Modelism - RHC Forum: FPV - modul audio - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

FPV - modul audio

#1 Useril este offline   mcross 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 17-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Sf. Gheorghe
  • Interests:automodelism, echipamente RC

Postat 16 January 2013 - 02:24 PM

Salutare colegi forumisti,

Un prieten mi-a trimis un sistem FPV (900 MHz, 200mW) pe care l-a cumparat la mana a doua si care nu functiona, desi vanzatorul s-a jurat ca nou nout si testat de el. Dupa ce am vazut ca nu merge, l-am studiat si am descoperit ca in mufa camerei video, erau inversate doua fire (alb si rosu, respectiv semnal si plusul alimentarii). Le-am pus cum trebuie si acum functioneaza, bucurie mare pe capul prietenului meu, insa avand o camera mai ieftina, nu are microfon, asa incat m-a rugat sa-i fac sistemul sa aiba si sunet, emitatorul avand intrare audio. Dupa ceva cautari pe net am gasit o schema de preamplificator si care chiar functioneaza. In locul operationalului LF351 am folosit NJM062D (asta l-am avut la indemana). Schema am redesenat-o putin, montand un microfon electret.
O alta problema pe care am sesizat-o la acest sistem este ca emitatorul se incalzeste destul de tare si dupa vreo 10 minute, imaginea incepe sa fie distorsionata. Am montat un radiator (recuperat de la un ESC defect) si se pare ca acum e ok.
Atasez schema si o poza pentru cei interesati. Cablajul modulului audio l-am lasat putin mai mare, urmeaza sa fie adaptat in functie de carcasa pe care o va avea. La asta va munci proprietarul, pentru ca eu am ajuns sa am cosmaruri cand trebuie sa fac carcase.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: NJM062D_mic_preamp.JPG
  • Imagine atasata: 15012013586.jpg

Nu faceti aceeasi greseala de doua ori... sunt atat de multe greseli noi de facut!!!
Tel. 0721 254 126
mxcrossmc@gmail.com
0

#2 Useril este offline   costi_n 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 338
  • Inregistrat: 30-November 10
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 16 January 2013 - 10:57 PM

Te-ai complicat enorm. Eu folosesc un montaj facut cu 1 tranzistor si cateva rezistente si functioneaza impecabil. L-am facut cu componente SMD iar dimensiunea totala este de 1 cm patrat. Practic nu are nevoie de carcasa. Un tub termo e suficient. Atasez si schema mai jos.
0

#3 Useril este offline   mcross 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 17-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Sf. Gheorghe
  • Interests:automodelism, echipamente RC

Postat 17 January 2013 - 01:23 PM

Da, cu siguranta m-am complicat, insa prietenul meu (a cui e FPV-ul) m-a rugat sa-l fac cat mai sensibil si la prima vedere, la schemele cu un singur tranzistor mi s-a parut ca nu va fi amplificarea suficienta. Primul montaj pe care l-am incercat a fost tot cu operational, insa nu mi-a placut asa incat am incercat montajul din schema atasata la care am doua posibilitati de reglaj (cu toate ca reglajul din P1 este la minim :pardon: ).
Nu faceti aceeasi greseala de doua ori... sunt atat de multe greseli noi de facut!!!
Tel. 0721 254 126
mxcrossmc@gmail.com
0

#4 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 24 November 2013 - 06:57 PM

Ma intereseaza si pe mine sa imi manufacturez un mic pentru FPV, vreau ceva cat mai bun dar sa fie montajul simplu.
Am sapat pe net si nu am prea gasit montaje folosite special in fpv.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro