin:
1. multa, muulta, muuulta documentatie, mai excact am citit foarte mult despre standardele si practicile de constructii de aeronave, am studiat standarde de materiale (aliaje de aluminiu) suruburi, panza, cabluri, etc., am citit manualul si am vizionat tutorialul de inpanzire (Stewart Systems). mai exact 9 ani de documentare (5 innainte de inceprea constructiei si 4 in timpul constructiei). Am facut planorism, aeromodelism, pt partea cu sistemul electric de propulsie a contribuit pasiunea pt electronice de la 14 ani (practicat ca si hobby) . In mare parte experienta mea de viata ( munca: in trecut; contructii de echipamente audiio profesionale. actual; operator programator reglor utilaje CNC cu 3-4 axe (DMG-MORI). si hobby: aviatie; planorism, aeromodelism. electronica; amplificatoare audio de putere mare , controlere pt motoare brushless, incarcatoare li-po, programare microcontrolere Atmel AVR (programare embeded). si etc.) a contribuit la dobandirea dexteritatii, indemanarii si abilitatii de a face/construii aproape ori ce. In principiu 95% timpul meu personal liber a fost dedicat studiului si constructiei planorului si sistemului electric de propulsie.
2. e un vis de cand eram copil sa imi construiesc si sa zbor propriul avion, si m-am tinut cu "dintii" de el (opinia mea e ca daca moare visul, moare si o parte din sufletul omului), EAA (Experimental Aircraft Association) spune "dream it, build it, fly it".
3. sustinere din partea familiei e un aspect foarte foarte foarte important (am o sotie intelegatoare, fosta planorista).
4. si cel mai important Credinta in Dumnezeu fara de care nimic nu era posibil.

Pt teste de zbot inca nu sunt hotarat unde (dezmir NU e o varianta).
Pt vizite, cu siguranta voi face mai multe sesiuni de vizita pt cei care vor sa il vada si sa puna intrebari. (voi anunta in gen: in data de ... la ora de... voi fi in ... ).
Cand va fi gata?, in curand, acuma poate fi la sfarsitul lunii acesteia sau luna viitoare totul de pinde de cat timp liber am la dispozitie, incerc asa nu grabesc lucrurile acum pe ultima suta de metrii deoarece e vorba de finisaje si reglaje si daca nu iese cum trebuie va fi pacat de atata munca sa arate prost finisat si sa zboare rau din cauza reglajelor.

Numai bine.
0

#166 Useril este offline   ICAR 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 19-November 09
  • Gender:Male

Postat 16 June 2017 - 10:10 AM

..s-a facut lumina in mintea mea Mersi!...astept niste memorii, o carte un blog.... povestea ta poate inspira... poate da speranta intr-o lume....intr-o romanie...noroc cu Halep...si sa vedem ce ne rezervi si tu...."acolo unde exista vointa exista si un drum" ....mai hraneste-ne cu poze cand mai poti rupe un pic din timp..
P.S. astept..ora si locul...
MA INCHIN!
0

#167 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 16 June 2017 - 01:15 PM

Vezi postareaMihai_F, la 15 June 2017 - 11:53 PM, a spus:

Salut,
Ei bine reusita vine prin:
1. multa, muulta, muuulta documentatie, mai excact am citit foarte mult despre standardele si practicile de constructii de aeronave, am studiat standarde de materiale (aliaje de aluminiu) suruburi, panza, cabluri, etc., am citit manualul si am vizionat tutorialul de inpanzire (Stewart Systems). mai exact 9 ani de documentare (5 innainte de inceprea constructiei si 4 in timpul constructiei). Am facut planorism, aeromodelism, pt partea cu sistemul electric de propulsie a contribuit pasiunea pt electronice de la 14 ani (practicat ca si hobby) . In mare parte experienta mea de viata ( munca: in trecut; contructii de echipamente audiio profesionale. actual; operator programator reglor utilaje CNC cu 3-4 axe (DMG-MORI). si hobby: aviatie; planorism, aeromodelism. electronica; amplificatoare audio de putere mare , controlere pt motoare brushless, incarcatoare li-po, programare microcontrolere Atmel AVR (programare embeded). si etc.) a contribuit la dobandirea dexteritatii, indemanarii si abilitatii de a face/construii aproape ori ce. In principiu 95% timpul meu personal liber a fost dedicat studiului si constructiei planorului si sistemului electric de propulsie.
2. e un vis de cand eram copil sa imi construiesc si sa zbor propriul avion, si m-am tinut cu "dintii" de el (opinia mea e ca daca moare visul, moare si o parte din sufletul omului), EAA (Experimental Aircraft Association) spune "dream it, build it, fly it".
3. sustinere din partea familiei e un aspect foarte foarte foarte important (am o sotie intelegatoare, fosta planorista).
4. si cel mai important Credinta in Dumnezeu fara de care nimic nu era posibil.

Pt teste de zbot inca nu sunt hotarat unde (dezmir NU e o varianta).
Pt vizite, cu siguranta voi face mai multe sesiuni de vizita pt cei care vor sa il vada si sa puna intrebari. (voi anunta in gen: in data de ... la ora de... voi fi in ... ).
Cand va fi gata?, in curand, acuma poate fi la sfarsitul lunii acesteia sau luna viitoare totul de pinde de cat timp liber am la dispozitie, incerc asa nu grabesc lucrurile acum pe ultima suta de metrii deoarece e vorba de finisaje si reglaje si daca nu iese cum trebuie va fi pacat de atata munca sa arate prost finisat si sa zboare rau din cauza reglajelor.

Numai bine.



wow ,foarte tare ce faci tu acolo!!! felicitari ! :drinks:
0

#168 Useril este offline   Mihai_F 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 28-January 08
  • Gender:Male
  • Location:-

Postat 17 June 2017 - 09:04 AM

Buna ziua,

Am mai progresat ptin, si anume am vopsit 4 straturi zona unde am instalat banda de etansaare dintre flaps eleron si aripa, acum urmeaza inca 2 stratui pe toata aripa plus pe bordul de atac fasia albastra. Voi reveni cu poze.
Multumesc tuturor pt felicitari si incurajari.
Am atasat o poza chiar din momentul in care am inceput sa lucrez la planor, conditiile de lucru erau foarte nimimaliste, de-a dreptul comic cand ma uit innapoi.

Numai bine.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAG2037.jpg

0

#169 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 21 June 2017 - 01:21 PM

Dante spunea despre infern ca este locul unde: „Lăsați orice speranță, voi cei care intrați”. Adica suntem vii atat timp cat avem o speranta, un tel, o dorinta. Cand acestea dispar, suntem morti.
Tu, mestere, esti viu si un exemplu demn de urmat. Iti multumesc pentru aceasta si-ti doresc numai bine si cat mai multe reusite.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 21 June 2017 - 01:22 PM

0

#170 Useril este offline   Mihai_F 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 28-January 08
  • Gender:Male
  • Location:-

Postat 26 June 2017 - 09:57 PM

Buna ziua,

Multumesc pt. urari!
Am mai progresat, si anume am terminat de vopsit complect aripile. Pe extrados sunt in toatal 5 straturi de vopsea, primele 2 groase de azi vara si acum inca 3 subtiri pt elinimarea texturii coaja de potocala si a nu se vedea adezivul verde de sub vopsea, iar pe intrados 4 straturi (2 si 2), am vopsit si partile albastre pe bordul de atac si pe capetele de aripa (intrados winglet).
In poze se poate vedea cat de tare reflecta vopseaua alba lumina, unde bate soarele direct pe aripa albul este foarte intens (poza a iesit aproape "arsa"), fara ochelari de soare dupa cateva minute de vopsit incepeau sa ma doara ochii. Oxidul de titan din vopsea isi face treaba foarte bine si reflecta tot, asta e si motivul pt care producatorul vopselei spune ca rezista pana la 15 ani in bataia directa a soarelui. Un american care si-a vopsit un ultrausor cu aceiai marca (si tip) de vopsea, spune ca dupa 10 ani e in stare excelenta ( http://www.bowersfly...tex_update.html ) .
Acum urmeaza asamblarea finala cu reglarea cablurilor si cordelinei de comanda, iar apoi in teorie ar trebui sa fie gata.

Numai bine.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_4857.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4865.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4867.JPG

0

#171 Useril este offline   adyrex 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1479
  • Inregistrat: 06-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 27 June 2017 - 04:50 PM

Arata extraordinar. Abia astept sa-l vad montat complet cum arata.
0

#172 Useril este offline   Mihai_F 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 28-January 08
  • Gender:Male
  • Location:-

Postat 11 July 2017 - 10:38 PM

Buna ziua,

Am revenit cu putin progres dupa o mica pauza, am terminat de instalat si reglat cablurile aripilor si anume: unghi diedru aprox 2 grade, unghi aripi fata de fuselaj si aripile sa aiba acelasi unghi de atac de la un capat la celalat, cateva reglaje fine se vor executa daca este nevoie dupa primele zboruri. Zilele urmatoare vor urma cablurile spre coada 4 buc si spre bot 2 buc, iar apoi cordeliana pt comenzi.
Am atasat ceteva poze cu planorul partial asamblat.

Numai bine.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_4895.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4896.JPG

0

#173 Useril este offline   adyrex 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1479
  • Inregistrat: 06-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 12 July 2017 - 06:36 PM

Arata superb! Felicitari !
0

#174 Useril este offline   Mihai_F 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 28-January 08
  • Gender:Male
  • Location:-

Postat 14 July 2017 - 11:05 PM

Buna ziua,

Am terminat cu toate cablurile, a mai ramas cordelina pt comenzi si cateva marutisuri.
Am facut multe poze, asadar la pozele sa descrie totul.

.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_4899.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4900.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4902.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4904.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4907.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4909.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4910.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4911.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4912.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4913.JPG

0

#175 Useril este offline   Mihai_F 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 28-January 08
  • Gender:Male
  • Location:-

Postat 14 July 2017 - 11:06 PM

.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_4914.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4915.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4916.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4919.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4920.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4921.JPG

0

#176 Useril este offline   Mihai_F 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 28-January 08
  • Gender:Male
  • Location:-

Postat 01 August 2017 - 03:37 PM

Buna ziua,

Am mai progresat putin, (saptamanile trecute am fost putin ocupat iar apoi vremea nu a fost prielnica) am inceput lucrul la comenzi am terminat eleroanele , acum urmeaza profundorul si directia, e putin mai complicat decat anticipasem initial traba cu comenzile... dureaza putin pana se regleaza si se seteaza corect. Am rezolvat si marea majoritate a marutisurilor (gen sigurantari de piulite).

Numai bine
0

#177 Useril este offline   Mihai_F 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 28-January 08
  • Gender:Male
  • Location:-

Postat 05 August 2017 - 09:20 PM

Buna ziua,

Am terminat de instalat cordelina pt comenzi, am terminat de verificat toate suruburile cu siguranta si toate cablurile.
In proportie de 99% e gata planorul, mai trebuie sa pun cordelina elastica pentru sigurantarea pinilor de samblare iar apoi e gata de zbor.
Voi posta cateva poze cu cordelina din comenzi in zilele urmatoare.
Numai bine.
0

#178 Useril este offline   Mihai_F 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 28-January 08
  • Gender:Male
  • Location:-

Postat 17 August 2017 - 11:18 AM

Buna ziua,

Am revenit cu poze,
Zilele urmatoare voi pregati rastelul pt aripi pt transport pe masina,
Urmeaza sa fac pregatirile pt zbor,
Voi incepe procedurile pt inmatriculare,
Sper ca pana la sfarsitul lunii sa reusesc sa fac cateva rulaje cu mici desprinderi.

Numai bine.

.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_4948.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4944.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4943.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4942.JPG

0

#179 Useril este offline   Mihai_F 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 28-January 08
  • Gender:Male
  • Location:-

Postat 23 September 2017 - 11:43 AM

Am revenit cu cateva poze...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF4956.JPG
  • Imagine atasata: DSCF4960.JPG
  • Imagine atasata: DSCF4982.JPG
  • Imagine atasata: DSCF4987.JPG
  • Imagine atasata: DSCF4988.JPG

0

#180 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2017 - 03:12 PM

Mestere,
Sa-ti dea Domnul numai vreme buna si aterizari line!
Maxime felicitari!
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro