Modelism - RHC Forum: Nava de pasageri Tudor Vladimirescu - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

Nava de pasageri Tudor Vladimirescu

#61 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 26 May 2013 - 10:32 PM

Salutare la toata lumea , cu am spus ieri astazi am sa spun povestea cu hublourile .Am inceput sa confectionez hublourile la acest model , metode pana acum am aflat de trei , din care am experimentatat doar doua .Prima metoda experimentata este de a taia rama hubloului din teava de alama de 7mm diametru exterior si 6mm diametru interior corespunzator scarii la care lucrez de 1:50 este 300 mm . Problema este de a confectiona geamul hubloului si de aici prima metoda abordat este de al face din rasina poliesterica , deci am turnat rasina in rame asezate pe o foaie de sticla si am asteptat circa 48 de ore .Nu stiu de ce rasina a polimerizat asa de greu dar la prima vedere totul parea bine pina la momentul desprinderii hublourilor de sticla cand acestea nu au reactionat cum ma asteptam si din 60 de bucati nu am scos intacte decat cateva .Poate daca asezam aceste rame pe o folie de plastic (folie de flori) poate ca altul ar fi fost rezultatul asa ca am trecut la metoda 2-a. Acesta a constat din taierea gemului din ABS cu o preducea de 6mm , cu un rezultat zic eu mai satisfacator .
A 3-a metoda am gasito aici nu am incercato si ramane ca varianta de rezerva.
Cam asta ar fi pe ziua de astazi , toate cele bune .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: hublouri taiate.JPG
  • Imagine atasata: hublouri turnate cu rasina.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 26 May 2013 - 10:35 PM

0

#62 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 26 May 2013 - 10:52 PM

Si continuarea ....
:good:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: pregatirea pentru turnare (400x274).jpg
  • Imagine atasata: hublouri cu rasina gata (400x362).jpg
  • Imagine atasata: hublouri cu geam ABS (400x263).jpg

0

#63 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2013 - 10:35 PM

Salut. Vazand ca te-ai apucat de hublouri, mi-am facut curaj si am incercat si eu sa tai cu preduceaua niste geamuri. Am de facut 29 de geamuri de 7mm diametru si 18 de 5mm. Ramele le am deja, facute de cei de la Billing Boats. Mi-am cumparat mai demult doua preducele, de 5 reaspectiv 7 mm, pe care le-am gasit cu greu deabia in Mr. Bricolage.

Deci, inspirat de tine care ai zis ca merge cu preduceaua, am batut pentru inceput 5 geamuri dintr-un blister cu grosimea de 0,55 mm. Merge destul de greu, probabil ca lemnul pe care bat nu e indeajuns de tare. Crezi ca merge sa bat pe aluminiu, sau ar trebui pe alt material? N-as vrea sa stric preduceaua. Oricum, gandul ca am in total doar 47 fata de cele 60 ale tale, din care 18 de 5mm or sa mearga mai usor, parca-parca ma mai linistete dar nu cine stie ce. :(

La metoda cu rasina eu ma gandisem sa ung cu vaselina sticla. Apoi am renuntat deoarece ramele hublourilor mele sunt semirotunde in sectiune si s-ar fi infiltrat urat rasina sub ele.


0

#64 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 27 May 2013 - 10:53 PM

Vezi postareanavigator, la 27 May 2013 - 10:35 PM, a spus:

Salut. Vazand ca te-ai apucat de hublouri, mi-am facut curaj si am incercat si eu sa tai cu preduceaua niste geamuri. Am de facut 29 de geamuri de 7mm diametru si 18 de 5mm. Ramele le am deja, facute de cei de la Billing Boats. Mi-am cumparat mai demult doua preducele, de 5 reaspectiv 7 mm, pe care le-am gasit cu greu deabia in Mr. Bricolage.

Deci, inspirat de tine care ai zis ca merge cu preduceaua, am batut pentru inceput 5 geamuri dintr-un blister cu grosimea de 0,55 mm. Merge destul de greu, probabil ca lemnul pe care bat nu e indeajuns de tare. Crezi ca merge sa bat pe aluminiu, sau ar trebui pe alt material? N-as vrea sa stric preduceaua. Oricum, gandul ca am in total doar 47 fata de cele 60 ale tale, din care 18 de 5mm or sa mearga mai usor, parca-parca ma mai linistete dar nu cine stie ce. :(

La metoda cu rasina eu ma gandisem sa ung cu vaselina sticla. Apoi am renuntat deoarece ramele hublourilor mele sunt semirotunde in sectiune si s-ar fi infiltrat urat rasina sub ele.

Salutare ,pentru geamurile hublourilor folosesc ABS-ul de la sierra cel putin fumuriu si ca suport am o bucata de lemn de fag (fundurile de taiat zarzavat) , de batut nu trebuie sa lovesi tare materialul este docil .Am incercat si cu discurile false din cutiile de la CD-uri dar se sparg in multe bucatele . Preducele am gasit in Brico la 23 lei setul de 6 buc . Merge bine si cu rasina dar nu cea pe care am folosito eu si sticla suport trebuia pregatita inainte cu ceva alcol izopropilic sau alt agent de demulare . Pentru model imi trebuie defapt 56 hublouri dar am facut mai multe , din care voi alege pe cele mai reusite .
Toate cele bune .

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 27 May 2013 - 10:54 PM

0

#65 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2013 - 07:27 AM

Multumesc, eu am dat de alta belea. Preduceaua mea le scoate un pic mai mari decat trebuie. Am "rectificat" vreo trei pe niste glaspapir pana am reusit sa le bag in rama fortat, de se curbeaza un pic concav-convex. Dar e foarte laborios. Cred ca de vina e materialul care e mai dur decat un ABS. Am sa mai caut prin casa alt material adecvat ca la Hobby RC n-au decat alb si ala pe comanda iar cu Sierra mi-e cam peste mana. Daca stiam comandam mai demult cand am luat alte lucruri de la ei. O sa mai incerc si cu un pistol-suflanta cu aer cald, atat ca sa incalzesc preduceaua cat si ca sa introduc discurile in rame. Am un pistol cu reglare precisa a temperaturii din grad in grad, sa vedem ce iese.


0

#66 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 29 May 2013 - 04:00 PM

Salut, cum ai reusit sa tai inelele pentru hublouri din teava de alama, ce scula ai folosit?
0

#67 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2013 - 06:44 PM

Si spune-ne te rog cum sigilezi geamurile in rame? Am incercat cu niste clei UHU Universal transparent dar imi murdaresc geamurile, noroc ca nu prea le ataca sau nu le ataca deloc. Cred ca o sa le fixez pana la urma cu niste rasina epoxidica transparenta UHU de 12 ore, cu care o sa fixez si ramele in pereti/usi. La ramele mele, am praguri si pentru geam si pentru cat intra rama in perete. Sunt strunjite din bara de alama sau teava cu peretii foarte grosi.

Multumesc.


p.s. Am uitat sa zic ca la geamurile de 7mm, a fost preduceaua un pic cam mare si de aia m-am chinuit cu rectificarea geamurilor. La cele de 5mm a fost parfum, intrau fortate dar fara efort.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 29 May 2013 - 06:52 PM



0

#68 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 29 May 2013 - 09:35 PM

Vezi postareakno3, la 29 May 2013 - 04:00 PM, a spus:

Salut, cum ai reusit sa tai inelele pentru hublouri din teava de alama, ce scula ai folosit?


Salutare , si scuze pentru omisiune teava am taiat-o in strung .
@navigator la mine teava este 7mm exterior si 6mm interior , taiate cu preduciaua geamul a iesit de 6,1 si am mai prelucrat putin la pila si la fixare intra fortat si nu este nevoie de adeziv . Dupa fixare in corp a hubloului voi acoperi geamurile cu foita de hirtie pentru a le proteja la vopsire .
Toate cele bune si multa , multa bafta .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: taere in strung ..JPG

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 29 May 2013 - 09:36 PM

0

#69 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 30 May 2013 - 08:21 PM

Multumesc!
0

#70 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 02 June 2013 - 09:33 PM

Salutare la toata lumea , pentru ca planurile lui Craciunoiu sunt destul de subtiri in detalii ieri am facut o vizita de documentare la Galati pe Tudor si de fiecare data apar surprize . Si pentru ca planurile nu arata ramforsarea puntilor in exteriorul corpului am facut cateva poze de pe ponton pentru a ma edifica cum sunt acestea facute .Dupa numaratoarea mea hublouri ar fi fost 56 buc dar am mai descoperit inca doua in sala maisini dupa axul zbaturilor spre pupa .
Din imaginea din sala masinii se pot observa modul cum sunt nituite tablele bordajului de coaste ,iar linga hublou se vad ungatuarele pentru lagarul de sprijin de la zbatul din Tb.
Acum fiind lamurit cum sunt asezate ramfosarile pot incepe o noua etapa de constructie .
Toate cele bune si o seara frumoasa va doresc .

PS. In sala masini dupa cum observati caostele sunt mai dese pentru a prelua gerutatea suplimentara din acest loc

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: hublou in sala masini.JPG
  • Imagine atasata: ramforsari punte.JPG

0

#71 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 02 June 2013 - 09:35 PM

Si inca doua imagini :good:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vedere prin hubloul din sala masini ..JPG
  • Imagine atasata: placheta comemorativa.JPG

0

#72 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 03 June 2013 - 10:54 PM

Buna seara din nou , pentru ca vad ca forumul lincezeste de parca ar miroase a vacanta am sa postez cateva imagini in premiera cu compartimentarea navei sub puntea principala .
Toate cele bune si o noapte frumoasa in continuare .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg

0

#73 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 03 June 2013 - 10:56 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg

0

#74 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 04 June 2013 - 09:38 PM

Salutare la toata lumea ,astazi am dat gaurile in bordaj pentru hublouri , multa galagie ,praf rumegus cateva greseli dar lucrul merge inainte .
Vor fi 58 de hublouri aici incluzandule si pe cele din sala masini .
O seara buna la toata lumea .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: bordaj.JPG
  • Imagine atasata: hublouri prova Bb.JPG
  • Imagine atasata: hublouri pupa Bb.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 04 June 2013 - 09:39 PM

0

#75 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 05 June 2013 - 10:28 PM

Daca ieri am dat gaurile pentru hublouri astazi am asezat pe pozitie aceste piese .Pentru ca la nave hublourile sunt niste piese relizate prin turnare prinderea lor de bordaj se face prin nituire , pentru a da gaurile de nituri cat mai uniform am confectionat un sablon metalic . Cu aceasta ocazie voi mai adauga inca aproape o mie de nituri si nu sun ultimele .
Toate cele bune si o seara frumoasa va doresc .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: sablon.JPG
  • Imagine atasata: prova tb.JPG
  • Imagine atasata: pupa tb.JPG

0

#76 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 07 June 2013 - 11:46 PM

Buna seara la toata lumea , pentru lamurirea prinderii hiblourilor in nituri pe bordaj lucru pe care nu l-am vazut sa se practice in modelism cu toate ca este o metoda veche specifica revolutiei industriale si s-a folosit pana in anii 80" , va prezint o imagine de la nava reala si una cum am realizat-o eu .
Toate cele bune si vise placute :air_kiss:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: nituri hublouri.JPG
  • Imagine atasata: niturile de prindere a hublourilor.JPG

0

#77 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 09 June 2013 - 09:37 PM

Salutare la toata lumea , lucrul continua cu un element foarte important si anume postamentul modelului. Pentru prezentarea acestui model am ales varianta pe pontili care permite vizualizarea modelului in conditii mai bune decat cavaletul clasic , si pentru ca voi inchide punte in curand am inceput pregatirea pentru acesta operatiune . Pentru inceput am prelucrat pontili in strung din lemn de fag la o inaltime de 60 mm si distanta pe baza v-a fi de 150 mm deoparte si cealalta a cuplului maestru . Pentru prinderea in corp voi folosi suruburi de M 6 si pentru a avea o stringere buna in corp am montat doua piese de intarire prelucrate din acelasi fag si pentru ca in interiorul corpului am turnata rasina am folosit un adeziv epoxi pentru o buna aderenta .
Pentru observarea detaliilor consructive din zona zbaturilor voi monta pe baza o oglinda .
Toate cele bune si multa , multa bafta :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: pontil la prelucrare.JPG
  • Imagine atasata: intarituri pentru pontili.JPG
  • Imagine atasata: sablon baza si pontili.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 09 June 2013 - 09:38 PM

0

#78 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 520
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2013 - 09:52 PM

Imi place foarte mult ceea ce faci tu. Ma intreb doar de ce nu il faci totusi navigabil? Eventual chiar cu un motor cu aburi?
0

#79 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 09 June 2013 - 10:23 PM

Vezi postareaMR-JW, la 09 June 2013 - 09:52 PM, a spus:

Imi place foarte mult ceea ce faci tu. Ma intreb doar de ce nu il faci totusi navigabil? Eventual chiar cu un motor cu aburi?

Multumesc de aprecieri , si ca sa-ti raspund in prima faza am plecat pe ideia de al face navigabil dar dupa ce am bagat cam cinsprezecemii de nituri in model acest lucru nu se mai potriveste , si vorbind cinstit este foarte greu sa realizezi un model la scara cu pretentii si in acelasi timp sa fie si un model navigant . Insusi lucrul de a munci sute de ore sau poate mii si al pune pe apa ,unde se pot intampla multe nu se merita riscul , deci staticele raman statice si cele navigante se construiesc cu pretentii rezonabile .
Toate cele bune si multa bafta .
0

#80 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 13 June 2013 - 08:28 PM

Pacat ca nu-l faci navigabil. Ar fi iesit spectaculos.
0

#81 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 13 June 2013 - 11:34 PM

Vezi postareakno3, la 13 June 2013 - 08:28 PM, a spus:

Pacat ca nu-l faci navigabil. Ar fi iesit spectaculos.

Salutare , stiu ca vederea unui model navigand este deosebita si ofera o satisfacie in plus , dar ma voi stradui sa fac acest model la un standard mult mai ridicat decat celelalte modele reaizate de mine , si sper ca o sa va placa .
Toate cele bune si multa,multa bafta .
0

#82 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 13 June 2013 - 11:37 PM

Salutare la toata lumea , pentru ca prima faza de constructie , adica carena aproape am finalizato mai am un detaliu de facut si am trecut la faza 2-a a constructiei si anume puntea . Puntea cu ocazia aceasta am fixato definitiv pe carena si cum este o nava cu zbaturi aceasta se prelungeste mult inafara bordurilor fiind necesare ramforsari . Deasemenea la marginea puntii ca la orce nava exista un brau de acostare ,la navele din acea epoca fiind confectionat din lemn de stejar iar in epoca moderna se foloseste un profil semirotund sudat pe corpul navei . Pentru asezarea braului voi confectiona un locas unde se va aseza el fiind fixat pe corp dupa vopsirea completa a modelului .
Ramforsarile puntii vor fi prevazute cu obisnuitele nituri ,doar ca acum se vor vedea pe ambele parti ale puntii .
Toate cele bune si o seara frumoasa in continuare .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ramforsari prova.JPG
  • Imagine atasata: ramforsari.JPG
  • Imagine atasata: detaliu ramforsari.JPG

0

#83 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 19 July 2013 - 10:47 PM

Salutare la toata lumea , cu intarziere am reluat lucru la model si in asteptarea unor materiale comandate pentru urmatuarea etapa am inceput confectionarea singurei nari de lant de ancora , modelul meu are o singura ancora la prova si pe adoua de rezerva la pupa dar aceasta nu este cuplata pe nici un vinci . Si cam asta a esit .
Toate cele bune si o seara buna in continuare :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: gaura tubului narii.JPG
  • Imagine atasata: tubul narii.JPG
  • Imagine atasata: nara de bordaj.JPG
  • Imagine atasata: nara de punte.JPG

0

#84 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 29 July 2013 - 09:54 PM

Buna seara la toata lumea , dupa o pauza de plimbare am reluat lucrul, pentru inceput este vorba de propulsorul navei ,adica zbaturile . Find niste piese importante la nava voi cauta sa le reproduc intocmai , pentru inceput cateva imagini cu acestea .
Toate cele bune si o seara racoroasa in continuare :drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zbaturi 1.JPG
  • Imagine atasata: excentric.JPG
  • Imagine atasata: zbaturi 2.JPG

0

#85 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 30 July 2013 - 08:00 PM

Buna seara la toata lumea , pentru ca aseara am prezentat zbaturile navei reale astazi va pot arata cateva din piesele din compunerea acestora realizate de mine . Butucii zbaturilor sunt relizate din textolit ,am recurs la acest material fiind mai dur un pic decat lemnul si riscul de a-mi crapa la prelucrare fiind mai mic . Pentru ca dimensiunea butucilor depasea grosimea placii de textolit am lipit cu un adeziv epoxi mai multe placute de textolit .Prelucrarea s-a facut fara probleme exceptand mirosul mai putin agreabil , vreau sa precizez ca textolitul folosit este de provenienta slovaca mult superior celui autohton .
Pentru cercurile rotilor am folosit tabla de alama de 0,5 mm taiata la traforaj manual fiecare cerc este compus din patru segmente inbinarea dintre segmente se face cu o caplama cu patru suruburi si piulite , am folosit suruburi M 1 .
La nava reala aceste segmente cu toate ca sunt prinse cu suruburi au fost sudate intre ele .
Pentru ca am terminat suruburile ma opresc din lucru aici si voi continua cu alte lucrari pana imi vor sosi cele comandate cred ca pe maine sau poimaine .
Atat pentru astazi , o seara frumoasa va doresc in continuare .

PS.Restul pozelor in postul urmator .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: calup prelucrare textolit.JPG
  • Imagine atasata: prelucrare butuci.JPG
  • Imagine atasata: cercurile zbaturilor.JPG

0

#86 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 30 July 2013 - 08:04 PM

Si restul .
Toate cele bune si multa,multa bafta :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: butuci gata.JPG
  • Imagine atasata: cerc mare gata.JPG
  • Imagine atasata: cerc mic.JPG

0

#87 Useril este offline   doctoru.marean 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 21-January 13

Postat 31 July 2013 - 04:19 PM

Afoarte bine ce lucrezi tu iar niturile alea au un efect devastator. Spor la modelit in continuare!
0

#88 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 31 July 2013 - 08:47 PM

Salutare la toata lumea , cum am spus aseara in asteptarea unor materiale comandate astazi am lucrat altceva . Pentru inceput la puntea principala sau coverta cum se numeste la navele fluviale , aceasta punte fiind acoperita cu lemn cand se numea Grigore Manu si de la transformarea din anii 50" s-a renuntat la lemn si a fost acoperita cu tabla striata aceasta fiind o noutate la vremea respectiva avand principiul de antialunecare , in ziua de azi nu se mai foloseste acesta tabla si pentru caile de acces se folosesc diferite tratamente a puntii pentru a nu se aluneca ,dar acesta este deja alt subiect si poate il voi explica cu alta ocazie .
Pentru a confectiona tabla striata necesara puntii am folosit tabla de cupru cu grosimea de 0,1mm pe care cu un dispozitiv special am trasat striurile pe verso , ce a rezultat puteti constata in imaginile de mai jos . In zona prova si pupa voi folosi tabla lisa pentru acoperire si binteles nelipsitele nituri .
Cam atat pentru astazi , o seara buna in continuare :rolleyes:

PS.@doctoru.marian , deja nu mai simnt bine daca nu mai pun cateva nituri , acestea mai sunt pe puntea principala si sub punte la intariturile puntii , pe la casa zbaturilor parapetul prova si cel din pupa si zic eu ca le termin .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: puntea prova.JPG
  • Imagine atasata: prelucrare tabla.JPG
  • Imagine atasata: tabla striata gata.JPG
  • Imagine atasata: puntea din tabla striata.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 31 July 2013 - 08:48 PM

0

#89 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 01 August 2013 - 10:42 PM

Buna seara la toata lumea , lucrul continua cu acoperirea puntilor in zona prova si pupa dar de aceasta data cu tabla lisa si imitarea niturilor cu divaisul din dotare .Pentru niturile care vin pe coaste voi recurge la metoda traditionala .
Imaginie cu rezultatul muncii mai jos .
Toate cele bune si o seara frumoasa in continuare .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: acoperire pupa.JPG
  • Imagine atasata: acoperire prova.JPG

0

#90 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 14 August 2013 - 10:31 PM

Salutare din nou cu ceva intarziere , lucrul continua cu ceva piese la rotile zbaturilor . Material folosit ; tabla de alama de 0,5 mm taiata manual , multe suruburi si piulute si caldura cat cuprinde . In afara de aceste piese voi mai confectiona paletele zbaturilor cu mecanismul excentric .
Toate cele bune si multa bafta .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.JPG
  • Imagine atasata: 2.JPG
  • Imagine atasata: 3.JPG

0

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro