Modelism - RHC Forum: Graupner MX 16 HOTT - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Graupner MX 16 HOTT Merita sau nu? Pareri pro/contra

#1 Useril este offline   p_cipri 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 20-August 03
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Muzica, Navomodelism, Aeromodelism, Multicoptere

Postat 21 January 2013 - 07:11 PM

Buna tuturor. sunt pe cale de a achizitiona o astfel de radiocomanda GRAUPNER MX16 HOTT
Din ceea ce am citit, pare a fi ok dat fiind faptul ca stie si telemetrie. Aici ma refer si la pret care este mai mic decat alte radiocomenzi ale altor firme de renume care au bineinteles 8 ch.

Este cineva dintre "noi" care are o astfel de radiocomanda? Ne poate impartasi cateva avantaje/dezavantaje? puncte forte, etc?
Turnigy 9X cu modul audio si Frsky telemetry
https://www.youtube....HuEcHGiek&t=14s

Quad S500 cu Naza V2

EasyGlider Pro
0

#2 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 21 January 2013 - 08:20 PM

Vezi postareap_cipri, la 21 January 2013 - 07:11 PM, a spus:

Buna tuturor. sunt pe cale de a achizitiona o astfel de radiocomanda GRAUPNER MX16 HOTT
Din ceea ce am citit, pare a fi ok dat fiind faptul ca stie si telemetrie. Aici ma refer si la pret care este mai mic decat alte radiocomenzi ale altor firme de renume care au bineinteles 8 ch.

Este cineva dintre "noi" care are o astfel de radiocomanda? Ne poate impartasi cateva avantaje/dezavantaje? puncte forte, etc?


MX-16 nu este asa de ieftina,poate te referi la MX-12.............
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#3 Useril este offline   p_cipri 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 20-August 03
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Muzica, Navomodelism, Aeromodelism, Multicoptere

Postat 21 January 2013 - 08:28 PM

Pai am gasit mx16 la 260 euro
Turnigy 9X cu modul audio si Frsky telemetry
https://www.youtube....HuEcHGiek&t=14s

Quad S500 cu Naza V2

EasyGlider Pro
0

#4 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 21 January 2013 - 08:35 PM

270 de lire,am gasit,adica vreo 430usd,oricum la ce ofera e bun pretul.Acum vezi si cu ce deviceuri vine.
0

#5 Useril este offline   ReD 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 481
  • Inregistrat: 12-August 03
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Heli, Aero, Auto

Postat 21 January 2013 - 09:16 PM

salut,

vezi ca a aparut futaba T14SG cu 14 canale si telemetrie.

Eu am T8FGS (cam acelasi lucru dar fara telemetrie) si pot spune ca este o statie superba. Gurile rele zic ca T14 este chiar mai buna.

Red
come to the dark side. we have cookies!
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 January 2013 - 10:11 PM

Ati analizat ce presupune telemetria ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   Marian B. 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 13-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2013 - 10:12 AM

Eu am MX-20 si este foarte ok. Atentie! Telemetria functioneaza cu senzori separati sau direct doar cu FC Mikrokopter.
Okto Heavy Lift, Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, AXI 2814/22 Gold Line
Okto Heavy Lift, Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, Altigator A3536 Motors
Quad X Heavy Lift, PRO Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, MK3638 Motors
Hexa, DJI F550 Frame, DJI NAZA v1, DJI GPS, Roxxy 2827-35, Altigator 40A ESC's, Graupner MX-12, Tarot T-2D Brushless Gimbal
Hexa DJI F550 Frame, DJI Naza v2, DJI GPS, DJI Motors, DJI Mini Osd, DJI Bluetooth Module, DJI Zenmuse H3-2D, Graupner MX-20
...si un DJI Phantom, ca e alb! :))
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 January 2013 - 10:19 AM

Legi receptorul la mk pe PPM-Sum?
Daca da, stii ca nu merge failsafe la acest sistem pe PPM-Sum? Deci practic la o intrerupere link RC mk-ul tau va fi "pe aripile vantului"... :(
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   p_cipri 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 20-August 03
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Muzica, Navomodelism, Aeromodelism, Multicoptere

Postat 22 January 2013 - 06:24 PM

sau imi puteti indica o alta radiocomanda de minim 8 ch la aprox. 1200 ron de preferat sa aibe si telemetrie
Turnigy 9X cu modul audio si Frsky telemetry
https://www.youtube....HuEcHGiek&t=14s

Quad S500 cu Naza V2

EasyGlider Pro
0

#10 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 22 January 2013 - 07:36 PM

Nu cumva Microkopter-ul are fail safe? In orice caz al meu a aterizat singur cand bateria s-a descarcat si eu, in nemernicia mea, nu am fost atent. Parca citisem si era si un filmulet, cum vine singur acasa cand se intrerupe legatura radio. Poate ne lamureste Worms care are Hott-20.
Multa, multa bafta.
0

#11 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 22 January 2013 - 07:47 PM

Vezi postareadan_mitea, la 22 January 2013 - 07:36 PM, a spus:

Nu cumva Microkopter-ul are fail safe? In orice caz al meu a aterizat singur cand bateria s-a descarcat si eu, in nemernicia mea, nu am fost atent. Parca citisem si era si un filmulet, cum vine singur acasa cand se intrerupe legatura radio. Poate ne lamureste Worms care are Hott-20.
Multa, multa bafta.


sa fiu sincer nu am probat la microkopter ca mi-a fost frica, stiu de ceva fail-safe in softul 0.88 dar cum lucreaza sau daca e conditionat de pierderea semnalului nu stiu, stiu ca se activeaza dintr-un buton .cand e setat sistemul pe semnal ppm sum si eu stiu ca graupner nu are fail-safe automat pe receptor.am cam pierdut legatura cu mk de cand cu dji wk :) si doar @Renatoa ne poate lumina in domeniu.

Aceasta postare a fost editata de worms: 22 January 2013 - 07:48 PM

0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 January 2013 - 07:55 PM

Nu mai are, nu stiu daca ne lamureste si de ce a dat-o :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 22 January 2013 - 09:38 PM

Vezi postarearenatoa, la 22 January 2013 - 07:55 PM, a spus:

Nu mai are, nu stiu daca ne lamureste si de ce a dat-o :)


Nu stiu despre ce vorbiti voi, dar daca e vorba de MK si hott 20, va spun ca fail safe-ul intra automat cand pierzi semnalul. Atentie mare si nu mai faceti confuzii. Nu fail safe-ul receptorului. Este vorba de fail safe-ul intern al controllerului de MK cand nu mai are legatura cu receptorul. Receptorul poti sa-l scoti, sa-l arunci, sa-l mananci, tot una pentru MK. Pentru controler, receptorul nu mai exista. Il doare fix undeva daca receptorul are sau nu fail safe. Controlerul intra automat in zbor RTH pe niste parametrii pe care i-ai scris in soft in prealabil si bazat pe coordonatele gps home pe care le are in memorie.
Testat de mine si functioneaza perfect.

Asa ca Renato te rog eu, daca nu stii despre ce vorbesti, nu mai fa afirmatii atat de categorice mai ales cand pot induce lumea in eroare.
0

#14 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 January 2013 - 09:47 PM

Ba stiu foarte bine ce vorbesc, vrei sa iti dau postare inginer de suport Graupner care recunoaste buba asta ?
Ce spui tu este adevarat, la mk poti arunca receptorul, problema este ca au facut modificare special pentru asta, pentru ca Graupner nu s-a sinchisit sa schimbe nimic in modul cum trateaza PPM-sum pe failsafe, si nici un alt FC nu recunoaste starea in care intra un receptor HoTT pe pierdere link cu statia.
Iti place sau nu, dar nu toti zboara cu mk, si de cand cu cu dji, si mai putini ca inainte...
Asa ca, da, Graupner e ca fratele cu mk, si ciuma pentru restul lumii, e bine asa ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#15 Useril este offline   Marian B. 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 13-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2013 - 10:11 PM

Vezi postarearenatoa, la 22 January 2013 - 10:19 AM, a spus:

Legi receptorul la mk pe PPM-Sum?
Daca da, stii ca nu merge failsafe la acest sistem pe PPM-Sum? Deci practic la o intrerupere link RC mk-ul tau va fi "pe aripile vantului"... :(

Ummm, partial corect.
Okto Heavy Lift, Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, AXI 2814/22 Gold Line
Okto Heavy Lift, Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, Altigator A3536 Motors
Quad X Heavy Lift, PRO Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, MK3638 Motors
Hexa, DJI F550 Frame, DJI NAZA v1, DJI GPS, Roxxy 2827-35, Altigator 40A ESC's, Graupner MX-12, Tarot T-2D Brushless Gimbal
Hexa DJI F550 Frame, DJI Naza v2, DJI GPS, DJI Motors, DJI Mini Osd, DJI Bluetooth Module, DJI Zenmuse H3-2D, Graupner MX-20
...si un DJI Phantom, ca e alb! :))
0

#16 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 22 January 2013 - 10:16 PM

Vezi postarearenatoa, la 22 January 2013 - 10:19 AM, a spus:

Legi receptorul la mk pe PPM-Sum?
Daca da, stii ca nu merge failsafe la acest sistem pe PPM-Sum? Deci practic la o intrerupere link RC mk-ul tau va fi "pe aripile vantului"... :(


Eu la postarea asta a ta ma refeream, cand ti-am zis ca nu stii despre ce vorbesti si-mi mentin afirmatia, pentru ca remarca ta a fost punctuala vis-a vis de MK. Deci cum ramane cu mk-ul si aripile vantului? A, acum ca ti-am zis eu cum sta treaba, o dai la intors ca de fapt la alte sisteme se intampla asta. Bine, Renato.
0

#17 Useril este offline   Marian B. 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 13-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2013 - 10:18 PM

De asta am zis si eu "partial corect", MK intra in RTH si Autoland in momentul ala. :)
Okto Heavy Lift, Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, AXI 2814/22 Gold Line
Okto Heavy Lift, Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, Altigator A3536 Motors
Quad X Heavy Lift, PRO Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, MK3638 Motors
Hexa, DJI F550 Frame, DJI NAZA v1, DJI GPS, Roxxy 2827-35, Altigator 40A ESC's, Graupner MX-12, Tarot T-2D Brushless Gimbal
Hexa DJI F550 Frame, DJI Naza v2, DJI GPS, DJI Motors, DJI Mini Osd, DJI Bluetooth Module, DJI Zenmuse H3-2D, Graupner MX-20
...si un DJI Phantom, ca e alb! :))
0

#18 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 23 January 2013 - 03:34 AM

As zice, atat cat ma pricep, ca pentru Microkopter, Hott este cea mai buna solutie. Nemtii s-au vorbit intre ei.
Multa, multa bafta.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro