Modelism - RHC Forum: Reparare potentiometru statie - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Reparare potentiometru statie

#1 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 15 January 2013 - 11:18 AM

Am vazut ca mai multi colegi au probleme cu potentiometrele din statie. Va recomand urmatoarele reparatii:

- se demonteaza potentiometrul cu grija. Sa nu pierdeti piese, sa memorati (notati) EXACT pozitia de mijloc (cum era cuplat cu mansa in zero)
- se decapseaza, fara deteriorari mecanice

Inauntru, trebuie sa contina o suprafata rezistiva dispusa in arc de cerc (potcoava), si un ansamblu mobil cu cursor. Potentiometrele de calitate au mai multe cursoare independente, cu lameme distincte, in linie, si contact cu pastila de grafit.

Caz 1: este umezita porcoava. Se usuca, se curata cu alchool poli izopropilenic.
Caz 2: cursorul nu face contact. Trebuie rearanjata lamela, sa aiba contact continuu si constant pe toata cursa, pe potcoava.
Caz 3: potcoava este fisurata (crapaturi razante). In mod normal, suprafata rezistiva este o depunere de carbon pe o suprafata plana izolanta. De la substante corosive (de curatare), sau de la proasta executie, pot aparea fisuri razante (indreptate inspre centrul cercului), in suprafata rezistiva. Cu un creion normal (grafit HB), se parcurge fisura. Ideea este ca intreruperea sa fie suntata cu o dira de grafit. Doua-trei treceri normale peste fisura sunt suficiente.
Caz 4: potcoava zgiriata. De la deteriorarea lamelei de contact, proasta execuitie sau uzura efectiva, cursorul poate zgiria potcoava. Apare o zgirietura clara, pe linia de contact. Lamela de contact, trebuie repozitionata in interior sau exterior, pe porcoava, in asa fel incit sa calce pe o suprafata rezistiva neafectata. Mare atentie la forta de apasare a cursorului pe placa.

Nu curatati potentiometrele cu substante de curatare, doar trebuie degresate daca le-ati atins cu mina, cu alchool izopropilenic.

Reasamblati, repozitionati potentiometrul pe pozitia initiala.

Probabil youtube ajuta sa intelegeti procedura.
0

#2 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2013 - 02:36 PM

La cazul 3, mina de creion e ca o frectie la un picior de lemn. Noroc ca nu prea sunt astfel de cazuri.

Cazul 4, se remediaza in acest mod doar pentru o durata de timp mai scurta decat cea in care a functionat potentiometrul. In plus pot aparea neliniaritati ale variatiei rezistentei. Iti mai da sansa sa poti vinde statia ca second hand unei victime nestiutoare.

Solutia este sa cumperi potentiometre de rezerva cand ai ocazia. La Sierra au avut unele de Futaba parca (nu erau scumpe, am luat sa fie acolo, pentru un proiect eventual). Acuma n-am mai vazut dar poate or sa mai aduca.


0

#3 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 15 January 2013 - 04:26 PM

Da sunt de acord ca se pot face reparatii temporare, dar parca nu m-as increde prea tare in ele.Pelicula rezistiva de pe potentiometru e depusa printr-un procedeu chimic si cand se uzeaza nu prea se mai poate repara se mai poate indoi cursorul etc. dar nu e o reparatie de durata.
Potentiometrele din ziua de azi nu mai sunt ca cele de acum 20-30 de ani ca si calitate, astazi lumea e societate de consum.Sunt convins ca statiile de pret mic si mediu (dar nu sunt convins nici pentru cele scumpe)sunt facute sa tina putin sa cumperi altele, si asta nu numai la statiile noastre cam la tot ce se vinde pe lumea asta.

Cred ca cel mai bine e de schimbat potentiometrele, mai ales la cei care au modele scumpe sa nu le sparga pentru un potentiometru.Daca s-ar putea gasi potentiometre mai bine ar fi un castig atat pentru statie cat si pentru posesorul statiei.

Ciao Sorin
0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2013 - 05:04 PM

O situati oarecum similara e la servourile liniare din microelicoptere. Acolo potentiometrul este de asemenea liniar si in el poate intra mizerie.

Sunt suficiente cateva picaturi de alcool izopropilic (pur) si merg ca noi.
0

#5 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 15 January 2013 - 07:45 PM

De acord, una e sa le cureti un pic si alta sa le repari pelicula rezistiva, care dupa parerea mea nu poate tine mult si te lasa cand ti-e lumea mai draga.

Ciao Sorin
0

#6 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2013 - 08:09 AM

Sorin, potentiometrele in general se fabrica in trei clase de fiabilitate. Cele economice cu rezistenta de ordinul miei de actionari, cele "bune" ce au zeci de mii, si cele profesionale cu un milion. Fiabilitatea e data de natura materialului rezistiv in primul rand (la ultimele acest strat nu e carbon ci un plastic rezistiv special, foarte rezistent la uzura), de finisajul si forma cursorului, de executie in general. Statiile medii nu au potentiometre din clasa economica ci din cea medie, de asta rezista bine ani de zile chiar la pilotaj acrobate sau elicoptere. Statiile scumpe au potentiometre profesionale daca n-au trecut pe alte feluri de traductoare, de exemplu optice. Doar statiile foarte ieftine de pana in 100 $ sau euro sunt echipate cu cea mai proasta categorie, probabil cu scopul ce l-ai intuit de a ceda repede si a vinde mai multe. Caci altfel nu vad de ce nu le-au crescut pretul cu cativa dolari care sa acopere diferenta de pret a patru potentiometre de calitate medie.

Pe vremuri chiar si statiile nesofisticate aveau potentiometre mai bune deoarece erau scumpe (nejustificat ca pret de productie si cercetare) si nu-si permiteau sa le faca sa se defecteze in primul sau primii ani. Pe atunci firmele inca aveau mentalitatea de a se lauda si de a se lua la intrecere cu ceva bine facut chiar si in gama de low-end. In plus, era vorba de firme consacrate, nu toti chinezii de acum ce se apuca sa copieze cum ii duce mintea si sa "faca produse in baie".


0

#7 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 16 January 2013 - 09:14 AM

Cind toata statia costa 50 de dolari (in conditiile in care are n canale si afisaj), sa bagi in ea 4 potentiometre decente inseamna fie sa-ti anulezi profitul fie sa o faci 60 de dolari si deja e scumpa. Si daca tot bagi potentiometre decente, ar fi cazul sa schimbi si toate butoanele si intrerupatoarele de pe ea, si deja vorbim de 70 de dolari. Deja e super scumpa.

Nu cred ca e cazul sa amintesc ca traim intr-o economie "de unica folosinta", toata lumea vrea eftin si bun. Statiile ieftine exista pentru ca se vind.
USER BANNED BY ADMIN
0

#8 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 16 January 2013 - 11:26 AM

Nu cred ca in 9x de exemplu sunt potentiometre de 1000 de actionari, pai eu am facut vreo 300 de zborouri de 5 min fiecare daca numai de 20 de ori am actionat in 5 minute potentiometrele atunci deja sunt 6000 de actionari puteam sa o arunc deja nu? si statia merge foarte bine.
Nu am desfacut potentiometrele dar nu-mi da semne ca ar fi ceva.
E adevarat butoanele lasa de dorit dar sa vedem ce o mai fi.
Are cineva idee unde se gasesc potentiometre pt 9x la o adica?sau mai bune care sa mearga pe 9x?

Ciao Sorin
0

#9 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 16 January 2013 - 09:49 PM

Nimeni nimic? Am cautat pe net dar inca nu am gasit decat int-un loc unde sunt out of stock.Mai sap desi nu am nevoie inca.

Ciao Sorin
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 January 2013 - 10:02 PM

Am dat link in discutia despre 9XR. Gimbaluri complete de Aurora.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 January 2013 - 04:15 PM

Ceva detalii tehnice despre adaptarea la 9X a unor potentiometre normale full 270 grade in locul celor de 60 grade.
Schema provine din forumurile unde s-a discutat adaptarea gimbalurilor de Aurora la 9X, pentru ca Aurora foloseste potentiometre normale full range, nu ceva special RC range redus, si un circuit cu opamp care scaleaza plaja mica de tensiune venita de la pot intr-o plaja de tensiune cat mai apropiata de a ADC-urilor din procesor.

http://static.rcgroups.net/forums/attachments/2/6/5/6/9/7/a5008095-173-Pot%20Adjust.jpg

Divizorul din stanga nu este nevoie sa fie format din rezistente de o asa mare precizie, din el se regleaza tensiunea punctului neutru, dar cum open9X are calibrarea facuta in asa fel incat sa ia de buna orice tensiune gaseste acolo si sa o asocieze cu 1520us, se pot folosi orice doua rezistente cat mai egale din gama respectiva in jur de 50k.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   tazbox 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 08-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2013 - 02:50 PM

Am si eu o problema similara cu un potentiometru si revin cu cateva detalii. Am scris la HobbyKing si i-am rugat sa ma ajute cu 2 potentiometre pentru ca cele din statie s-au stricat. Mi-au raspuns ca nu au dar mi-au indicat un loca de unde as putea cumpara unele "aproape" compatibile. Va atasez link-urile aici.

http://9xforums.com/...php?f=44&t=2100

http://www.hobbypeop...ps-m8-136a.html

Din pacate potentiometrele nu mai sunt in stoc.

Are cineva experienta cu trimisul unei staii inapoi la HK ? cat dureaza si cat costa transportul ?
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 January 2013 - 03:14 PM

Link-urile sunt truncheate.
Trimis inapoi statia in HK... :unsure: mai bine o postezi la moca
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   tazbox 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 08-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2013 - 06:50 PM

Asa este, link-urile sunt trunchiate ... nu prea stiu de ce ca le-am luat cu faimosul copy-paste :D

Acesta este potentiometrul care mi-a fost recomandat: Airtronics Potentiometer 5K B 65 - CZ2P/CL3PS/M8 136A

Incer sa atasez iar link-urile

http://9xforums.com/...php?f=44&t=2100

http://www.hobbypeop...ps-m8-136a.html
0

#15 Useril este offline   tazbox 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 08-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2013 - 07:07 PM

Momentan incerc sa repar statia cu un potentiometru care are cursa electrica normala (220 grade in cazul meu) si folosesc o schema similara celei postate de Renatoa mai sus.

Valorile sunt putin diferite le-am calculat sa am amplificare de 3.66 si offset astfel incat mijlocul potentiometrului normal sa pice in mijlocul scalei. Conceptia schemei nu imi apartine este luata de pe rcgroups.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de tazbox: 19 January 2013 - 07:09 PM

0

#16 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 19 January 2013 - 08:12 PM

Mult mai simplu decat sa te complici cu amplificator... este sa desfaci potentiometru si sa aduci GND-ul si VCC-ul la marginea cursei efective pe care o va avea in statie. Cu niste conductori care sa preseze pe stratul rezistiv. Se gaseste o metoda :)

It's difficult to make things simple!
0

#17 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 19 January 2013 - 09:25 PM

Zen@ Mult mai simplu decat sa te complici cu amplificator... este sa desfaci potentiometru si sa aduci GND-ul si VCC-ul la marginea cursei efective pe care o va avea in statie. Cu niste conductori care sa preseze pe stratul rezistiv. Se gaseste o metoda :)

Dar atunci trebuie sa folosesti un pot de valoare mai mare care sa aiba pe o cursa de 60 grade 5K, m-am gandit si eu si la vopsea conductiva etc. ,dar astea sunt improvizatii si tine cat tine si dupa aia spargi modelul.
Mai bine le cumperi pe alea de mai sus si stai linistit.
Eu m-am gandit sa iau gimbaluri de Aurora 9x cum zicea Renatoa,asigura o cursa super fiind pe rulmenti si calitativ sunt mult mai buni ca orignialii de 9x.Si asa imi place sa modific si sa adaptez cred ca asta ar fi solutia cel putin pentru mine.Astept sa fie pe stoc si iau imediat, am vazut pe rcgrups cu au facut altii.
Se poate folosi schema de mai sus postata de Renatoa si sigur va fi super.
Eu am invatat acum vreo 42 de ani de la fostii mei instructori aeromodelisti ca orice fuseratie (pantofarie) se razbuna la camp si credti-ma ca invatam luand suturi in fund ,asa se facea educatia si instructajul acum 42 de ani, cand m-am apucat de aeromodele, dar macar am invatat ceva si nu-mi pare rau.

Ciao Sorin
0

#18 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 January 2013 - 09:28 PM

Sa mai zica atunci careva ca ai statie ieftina :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#19 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 19 January 2013 - 10:06 PM

Renatoa , mie nu-mi pasa ce zice lumea,daca m-ar fi interessat nu faceam ultrausoare si piese pentru firme germane, cand ma intereseaza ceva ma documentez si aleg solutia cea mai potrivita pentru mine, atat din punct de vedere financiar cat si di punctul de vedere al posibilitatilor tehnice de care dispun, dar nu in ultimul rand de ce ma duce mintea sa fac, indiferent de cati bani sau posibilitati tehnice am, imi apreciez abilitatile obiectiv si eventual ma automotivez sa fac mai mult.

Ciao Sorin
0

#20 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 19 January 2013 - 11:25 PM

Personal nu as modifica un potentiometru si as lua desigur unul calumea dar nici solutia cu amplificator nu-mi place.



It's difficult to make things simple!
0

#21 Useril este offline   tazbox 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 08-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2013 - 02:14 PM

Sincer nici mie nu imi place solutia cu amplificator. Cu cat mai multe interventii facute asupra statiei ... cu atat este mai putin fiabila. Un fir se va rupe in timp, o lipitura rece, etc. Era mai frumos daca statia accepta din conceptie orice fel de potentiometru si nu avea nevoie de unele speciale. Dar piesele costa si nu poti sa produci ceva de calitate din pacate in 50$.

Cealalta solutie este conectarea potentiometrului direct si calibrarea statiei. Din cauza unui factor de amplificare de maxim 4 se pierd cam 2 biti de rezolutie si in consecinta in loc de 1000 de valori posibile la output or sa fie cam 250 de valori distincte care sar din 4 in 4.
0

#22 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2013 - 02:41 PM

Servourile de pana in 5 $/euro au mai mult de 250 pozitii distincte ?!


0

#23 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 20 January 2013 - 04:07 PM

In mod normal diferenta 250 vs 1000 nu se simte nici pe un servo rasarit.
Problema este cand bagi expo sau limitezi cursa manetei, mai pierzi iarasi rezolutie si atunci s-ar putea sa se cunoasca.

It's difficult to make things simple!
0

#24 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 20 January 2013 - 04:15 PM

Ma baieti, eu nu stiu ce sa spun, am vazut pe rcgoups ca au pus gimbaluri de Aurora 9 si merg bine fara amplificator, poturile alea au 10 K se pare ca daca calibrezi stickurile merege bine ramane de vazut .Eu am sa fac smecheria daca nu e ok atunci pun si amplificatoare, nu are ce sa strice daca faci modificarea profesional nu in graba si fuserita, asta e daca nu gasesti poturi originale.

Ar mai fi o solutie ceva mai ieftina cu potentiometrele alea de la Airtronix care le-a gasit Tazbox dar bulangii aia nu livreaza in Romania nu-mi pot comanda nici cum cu adresa de Romania nu ai optiune cand selectezi tarile sau oi fi eu idiot si nu stiu cum sa fac?As putea eventual sa rog pe un amic din SUA sale comande si sa mi le trimta da atunci ar merita sa iei pentru vreo 5-10 statii
Dar si in aceasta situatie gimbalurile originale cu poturi de la Airtronix nu ar fi ca la Aurora 9 care e statie de 450$

Ciao Sorin
0

#25 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2013 - 04:38 PM

Sorin, daca pui stickurile de Aurora nu mai trebuie sa pui amplificatoarele alea. Cel mult recalibrezi, si nu din cauza diferentei 5 -> 10 k ci ca asa e bine, ca nu toate potentiometrele au aceeasi liniaritate. Deci cele de la Aurora sunt foarte bune, doar ca nu-s ieftine.


0

#26 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 20 January 2013 - 04:48 PM

Navigator, ar fi foarte bine sa fie asa chiar daca va fi o diferenta de 20 $ cred ca se justifica investitia tinand cont ca gimbalurile sunt profi ai avea o siguranta mai mare pe statie , vedem dupa ce vor fi pe stoc, cineva de pe forum Bogdan a zis ca vrea si el si sa ne cuplam la transport,sa-l facem pe de doua , de ce nu?ca la greutate 2 sau 4 ar fi sigur acelasi tarif.
Si daca mai face cineva modificarea poate colaboram si iese mai bine.

Ciao Sorin
0

#27 Useril este offline   tazbox 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 08-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2013 - 09:29 PM

Cred ca sunt si eu interesat de gimbalurile de la Aurora. Legat de transport este posibil sa se impart costurile dar la vama v-ati gandit ?
0

#28 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 February 2013 - 08:51 AM

Cine isi face socoteli cu gimbalurile Aurora mai are de asteptat, si ar fi bine sa isi faca plan B, mie asa imi miroase... au mai impins data de pe 31 ianuarie inca o luna.

"...and the expected date is February 28, 2013.

Please note that the date listed above is our best estimate based on the information we have. Unfortunately, we cannot guarantee that date."
... cu picioarele pe pamant ...
0

#29 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 06 February 2013 - 09:17 AM

Pentru cei care sunteti la anangihe: faceti un efort si procedati cum v-am sfatuit in postul 1.

Chiar se poate, le aduceti aproape la parametrii initiali foarte usor.
0

#30 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 07 February 2013 - 01:45 PM

Statia mea merge bine dar as fi vrut sa iau de rezerva gimbaluri de Aurora, dar cu se arata nu cred ca vor mai fi, potentiometre iarasi nu gasesti si pana la urma aruncam statia.
Ciao Sorin
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro