Modelism - RHC Forum: Sa fii HoTT... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sa fii HoTT... nu e de ajuns

#31 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 February 2013 - 09:48 AM

Se pare ca nu s-a terminat... fiecare intelege ce poate din legaleza asta... pe de o parte lichidatorul se apuca de treaba, pe de alta parte Grapner junior o drege ca rezolva el cumva.

"The Model Kirchheimer company Graupner has asked the district court Esslinger a protective screen method. Yesterday, the first of some 130 people in Kirchheim were informed about the situation. Afterwards, the director Stefan Graupner and Günter Kölle turned to the press.
...
Kirchheim. The shield method "provides protection from enforcement event of insolvency or over-indebtedness, leaving the company in possession," it said yesterday in an interview with the Executive Teckboten. The process was not an insolvency proceeding and also not necessarily lead to insolvency. The aim is, rather, during the three-month process, the protective umbrella restructuring of the company until March 2013 to complete and avert bankruptcy.

The shield is still a long process it in Germany. Since March, some 160 companies have applied for such a procedure, in the district of Esslingen Graupner is only the second company that goes into a protective shield method, said Günter Koelle. Nearly all cases in Germany were previously "went well". Therefore Günter Koelle was confident: "We are not depressed. The news could have been worse. "

On the positive side, namely, that the district court approved the Esslingen shield method at all, as Stefan Graupner says: "The process is granted only if there is evidence that the company can achieve sustained positive results. We were able to prove that "it did not last 2012 -. Like last year already - where sales increases in the double digits.

The difficulties with which considers itself the Kirchheim traditional company now faces has so little to do with the turnover, but more with the costs incurred. Günter Koelle: "We have a cost structure that is so high that it for now transacted sales not quite enough." On the one hand concerns the cost of production, on the other hand there was an aggressive price competition by "providers from the U.S. and China."

The future is well staffed with Graupner - not only sales, but also by the new technology that has been switched to three years ago. With the remote controls the digital ones HoTT (Hopping Telemetry Transmission) has replaced the analog technology. But there have been at the cost of too many commitments from previous years. Burden including the investment in the new technology had been designed to bring the company into the future.

Stefan Graupner speaks of a necessary restructuring of the family business. The great direction to go from the production operation towards a development, marketing and distribution company. As the restructuring will actually look like, it could be currently make no statements. But the shield method offer three months to submit a plan. One thing is of course that the concept of "connected with incisions." The future of the jobs it said yesterday that a reduction could not be excluded. Also about the joint meeting was informed yesterday. For details on the development of jobs leave but not yet be estimated.

Through March at least brings the shield method a significant advantage for the employee: "The payment of wages guaranteed in the next three months," Stefan Graupner said yesterday. He stressed another important aspect in the current situation: "We experienced a great deal of support for all employees, business partners, customers, banks. I'm really impressed with how our partner for Graupner. "For Günter Kölle this support is due to the fact that it was unable to obtain the authorization for the shield method.

The method giving the management tools in the hand to the final step to restructure flexibly tackle enough, said Günter Koelle. Above all, the Board could continue to operate independently. Instead there is a liquidator in this process a trustee of the management is supportive and advisory capacity.

The Trustee, which the district court has accepted for Esslingen Graupner is Dr. Wolfgang Bilgery of the Stuttgart firm Grub Brugger & Partner. "Dr. Bilgery has experience, "Günter Koelle said yesterday," for it is a normal process. "In consultation with him as a trustee, the management continues to decide themselves

The main advantages for Graupner looks Günter Kölle the new technology, the development and the brand name. Stefan Graupner therefore speaks of the "high radiance" that had the mark Graupner in stores and at the end. On this appeal, it is set up, if the restructuring plan is developed in collaboration with all stakeholders - ie the trustee, with the banks and with the works.

"In the next three months of hard work awaits us, because we do not kid ourselves," says Stefan Graupner, who is confident that in the end is a set of measures, which establishes his company well for the future. For Günter Kölle are also "all systems go green" in order to walk the path to success now can. The shield method he sees as a great opportunity for Graupner.

For each employee, it is important, "that what he does has a purpose," says Günter Koelle. He sees the shield of procedure for the Board as a major challenge. Therefore, he stressed: "We have it in our hands. We can take action that it takes a good end. And that gives us energy. "

http://www.teckbote....arid,76315.html

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 21 February 2013 - 09:48 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#32 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 21 February 2013 - 01:48 PM

Din avion, arata cam asa:

Cind o firma o ia rasna (sau este depasita de piata), incepe sa lucreze in pierdere. Atita timp cit are finantare, nu se intimpla mare lucru. Daca continua sa mearga in pierdere, incepe sa nu mai aiba capital circulant (pentru ciclul bani-marfa-bani). Orice furnizor neachitat in termen (fie el statul), poate solicita falimentul. Vine cu dovezi la judecatorul specializat (la noi judecator sindic), se constituie in parte civila, executa datornicul si-si insuseste parti din datornic ca plata a datoriei consemnate. Ca sa nu se intimple asta, firma poate solicita protectia legii insolventei.
Practic: - vine cu un istoric la judecator. - vine cu un plan credibil de redresare (corect facut, precis dimensionat valoric si in timp, cu pespectiva certa de realizare). - vine cu o pespectiva (orizont exact) de autosustinere. Judecatorul poate accepta (sau nu). Practic, daca accepta, schimba intreaga conducere, numeste un administrator de insolventa (altul) care executa planul prezentat, si redreseaza firma. Daca nu accepta, declara falimentul, numeste un executor falimentar, si dispune executia in conditii de faliment.

Acum, la Graupner, exista o alta conducere (executor de insolventa), in orice caz are sa continuie sa lucreze si sa vinda, probabil mai strict si cu o alta disciplina.
0

#33 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 March 2013 - 08:43 AM

"The closure of Modelspot and Graupner is just a symptom of the challenges facing the European RC industry.

Consider some of the trends in recent years:
The rise of low cost Far East outfits like FrSky, FlySky (Turnigy) etc, at the low end of the market
The rise of large on-line retailers like HobbyKing with their huge buying power
The bundling of low-cost R/C systems with kits
The growth of new niche interests like FPV
The rise of the self-help support forum on RC Groups, making quality documentation less of a necessity.
The economic crisis

It seems the whole face of R/C modelling is changing."

http://rc-soar.blogs...spot-ashes.html
... cu picioarele pe pamant ...
0

#34 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 March 2013 - 08:34 PM

Sfarsit cu partial happy end, Graupner are un nou proprietar, i-au cumparat cei are le fac statiile HoTT. Comunicat oficial, de pe site:

http://www.graupner....77-6209865d4a03

Una din conditii a fost sa dea 80 oameni afara, mai raman 48, probabil Graupner va mai insemna reteau de desfacere/service a celor de la SJ Propo, prea se insista pe HoTT in comunicat.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 04 March 2013 - 08:37 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#35 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2013 - 09:30 PM

Vezi postareastiganas, la 22 December 2012 - 02:48 PM, a spus:

Daca vorbim de statiile HOTT koreenii de la http://sjproporc.com/ si-au vazut deja sacii in caruta. Eu in continuare sunt sigur (in opozitie cu Wabo) ca statiile Graupner HOTT sunt 100% sjpropo.

Sjpropo a avut nevoie de un vehicul de marketing (ei fac si servo Graupner si Hyperion, ESC si incarcatoare ROBBE, etc). Acum ca radiourile au dovedit ca sunt foarte bune daca Graupner pica pot sa le comercializeze cu alt partener sau chiar sub nume propriu eventual la preturi mai mici sa sparga concurenta. Nu ii subestimati pe koreeni, in electronice sunt no.1 acum. E posibil ca numele de HOTT sa apartina lui Graupner (dar il pot cumpara)

Si daca Graupner da faliment o sa vedem numele Graupner inca mult timp de acum incolo pe tot felul de chestii precum vedem inca Polaroid sau Grundig - firme care demult nu mai exista.

0

#36 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 05 March 2013 - 10:48 PM

Se pare ca principalul furnizor neachitat, cu o datorie de 3 mil usd (asa s-a incheiat afacerea HOTT pentru Graupner), i-a preluat. Oricum sansa de revenire din insolventa era de 10 %.

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 05 March 2013 - 10:49 PM

0

#37 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 May 2013 - 09:19 PM

I-au inghitit, urmeaza digestia...

http://www.graupner-sj.com/

Sa le atraga atentia cineva macar sa scrie corect prin site... trancemeter :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#38 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 April 2014 - 10:17 AM

Usturoiul si wurst-ul... cine pe cine a papat :)

http://www.graupner.co.kr/history
... cu picioarele pe pamant ...
0

#39 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 September 2016 - 01:29 PM

Iar imi pare ca nu-i merge bine lui Graupner... cel putin mie aliante din astea nu imi suna ... :(

http://112068.mailin...f8374859a165feb
... cu picioarele pe pamant ...
0

#40 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 December 2016 - 04:46 PM

Graupner a dat in mintea copiilor :)

https://www.graupner...le/Vector-Line/
... cu picioarele pe pamant ...
0

#41 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 15 December 2016 - 03:31 AM

Nu mai este Graupner. Vorba ta, cand au vandut plantatia de balsa, a inceput sfarsitul...
0

#42 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 15 December 2016 - 04:06 AM

Nici la partea radio nu cred ca a atata de bine. Au scos MZ-24 PRO care e copy/paste MZ-24 cu mici 'imbunatatiri'. Cam asa fac toti care vor sa mai scoata ceva profit de pe urma unui produs mai vechi si il impacheteaza doar mai frumos.


Nu prea stiu cum sa explic dar eu cu MZ-18 am o relatie aproape de love-hate. Uneori mi-e tare draga, uneori parca nu-mi vine sa ies la zbor ca trebuie sa butonez prin setari. Nu-mi place modul in care se programeaza, parca nu e intuitiv deloc. Nu am avut nici pe departe aceeasi satisfactie cand am inceput sa o folosesc ca si cand am pus mana pe Aurora.


Mi-e si rusine sa recunosc ca stau cu Snipe-ul aproape nezburat in dormitor doar pentru ca ma apuca durerea de cap cand ma gandesc ca trebuie sa programez MZ-ul. O tentativa am avut, am pus receptorul mic inauntru...
0

#43 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 December 2016 - 08:53 AM

Iti trebuie o cura de OpenTx, asta e clar :D
Dupa aia orice statie cu programare tip asiatic ti se va parea parfum :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#44 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 17 May 2017 - 05:20 PM

Poate m-am suparat fara motiv dar trebuie sa va arat despre ce e vorba.


De ceva vreme Graupner au lansat un firmware update pentru MZ-24 care aparent il aduce la nivel de soft la MZ-24PRO.

Problema este ca vor $50 (la reducere) pentru update. Ce ma supara este ca in lista cu "What's new" au bagat o gramada de treburi care erau exact la fel implementate si inainte in MZ-24 (chiar si MZ-18) doar sa para ca merita platit update-ul. Americanii bineinteles pun botul ca oile si-si cumpara update-ul.

https://www.graupner...06.PRO.UPD.html


Chiar daca nu am MZ-24, ma face sa ma gandesc tot mai tare sa ma mut. Inca nu pot sa spun ca am ajuns la un TX cu care sa ma inteleg asa cum imi imaginez ca as vrea si sa nu tot caut altceva.
0

#45 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 May 2017 - 05:37 PM

De ce nu incerci opentx in emulator ? Nu costa nimic, si feelingul este ... ca intr-un simulator :) dar este ! il poti "gusta" fara sa dai un ban.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#46 Useril este offline   Horja 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1852
  • Inregistrat: 10-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Vaucluse

Postat 17 May 2017 - 09:46 PM

:good:

Vezi postarearenatoa, la 17 May 2017 - 05:37 PM, a spus:

De ce nu incerci opentx in emulator ? Nu costa nimic, si feelingul este ... ca intr-un simulator :) dar este ! il poti "gusta" fara sa dai un ban.

:good: :good: :good:
Cu parere de rau pot spune ca de mult mult mult timp pt mine Graupner ......hmmm ca atunci cand ma duceam in piata si vedeam tiganii care vindeau si nu taranii.....
:pardon:
Nuami bine

Aceasta postare a fost editata de Horja: 17 May 2017 - 09:49 PM

0

#47 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 September 2017 - 10:00 AM

De la Graupner totusi ai un serviciu nemtesc after sale... nu imi amintesc recent sa fi vazut in ultimii ani un anuntz de recall la o statie de la celelelte marci, desi sunt pline de bube bine documentate...

Care aveti MC26, anuntz de ieri:
https://www.graupner...blogArticle/258
... cu picioarele pe pamant ...
0

#48 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 September 2017 - 09:41 AM

Dump dureros MZ-24... la altii... :(

https://hyperion-wor...0520-gr-s1006m2
... cu picioarele pe pamant ...
0

#49 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 02 October 2017 - 06:19 PM

Vezi postarearenatoa, la 26 September 2017 - 09:41 AM, a spus:

Dump dureros MZ-24... la altii... :(

https://hyperion-wor...0520-gr-s1006m2


Pai sa tot ai parte de asemenea "dureri" la portofel...



0

#50 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 October 2017 - 08:13 AM

Se pare ca Graupner se hotareste sa dea lovitura in segmentul de jos, si vine cu o oferta care va face de acum dificila alegerea intre un taranis si restul...

https://www.lindinge...n-12-empfaenger

12 canale, telemetrie, voce, usb, wireless, cam tot ce vrei... clar cea mai dotata brand statie de 12 ch a momentului !
Exista si manual in engleza pentru cine vrea sa ia la purecat.

Receptoarele insa, raman tot la peste 50 euro unul de 6 ch... :)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 25 October 2017 - 08:14 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#51 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 25 October 2017 - 12:13 PM

Vezi postarearenatoa, la 25 October 2017 - 08:13 AM, a spus:

Se pare ca Graupner se hotareste sa dea lovitura in segmentul de jos, si vine cu o oferta care va face de acum dificila alegerea intre un taranis si restul...

https://www.lindinge...n-12-empfaenger

12 canale, telemetrie, voce, usb, wireless, cam tot ce vrei... clar cea mai dotata brand statie de 12 ch a momentului !
Exista si manual in engleza pentru cine vrea sa ia la purecat.

Receptoarele insa, raman tot la peste 50 euro unul de 6 ch... :)


Pot să vă spun câte ceva despre ea. O am din Februarie și mi-am setat pe ea planorul mare și jet-ul.
După părerea mea este prima stație din gama Graupner care a revenit la calitatea Graupner-JR. Are un meniu foarte prietenos, iar mecanica este impecabilă. Când am făcut comanda nu am fost atent și am luat-o pe Mod 1, așa că a trebuit să o demontez și să fac modificările de rigoare. Cu meniul nu nicio problemă. Se setează simplu pe 4 moduri de lucru.
Este extrem de stabilă și precisă în funcționare. Nu a dat absolut niciun semn de eroare.
Singurul dezavantaj este că receptorul și senzorii de telemetrie nu sunt incluși și sunt cam scumpișori. Pe receptor de 12 canale și senzori am mai dat 200 de euroi. Are interfață vocală pentru vorbitorii de germană, engleză și franceză.

Vezi postareaViP_Eol, la 25 October 2017 - 12:12 PM, a spus:

Pot să vă spun câte ceva despre ea. O am din Februarie și mi-am setat pe ea planorul mare și jet-ul.
După părerea mea este prima stație din gama Graupner care a revenit la calitatea Graupner-JR. Are un meniu foarte prietenos, iar mecanica este impecabilă. Când am făcut comanda nu am fost atent și am luat-o pe Mod 1, așa că a trebuit să o demontez și să fac modificările de rigoare. Cu meniul nu e nicio problemă. Se setează simplu pe 4 moduri de lucru.
Este extrem de stabilă și precisă în funcționare. Nu a dat absolut niciun semn de eroare.
Singurul dezavantaj este că receptorul și senzorii de telemetrie nu sunt incluși și sunt cam scumpișori. Pe receptor de 12 canale și senzori am mai dat 200 de euroi. Are interfață vocală pentru vorbitorii de germană, engleză și franceză.

URA şi la zbor fofezelor !
0

#52 Useril este offline   airdream 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 30-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Aeromodele

Postat 25 October 2017 - 03:45 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 25 October 2017 - 12:13 PM, a spus:

Pe receptor de 12 canale și senzori am mai dat 200 de euroi.


mz-12 are 12 canale? Știu că mz-24 are 12.
0

#53 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 October 2017 - 05:01 PM

La modelul asta mz-12 pro au revenit in randul lumii cu sistemul de numerotare, aparent... in pagina scriu in mai multe locuri ca ar avea 12 ch, si in doc sunt referinte la canale superioare lui 6.
De fapt asta este marea noutate, care combinata cu pretul face statia asta extrem de interesanta.

Rx-ul cu care vine este de 6ch totusi... si costa 30 euro. Daca ar avea un sistem de inlantuire ca frsky, sa folosesti doua rx de 6ch in regim 1-6/7-12, ar deveni o varianta chiar atractiva... tehnic e posibil, trebuie doar sa vrea... :)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 25 October 2017 - 05:02 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#54 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 25 October 2017 - 05:17 PM

Vezi postareaairdream, la 25 October 2017 - 03:45 PM, a spus:

mz-12 are 12 canale? Știu că mz-24 are 12.


Treaba stă în felul următor: poți opta pentru receptor cu 6 canale, simplu, pe care-l găsești cam la 40 de euro; receptor cu 6 ch + telemetrie și ai, de fapt 9 ch - 3 pentru telemetrie, dar care merg asociate și cu alte comenzi; 9 ch + 3 telemetrie, dar poți pune voltmetrul pe baterie, sau motor și-ți dă tensiunea pe stație. Fiecărui switch i se poate desemna orice canal, iar mixurile... le faci cum vor mușchii tăi.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#55 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 25 October 2017 - 05:21 PM

Vezi postarearenatoa, la 25 October 2017 - 05:01 PM, a spus:

La modelul asta mz-12 pro au revenit in randul lumii cu sistemul de numerotare, aparent... in pagina scriu in mai multe locuri ca ar avea 12 ch, si in doc sunt referinte la canale superioare lui 6.
De fapt asta este marea noutate, care combinata cu pretul face statia asta extrem de interesanta.

Rx-ul cu care vine este de 6ch totusi... si costa 30 euro. Daca ar avea un sistem de inlantuire ca frsky, sa folosesti doua rx de 6ch in regim 1-6/7-12, ar deveni o varianta chiar atractiva... tehnic e posibil, trebuie doar sa vrea... :)


Am impresia că am citit undeva că există receptoare compatibile (alea portocalii) și merg înlănțuite. Parcă la HK.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#56 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 25 October 2017 - 05:24 PM

Să nu uit. În meniul stației, la setare canale, ai 6 ch + de la 7 la 12 aux.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#57 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 October 2017 - 06:14 PM

Pentru HoTT inca nu, nu a existat interesul sa fie spionat sistemul, avand o raspandire prea mica.
Poate de acum incolo...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#58 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 26 October 2017 - 08:57 PM

Sa ridice mana sus cine foloseste mai mult de 6 canale fara telemetrie sau mai mult de 8 canale in general.
Sau sa o luam altfel... aveti ceva cerinte speciale ce nu pot fi satisfacute de OpenTX/Taranis/FrSky TxRx & company (ma refer in general la ecosistemul OpenTX de ieftinaturi sau cele mai putin ieftine..)?
Sau mai pe sleau...e vreun posesor de 9x/9xR /Taranis si urmasii si clonele care simte nevoia sa faca trecerea la "altceva"?
0

#59 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 26 October 2017 - 09:33 PM

6ch fara telemetrie de niciun fel...doar planor cu 6 servo pe aripa.
8 canale da, folosesc des peste 11ch in SBUS la multicoptere.

Trecerea la altceva eu nu o vad posibila decat daca acel ceva e un hardware premium care sa-mi gadile deshtele cand pun mana pe statie. Ca soft nu plec vreodata din OpenTX, mai ales pentru ca pot face modelul pe calculator foarte repede si apoi doar "parlesc" statia.
0

#60 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 October 2017 - 10:02 PM

Va dati seama ca aici este o ciocnire de generatii... fara ca termenul sa se refer la varsta neaparat.
Sunt firi care nu suporta ca o telecomanda sa fie mai complicata decat logica modelului pe care il zboara, si eventual sa i se potriveasca ca o manusa din prima, fara sa fie nevoie de acea durere de cap care ei o numesc programare... cand de fapt adevarata programare se face doar in RC-ul open, si catre care sunt atrasi in special cei care au tangenta cu calculatoarele in meseria lor.

Ce nu prea pot eu sa pricep la graupner, mai bine zis la sistemul HoTT, de unde le-a venit ideea creata ca sa stocheze "modelul" in receptor, si nu in statie !!!
Daca nu stiati, receptoarele la Graupner sunt "programabile", si tot ceeace defineste un model din punct de vedere al servo-urilor, adica limite, curse, etc, este stocat in receptor, nu pe statie ! Nu am aprofundat sa vad unde sunt stocate mixerele, dar nu m-ar mira... :) si atunci Rx-ul devine mai curand un FlightController, doar ca nu are giro-uri.
Asta parca ar fi o conspiratie impotriva celor mai sarmani, care ar vrea sa mute un Rx de pe un model pe altul... aiurea, nu ajunge sa schimbi modelul in statie, trebuie reprogramat Rx-ul !
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro