Modelism - RHC Forum: Cum scap de vibratii - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Cum scap de vibratii multicopter

#61 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 28 March 2014 - 02:32 PM

Vezi postareagabizz, la 28 March 2014 - 08:45 AM, a spus:

Da, sunt de acord cu tine SerjuRO. Dar daca ideea de a umple da rezultate, cu atat mai eficiente vor fi "puffer-ele" cu furtun siliconic, care are o elasticitate mult mai buna, cred ;). Fug la gradi ca intarziem :)


Am tot incercat variante "homemade" dar rezultatele nu sunt extraordinare si variaza in functii de conditii: temperatura, uzura, etc.
Pana la urma m-am oprit la gelul de la altigator
Mai ieftin ar fi moongelul dar vara, pe canicula, e posibil sa cedeze.

Echilibrarea elicilor si motoarelor e primul lucru ce trebuie facut.. dar conteaza f. mult si calitatea acestora. Cu 2830 de la rctimer nu am reusit sa fac mare lucru.. rulmentii capata joc destul de repede si toata echilibrarea e munca in zadar. Totusi, in combinatie cu gelul de altigator rezultatele sunt bunicele.

Aceasta postare a fost editata de icsss: 28 March 2014 - 02:36 PM

0

#62 Useril este offline   gabizz 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 13-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Arad, Romania
  • Interests:too many to mention :)

Postat 28 March 2014 - 07:56 PM

Vezi postareaicsss, la 28 March 2014 - 02:32 PM, a spus:

Am tot incercat variante "homemade" dar rezultatele nu sunt extraordinare si variaza in functii de conditii: temperatura, uzura, etc.
Pana la urma m-am oprit la gelul de la altigator
Mai ieftin ar fi moongelul dar vara, pe canicula, e posibil sa cedeze.

Echilibrarea elicilor si motoarelor e primul lucru ce trebuie facut.. dar conteaza f. mult si calitatea acestora. Cu 2830 de la rctimer nu am reusit sa fac mare lucru.. rulmentii capata joc destul de repede si toata echilibrarea e munca in zadar. Totusi, in combinatie cu gelul de altigator rezultatele sunt bunicele.



Mersi pentru pont, icsss. Gelul asta e bun si pentru jello-effect-ul de pe cmos? Mai o chestie: acolo toate dimensiunile pad-urilor sunt in mm ca nu imi este clar ce inseamna 10x15x15mm, sunt asa de mici?

Eu, deocamdata (nou fiind in ale copteritului) am doar cele 4 BL 2830-11 de la Hobbyking, pe care am invatat (si inca invat) sa controlez dracia zburatoare :). Asadar, iti dai seama cum arata axele si prop-adapterele, mai ales la alea CCW care trag greul si se pare ca incaseaza primele crash-urile. Deocamdata, nu consider ca ma simt pregatit (din nici un punct de vedere) sa imi cumpar altele. Inca sunt la carpeala. Adica am comandat rulmenti, axe de 3.17 si sigurante (in caz ca zboara). Desi sunt perfect de acord ca reducerea vibratiilor trebuie in primul rand facuta la sursa, nu cred ca strica sa ai si un backup ;)

Aceasta postare a fost editata de gabizz: 28 March 2014 - 08:00 PM

A proud member of A.R.A.
0

#63 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 March 2014 - 08:15 PM

> Gelul asta e bun si pentru jello-effect-ul de pe cmos?
> toate dimensiunile pad-urilor sunt in mm ca nu imi este clar ce inseamna 10x15x15mm, sunt asa de mici?

Pai cat ai vrea sa fie ? Sau, ce intentionezi sa faci cu ele ?
Cubuletzele ala nu sunt pentru montat placa de control, ci ca sa sustina o camera foto/video de pana in 500 grame, exact pentru jeleu :)
Optim lucreaza cand sunt comprimate cam 70% din grosimea initiala.

> mai ales la alea CCW care trag greul si se pare ca incaseaza primele crash-urile.

Asta nu o inteleg, de ce ar fi acelea mai predispuse la lovire ? :unsure:
Chestia interesanta ca si eu am rupt la inceput masiv nuami elici de un fel, ajunsesem sa am 10 orfane, am si deschis un topic de imperechere, lol.

> Adica am comandat rulmenti, axe de 3.17 si sigurante (in caz ca zboara).

Un sfat: nu mai pune sigurante ! De loc !!!
In utilizare normala nu va zbura clopotul niciodata, in schimb la o cadere, zboara elicea cu clopot si ax cu tot, rezultat: salvat ax si elice.
Mai mult, rulmentul pe care preseaza siguranta se va simti mult mai bine, uzuara nula, cea radiala este nimica toata, pe el il omoara cea longitudinala ;)
Uite o manevra facuta pe vremea cand ma tineam de nebunii, ca sa te convingi ca nu iese axul fara siguranta: inaltat la 50m, taiat gaz, cadere libera pana pe la vreo 10m unde bag gaz la maxim, franare violenta si oprire in hover la 2-3 m de sol. Asemenea solicitare nu apare nici daca pui un kg pe el, mai mult nu ridica motoarele alea oricum.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 28 March 2014 - 08:19 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#64 Useril este offline   gabizz 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 13-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Arad, Romania
  • Interests:too many to mention :)

Postat 28 March 2014 - 08:29 PM

Vezi postarearenatoa, la 28 March 2014 - 08:15 PM, a spus:

> Gelul asta e bun si pentru jello-effect-ul de pe cmos?
> toate dimensiunile pad-urilor sunt in mm ca nu imi este clar ce inseamna 10x15x15mm, sunt asa de mici?

Pai cat ai vrea sa fie ? Sau, ce intentionezi sa faci cu ele ?
Cubuletzele ala nu sunt pentru montat placa de control, ci ca sa sustina o camera foto/video de pana in 500 grame, exact pentru jeleu :)
Optim lucreaza cand sunt comprimate cam 70% din grosimea initiala.

> mai ales la alea CCW care trag greul si se pare ca incaseaza primele crash-urile.

Asta nu o inteleg, de ce ar fi acelea mai predispuse la lovire ? :unsure:
Chestia interesanta ca si eu am rupt la inceput masiv nuami elici de un fel, ajunsesem sa am 10 orfane, am si deschis un topic de imperechere, lol.

> Adica am comandat rulmenti, axe de 3.17 si sigurante (in caz ca zboara).

Un sfat: nu mai pune sigurante ! De loc !!!
In utilizare normala nu va zbura clopotul niciodata, in schimb la o cadere, zboara elicea cu clopot si ax cu tot, rezultat: salvat ax si elice.
Mai mult, rulmentul pe care preseaza siguranta se va simti mult mai bine, uzuara nula, cea radiala este nimica toata, pe el il omoara cea longitudinala ;)
Uite o manevra facuta pe vremea cand ma tineam de nebunii, ca sa te convingi ca nu iese axul fara siguranta: inaltat la 50m, taiat gaz, cadere libera pana pe la vreo 10m unde bag gaz la maxim, franare violenta si oprire in hover la 2-3 m de sol. Asemenea solicitare nu apare nici daca pui un kg pe el, mai mult nu ridica motoarele alea oricum.



in prezent un motor imi sta fara siguranta. si sta. stiam ;) nu mi-e frica :)

de asta ati incercat cumva? http://assets.flitetest.com/article_images/medium/dsc02642-jpg_1377188269.jpg
A proud member of A.R.A.
0

#65 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 28 March 2014 - 08:59 PM

Corect, gelul folosesc pentru un sitem de stabilizare cu camera in greutate totala de ~300-400g (in compresie, adica atarnat)

Pt. FC am folosit cu succes moongel (4 cubultete de 1cm pe colturi, lipite cu superglue, in 2 straturi); mai am o placuta de aia cu 4 dumpere de silicon montate la 45 de grade.. dar nu am apucat sa o mai testez.
0

#66 Useril este offline   gabizz 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 13-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Arad, Romania
  • Interests:too many to mention :)

Postat 28 March 2014 - 09:21 PM

Vezi postareaicsss, la 28 March 2014 - 08:59 PM, a spus:

Corect, gelul folosesc pentru un sitem de stabilizare cu camera in greutate totala de ~300-400g (in compresie, adica atarnat)

>> In cazul asta am o mare dilema. Dupa cum m-am laudat mai sus in thread, mi-am cumparat Mobius Action Cam. Ce sa fac? Mai pun niste linguri, furculite ceva pe el sa faca un pic de compresie pe paduri? ca e usor ca naiba :) si in prezent, facui azi niste teste in fata blocului cand era pustiu, baga un jeleu de zici ca e piftie :)



Pt. FC am folosit cu succes moongel (4 cubultete de 1cm pe colturi, lipite cu superglue, in 2 straturi); mai am o placuta de aia cu 4 dumpere de silicon montate la 45 de grade.. dar nu am apucat sa o mai testez.


Apropo de poza din postul meu (de acum doua posturi): tocmai am incercat. "Dupa ureche" si "la ochi" am scapat de mare parte din vibratiile motorului nemaifolosind axul. Si sa mai zica cineva ca noi romanii suntem tzigani. Ala ce a folosit zip tie-uri era de alta natie oricum. Suna ca o solutie cam tzaganeasca, dar se pare ca functioneaza, si mai poti face si echilibrare dinamica din ajustarea soricelului :)
A proud member of A.R.A.
0

#67 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 March 2014 - 09:37 PM

Dinamica... din parti... :angry: si din poza se vede ca axul e stramb in gaura.
Fara inele de centrare nu iese, soricelul nu il strangi continuu, ci in trepte, si o treapta poate fi prea mult, sau prea putin.

Cu amortizorul ala ai fost inginer !
Mi-a explicat un amic de la Ford ca practic ai facut acolo un amortizor ! Furtunul e elementul elastic si buretele elementul de amortizare (uleiul din telescop ;) )

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 28 March 2014 - 09:40 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#68 Useril este offline   gabizz 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 13-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Arad, Romania
  • Interests:too many to mention :)

Postat 28 March 2014 - 10:19 PM

Vezi postarearenatoa, la 28 March 2014 - 09:37 PM, a spus:

Dinamica... din parti... :angry: si din poza se vede ca axul e stramb in gaura.
Fara inele de centrare nu iese, soricelul nu il strangi continuu, ci in trepte, si o treapta poate fi prea mult, sau prea putin.

O fi o echilibrare dinamica cam cum functioneaza la piesele excentrice :)

Cu amortizorul ala ai fost inginer !
Mi-a explicat un amic de la Ford ca practic ai facut acolo un amortizor ! Furtunul e elementul elastic si buretele elementul de amortizare (uleiul din telescop ;) )

Inginer pe frastu', is economist specializat in marketing si prestez servicii IT. :)))

A proud member of A.R.A.
0

#69 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 March 2014 - 10:53 PM

>> In cazul asta am o mare dilema. Dupa cum m-am laudat mai sus in thread, mi-am cumparat Mobius Action Cam. Ce sa fac? Mai pun niste linguri, furculite ceva pe el sa faca un pic de compresie pe paduri? ca e usor ca naiba si in prezent, facui azi niste teste in fata blocului cand era pustiu, baga un jeleu de zici ca e piftie

Pui camera pe o placa care sta pe gel si pe aceasi placa pui si bateria ;)

Este clasica solutia, prima oara imaginata de signuy, creatorul tricopterului fara FC.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#70 Useril este offline   gabizz 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 13-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Arad, Romania
  • Interests:too many to mention :)

Postat 29 March 2014 - 09:10 PM

Vezi postarearenatoa, la 28 March 2014 - 10:53 PM, a spus:

>> In cazul asta am o mare dilema. Dupa cum m-am laudat mai sus in thread, mi-am cumparat Mobius Action Cam. Ce sa fac? Mai pun niste linguri, furculite ceva pe el sa faca un pic de compresie pe paduri? ca e usor ca naiba si in prezent, facui azi niste teste in fata blocului cand era pustiu, baga un jeleu de zici ca e piftie

Pui camera pe o placa care sta pe gel si pe aceasi placa pui si bateria ;)

Este clasica solutia, prima oara imaginata de signuy, creatorul tricopterului fara FC.



Mersi mult. Cam asta am incercat sa fac azi, in cateva clipe libere si in limita materialelor disponibile (niste cablaj si subansamble de la un frame 450)

Nu am avut timp sa ies afara sa testez, vad maine daca apuc.
Poza1
Poza2

https://www.dropbox.com/s/qt34rvl6y0z3aqs/DSC_6149.JPG
https://www.dropbox.com/s/qt34rvl6y0z3aqs/DSC_6152.JPG
A proud member of A.R.A.
0

#71 Useril este offline   gabizz 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 13-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Arad, Romania
  • Interests:too many to mention :)

Postat 29 March 2014 - 09:51 PM

Vezi postareagabizz, la 29 March 2014 - 09:10 PM, a spus:

Mersi mult. Cam asta am incercat sa fac azi, in cateva clipe libere si in limita materialelor disponibile (niste cablaj, amortizoarele de la inutilul servo-gimbal chinezesc si subansamble de la un frame 450)

Nu am avut timp sa ies afara sa testez, vad maine daca apuc.
Poza1
Poza2


Aceasta postare a fost editata de gabizz: 29 March 2014 - 09:54 PM

A proud member of A.R.A.
0

#72 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 30 March 2014 - 12:24 AM

Ce ai facut tu la FC nu prea-mi place :p Pare prea rigid pt masa pe care o are..

Ai citit aici?
0

#73 Useril este offline   gabizz 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 13-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Arad, Romania
  • Interests:too many to mention :)

Postat 30 March 2014 - 01:02 AM

Vezi postareaicsss, la 30 March 2014 - 12:24 AM, a spus:

Ce ai facut tu la FC nu prea-mi place :p Pare prea rigid pt masa pe care o are..

Ai citit aici?



Stiu ca pare, dar nu e ;) "Telescoapele" mele, cum le-a numit renatoa, chiar isi fac treaba si fara compresie. La peste jumate throttle am vibratii la fel ca si la minthrottle (adica aproape de fel 1-3 pixeli variatie pe graficul din MultiWinGui). Fac niste capturi maine daca nu ma crezi :p

De aia le-am montat pentru prima data la FC ca sa am niste citiri cat-de-cat. Si eu credeam ca o sa propage plasticul ala de furtun vibratiile, dar se pare ca absoarbe poliuretanul dopurilor de urechi destul de bine. Mai trebuie sa le testez si la placa de baterie+camera sa vedem cum se comporta cu un pic de compresie (in locul dumper-elor albastre ce le am acum) dar nu am avut inca vreme si mi-a fost si lene ;)

Radeti voi radeti, dar maine-poimaine vedem furtunele mele cu urechi "industry standard" :))) (glumeam, sa nu credeti ca mi s-a urcat la cap :)) )
A proud member of A.R.A.
0

#74 Useril este offline   gabizz 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 13-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Arad, Romania
  • Interests:too many to mention :)

Postat 30 March 2014 - 07:07 PM

Bun, am testat sistemul antivibratie, cu placa pe care se afla bateria si camera, e satisfacator, o sa pun film mai tarziu. Nu am apucat sa testez mai mult pentru ca iar mi s-a prajit un esc. Nu mai cumpar cat eu traiesc Red Brick 30A, cele mai gunoaie esc-uri ever invented. Se prajesc mos-fet-urile cand vrea muschiul lor, mai ales daca atunci cand cuplezi bateria faci cumva dublu contact.
A proud member of A.R.A.
0

#75 Useril este offline   gabizz 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 13-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Arad, Romania
  • Interests:too many to mention :)

Postat 31 March 2014 - 01:10 AM

Vezi postareagabizz, la 30 March 2014 - 07:07 PM, a spus:

Bun, am testat sistemul antivibratie, cu placa pe care se afla bateria si camera, e satisfacator, o sa pun film mai tarziu. Nu am apucat sa testez mai mult pentru ca iar mi s-a prajit un esc. Nu mai cumpar cat eu traiesc Red Brick 30A, cele mai gunoaie esc-uri ever invented. Se prajesc mos-fet-urile cand vrea muschiul lor, mai ales daca atunci cand cuplezi bateria faci cumva dublu contact.



Filmele promise:

Jello cu Mobius-ul direct pe frame: http://youtu.be/O0ZPzio-Qgg
Reducere vibratii cu placa suplimentara pt. baterie+camera, asezata pe 7 dumpere luate de la servo-gimbal-ului chinezesc: http://youtu.be/lOW0P9b3lJw

Pilotul este execrabil, stiu :) De aceea am editat filmele si am scos aterizarile deloc line. De aia abia astept ublox-ul :)

Aceasta postare a fost editata de gabizz: 31 March 2014 - 01:12 AM

A proud member of A.R.A.
0

#76 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 March 2014 - 07:50 AM

HA ! Si gps-ul te va face pilot bun ?!!! :rofl:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#77 Useril este offline   gabizz 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 13-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Arad, Romania
  • Interests:too many to mention :)

Postat 31 March 2014 - 09:11 AM

Vezi postarearenatoa, la 31 March 2014 - 07:50 AM, a spus:

HA ! Si gps-ul te va face pilot bun ?!!! :rofl:



nuuuu... ma va scapa de pilotaj prin misiuni preprogramate. bun, tot mai trebuie sa invat sa aterizez decent :)
A proud member of A.R.A.
0

#78 Useril este offline   gabizz 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 13-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Arad, Romania
  • Interests:too many to mention :)

Postat 31 March 2014 - 09:13 AM

Vezi postarearenatoa, la 31 March 2014 - 07:50 AM, a spus:

HA ! Si gps-ul te va face pilot bun ?!!! :rofl:



nuuuu... ma va scapa de pilotaj prin misiuni preprogramate. bun, tot mai trebuie sa invat sa aterizez decent :)

nu imi doresc sa fiu warthox, vreau doar sa pot face niste filmari decente (si la un moment dat, probabil, profitabile, eu lucrand cu vreo 20 de primarii de prin zona si avand in administrare si site-urile unora dintre ele ;) )

na' ca mi-am dat arama pe fata, si eu urmaresc doar profitul ca toti ceilalti, dar adevarul e ca asta e un hobby destul de scump, trebuie intretinut din ceva (asta ca sa am si justificarea morala :) )

Aceasta postare a fost editata de gabizz: 31 March 2014 - 09:15 AM

A proud member of A.R.A.
0

#79 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 March 2014 - 09:20 AM

Asa, asa... varsa tot :)
Si cu certificarea dronei cum stam ? :D
Ce FC ai de nu are mod de aterizare ? :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#80 Useril este offline   gabizz 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 13-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Arad, Romania
  • Interests:too many to mention :)

Postat 31 March 2014 - 09:49 AM

Vezi postarearenatoa, la 31 March 2014 - 09:20 AM, a spus:

Asa, asa... varsa tot :)
Si cu certificarea dronei cum stam ? :D
Ce FC ai de nu are mod de aterizare ? :unsure:



Pai prima data trebuie sa am ce sa certific, sa fie "sigura in circulatie/zbor" :p (si apoi mai vedem noi). Pai parca zicea doamna fosta ministru a transporturilor ca a renuntat la stupidul ordin?!! Nu s-a intamplat?

HK Multiwii 328p. Am incercat sa folosesc failsafe-ul pentru aterizare, cand opresc trasmisia, dar nu reusesc sa gasesc turatia la care coboara lin. Am incercat cu MINTHROTTLE+400 dar tot degeaba, pica precum un bolovan :(

Exista o alta functie pentru aterizare?

Aceasta postare a fost editata de gabizz: 31 March 2014 - 09:51 AM

A proud member of A.R.A.
0

#81 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 March 2014 - 10:08 AM

Nu mai folosesc mwii de 2 ani, dar aruncai o privire si sunt surprins sa vad ca nu au asa ceva bazat pe barometru... :unsure: foarte ciudat... cat de complicat sa fie sa ia codul de aterizare de la APM...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#82 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 31 March 2014 - 11:04 AM

Pe vremea cand testam mwii am setat FS cu MINTHROTTLE+XXX.

Daca imi aduc bine aminte.. vezi la ce valoare faci hover (ai grija sa nu schimbi bateriile cu unele mai usoare) si potrivesti MINTHROTTLE+XXX sa fie putin sub valoarea de hover. Cred ca undeva la 1-2m/s rata de coborare..

Oricum, fara barometru e mai mult crash controlat decat LAND dar trebuie sa te gandesti ca-l vei folosi doar in cazuri extreme cand pierzi semnalul.
0

#83 Useril este offline   gabizz 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 13-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Arad, Romania
  • Interests:too many to mention :)

Postat 31 March 2014 - 12:10 PM

Vezi postareaicsss, la 31 March 2014 - 11:04 AM, a spus:

Pe vremea cand testam mwii am setat FS cu MINTHROTTLE+XXX.

Daca imi aduc bine aminte.. vezi la ce valoare faci hover (ai grija sa nu schimbi bateriile cu unele mai usoare) si potrivesti MINTHROTTLE+XXX sa fie putin sub valoarea de hover. Cred ca undeva la 1-2m/s rata de coborare..

Oricum, fara barometru e mai mult crash controlat decat LAND dar trebuie sa te gandesti ca-l vei folosi doar in cazuri extreme cand pierzi semnalul.



Oricum baromtetru ala de pe HK 328p e un fel de pocnitoare am impresia, nu stiu ce functie Kalaman poate sa corecteze valorile pe care le da el. (Cu burete pe el, cu capac de caserola peste, geamul inchis, si ai variatii de +/- 0.8-1m, in MultiWii wingui cu motoarele oprite). Eu l-am lasat dezactivat ca mai mult ma incurca, folosesc doar ANGLE+MAG pe AUX1. Cu minthrottle o sa mai incerc, dupa ce apuc sa imi carpesc DAC-urile din RedBrick-ul afumat. Probabil mai inspre toamna, dupa ce mai termin cu investitiile prin casa, o sa trec si eu pe Ardu sau macar MegaPirate. One step at a time. Am inceput cu HK 168 v2.1 ;) Sunt doar la nivelul 2, recunosc ca mai am de invatat, dar (inca) sunt destul de tanar sa invat repede ;)
A proud member of A.R.A.
0

#84 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 31 March 2014 - 01:48 PM

Am vazut ALT_HOLD-uri foarte bune cu barometru cu precizie de 1m, ce-i drept cu zeci de pack-uri consumate in hover si bibileala multa la PID-uri.

Iar daca vrei un RTL doar pentru cazuri extreme, un baro cu eroare de 1m e suficient.
0

#85 Useril este offline   Mama Soacra 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 678
  • Inregistrat: 27-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 10 September 2014 - 04:58 PM

No, am eu solutie ieftina si buna pentru amortizoarele alea de vibratii:
Matrita amortizoare

Practic se printeaza matritza pentru amortizoare cu grosimea si lungimea dorita si se toarna silicon sanitar.
Simplu si eficient.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif
Za Mama Soacra !!!
Nothing special ... only RC !!!
3D Printed - https://plus.google....476954078556961 - album foto
Youtube Channel - http://www.youtube.com/matbogdan
0

#86 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 14 July 2015 - 10:02 PM

am cumparat 4 d-astea. M3, cele mai mici.
Imagine atasata: rubbershock.jpg
vreau sa le prind intre doua placi de carbon.
a incercat cineva cu astea pentru anti-vibratii arducopter (APM2.5) ?

Mie imi par cam tari, de-asta si intreb daca are rost sa continui cu ele sau nu.
TEL: 0786.607.466
0

#87 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 July 2015 - 10:24 PM

Nu au specificat la cate grame este compresia optima ?

Oricum, astea sunt pentru sute de grame, sa pui pe ele gimbal sau sa separi toata partea centrala de brate, nu pentru cateva grame cat are un FC.
FC-urile de regula se pun pe pastile de spuma de cativa cm.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#88 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 14 July 2015 - 10:38 PM

Vezi postareamellbo, la 14 July 2015 - 10:02 PM, a spus:

am cumparat 4 d-astea. M3, cele mai mici.
Atasament rubbershock.jpg
vreau sa le prind intre doua placi de carbon.
a incercat cineva cu astea pentru anti-vibratii arducopter (APM2.5) ?

Mie imi par cam tari, de-asta si intreb daca are rost sa continui cu ele sau nu.


Cand vine vorba de vibratii, iti zic din experienta ca rezultatele bune se obtin cu solutii dedicate.
Imprvizatiile si materialele "imprumutate" din alte parti functioneaza si nu prea; eu obtinut rezultate durabile cu: gel altigator pentru gimbal, moongel sau antivibration mount pentru FC.

Pentru FC ai mai putea incerca cu 4 dopuri pentru urechi din spuma... rezultatele sunt decente.
http://copter.ardupilot.com/wp-content/uploads/sites/2/2013/04/EarPlugVibrationMount.jpg

Aceasta postare a fost editata de icsss: 14 July 2015 - 10:39 PM

0

#89 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 15 July 2015 - 06:46 PM

da..initial credeam ca sunt foarte moi, dar ele sunt dure rau. am renuntat, si-am adoptat ideea asta.
sa cumpar solutia dedicata, nu pot. locul unde vreau sa montez eu apm, nu are suficient spatiu. am vb cu cineva care are si e prea inalt, si nu am multa inaltime. :)

Imagine atasata: 20150715_193532r.jpg
Video aici.

o sa ramana deci sa verific varianta asta. pareri .. ?
TEL: 0786.607.466
0

#90 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 July 2015 - 09:16 PM

Te compici inutil, tot ce ai nevoie este o spuma cu "memorie", dopurile de urechi fiind cele mai la indemana, sau dintr-o perna din aia anatomica.
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro