Modelism - RHC Forum: Futaba 14SG - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Futaba 14SG Solutia FASSTest telemetrie pe un nou radio

#91 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 13 June 2015 - 01:15 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 13 June 2015 - 08:19 AM, a spus:


da macar o legi de gat cand mergi seara prin Mall .. o sa moara pitipoancele cand o sa te
vada .. " Uite fataaaa .. ultimu' model de Iphone ! .. Are banu cocolos, pa'a el gramada fataaaa ! "

.. deci ? .. tot te scoti intr-un fel ! ..

Sa il vad io pe Renatoa cu Taranu' ( taranisu' ) lui de gat prin ElectroPutere Park .. ii dau interzis aia
de la paza ..


\ha ha, acu inteleg de ce ti-ai luat Futaba. ca de zburat... am vazut ca ai tras pe dreapta.

lasand bascalia, fiecare isi ia ceea ce are nevoie, dar si in functie de buget. de ce as lua o statie de 1000 euro cand pot sa iau una de 3-400 dar care imi e ok ca si functii si nr de canale? cel mai bun exemplu e Hash. a vrut telemetrie si mai nu stiu ce. eee... nu l-a mai satisfacut Aurora asa ca a trecut la MX Hot. investitie minima, satisfactie maxima. eu am Aurora de 3 ani si nu intentionez sa o schimb in urmatorii 3. de ce? pentru ca imi este arhisuficient ceea ce stie.



_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#92 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 13 June 2015 - 02:02 PM

Vezi postareaALLEN, la 13 June 2015 - 01:15 PM, a spus:

lasand bascalia, fiecare isi ia ceea ce are nevoie, dar si in functie de buget. de ce as lua o statie de 1000 euro cand pot sa iau una de 3-400 dar care imi e ok ca si functii si nr de canale? cel mai bun exemplu e Hash. a vrut telemetrie si mai nu stiu ce. eee... nu l-a mai satisfacut Aurora asa ca a trecut la MX Hot. investitie minima, satisfactie maxima. eu am Aurora de 3 ani si nu intentionez sa o schimb in urmatorii 3. de ce? pentru ca imi este arhisuficient ceea ce stie.


Gandim la fel. Tot citind de Graupnet, ma batea un gand. Pe urma, am gandit rational si am ramas la Aurora.
Multa, multa bafta,



0

#93 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 13 June 2015 - 02:35 PM

Graupner-ul din vremurile alea era de evitat, bine ai facut.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#94 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 13 June 2015 - 04:26 PM

Vezi postareaALLEN, la 13 June 2015 - 01:15 PM, a spus:

\ha ha, acu inteleg de ce ti-ai luat Futaba. ca de zburat... am vazut ca ai tras pe dreapta.

lasand bascalia, fiecare isi ia ceea ce are nevoie, dar si in functie de buget. de ce as lua o statie de 1000 euro cand pot sa iau una de 3-400 dar care imi e ok ca si functii si nr de canale? cel mai bun exemplu e Hash. a vrut telemetrie si mai nu stiu ce. eee... nu l-a mai satisfacut Aurora asa ca a trecut la MX Hot. investitie minima, satisfactie maxima. eu am Aurora de 3 ani si nu intentionez sa o schimb in urmatorii 3. de ce? pentru ca imi este arhisuficient ceea ce stie.


14SG nu e o mie de euroi ... Omu intreba daca sa ia sau nu Futaba 14 SG ... celalti il " incurajau "
sau NU o cumpere pe motiv ca nu stie nici macar ce e cu mod-urile .. eu i-am dat si alt motiv ..
cu ea la agatat in MALL si intretimp invata sa o si butoneze ..

Si cat l-a costat pe Hash distractia PER TOTAL ? Aurica + Graup-narica ? ... uite asa ajunci la 1000 de Euroi ..
daaa cum ai spus .. e treaba fiecaruia si tocmai de aia am intervenit .. sunt TOTAL de acord ca a lasa omu sa
ia ce vrea numa ca Renatoa .. nu il lasa ... Ha ! il trimetea la Tzaranis !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#95 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 13 June 2015 - 04:56 PM

Cred ca a glumit cu Taranis , mai bine Futaba , dar as vrea un al doilea receptor si nimeni nu mi-a sugerat nimic , ma gandeam la FUTABA R 3008SB T-FHSS http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif , ar fi ok pentru o a doua zburatoare ????
0

#96 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 13 June 2015 - 09:08 PM

Nu cred ca in topicul curent s-a adus vorba de taranis de altcineva decat RD, eu ti-am zis doar de graupner ca alternativa.

Iar despre receptor ti-am dat raspunsul clar, dar pare ca bascalia l-a facut cam neclar... acel receptor nu merge decat cu T10J.

Uite aici pagina care iti zice fiecare cu ce merge:
http://www.futaba-rc...hss-compat.html

Sper sa fie mai clara acum ironia amara despre cum isi categoriseste futaba clientii...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#97 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 14 June 2015 - 06:01 AM

Pe cuvant daca inteleg ceva din tabel
0

#98 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 June 2015 - 08:23 AM

Tabelul 3
Compatibility of Futaba FHSS System
Coloana ultima T-FHSS Air R3008SB are OK doar la T10J pe ultima linie.

Eu de ce zic ca e diabolic cum incearca sa imparta lumea dupa niste nevoi imaginare, care sa le serveasca lor la vanzari...

Dupa aparitia receptoarelor compatibile, vazand ca pierd piata la vanzarea receptoarelor lor supraevaluate, si stiind foarte bine ca FASST-ul o sa se duca, au scos seria J, modulatie S-FHSS, receptoare ieftine si functii aparent reduse, entry level cica.
Doar ca au castrat intentionat telemetria, ca doar nu o sa dea telemetrie ieftin la pulime, desi receptoarele S-FHSS sunt copii de Hitec/Frsky/Graupner, care toate au telemetrie cu acelasi hardware si la bani mai putini.
Ulterior, pentru ca lumea s-a revoltat, si ajunsesera de rasul pietei cu ultimii care ofereau telemetrie si aia la un pret scandalos, au scos T10J-ul, ca fiind cica telemetrie ieftina pentru masele un pic mai trezite din somn... iarasi un unicat de gandire duplicitara.
Pentru cine stie sa se uite in interior si sa vada, descopera ca ar fi putut la fel de bine sa schimbe modulul RF la T8 si sa ajunga la aceasi rezultat... adica sa se demaste ca sunt niste ipocriti care nu urmaresc decat prostirea masei de clienti.
Evident ca T10J ar putea stii noul FASST compatibil EU, la fel ca 14SG, sunt doua linii de cod de schimbat, dar de ce ar face-o, ca sa cumpere bizonii receptoare orange ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#99 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 June 2015 - 08:30 AM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 13 June 2015 - 04:26 PM, a spus:

14SG nu e o mie de euroi ...

Si cat l-a costat pe Hash distractia PER TOTAL ? Aurica + Graup-narica ? ... uite asa ajunci la 1000 de Euroi ..
daaa cum ai spus .. e treaba fiecaruia si tocmai de aia am intervenit .. sunt TOTAL de acord ca a lasa omu sa
ia ce vrea numa ca Renatoa .. nu il lasa ... Ha ! il trimetea la Tzaranis !


La vremea cand a luat Hash Aurora nu exista 14SG, a aparut la o luna dupa ce ai data matale cam aceasi bani pe 14MerZanu ala, dar care brusc a devenit mai slab decat o statie nou aparuta pe piata, lasa ca mi-a soptit mie o pasarica cum iti rodeai unghiile ca de ce nu oi fi stat cuminte cu banii la portofel...

Pe de alta parte hash este deschis la experimente si chiar a facut cateva constructii interesante de extindere telemetrie aurora, chiar daca nu se lauda, asa ca pentru un timp si-a facut damblaua cu ea pe toate planurile.
A dat-o la momentul oportun, chiar prea ieftin i-am zis la ora aia, per total a iesit sub un 14SG chel la momentul actual, si are telemetrie la care doar puteti sa visati daca inca mai sunteti fan dupa cat va fut...aba firma asta.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#100 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 14 June 2015 - 11:17 AM

De ce Taranis nu e folosita in competitii de acrobatie? De ce fuge lume de ea? Eu vad mai mult Futaba acolo...
0

#101 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 June 2015 - 11:57 AM

Pentru ca are bani si cumpara reclama, piloti care va arata ce va place sa vedeti, si tot mecanismul de piata.

Nu inteleg ce tot o intoarceti cu Taranis, la adresa cui? nu am scris odata si bine clar ca nu zbor cu ea in mod curent, si nici nu am postari in care o recomand ?

De fugit nu fuge nimeni de Taranis, peste tot unde te uiti vezi stocuri pe rosu, asta vor sa vada cei care ii roade nesiguranta alegerii facute, este un mecanism natural de aparare a creierului, orice psiholog iti spune exact reactiile care au loc la mansarda.
Asa e cand cumperi compulsiv, bazat pe adrenalina.
Orice cumparator care cumpara rational, bazat pe nevoi concrete, si avand o analiza swot minimala la baza alegeri, nu va alege azi Futaba.

Daca dumneata esti multumit de politica lor de a imparti piata pe caprarii, si a decide in locul tau ce ai tu nevoie, nu pretinde ca asta e normal si pentru altii.
Crede-ma ca nimic tehnologic nu ii impiedica sa iti dea aceasi marfa la jumatate de pret, dar atunci nu vor mai avea buget de reclama ;)
Ca cercetare si progres ne-am lamurit bustean cat de avansati sunt.

Si apropo de Taranis, faceti asta daca puteti :p



PS: jocul este creat de un utilizator, scriind un mic programel, nu vine cu el din fabrica...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 14 June 2015 - 11:59 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#102 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 14 June 2015 - 01:40 PM

Vezi postarearenatoa, la 14 June 2015 - 11:57 AM, a spus:

Pentru ca are bani si cumpara reclama, piloti care va arata ce va place sa vedeti, si tot mecanismul de piata.

Nu inteleg ce tot o intoarceti cu Taranis, la adresa cui? nu am scris odata si bine clar ca nu zbor cu ea in mod curent, si nici nu am postari in care o recomand ?

De fugit nu fuge nimeni de Taranis, peste tot unde te uiti vezi stocuri pe rosu, asta vor sa vada cei care ii roade nesiguranta alegerii facute, este un mecanism natural de aparare a creierului, orice psiholog iti spune exact reactiile care au loc la mansarda.
Asa e cand cumperi compulsiv, bazat pe adrenalina.
Orice cumparator care cumpara rational, bazat pe nevoi concrete, si avand o analiza swot minimala la baza alegeri, nu va alege azi Futaba.

Daca dumneata esti multumit de politica lor de a imparti piata pe caprarii, si a decide in locul tau ce ai tu nevoie, nu pretinde ca asta e normal si pentru altii.
Crede-ma ca nimic tehnologic nu ii impiedica sa iti dea aceasi marfa la jumatate de pret, dar atunci nu vor mai avea buget de reclama ;)
Ca cercetare si progres ne-am lamurit bustean cat de avansati sunt.

Si apropo de Taranis, faceti asta daca puteti :p



PS: jocul este creat de un utilizator, scriind un mic programel, nu vine cu el din fabrica...


Gata, am comandat una ca sa joc in timp ce invat 3D, e super. Dar daca Taranis vinde asa bine de ce nu baga in reclama si ei si sa ii convinga pe campioni sa zboare cu ele? Eu nu inteleg de ce blamati asa mult Futaba. Blamati Turnigy ca poate aia sunt de blamat. Sa nu exageram cu jumate de pret, oi fi eu la inceput cu avioanele dar business mananc pe paine. Marja e cam la fel peste tot, sunt diferente dar nu exagerate.

Aceasta postare a fost editata de bogdan.motrici: 14 June 2015 - 01:43 PM

0

#103 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 14 June 2015 - 06:14 PM

Vezi postarearenatoa, la 14 June 2015 - 08:30 AM, a spus:

La vremea cand a luat Hash Aurora nu exista 14SG, a aparut la o luna dupa ce ai data matale cam aceasi bani pe 14MerZanu ala, dar care brusc a devenit mai slab decat o statie nou aparuta pe piata, lasa ca mi-a soptit mie o pasarica cum iti rodeai unghiile ca de ce nu oi fi stat cuminte cu banii la portofel...

Pe de alta parte hash este deschis la experimente si chiar a facut cateva constructii interesante de extindere telemetrie aurora, chiar daca nu se lauda, asa ca pentru un timp si-a facut damblaua cu ea pe toate planurile.
A dat-o la momentul oportun, chiar prea ieftin i-am zis la ora aia, per total a iesit sub un 14SG chel la momentul actual, si are telemetrie la care doar puteti sa visati daca inca mai sunteti fan dupa cat va fut...aba firma asta.

Ooooo ! Ce limbaj ? .... stiu zugravi ,faianțari sau mecanici
auto ce au politici diferite de prețuri ... tot cu trafaletu' dau
pe perete sau ce mai fac ei acolo . Nu îți convine poti lega
trafaletu' de antena lu' Tzatanisu si faci matale un programel
in limbaj mașina sa dea singura cu pamatufu pa' pereți ...



Despre 14MZ-ul meu, nici acum nu am reușit sa ii învăț
toate posibilitățile . Telemetrie ? Ce sa fac cu ea ? Sa îmi
spună cu trei secunde înainte ca urmează sa bi paie timerul ?

Referitor la PÄ‚SÄ‚RICA , cred ca era ori a lui Alina Plugaru
ori a lu' Cruduța ... naspa daca ai început sa " vorbești " cu
astfel de pasarici .... cu alea se face altceva , daaaa daca
te f... grija de politica ălora de la Futaba , uite .... încurci
Instrucțiunile de folosire a .... pasaricii , si te apleci cu urechea
la ele , așteptând .... șoapte ... Naspa Ha! Ha!

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 14 June 2015 - 06:17 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#104 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 16 June 2015 - 05:23 AM

Gata , am facut pasul cel mare , sper ca in cateva zile sa intru in posesia statiei http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif
0

#105 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 16 June 2015 - 05:46 AM

Vezi postarearenatoa, la 10 June 2015 - 09:44 PM, a spus:

Pai evident ca 12-14 !!! Pai s-bus-ul pentru ce l-au inventat ?!
Ai 6-7 ch pe pinii normali stil vechi si restul pe s-bus. Nu ii folosesti, treaba ta...


Problema este ca acest receptor este doar FASST nu FASSTest si are 8CH..Cred ca mai trebuie ceva la el sa poata afisa telemetria ...Stie cineva ?
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#106 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 June 2015 - 08:25 AM

Ce sa mai zic, daca voi singuri nu intelegeti mesajul transmis de Futaba... cand cineva face lucrurile de neinteles, cam care sunt de regula explicatiile ?

Hai sa ajut totusi:

"acest receptor este doar FASST" corect, este facut ca sa ofere telemetrie si celor lasati cu fundu in ... FASST.
Futaba il defineste un pic mai complet astfel:
"...R6308SBT receiver features an integral FASSTest® telemetry transmitter, and can send a maximum of 32 telemetry data sets to the ground by radio over a range of >1000 m.
If the R6308SBT 2.4 GHz FASST telemetry receiver is used, then any existing FASST systems can be converted to telemetry operation"


"...si are 8CH."
Partial adevarat, are doar 8 scoase pe pini, dar si acelea sunt comutabile, iar pe s-bus are 18.
"The PWM outputs are switchable, i.e. you can use either PWM channels 1 ... 8 or 9 ... 16. Two receivers can be operated in parallel to provide sixteen PWM channels."
"Channel 8 can also be switched to S.BUS mode, and up to eighteen S.BUS servos or other devices can be connected to this output"
Ca o paranteza, Futaba a scris undeva clar ca s-a terminat cu receptoarele mamut de peste 8ch scosi pe pini traditional. Cine vrea canale multe trebuie sa schimbe paradigma, posibilitati sunt diverse, unele chiar ieftine.


"Cred ca mai trebuie ceva la el sa poata afisa telemetria"
Da, un dispozitiv de afisare telemetrie, cutie separata, numai pentru cei cu statii FASST.
"The receiver’s integral transmitter sends the telemetry data present at the S.BUS2 socket to the Telemetry-Box, No. F1666"
http://www.freakware...1666-a68644.htm

Iarasi paranteza... nu e delicios de absurd ca semnalul trimis de acest receptor, desi este conform FASSTest, nu poate fi receptionat de o statie mai noua, care stie acest protocol nativ in burta ei, ci este aranjat sa il poata prinde doar statiile vechi ?
Nu imi spuneti ca stie Futaba mai bine ce a facut, ca nu e tehnologic posibil... ca e hackuita deja...
Este doar ce va spuneam mai sus... digital divide... fiecare in tzarcul lui, vrei sa avansezi, arunci tot ce ai si cumperi nou.

Se poate receptiona aceasta telemetrie chiar pe un smartphone !
"If the separate Wi-Fi Rx-Box with integral FASSTest® receiver module (No. F1667) is used, the telemetry data can also or alternatively be sent by radio to a smart-phone (Android, Apple), Imp.book, laptop, etc., and any monitor connected to those devices."

Pe orice, numai pe o statie noua nu, pentru acelea trebuie cumparate receptoare noi seria 7000, sau altfel nu esti barbat !

Si cu asta v-am lasat in credinta voastra, cu religia e greu de combatut...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 16 June 2015 - 08:26 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#107 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 16 June 2015 - 12:30 PM

Vezi postarearenatoa, la 16 June 2015 - 08:25 AM, a spus:

Ce sa mai zic, daca voi singuri nu intelegeti mesajul transmis de Futaba... cand cineva face lucrurile de neinteles, cam care sunt de regula explicatiile ?

Hai sa ajut totusi:

"acest receptor este doar FASST" corect, este facut ca sa ofere telemetrie si celor lasati cu fundu in ... FASST.
Futaba il defineste un pic mai complet astfel:
"...R6308SBT receiver features an integral FASSTest® telemetry transmitter, and can send a maximum of 32 telemetry data sets to the ground by radio over a range of >1000 m.
If the R6308SBT 2.4 GHz FASST telemetry receiver is used, then any existing FASST systems can be converted to telemetry operation"


"...si are 8CH."
Partial adevarat, are doar 8 scoase pe pini, dar si acelea sunt comutabile, iar pe s-bus are 18.
"The PWM outputs are switchable, i.e. you can use either PWM channels 1 ... 8 or 9 ... 16. Two receivers can be operated in parallel to provide sixteen PWM channels."
"Channel 8 can also be switched to S.BUS mode, and up to eighteen S.BUS servos or other devices can be connected to this output"
Ca o paranteza, Futaba a scris undeva clar ca s-a terminat cu receptoarele mamut de peste 8ch scosi pe pini traditional. Cine vrea canale multe trebuie sa schimbe paradigma, posibilitati sunt diverse, unele chiar ieftine.


"Cred ca mai trebuie ceva la el sa poata afisa telemetria"
Da, un dispozitiv de afisare telemetrie, cutie separata, numai pentru cei cu statii FASST.
"The receiver’s integral transmitter sends the telemetry data present at the S.BUS2 socket to the Telemetry-Box, No. F1666"
http://www.freakware...1666-a68644.htm

Iarasi paranteza... nu e delicios de absurd ca semnalul trimis de acest receptor, desi este conform FASSTest, nu poate fi receptionat de o statie mai noua, care stie acest protocol nativ in burta ei, ci este aranjat sa il poata prinde doar statiile vechi ?
Nu imi spuneti ca stie Futaba mai bine ce a facut, ca nu e tehnologic posibil... ca e hackuita deja...
Este doar ce va spuneam mai sus... digital divide... fiecare in tzarcul lui, vrei sa avansezi, arunci tot ce ai si cumperi nou.

Se poate receptiona aceasta telemetrie chiar pe un smartphone !
"If the separate Wi-Fi Rx-Box with integral FASSTest® receiver module (No. F1667) is used, the telemetry data can also or alternatively be sent by radio to a smart-phone (Android, Apple), Imp.book, laptop, etc., and any monitor connected to those devices."

Pe orice, numai pe o statie noua nu, pentru acelea trebuie cumparate receptoare noi seria 7000, sau altfel nu esti barbat !

Si cu asta v-am lasat in credinta voastra, cu religia e greu de combatut...


Renatoa .. dupa toate amanuntele nu sunt decat doua posibilitati :

- Ori Futaba deja s-a desfiintat dar noi nu stim
- Ori e planeta plina de " Prosti " .. dar chiar toata planeta fara zone scapate de .... virus ..

P.S.

Ma gandesc ca logica ta poate fi le fel de bine aplicata si in industria auto ca si acolo e plin de " prosti " pentru ca :
poti ajunge le la Baicoi la Bailesti si cu Mertzan-ul si cu Loganul dar la fel de bine si pe ..... jos ( basca ca face bine
sanatatii - circulatie, bataturi, glicemie, colesterol etc )
Nu ??
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#108 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2015 - 01:05 PM

Nu e chiar asa. Lumea cumpara brand si e nevoie de multi ani pana dispare o firma. Graupner, Robbe erau moarte ani multi inainte de a da faliment.

Futaba e cel mai puternic brand in lumea RC. O poza cu mosi de la un campionat poate sa produca aproape orice firma de modelism.

Futaba are o politica haotica pe partea de statii si asta nu are cum sa-i faca bine. Cota de piata a pierdut in mod evident in detrimentul Spektrum pe partea brand si puzderiei de statii china pe partea non brand. Ce a facut Futaba relevanta in toti acesti ani de tranzitie RC este calitatea si siguranta.
Astea au ramas solide si sus de tot pe lista de prioritati a celor cu pretentii/modele scumpe.

Vezi postareaREAL DESIGN, la 16 June 2015 - 12:30 PM, a spus:

Renatoa .. dupa toate amanuntele nu sunt decat doua posibilitati :

- Ori Futaba deja s-a desfiintat dar noi nu stim
- Ori e planeta plina de " Prosti " .. dar chiar toata planeta fara zone scapate de .... virus ..

P.S.

Ma gandesc ca logica ta poate fi le fel de bine aplicata si in industria auto ca si acolo e plin de " prosti " pentru ca :
poti ajunge le la Baicoi la Bailesti si cu Mertzan-ul si cu Loganul dar la fel de bine si pe ..... jos ( basca ca face bine
sanatatii - circulatie, bataturi, glicemie, colesterol etc )
Nu ??

0

#109 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 17 June 2015 - 08:55 PM

Pe principiul calitate si siguranta am mers pe Futaba , nu ca pe Spektrum am avut probleme , chiar foarte foarte multumit de '' batrana''statie DX7 , acum daca dau cu avionul de pamant nu am scuze ca statia este de vina ci eu , mai am o statie Spektrum DX7 pe care o voi trimite in Germania pentru resoftare fiindca a intrat in eroare Bakkup Error , mi-au spus ca o vor rezolva cu siguranta , aveti idee cat costa transportul pana la ei ??? pe asta o pastrez pentru baiatul meu
0

#110 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 June 2015 - 09:26 PM

Firmele care isi mai tin utilizatorii prizoniere cu chestii gen update de firmware ca sa manance o paine niste service-uri si ele falimentare... beep... cenzurat.

Chiar nu se gandesc ca utilizatorii lor au celulare si tot felul de gadgeturi care isi fac singuri update-urile fara probleme, nu se uita la ce nivel de convenienta a ajuns tehnologia, si, mai ales concurenta ! si nu intra in pamant de rusine ?

Unde este avansul tehnologic si puterea firmei cand altii isi permit sa tina gratis serviciu de update software pe care ti-l poti personaliza singur ! Nu vreau in statia mea soft de heli, ca nu zbor asa ceva ... uncheck heli, imi ramane menorie mai multa... sa bag niste nivele suplimentare de tetris :) vreau telemetrie, de care, ca stie vreo trei sisteme, check, check... si la final apas Generate firmware, croit pe masura atunci in clipa aia pentru mine, download si flash... gata !

Si aia mari se c...a pe ei ca in marinimia lor mai dau ceva canale, modele si mixere in plus, cand vad ca se ingroasa gluma, cand astfel de mizilicuri au valoare zero, nu costa mai mult decat memoria pe care o ocupa.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 17 June 2015 - 09:28 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#111 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 17 June 2015 - 09:33 PM

Vezi postarearenatoa, la 17 June 2015 - 09:26 PM, a spus:

Firmele care isi mai tin utilizatorii prizoniere cu chestii gen update de firmware ca sa manance o paine niste service-uri si ele falimentare... beep... cenzurat.

Chiar nu se gandesc ca utilizatorii lor au celulare si tot felul de gadgeturi care isi fac singuri update-urile fara probleme, nu se uita la ce nivel de convenienta a ajuns tehnologia, si, mai ales concurenta ! si nu intra in pamant de rusine ?

Unde este avansul tehnologic si puterea firmei cand altii isi permit sa tina gratis serviciu de update software pe care ti-l poti personaliza singur ! Nu vreau in statia mea soft de heli, ca nu zbor asa ceva ... uncheck heli, imi ramane menorie mai multa... sa bag niste nivele suplimentare de tetris :) vreau telemetrie, de care, ca stie vreo trei sisteme, check, check... si la final apas Generate firmware, croit pe masura atunci in clipa aia pentru mine, download si flash... gata !

Si aia mari se c...a pe ei ca in marinimia lor mai dau ceva canale, modele si mixere in plus, cand vad ca se ingroasa gluma, cand astfel de mizilicuri au valoare zero, nu costa mai mult decat memoria pe care o ocupa.


A incercat EBA sa rezolve problema dar ... nu a reusit
0

#112 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 June 2015 - 09:56 PM

Security through obscurity ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#113 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 17 June 2015 - 10:06 PM

Vezi postarearenatoa, la 17 June 2015 - 09:56 PM, a spus:

Security through obscurity ;)


Nu stiu ce inseamna ... mai pe romaneste daca poti , din ce am inteles de la Eba este cam asa , in momentul cand inchizi statia , softul salveaza ultimile modificari in acel timp ramas adica in mai putin de o secunda , softul la primele modele dx7 a avut o hiba din start , au recunoscut si ei treaba asta , trimiti statia la ei si se rozolva , nu mi-au cerut nici un ban pentru treaba asta
0

#114 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 June 2015 - 10:23 PM

Adica tine ascunse cat mai multe detalii ca sa creezi impresia de siguranta.

Pare o logica normala, dar in lumea de azi e falimentara, sistemele deschise s-au bazat pe transparenta tocmai ca sa arate ca sunt imbatabile.
Adica alea pe care merge rhc, google, amazon... cam toata lumea :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#115 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 18 June 2015 - 05:26 AM

Felicitari pentru noua Futaba !
0

#116 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 18 June 2015 - 08:26 AM

Vezi postarearenatoa, la 17 June 2015 - 10:23 PM, a spus:

Adica tine ascunse cat mai multe detalii ca sa creezi impresia de siguranta.

Pare o logica normala, dar in lumea de azi e falimentara, sistemele deschise s-au bazat pe transparenta tocmai ca sa arate ca sunt imbatabile.
Adica alea pe care merge rhc, google, amazon... cam toata lumea :)



Renatoa .. sunt convins ca ai perfecta dreptate in ceea ce spui din punct de vedere tehnic .
Ideea este ca toate aceste discutii ar trebui sa fie intr-un topic TOTAL SEPARAT si cine
intra si citeste, si in plus daca se si pricepe sa inteleaga ce spui tu, isi formeaza o idee
isi completeaza eventual bagajul de cunostinte daca nu era chiar novice, si poate lua o decizie vis a vis
de o firma sau alta - desii din ce spui ar trebui sa fugim precum necuratu de tamaie de firmele
ce duc politica amintita de tine.

Altfel nu pare decat o critica fara alternativa ..

" Ce zici .. sa imi iau statia X ?
.. Pai nenorocitii aia , fac dreg, asa si pe dincolo ... bla bla .. etc
Pai si totusi sa o iau sau nu ?
.. Imperialistii aia basiti, sta falimentu la fundul lor si se tin tot mandrii
ca acum 100 de ani , bla bla bla ..
Frate .. mai clar un pic .. DA sau BA !
.. ia tata ce vrei eu doar iti spuneam ce si cum e politica unora care vor sa te tina SCLAV
in lanturi pe plantatie, fir-ar mama lor de inconstienti, ca acum toti avem un celular , etc etc
bla bla ! "

Crezi ca ajuta vre-un coleg dornic sa isi ia o statie toata pledoaria asta ? ...

Am depasit faza cu bogatu' care nu are ce face cu banii .. sper ca ai observat !

Daca ai putea influenta politica alora , eventual sa ii consiliezi aratandu-le ca gresesc .. e altceva ..
ar fi utile toate argumentele tale si poate i-ai convinge , i-ai salva de la pieire .. altfel zici ca
e vuplea in fata strugurilor .. cam sus pusi !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 18 June 2015 - 08:28 AM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#117 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 18 June 2015 - 08:53 AM

???????????????????????? Ma tot uit,ma tot minunez,ma uit la statia mea Fu-Tx6AE,ma uit la avioane,la pepeni......
Adica voi zburati sau teleportati aeromodele?
Bine ca zboara si....insectele !
0

#118 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 18 June 2015 - 08:58 AM

Si Apple cu sistemul ei inchis a ajuns sa detina 120 de miliarde de dolari cash - a doua rezerva de aur din lume valoareaza vreo 100 de miliarde si este a Germaniei. Pe scurt au banuti sa cumpere ceva chestii. Cu IPhone-ul super inchis si de rahat ca mi-am prins urechile la inceput si am renuntat ca sa schimb un sunet de apel cu o piesa de pe net trebuia sa citesc romane au reusit totusi sa fut@ toata piata de IT si sa o schimbe 360 - gigantii din IT au trebuit sa isi schimbe total abordarea. HK daca vin domnii de la fiscul international si vad ca ai optiunea sa selectezi valoarea de pe factura si ce produse sa fie din Olanda o sa fie inchisi in 2 timpi si 3 miscari cu tot business-ul lor, ciudat ca nu le este frica totusi. Sunt ferm convins ca HK nu cred ca va avea viata lunga, lumea a inceput sa se prinda de calitatea produselor, ieftin si prost intr-un procent mare, exceptie acumulatorii care intr-adevar sunt super pont.
Restul firmelor care se respecta nu fac chestia asta si o sa traisca si ele in continuare.

Aceasta postare a fost editata de bogdan.motrici: 18 June 2015 - 09:02 AM

0

#119 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 18 June 2015 - 09:22 AM

Vezi postareabogdan.motrici, la 18 June 2015 - 08:58 AM, a spus:

Si Apple cu sistemul ei inchis a ajuns sa detina 120 de miliarde de dolari cash - a doua rezerva de aur din lume valoareaza vreo 100 de miliarde si este a Germaniei. Pe scurt au banuti sa cumpere ceva chestii. Cu IPhone-ul super inchis si de rahat ca mi-am prins urechile la inceput si am renuntat ca sa schimb un sunet de apel cu o piesa de pe net trebuia sa citesc romane au reusit totusi sa fut@ toata piata de IT si sa o schimbe 360 - gigantii din IT au trebuit sa isi schimbe total abordarea. HK daca vin domnii de la fiscul international si vad ca ai optiunea sa selectezi valoarea de pe factura si ce produse sa fie din Olanda o sa fie inchisi in 2 timpi si 3 miscari cu tot business-ul lor, ciudat ca nu le este frica totusi. Sunt ferm convins ca HK nu cred ca va avea viata lunga, lumea a inceput sa se prinda de calitatea produselor, ieftin si prost intr-un procent mare, exceptie acumulatorii care intr-adevar sunt super pont.
Restul firmelor care se respecta nu fac chestia asta si o sa traisca si ele in continuare.


Da !. dar Iphon-ul este pentru bogatani basiti care nu au ce face cu banii .. ( banuiesc ca asa ar raspunde colegul nostru )
Apple iar este pentru ingamfati care nu pot dormii linistiti daca nu " fura " si ei cateva softulete macar .. ca cica si la astia
cam trebuie sa platesti toate softurile ..

Dar iarasi m-a repet a nu stiu cata oara : AICI E TOPIC DESPRE O STATIE ANUME si nu despre politicile unor firme sau altele .
Aici ar trebui omul sa afle cum o porneste, la ce o poate folosii, cu ce accesorii functioneaza, daca poate sa ii dea cu ruj
de buze pe marginea display-ului, ce lipsuri are, ce plusuri are , etc etc ..

Altfel sa ii bagam in aia a mamii lor si pe aia cu imprimante ca acu' cu un soft in FOX nu mai merge o imprimanta pe USB .. suite cum am ajuns io sclavul alora de vand imprimante .... mama lor !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 18 June 2015 - 09:23 AM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#120 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 June 2015 - 09:30 AM

Care fisc international? FMI-ul este american, iar in USA nu sunt taxe, daca nu stiai ;) Taxe de import ma refer... poate de aia le merge asa rau :)
De care taxe au cam inceput sa se sictireasca si unii mai liberali din EU, cred ca stii care sunt cei mai liberali, aia care servesc iarba in prajituri si fetite in vitrine ;)
De Olanda vorbesc daca nu te-ai prins.
Daca nu stiai HK NL este dupa regulile unora ilegal cat china... ai vazut TVA in facturile lor ? Ia cere o factura pe firma, ca sa o poti baga in gestiune, tu ca magazin RC... pur si simplu este o gaura in scutul fiscal al EU, care a trecut de faza cu picatura, acum acolo incepe sa devina suvoi !
Daca si vamesii nostrii, de care majoritatea nu avem o imagine prea buna ca nivel, au inceput sa trateze pachetele venite din Olanda ca sa le sorteze in doua, iti dai seama...

Daca urmaresti miscarile cu globalizarea, chestia asta cu taxele este in criza la toate nivelele, pur si simplu nu mai reprezinta motivul pentru care au aparut initial: sa protejeze productia locala a unor bunuri asemanatoare ! Care productie RC in RO ?!
Asa ca in contextul pietei mondiale de bunuri taxele de import au devenit anacronice, mai ales ca USA a demonstrat ca se poate si fara ele.
Sa iti zica Dan Mitea ce mesteca printre dinti cand ii vin in Canada pachete de la Tower...

Restul firmelor care se respecta... pai nu apucai sa termin mai sus cu Olanda... pai insusi posta olandeza a deschis un birou de tranzit pentru ghidat traficul din China ne-taxat zicand ca lasa, au grija sa taxeze aia la destinatie ;) Asa, cam ca la noi :D
Toti barosanii shop online din Asia au prins figura si au infiintat magazine virtuale pentru cei din EU, care lasa impresia ca marfa ar fi aici si vine intr-o saptamana, cand de fapt, aiurea, vine tot din Asia intr-o luna doar ca e orientata catre acel bypass olandez. Si de acolo, daca ai noroc de o tura obosita la BSI, poate ajunge la posta de cartier si nu la vama. Accentuez poate, pentru ca in ultima vreme se pare ca au inceput sa filtreze din ce in ce mai acut.
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro