Modelism - RHC Forum: Platforma FPV - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Platforma FPV dedicata

#31 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 April 2013 - 12:55 PM

Vezi postareadan231, la 05 April 2013 - 12:53 PM, a spus:

Am zic ca are loc de 4 baterii si indeplineste criteriile initiatorului acestui topic (minim un lipo 3s de 5-6000). De obicei zbor cu o baterie si este ok.

Totusi o sa incerc sa cresc gradual nr de baterii. De ce? Pentru a majora un pic “autonomia” (a doua baterie imi va mai aduce 15 min, a treia 5-10 minute, ultima s-ar putea sa nu mai aduca nimic sau sa am pierdere; apoi incercam cu celule fotovoltaice). In plus, cu multe baterii voi zbura mai “in forta” (voi fi nevoit) , cu viteza mai mare, iar avionul va sta mai bine “in vant” .


Si daca sunt criteriile gresite ?
Ce ar fi daca ne-am propune "azi am stat 2 ore sus cu 1000mAh, maine incerc sa trag doar 900..." :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#32 Useril este offline   Sere4uall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 580
  • Inregistrat: 11-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Constanta

Postat 29 May 2013 - 08:10 AM

ce parere aveti despre : http://www.rangevideo.com/ - > http://www.rangevide...-fpv-drone.html

RVJET :)


Ce imi place foarte mult e partea de PTZ din botul avionului, arata foarte bine !

Aceasta postare a fost editata de Sere4uall: 29 May 2013 - 08:10 AM

Off-road: HPI Baja 5sc SS 1:5
Losi 8ight-T 2.0 - 4WD Truggy
Traxxas Summit

On-road: HPI Mirco RS4 -4WD 1:18
Mini-Z
Tamya MR-03 Alfa Romeo Giulieta -2WD 1:10

Spektrum DX-3E
Spektrum DX-3S
0

#33 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 May 2013 - 10:50 AM

Este un dom de camera de supraveghere, gasesti si local.
Pana la prima aterizare in el totul este superb...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#34 Useril este offline   cristilo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 14-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2013 - 07:09 PM

Salut,

indraznesc sa pun o intrebare: am finalizat un Twinstar 2 - si mi-a iesit cam la 2.1kg. Ezit puternic sa-l scot din casa mai ales ca tocmai am suferit o pierdere insemnata cu un skywalker exact la primul zbor (l-am pierdut pur si simplu la nici 3.5km de locul de decolare) - sa-mi spneti unde este pe forum locul de dat cu capul...ca sa postez detalii.
as vrea sa stiu parerea voastra daca aceasta greutate nu este cumva prea mare la o astfel de configuratie. Teoretic, cf calculatoarelor on-line, la dotarea de mai jos greutatea si puterea nu ar fi o probelma dar, de... nu strica sa cer un sfat unor avansati.
Dotarea este : 2 x Motor BL A2217-8T Outrunner, KV 1110, 18A , 2 x Regulator BL FLY-PRO 20A, 2 x 8x4 contrarotative, 3s 5000mah - motor, 1x1300mah video + Fpv gear, 3A tunigy UBEC alimenteaza RX, video si tx-ul 1.2ghz 800mw. servo Hitec hs82, etc... toate astea mi-au iesit undeva la 2.1kg. (cam aduce a caramida cu motor..)
0

#35 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 June 2013 - 08:00 PM

Mda, cam... BCA :)

Facui o mica simulare si 50 grame/dmp si 32km stall il va face sa aiba un comportament mai naravas decat un trainer, si asa 2* deja e vitezist, cauta pe 'tub filmele lui FPVleif facute cu avionul asta, pe mine m-au luat frisoanele cand am vezut cum zboara, daca nu stiam ce e acolo ziceam ca e funjet...
Motoarele de asemenea sunt la limita, mie imi iese un necesar de 16A cu elice de 9x6, cu 8x4 simulatorul meu zice ca nici nu decoleaza... :unsure:
Sincer, nu stiu cum ai ajuns la greutatea asta, eu si costin avem pasaroaie de 3m la 70dmp, fata de 43 dmp cat are 2*, si avem 2200-2300gr cu 6000mAh la bord... :unsure:

Eu l-as zbura intai in vizual sa vad daca il pot stapani si ce tendinte are.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#36 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 30 December 2013 - 07:58 PM

Pentru ca sunt in cautare de o noua platforma FPV superioara unui EZ2 am pus ochii pe planorul asta. Stiu ca are elicea in cadru insa voi pune camera pe o aripa si pe cealalta vreo 5 g de plumb in varful aripii ori GPS-ul +Vtx-ul,desi cred ca-i stric deja aerodinamica big time.
La interior,pare a avea suficient loc pentru un lipo 3s 3300-4000,eu voi merge pe un 3s 2700.Loc pentru restul echipamentelor fpv este dupa servouri sau sub ele,e un locas cat un telefon numai bun de osd+lipo video.Vtx-ul planuiesc sa il pun in cupola pe interior,sa iasa afara doar antena
Regula de aur pentru el va fi sa ii mentin aerodinamica cat mai curata,insa trebuie gasita o solutie pentru camera(PZ0420) pentru ca nu prea as vrea sa o am in cadru...si ori o pun pe o aripa ori pe un suport inaltat cat sa prinda cat mai putin din elice,undeva dupa BF al aripilor(cand se demonteaza nu ramane nimic pe fuselaj asa cum ramane la EZ2).
Ca si motorizare voi merge pe asta,desi costa o mana si un picior,n-am gasit ceva mai potrivit pentru urcari in forta la 50-60grade si dupa planat,combinatia asta ma va lasa sa pun camera pe cupola si sa nu mor pilotand prin elice prea mult timp.Ma lasa totodata sa vad starea reala a bateriei,in perioadele de planat tensiunea va reveni la un normal si pot judeca mai corect cat am consumat.Restul electronicii,un esc de 35-40a cu frana si servo de 9g x4 sau x6 daca ii fac si flapsuri(nu stiu daca merita cele 20g in plus,vedem)

Ceva opinii?

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 30 December 2013 - 07:59 PM

0

#37 Useril este offline   DroneMaker 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 03-January 14
  • Gender:Male

Postat 04 January 2014 - 01:41 PM

Salutare, as vrea sa fac o drona care sa supravegheze un teren agricol, mi-ati recomanda un avion sau un quadcopter?
0

#38 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 January 2014 - 01:45 PM

Un multicopter il tii in aer, cu ingaduinta, jumatate de ora, apuci sa ii faci un tur terenului in timpul asta ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#39 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 04 January 2014 - 01:59 PM

Nu stiu ce fel de supraveghere sa faci, vrei mai mult sa prinzi pe cineva la furat porumb/grau/ce ai acolo?Atunci cel mai bine ar fi cu un multicopter pentru ca iti permite sa te axezi pe un punct fix cu precizie mare de la o altitudine pe care o capeti foarte repede.In schimb,daca vrei sa iti faci o idee generala asupra culturii si ai o parcela mare de tot,peste 5ha atunci un motoplanor ar fi preferat pentru ca nu mai esti limitat de capacitatea bateriei si in plus,poti parcurge distante apreciabile fara sa consumi nimic(un multicopter nu poate sta in aer fara sa consume ceva,pe cand un motoplanor poate zbura mult si bine consumand doar servourile si sistemul FPV).Dezavantajul motoplanorului este ca nu iti permite sa te axezi pe o anumita zona,ci doar pe intreaga parcela(ca nu poate zbura la punct fix un motoplanor decat pe vant de 40-50km/h)
0

#40 Useril este offline   DroneMaker 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 03-January 14
  • Gender:Male

Postat 04 January 2014 - 02:30 PM

Multumesc pentru raspunsul prompt, e vorba de sute de hectare pe care doresc sa le supraveghez ca si dezvoltare (irigatii, daunatori, tratamente) dar ma intereseaza sa pot avea o imagine a echipamentelor din teren, a starii drumurilor de acces, si ideal, asupra hotilor. Am observat ca Maja este popular in randul dronistilor, aveti si alte sugestii?

Aceasta postare a fost editata de DroneMaker: 04 January 2014 - 02:32 PM

0

#41 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 04 January 2014 - 02:46 PM

Vezi postareaDroneMaker, la 04 January 2014 - 02:30 PM, a spus:

Multumesc pentru raspunsul prompt, e vorba de sute de hectare pe care doresc sa le supraveghez ca si dezvoltare (irigatii, daunatori, tratamente) dar ma intereseaza sa pot avea o imagine a echipamentelor din teren, a starii drumurilor de acces, si ideal, asupra hotilor. Am observat ca Maja este popular in randul dronistilor, aveti si alte sugestii?

Se pare ca iti trebuie un motoplanor, aici sunt variante cu carul insa de ales este destul de greu pentru ca si eu am trecut prin asta de curand.Sute de hectare nu este prea fezabil sa supraveghezi cu o drona, mai degraba iti faci treba cu o motodeltaplan pilotat chiar de tine 1:1(am zburat si cu asa ceva, ca autonomie depasesti lejer 200km, dar deja iesim din sfera dronelor.Cel mai bine ar fi un planor marca Top Model, Fascination ar fi varful de gama doar ca nu este ieftin deloc.La bani putini ai putea lua un model de spuma (Radian, Easy glider, easy star si cate nu mai sunt) insa autonomia lor cu greu trece de 20km.Cu cat te duci mai departe, cu atat trebuie sa zbori mai fix si intr-o linie cat mai dreapta.
Sau faci cu autopilot presetat de acasa sa se duca in anumite coordonate si sa filmeze zona.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 04 January 2014 - 02:47 PM

0

#42 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 January 2014 - 02:46 PM

Vezi postareaDroneMaker, la 04 January 2014 - 02:30 PM, a spus:

Multumesc pentru raspunsul prompt, e vorba de sute de hectare pe care doresc sa le supraveghez ca si dezvoltare (irigatii, daunatori, tratamente) dar ma intereseaza sa pot avea o imagine a echipamentelor din teren, a starii drumurilor de acces, si ideal, asupra hotilor. Am observat ca Maja este popular in randul dronistilor, aveti si alte sugestii?


Glumesti, Maja este un esec total, o formula dezastruoasa ca eficienta de zbor, probabil cu autonomie de multicopter, adica zeci de minute. Daca ii tai motorul se prabuseste.
De unde atata popularitate? Pe forumul modelului ultimele postari sunt din ianuarie anul trecut... ma intreb daca se mai face...

Pantru asa ceva o aripa este solutia optima, dar intrebarea este daca isi va atinge scopul propus... la 40km la ora si posibilitatile video actuale, ma indoiesc ca o sa distingi ca cineva sare gardul, fara sa ai norocul sa il survolezi chiar in momentul actiunii...

Nu in ultimul rand, ai idee cam ce viata va avea asa ceva? Cine o va pilota ? Cat timp ii dai pana sa se piarda ?

Referitor la autonomie, daca vorbim de suta de km deja trebuie sa te gandesti la termic.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 04 January 2014 - 02:49 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#43 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 04 January 2014 - 02:56 PM

Vezi postarearenatoa, la 04 January 2014 - 02:46 PM, a spus:



Referitor la autonomie, daca vorbim de suta de km deja trebuie sa te gandesti la termica

Nu este posibil, la ora actuala sa survolezi sute de hectare fara a te misca odata cu modelul.Nu e posibil sa arunci modelul in aer de acasa si sa se duca el sa vada ce se mai intampla pe camp.Cel mult sa te duci pana in capatul parcelei si sa vezi sola de sus,poate si pe cele apropiate.Cat despre hoti, ori afli ca sunt undeva pe acolo si zbori in zona presupusa si poate prinzi niste cadre, ori nu ai cum sa ii detectezi.Sa zboare 24/7 nu poate nimeni si nimic.
0

#44 Useril este offline   cristilo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 14-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2014 - 04:00 PM

as amplasa niste baloane cu heliu si un sistem video cu transmisiune wireless, numa' ca heliu, balonu si acc pentru video si transmisie o sa coste ceva. oricum sta nimeni sa piloteze iar in aer ramane mai mai mult decat orice zburatoare. Pui la camere un pan-tilt, infrared si alte sf-uri si cam asta...
auzi daca ce se cultiva pe teren daca nu-s indiscret? :rolleyes:
0

#45 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 04 January 2014 - 04:04 PM

Vezi postareacristilo, la 04 January 2014 - 04:00 PM, a spus:

as amplasa niste baloane cu heliu si un sistem video cu transmisiune wireless, numa' ca heliu, balonu si acc pentru video si transmisie o sa coste ceva. oricum sta nimeni sa piloteze iar in aer ramane mai mai mult decat orice zburatoare. Pui la camere un pan-tilt, infrared si alte sf-uri si cam asta...
auzi daca ce se cultiva pe teren daca nu-s indiscret? :rolleyes:


Asta-i buna,te gandesti ca balonul ala cu heliu e la mila curentilor de aer si ca nu ai niciun control asupra lui?Si cum il mai recuperezi?Orice emitator ieftin+lipo+camera decenta te duce la peste 500 lei/balon,care odata lansat cine stie daca il mai gasesti...sau daca mai folosesti ceva din el dupa aterizare....
0

#46 Useril este offline   cristilo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 14-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2014 - 04:07 PM

gresala mea, n-am precizat; balonul era captiv in filmul meu.
0

#47 Useril este offline   DroneMaker 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 03-January 14
  • Gender:Male

Postat 05 January 2014 - 01:49 PM

Vezi postarearenatoa, la 04 January 2014 - 02:46 PM, a spus:

Glumesti, Maja este un esec total, o formula dezastruoasa ca eficienta de zbor, probabil cu autonomie de multicopter, adica zeci de minute. Daca ii tai motorul se prabuseste.
De unde atata popularitate? Pe forumul modelului ultimele postari sunt din ianuarie anul trecut... ma intreb daca se mai face...

Pantru asa ceva o aripa este solutia optima, dar intrebarea este daca isi va atinge scopul propus... la 40km la ora si posibilitatile video actuale, ma indoiesc ca o sa distingi ca cineva sare gardul, fara sa ai norocul sa il survolezi chiar in momentul actiunii...

Nu in ultimul rand, ai idee cam ce viata va avea asa ceva? Cine o va pilota ? Cat timp ii dai pana sa se piarda ?

Referitor la autonomie, daca vorbim de suta de km deja trebuie sa te gandesti la termic.


Salut Renato, foarte interesant ce ai punctat in legatura cu viata aparatului. O sa fie echipat cu un autopilot si va avea o zona prestabilita de aterizare, pilotul va zbura doar intr-o arie de maxim 10x10Km peste campie la o altitudine care sa-i permita sa distinga o caruta/masina in cultura, ca hotul nu fura in buzunare. Intr-adevar, aripa mi se pare o solutie mai eficienta, o sa incerc cu un X5 din spuma ca are dimensiuni mici si este mai usor de lansat.
Va tine la curent cu evolutia proiectului.
Mihai
0

#48 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 January 2014 - 02:12 PM

Poate te intereseaza o postare de azi despre ce implica un traseu de 52km.

http://diydrones.com...logPost:1518805

Ca o paranteza, ce se prezinta acolo nu este teribil de eficient, la un consum mediu de 13A, nu stiu care i-a fost graba sa zboare cu 86km/h, dar daca o lasa mai moale, pe la 50, putea sa aiba un consum de 4-5A.

X5 mi se pare cam gogoasa, si rezultanta, o rezistenta la inaintare nejustificata.
Probabil ca as gandi un fuselaj/pod custom, pe o aripa luata de aici, full EPP, ca sa fie si rezistenta la buseli:
http://www.epp-versand.de/a_kmfpv.php

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 05 January 2014 - 02:14 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#49 Useril este offline   Nanok@ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 29-September 10
  • Gender:Male

Postat 06 January 2014 - 02:36 AM

Vezi postarearenatoa, la 05 January 2014 - 02:12 PM, a spus:

...
Probabil ca as gandi un fuselaj/pod custom, pe o aripa luata de aici, full EPP, ca sa fie si rezistenta la buseli:
http://www.epp-versand.de/a_kmfpv.php


Knurrus Maximus ;) Prietenii stie dece :) + na nemtzi nu au in vocabularul lor cuvantul "smerenie" ;) (asta am aflat-o astazi la biserica ) :)





si asa ...NU se decoleaza un Knurrus
The quieter you become, the more you can hear
-- Stay Hungry, Stay Foolish! --
0

#50 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 January 2014 - 10:04 AM

De ce batea mesterul de drone saua cu Maja...

http://www.aerolegio...erol-al-21.html

Marfa asa zis nemtzeasca la cunoscutele preturi FAE ;)

Pentru cine e un pic confuzat, explicatia aici:
http://www.rhcforum....post__p__706578

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 07 January 2014 - 10:07 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#51 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 02 April 2014 - 01:04 PM

Ce spuneti despre:
http://www.greathobb...ref=enews140401 ?
0

#52 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 April 2014 - 01:08 PM

Suprapretuit, ca orice are eticheta TBS pe el.
Care e scopul de fapt ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#53 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 02 April 2014 - 01:14 PM

Habar n-am. Frunzaream prin magazinul din targ si mi-au cazut ochii peste el. M-am gandit ca o fi ceva nou.
Multa, multa bafta.
0

#54 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 April 2014 - 01:23 PM

EZUHF ca sistem este de 4-5 ani pe piata, dar nu in forma de modul JR, care acum o vad prima oara.
Este un sistem RC in banda de 433MHz, care peste 50mW necesita licenta de operare (radioamator) cam peste tot in lume.
La noi banda este înecata de sistemele de comunicatie taxi/firme de secu, motiv pentru care eficienta este mult sub ce se raporteaza pe forumurile de afara, banda ISM de 868MHz dand rezultate mult mai bune.
Daca nu vrei sa faci zboruri peste 10km, nu ar trebui sa iti trezeasca interesul, dar si atunci, exista sisteme similare la jumatate de pret.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#55 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 April 2014 - 03:24 PM

Cei de unde postasi matale se pare ca sunt din aia lacomi, grabiti sa dea lovitura, vila si masina intr-un an... :angry2:

Uite aici pret:
http://www.hobbyking...ranis_UHF_.html

Sa nu iubesti chinezii :p
Ca sa nu existe vreo confuzie ce am vrut sa zic... immersionRC, cei care fac EZUHF, sunt olandezi, cuplati cu HK, mutat productia in China, inainte lucrau cu Zoltan, un "canadian" din Satu Mare, dar nu s-au mai inteles.
HK este store-front-ul lor practic, era de asteptat sa fie cel mai mic pret, dar si adaosul pus de greathobbies este mult peste limita decentei...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#56 Useril este offline   schumixmd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 02-October 13
  • Gender:Male
  • Location:Chisinau

Postat 15 April 2014 - 06:58 PM

Daca suntem tot inainte de pasti, reinvii si eu topicul asta din morti :)

In hangarul meu odihnesc in pace atat Maja cat si Phoenixul de la HK. Daca mai are cineva interese, ma pot da cu parerea.
Pe scurt:
Maja nu merita banii, desi zboara bine cu un motor 3536 1100kv si elice 12x6 la 3s si 3kg. Sunt multe de pus la punct de la configuratia de baza.
Phoenix2000 este destul de bun, prinzi si termali, dar nui prea place greutatea. Zbor doar cu un tx de 5.8 si camera pe el - slope soaring.

Aceasta postare a fost editata de schumixmd: 15 April 2014 - 06:59 PM

0

#57 Useril este offline   drdream 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 614
  • Inregistrat: 29-October 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce zboara

Postat 23 April 2014 - 06:11 PM

nu ca m-ar pasiona efpeveul :) dar tot gandindu-ma ce platforma fpv sa isi aleaga ciprian 97 sa fie si long range si usor de carat mi-a traznit prin cap o aripa demontabila - probabil ca o fi deja pe piata facuta de diversi .

cu ajutorul lui dululutu de pe forum o sa o si fac , aripi de 60 cm, platforma de 30 cm si 3 lacase de baterii de 2200 semiingropate - adica pana ating tijele de carbon.

I'll be back cu constructia:)

partea cool este ca i se pot face mai multe miezuri - cu diverse osduri, camere, etc, inclusiv cu un singur lipo pentru dat la panta, etc... adica o aripa foarte versatila si modulara.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: efpeve.JPG

Aceasta postare a fost editata de drdream: 23 April 2014 - 06:13 PM

0

#58 Useril este offline   drdream 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 614
  • Inregistrat: 29-October 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce zboara

Postat 23 April 2014 - 06:17 PM

parca la knurrus maximus era ceva cu platforma intermediara dar nedemontabila
0

#59 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 23 April 2014 - 07:56 PM

Wow,nu te supara pentru expresie dar ai reinventat apa calda(o aripa zburatoare FPV).Knurrus Maximus simplu are anvergura de 140cm si o suprafata portanta de 40dm2.Varianta FPV are tot 140cm anvergura dar suprafata portanta 46dm2.Poti lua la ambele modele si o parte centrala total inutila de 20cm latime.Nu cred sa faca partea aia portanta(sau nu semnificativa) ori rezistenta la intaintare sigur face.
Insa nu cred ca o sa faci cu 10000mah la bord 100km dus intors decat daca ai un consum total de 50mah/KM ceea ce mi se pare imposibil decat daca zbori precum Montiel(adica doar pe termica/curenti de aer).Desi el nu e asa de economic,si video e flamand pentru putere(mai ales cu un vtx de 1,5w).El a folosit un planor tip Top Model,modelul nu-l mai stiu exact dar era oricum model de 400-500euro doar KIT.Folosea celule solare.
Un record cu o aripa zburatoare este de 80km dus intors insa tipul avea 20.000mah la bord si avea si celule solare la bord(o tona).Aripa aia se numea Queen Bee si avea 2,5m anvergura,consum mediu pe km de 125mah/km,insa trebuie tinut cont ca celulele solare incarcau acumulatorii cu 4-5A tot timpul,ori la cele 3-4ore cat a durat zborul avem vreo 13.000mah luati de la soare.I-ar fi trebuit cam 45.000mah la bord fara celule solarehttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/wacko.gif.
Cand o sa se apuce antenagii nostri de treaba dinou o sa testez si eu capacitatle Knurrusului.
0

#60 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 23 April 2014 - 08:29 PM

Si modulara nu as zice ca e ceva bun,orice sistem de montare/demontare cere grame in plus de care ne putem lipsi.Un model mare gen aripa sta de minune pe platfonul oricarei masini.Si la 140-150cm incape lejer intr-un portbagaj sau masina cu scaunele spate pliate.
Sa ii schimbi partea centrala pentru diverse lucruri..as prefera sa am aripi diferite pentru diverse ocazii.Una de panta+fun(vtx+camera),si una de LR cu toate acareturile.

LE:tipului cu aripa i-ar fi trebuit 35k mah fara celule,nu 45.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 23 April 2014 - 08:30 PM

0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro