Modelism - RHC Forum: Blade Nano CP X - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Blade Nano CP X fratele mai mic al Mcpx

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2013 - 07:16 PM

De ceva timp a aparut Nano CP X - fratele mai mic al MCPX. Nu il am dar l-am primit imprumut de la Ice9 sa ii testez palele pe Mcpx.

Palele de nano sunt mici si gripul este mult mai mic decat la Mcpx - asa ca testul nu merge. Dar am facut niste poze cu cele doua heli impreuna, nu prea le are lumea pe amandoua.

Imagine atasata: IMG_6731.jpgImagine atasata: IMG_6733.jpgImagine atasata: IMG_6734.jpg

Este chiar foarte mic. Head-ul are joc urias. Coada este identica cu Mcpx (dar boom mai scurt). Motorul principal se misca usor (la Mcpx se misca greu) - asta arata ca e de alt tip. Plangerea omniprezenta pe forumuri (si cam singura) e ca motorul principal se duce repede.

Asa, la ghiceala, cred ca motorul de nano este cu lamele iar cel de Mcpx cu carbuni.
0

#2 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 09 January 2013 - 07:35 PM

Vezi postareastiganas, la 09 January 2013 - 07:16 PM, a spus:

De ceva timp a aparut Nano CP X - fratele mai mic al MCPX. Nu il am dar l-am primit imprumut de la Ice9 sa ii testez palele pe Mcpx.

Palele de nano sunt mici si gripul este mult mai mic decat la Mcpx - asa ca testul nu merge. Dar am facut niste poze cu cele doua heli impreuna, nu prea le are lumea pe amandoua.

Atasament IMG_6731.jpgAtasament IMG_6733.jpgAtasament IMG_6734.jpg

Este chiar foarte mic. Head-ul are joc urias. Coada este identica cu Mcpx (dar boom mai scurt). Motorul principal se misca usor (la Mcpx se misca greu) - asta arata ca e de alt tip. Plangerea omniprezenta pe forumuri (si cam singura) e ca motorul principal se duce repede.

Asa, la ghiceala, cred ca motorul de nano este cu lamele iar cel de Mcpx cu carbuni.

De ceva vreme sa aprins un beculet pe creier cu acele heli micute fapt pentru care imi vand AURORA sa trec pe SPEKTRUM...

P.S-- Daca nu deranjez am sa te sun sa vorbim un pic despre aceasta trecere


Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#3 Useril este offline   incepatoru 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2857
  • Inregistrat: 30-May 09
  • Gender:Male
  • Interests:aero

Postat 09 January 2013 - 07:39 PM

Vezi postareaNAVOMARIUS, la 09 January 2013 - 07:35 PM, a spus:

De ceva vreme sa aprins un beculet pe creier cu acele heli micute fapt pentru care imi vand AURORA sa trec pe SPEKTRUM...

P.S-- Daca nu deranjez am sa te sun sa vorbim un pic despre aceasta trecere

..buna alegere referitor la SPEKTRUM...GOOOO WEST.. :good:
0

#4 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 09 January 2013 - 07:41 PM

Motorul e coreless, daca nu ma insel e preluat de pe msrX. Se stia ca are probleme de fiabilitate inca de atunci dar banu' vorbeste si la hh, 11 dolari sau cit costa motorul inmultit cu cite motoare se duc... hai ca in state ti-l mai schimba pe garantie (odata, ca si "curtoazie"), da in restul lumii ti-l cam cumperi.

Aceasta postare a fost editata de DanB: 09 January 2013 - 07:41 PM

USER BANNED BY ADMIN
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2013 - 07:58 PM

Nu cred ca motorul slab e urmarea unui calcul cinic. Mult mai probabil nu au gasit un motor bun.

Nu au nevoie sa faca bani din acest motor contra multa publicitate negativa cand oricum fac bani gramada din piesele care se duc la crashuri.

Nici Walkera nu a gasit un motor de marimea asta robust. Cu sau fara defecte nu exista alte heli mai bune decat Blade in zona micro.

In zona DSM poti alege dintre Spektrum, JR, 9X/9XR cu modul DSM si Walkera DEVO cu soft deviation.
0

#6 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2013 - 12:25 AM

Am facut un hover mic in casa si imi pare prea rapid. Cum atingi stickurile pleaca. Am facut dupa asta un hover cu Mcpx si e mult mai stabil.

Asadar nu ma vad deocamdata cumparandu-mi nano. E pentru unii cu reflexe mai bune si casa mai mare.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 10 January 2013 - 12:25 AM

0

#7 Useril este offline   Whip Snake 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 23-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:RC helicopters and 3D archery

Postat 10 January 2013 - 03:05 AM

Vezi postareastiganas, la 09 January 2013 - 07:58 PM, a spus:

Nu cred ca motorul slab e urmarea unui calcul cinic. Mult mai probabil nu au gasit un motor bun.

Nu au nevoie sa faca bani din acest motor contra multa publicitate negativa cand oricum fac bani gramada din piesele care se duc la crashuri.

Nici Walkera nu a gasit un motor de marimea asta robust. Cu sau fara defecte nu exista alte heli mai bune decat Blade in zona micro.

In zona DSM poti alege dintre Spektrum, JR, 9X/9XR cu modul DSM si Walkera DEVO cu soft deviation.


Na, ca nu am testa nici McPX-ul si nici Nano-ul, dar Am de ceva vreme Solo Pro 125 si sunt extrem de multumit de el. Vanez acum generatia urmatoare de la Nine Eagles : http://www.mji.com.t...597416e10f7c3d2
http://www.mji.com.t...es/DSCF5296.jpg
http://www.mji.com.t...es/DSCF5300.jpg

Singura problema ar fi fost TX-ul incompatibil cu orice altceva, dar de cand Nine Eagles a facut vrabiutzele astea compatibile Futaba, cred ca multi pasionati de microheli 3D vor opta pentru ele. Pe mine cel putin m-au cucerit :)
A man should look for what is, and not what he thinks should be.

Albert Einstein
0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2013 - 09:53 AM

NineEagels si Walkera au facut mari progrese la microelicoptere. In mod special nineeagels care a venit de nicaieri. Se vand de altfel sub multe nume:


Nick Maxwell zboara ireal cu orice heli. Walkera DEVO cu soft deviationtx pot controla si elicoptere NineEagle.

Poate nu strica o mica recapitulare cu ce cred eu ca au fost Blade pionieri:

- primul microelicopter de camera reusit: Blade Msr
- ax principal de carbon - indestructibil si nu se indoaie niciodata
- primul heli micro FBL
- sistem antirotatie si linkuri ultrasimple (si de sacrificiu)
- bullet blades
- servo liniare (multi nu le iubesc dar nu stiu ca servo clasice la marimea asta sunt si mai slabe)
- cel mai mic heli FBL (care zboara pe bune) - nano cp - subiectul acestui topic

In esenta sunt primii care au facut heli micro fara sa incerce sa bage la apa un heli mare precum Align cu Trex 250.
0

#9 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2013 - 11:19 AM

Rezistent, micutul! Dupa intalnirea cu scaunul in full throttle a plecat bine merçi :)
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#10 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2013 - 11:23 AM

Vezi postareastiganas, la 10 January 2013 - 12:25 AM, a spus:

Cum atingi stickurile pleaca.


Nu poti sa reglezi comenzile din expo, sa nu mai fie liniare?
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2013 - 11:25 AM

Cred ca acest clip a vandut nano cel mai tare:


0

#12 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2013 - 07:04 PM

Am dat nano inapoi asa ca de acum Ice9 sau altii care il poseda trebuie sa vina cu impresii.

In scurtul timp cat l-am avut nu am facut program in radio pentru el (nici nu mai am loc trebuie sa sterg alte modele) pur si simplu l-am binduit pe programul de Mcpx si a zburat fara nici o modificare.

Un heli foarte fasnet ramane fasnet chiar si cu expo.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 10 January 2013 - 07:07 PM

0

#13 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 15 January 2013 - 01:34 PM

Eu am Nano de 2 saptamani si sunt total indragostit de el. Zbor cu el in gradina si cred ca e cea mai buna scula pentru a invata sa zbori cp. L-am trantit de cateva ori si nu da semne de oboseala, l-am trantit de vreo 4 ori si in zapada uda (apa pe electronica si baterie) si nu are nimic. L-am uscat repede pe calorifer si e OK. Caracteristicile de zbor sunt foarte bune pentru un ultra micro (29g).E foarte responsiv si coada nu "aluneca" deloc, urca foarte repede si daca nu depasesti anumite unghiuri de inclinare la care orice micro cade, zboara impecabil.Adevarul e ca ai nevoie de reflexe bune dar daca poti sa zbori decent un micro sigur o sa poti sa zbori orice altceva de la 450 in sus fara probleme. Recomand cu cea mai mare caldura!
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#14 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 15 January 2013 - 01:41 PM

impresia mea este ca expo mai mult incurca - am trecut pe liniar si e foarte bine asa

Aceasta postare a fost editata de qntt: 15 January 2013 - 01:42 PM

You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#15 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 11 February 2013 - 10:16 PM

Pentru cei interesati a aparut o baterie noua pentru Nano cu 35c fata de cea veche 25c. Macar teoretic motorul ar trebui sa aiba viata mai lunga cu noile baterii.

EFLB1501S35

http://www.d-edition.de/images/product_images/popup_images/image_hor-eflb1501s35_1.jpg

Aceasta postare a fost editata de qntt: 11 February 2013 - 10:16 PM

You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#16 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 20 May 2013 - 08:42 PM

Am ajuns undeva pe la 500 de zboruri cu Nano si ma gandeam sa va spun cateva impresii despre el:

Deocamdata e de departe preferatul meu si heliul ce are parte de cel mai mult timp in aer. Asta se datoreaza si comoditatii mele pentru ca e singurul pe care-mi permit sa-l zbor in gradina si sunt prea ocupat (a se citi lenes) sa ies pe camp cu pasaroii din clasele superioare.

Puncte negative: Doar unul - motorul principal se arde dupa 60 - 100 de zboruri dar nu costa o avere. Enervant dar acceptabil pana la urma.

Am auzit pe net ca se rup cozile daca-l trantesti.
Am avut zeci de crashuri si nici o coada rupta.

Am auzit tot pe net ca se indoaie usor axul care uneste palele (habar nu am cum se cheama in romana)
Sunt inca cu axul original.

Servourile nu dau semne de oboseala iar bateriile in regim de 3 min de zbor sunt inca fresh.

Motorul pe coada nu are moarte dar a trebuit totusi sa schimb vreo 2 cozi pentru ca am reusit sa le indoi axul. Acum am invatat sa imping elicea coada cat mai aproape de motor pentru ca in pozitia normala formeaza o parghie cu bratul prea lung si ajuta la indoirea axului in caz de crash.

Mi s-a rupt din senin un tren de aterizare dar cred ca l-am fortat eu cu o baterie si s-a rupt unul din pinii de prindere.

Super instrument de invatare si daca-l zburati peste iarba... INDESTRUCTIBIL

Nu-l recomand ca zburator de interior pentru incepatori. E prea rapid si nebun dar afara e o placere.

A... Daca va loviti cu el DOARE (nu ma intrebati de unde stiu :blink: ).

Coada este un pic lenta dar consecventa si te poti obisnui usor cu asta (perfect pentru incepatori deci nu este neaparat un punct negativ).

Problema cu tremuriciul apare daca lincurile sunt uzate si se rezolva prin inlocuirea lor sau cu solutia mea cu bucatelele de latex gaurite pe swash. Am postat cestiunea cu tot cu poze pentru 130x daca e cineva interesat.

Concluzia este ca e o mica bijuterie si 500 de zboruri mai tarziu inca imi place foarte tare, m-a invatat foarte multe si mai are foarte multe sa ma invete. Acum ca mi-am facut singur curaj ma duc sa-i mai cumpar ceva piese de schimb sa nu raman fara in concediu.

Aceasta postare a fost editata de qntt: 20 May 2013 - 08:46 PM

You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#17 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 13 January 2014 - 08:54 PM

http://rotorworld.co.uk/wp-content/uploads/2014/01/BLH3325.jpg

Incearca sa rezolve problema cu motorul principal. Sunt curios cata greutate adauga si daca mai tine coada avand in vedere sarcina suplimentara pe baterie.

Aceasta postare a fost editata de qntt: 13 January 2014 - 08:55 PM

You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#18 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 13 January 2014 - 08:59 PM

Si a mai aparut:

http://www.gravesrc.com/v/vspfiles/photos/EFLB1501S45-2.jpg
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro