Modelism - RHC Forum: corabie vikingi - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

corabie vikingi planuri, detalii

#1 Useril este offline   H0rea 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 24-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:navomodelism, aeromodelism, modelism feroviar

Postat 26 April 2010 - 03:04 PM

salut pe toti navomodelisti de pe forum,

Sunt incepator in "creatiile" navomodelelor, si as vrea sa construiesc o corabie a vikingilor, asa cum sunt si prin filme, modelele ce au pe varfurile corabiei capete de dragoni, lupi etc. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu planuri de executie? ;)

Va multumesc !!!
Marii capitani se formeaza in lupta cu marea agitata !!!
0

#2 Useril este offline   corneliussula 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 13-January 05

Postat 26 April 2010 - 09:40 PM

Vezi postareaH0rea, la Apr 26 2010, 03:04 PM, a spus:

salut pe toti navomodelisti de pe forum,

Sunt incepator in "creatiile" navomodelelor, si as vrea sa construiesc o corabie a vikingilor, asa cum sunt si prin filme, modelele ce au pe varfurile corabiei capete de dragoni, lupi etc. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu planuri de executie? :rolleyes:

Va multumesc !!!


Intai hotaraste-te pentru ce vrei sa faci nava, pentru simpla ta placere sau pentru a fi prezentata la concurs? Daca o faci pentru concurs va trebui sa o executi exact dupa un plan cat mai bun. Capetele de balaur sunt fantezii, pe navele recuperate din fiorduri nu au gasit asa ceva! Pana in prezent s-au publicat urmatoarele planuri de drackare (denumirile sunt dupa locul in care au fost descoperite): Gockstadt (nava funerara), Oseberg (cea mai bine conservata, se vad si ornamentele aurii de pe etrava) Nydam, Hertspring, Kwalzund. Aceste planuri sunt recunoscute ca fiind autentice si de valoare. Cele de genul "Reine Mathilde" sunt fantezii. Incerc sa-ti trimit o poza cu Oseberg si Reine Mathilde. Daca doresti si planuri cauta-ma pe mail (corneliussula@yahoo.com) aici nu cred ca putem posta planuri. Am si carti despre viata vikingilor dar sunt in suedeza.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Reine_Mathilde_mic.jpg
  • Imagine atasata: Oseberg_mic.jpg

0

#3 Useril este offline   H0rea 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 24-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:navomodelism, aeromodelism, modelism feroviar

Postat 27 April 2010 - 06:06 AM

Citeaza

Intai hotaraste-te pentru ce vrei sa faci nava, pentru simpla ta placere sau pentru a fi prezentata la concurs? Daca o faci pentru concurs va trebui sa o executi exact dupa un plan cat mai bun. Capetele de balaur sunt fantezii, pe navele recuperate din fiorduri nu au gasit asa ceva! Pana in prezent s-au publicat urmatoarele planuri de drackare (denumirile sunt dupa locul in care au fost descoperite): Gockstadt (nava funerara), Oseberg (cea mai bine conservata, se vad si ornamentele aurii de pe etrava) Nydam, Hertspring, Kwalzund. Aceste planuri sunt recunoscute ca fiind autentice si de valoare. Cele de genul "Reine Mathilde" sunt fantezii. Incerc sa-ti trimit o poza cu Oseberg si Reine Mathilde. Daca doresti si planuri cauta-ma pe mail (corneliussula@yahoo.com) aici nu cred ca putem posta planuri. Am si carti despre viata vikingilor dar sunt in suedeza.


Sunt hotarat, ca incepator, prima mea ambarcatiune va fi un model static, iar apoi urmatoarele vor fi si pentru concurs sau alte imprejurari.

Multumesc pentru ajutorul care mi-l acorzi

Aceasta postare a fost editata de H0rea: 27 April 2010 - 06:08 AM

Marii capitani se formeaza in lupta cu marea agitata !!!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro