Modelism - RHC Forum: ministrung cnc - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

ministrung cnc

#1 Useril este offline   donpedro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 10-December 12
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:tot ce tine de cnc

Postat 11 December 2012 - 08:44 PM

Salutare sunt nou pe aici si as vrea sa incerc sa imi construiesc un ministrung cnc pe 3 axe in care axa x sa fie strungul cu lungimea maxima a piesei de prelucrat de 250mm si 50mm diametrupentru prelucrare lemn in special balsa si tei, m-ar interesa niste sfaturi privind motoarele electronica structura ghidajele, cam tot adica :lol: va multumesc
0

#2 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 12 December 2012 - 10:19 AM

Vezi postareadonpedro, la 11 December 2012 - 08:44 PM, a spus:

Salutare sunt nou pe aici si as vrea sa incerc sa imi construiesc un ministrung cnc pe 3 axe in care axa x sa fie strungul cu lungimea maxima a piesei de prelucrat de 250mm si 50mm diametrupentru prelucrare lemn in special balsa si tei, m-ar interesa niste sfaturi privind motoarele electronica structura ghidajele, cam tot adica :lol: va multumesc

Bine ai venit pe acest forum !!!Daca vrei sa prelucrezi doar materiale lemnoase oricare ar fi ele balsa,tei,brad,fag etc.cred ca iti este suficient motoare de 3 Nm cu drivere de 3,5-4,2A,ghidajele sant in functie de buget ca atat mai bune cu atat mai scumpe dar pentru necesitatile tale si lungimea maxima a piesei cred ca ar face fata chiar si bari rectificate de diametru mai mare 25-30 mm , ca si suruburi de actionare la fel este tot in functie de buget dar daca vrei sa ai precizie ,viteze de deplasare mai mari,repetabilitate,si durabilitate in timp mai mare atunci va trebuii sa folosesti suruburi cu bile,zic eu 16 mm suficient!Bafta! :drinks:
0

#3 Useril este offline   donpedro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 10-December 12
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:tot ce tine de cnc

Postat 12 December 2012 - 07:10 PM

multumesc, de raspuns, oricum sunt la inceput cum am mai spus si imi tot bat capul de unde sa incep daca ai vreo idee si mi-o poti spune, multam :rolleyes:
0

#4 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 12 December 2012 - 08:14 PM

Ia uite ca face flacaul asta in lemn .. poate te ajuta :
Nu e computerizat .. copieaza doar un profil in regim manual ..

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 12 December 2012 - 08:16 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro