Modelism - RHC Forum: Achizitionare elicopter incepator - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Achizitionare elicopter incepator pareri Blade 120 SR

#1 Useril este offline   Marius O 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 04-December 12

Postat 09 December 2012 - 01:56 AM

Salut,

Sper sa nu mi-o iau foarte tare ca nu am avut timp sa citesc toate topicurile, dar va rog sa ma ajutati in alegerea unui elicopter.

Acum 3 saptamani am facut greseala sa cumpar din Carrefour un elicopter de jucarie, doar pentru ca era doar 50 ron, mi-am dat seama ca am facut o mare greseala. L-am sticat imediat si nici nu am reusit sa il controlez (nu avea Giro, trebuia sa il reglez la fiecare zbor din telecomada ca o lua intr-o parte sau se invartea). Problema este ca cred ca a bagat microbul in mine. de atunci am inceput sa citesc pe net despre hobby-ul asta si am vazut ca e ceva mai complicat decat pare, dar te prinde.

Acum as vrea sa imi cumpar un elicopter nu din cele mai mici, dar pe care sa dau o caruta de bani (cel putin acum la inceput) cu care sa invat sa zbor si sa intru si eu in lumea asta.
m-am uitat pe net si ma gandeam sa imi cumpar Blade 120 SR. L-am gasit pe un site din USA la 160 USD (RTF). Am vazut ca au magazin si in Canada si pe 1 ianuarie vine un prieten din Canada, asa ca l-as ruga sa m-il aduca el.

Vreau si eu pareri.
merita investitia?
Gasesc piese in Romania?
Este fiabil?
Este prea greu de pilotat pentru un incepator.

P.S. imi puteti recomanda un site in Romana unde pot citi mai multe despre hobby-ul asta? eu am gasit numai in Engleza (asta chiar mi s-a parut interesant http://www.rchelicopterfun.com/)

Multumesc anticipat.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 09 December 2012 - 09:52 AM

0

#2 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 09 December 2012 - 09:26 AM

Se fabrica din nou Blade MSR, daca vrei ceva de inceput, pentru zburat in casa
USER BANNED BY ADMIN
0

#3 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2012 - 09:36 AM

Eu zic sa nu cumperi 120SR. Este un Msr mai mare. Msr zboara prost dar e mic si simpatic, 120SR e fratele mai mare si nu mai are nimic simpatic in el.

Cumpara o telecomanda oribila orange de la hobbyking si de pe forum la mana a doua un Blade Mcpx la 300-400 RON.

O sa ai o statie buna cu care poti controla orice heli din categoria asta si in general orice model si un elicopter adevarat.

Daca iti place mergi mai departe daca nu le vinzi cam cu aceeasi bani.

Singurul site cu heli din Romania este asta. Si are destul de multe informatii.

http://www.rchelicopterfun.com/ este mai mult un infomercial dar nu e scris rau.

SITEUL de heli este www.helifreak.com
0

#4 Useril este offline   Milan Yorgi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 28-October 12
  • Gender:Male
  • Location:Odorheiu Secuiesc
  • Interests:Elicoptere,Modelism,Hi-Fi ,Muzica

Postat 09 December 2012 - 10:21 AM

Eu am inceput cu un simulator AeroFly Pro-Delux, peste 2 saptamani am luat elicoptere coaxiale ca si T34 Shuttle,nu costa mult din start e ok,e ft stabil(nu face parte din categoria hobby) am mai avut un Gettop G300 non-coaxial ,si asta e o jucarie costa cam 200roni. Cel mai bun elicopter ca si pt incepatori e Align T rex450 si clonele ,nu sunt mari nici nu sunt asa mici cu asta pot sa inveti sa zbori,gasesti si ft multe piese-acessori compatibile dca ai prabusit..eu am Falcon450 cu multe acesori,sunt ft multumit cu el,zboara ft bine! ;) :D Succes!
Avion:Easy Star1-Motoplanor(electric)
Avion:Cirrus Sr22(sc:500,electric)
Heli:Falcon450-Bell206 (sc:450,electric)
Heli:Ikarus Eco7-Bell206(sc:500,electric))
Auto:LRP (sc:1:10 Monster Truck-electric)
Auto Blaze RH502 (sc:1:5,benzina.Truggy /Monster-Offroad)
0

#5 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 09 December 2012 - 10:37 AM

Eu zic sa spuna Marius O mai intii unde vrea sa zboare si la cel nivel vrea sa ajunga

Nu prea vad un incepator zburind un mcpx in camera

Si nici dind de pamint un 450 una dupa alta si tot cumparind pungi cu piese (cit costa in medie un crash cu unul din asta?)
USER BANNED BY ADMIN
0

#6 Useril este offline   nomad 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 651
  • Inregistrat: 24-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 09 December 2012 - 12:35 PM

Hai sa o luam babeste:
Sa incepi cu clasa 450 este exclus dupa parerea mea,deoarece iti distruge portofelul si uneori si vointa de a zbura heli.Si nu vrem sa pierdem un viitor
zburator de heli ca si asa suntem destul de putini.
Mcpx-ul este bun ptr inceput in situatia cand se poate zbura afara.Dar tinand cont de faptul ca mai sunt 4-5 luni de iarna nu este prea ok.Un Mcpx in camera in mana unui incepator care nici un coxial nu poate stapani bine,este un pic cam "distrugator" ptr heli si mobila din jur.
Deci in concluzia, dupa parerea mea,pentru lunile de frig si zburat in casa ar fi bun un fixed pitch,un Msr de exemplu cu statia sugerata de Stiganas,dupa care in primavara se poate continua cu Mcpx sau Blade 130x,folosind aceasi statie, si tinand cont si de disponibilitatea financiara.
Si daca iti place poti merge mai departe la clasa 450 sau 500.

Aceasta postare a fost editata de nomad: 09 December 2012 - 12:37 PM

0

#7 Useril este offline   laur58 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 14-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 09 December 2012 - 12:36 PM

Da am zburat eu mcpx-ul in camera timp de un minut ,dupa care el sa gandit sa ma coafeze putin . Parerea mea este ca trebuie sa ma distrez afara si cu mcpx-ul (eu ca incepator)!



Totusi eu cred ca pentru lunile astea este bun simulatorul ,eu am refuzat simulatorulsi am bagat cateva milioane bune in 450

Aceasta postare a fost editata de laur58: 09 December 2012 - 12:40 PM

0

#8 Useril este offline   Marius O 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 04-December 12

Postat 09 December 2012 - 02:04 PM

Vezi postareaDanB, la 09 December 2012 - 10:37 AM, a spus:

Eu zic sa spuna Marius O mai intii unde vrea sa zboare si la cel nivel vrea sa ajunga

Nu prea vad un incepator zburind un mcpx in camera

Si nici dind de pamint un 450 una dupa alta si tot cumparind pungi cu piese (cit costa in medie un crash cu unul din asta?)


Sincer sa fiu, inca nu prea stiu cu ce se mananca si spre ce sa ma orientez. motiv pentru care am apelat la cunoscatori. As vrea ceva care sa poata fi zburat si in casa si afara (cand nu este vant), si ma gandeam la ceva putin mai mare decat MRS, motiv pentru care ma gandisem la 120 MRS, dar din ce aud de la voi, e mult mai bine sa incep cu ceva mai mic.
Asa cum bine spuneti, as vrea sa incep cu ceva usor, care sa nu ma descurajeze (am luat plasa cu jucaria, dar in loc sa ma enervez, m-a facut curios. Oricum am luat-o tocmai pentru ca era foarte ieftina si oarecum ma asteptam la asta).
Acum parca as vrea sa incerc ceva adevarat care sa ma incite (asa cum va vad pe voi).
si inca o chestie importanta, in momentul asta nu sunt inca dispus sa cheltui foarte mult pe asta (asta a fost unul din motivele pentru care ma orientasem la 120 MRS, dar astept alte recomandari).

Deasemenea mi se pare interesanta propunerea sa imi iau o statie Orange si elicopterul sau un simulator de zbor separat. de unde pot cumpara statia? O gasesc in tara sau sa o comand pe net.

Multumesc pentru raspunsuri si astept in continuare opinia voastra.
Voi unde zburati de obicei.
0

#9 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 09 December 2012 - 02:26 PM

Pentru zbor in camera recomand FP 100 de la HK se poate bindui si la Statia Turnigy si se poate zbura si afara daca vantul e foarte usor.
E ieftin nu e o pierdere mare daca nu mai vrei sa zbori si alte heli.
In plus e foarte robust (eu in vreo 300 de zboruri nu am inlocuit nimic totul a rezistat fara probleme) piesele sunt ieftine si se gasesc peste tot.
E mai bun ca un simulator eu nu am reusit sa zbor pe simulator dar pe FP 100 l-am invatat foarte repede in plus se piloteaza ca un heli normal atat ca nu are pas la rotorul principal.
Cumpara-l si o sa te distrezi grozav cu el si mai si inveti sa zbori.

Ciao Sorin
0

#10 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2012 - 03:12 PM

Sugestia lui Sorin e foarte buna de asemenea - de fapt e cea mai ieftina varianta daca il cumperi RTF, acuma vad ca FP 100 nu mai exista, este doar HK190:

http://www.hobbyking...TF_Mode_2_.html

statia Orange este asta:

http://www.hobbyking...ry_Mode_2_.html

nu merge cu Hk190, merge cu elicoptere Blade si receptoare Spektrum sau Orange.

Simulatorul te costa 2-5 USD cat costa cablul de interfata cu PC-ul.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 09 December 2012 - 03:13 PM

0

#11 Useril este offline   laur58 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 14-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 09 December 2012 - 03:15 PM

Sunt de parere ca sorin are dreptate . Eu am cumparat si un T-rex 100x si vreau sa spun ca este foarte docil , il zbor cu mare lejeritate in casa .
De zburat eu zbor pe un camp in apropierea casei 5 minute de mers cu masina .
Zbor singur !
0

#12 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 09 December 2012 - 03:19 PM

Intreb si eu pe cei care cunosc: nu-s mai bune (mai manevrabile, mai putin "caramida care sta pe loc") cele cu flybar cu padele (trex 100x sau msr) fata de cele cu flybar cu greutati (restul lumii ca sa zic asa)?
USER BANNED BY ADMIN
0

#13 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 09 December 2012 - 05:31 PM

Nu ma asteptam sa-l scoata aia de la HK de pe lista dar sunt multi altii care vand acest heli cu sau fara statie .

Elicopterul se numeste de fapt V911 produs de WL Toys si il gasesti pe net de exemplu aici :http://www.banggood.com/Wholesale-Replacement-Wltoys-Wl-V911-2_4ghz-4ch-Rc-Helicopter-%28only-Helicopter%29-p-39473.html

Eu am luat de la astia piese, baterii de 150 mah si ceva linkuri o placa de baza etc. dar nu am folosit inca numai bateriile . Astia au heli de vanzare cu si fara statie cum vrei plus piese cate vrei.

Mai sunt si altii o gramada care il vand cauta pe net.

Eu la al meu i-am pus un head de upgrade din aluminiu dupa vreo 200 de zboruri (headul vechi era ok ) si zboara mai precis.

De curand i-am montat un flybar de la un T-Rex 100 ( cu o mica modificare la headul de aluminiu ) cu flybar veight profilat si de atunci zboara si mai bine si s-a lungit putin timpul de zbor, e mai aerodinamic si consuma mai putin.

Fa-ti curaj si ia unul apoi mai vorbim.

Pe mine m-a incurajat cineva de pe forum care l-a avut si a zis ca merita banii si chiar nu regret ca l-am luat ma distrez aproape zilnic cu el.

Ciao Sorin
0

#14 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 09 December 2012 - 05:38 PM

DanB Intreb si eu pe cei care cunosc: nu-s mai bune (mai manevrabile, mai putin "caramida care sta pe loc") cele cu flybar cu padele (trex 100x sau msr) fata de cele cu flybar cu greutati (restul lumii ca sa zic asa)?


Stai linistit ca la inceput nici pe modul standard nu o sa fie usor sa-l tii asa nervos e dar nu se strica daca il busesti pe modul nervos sigur nu o sa-l poti pilota la inceput .

Si dupa ce il ai in mana ii pui head de aluminiu si flybar de la T-Rex 100 si sa vezi ce jucarie interesanta o sa ai.

Eu sunt din Arad daca nu crezi vino sa vezi ca din Timisoara esti aproape.

Ciao Sorin
0

#15 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 09 December 2012 - 05:55 PM

Am avut msrX care e flybarless si mult mai greu de tinut in aer (l-am si dat, nu tine figura cu zburatul in camera)

La inceput nu e usor nici sa tii in aer un coaxial, chiar daca dupa aia stai si te crucesti ce naiba a fost asa de greu. Multi au uitat cum a fost primul heli si-ti recomanda din start un 450...

Sint doar curios ce diferenta e intre flybar cu padele vs. greutati

Aceasta postare a fost editata de DanB: 09 December 2012 - 05:57 PM

USER BANNED BY ADMIN
0

#16 Useril este offline   tfanet 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 17-August 11

Postat 09 December 2012 - 08:19 PM

Solo pro 270 zboara foarte bine. Dupa parerea mea este mai bun decat Blade msr si mai ieftin, inclusiv la piese. Se poate opta pentru varianta bnf(transportul este mai ieftin) daca se cumpara si solo pro 125 rtf(cu statia j6). Solo pro 125 trebuie pus deoparte, la inceput, iar cu J6 functioneaza si solo pro 270 si ai ce conecta si la simulator...
0

#17 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2012 - 08:56 PM

In niciun caz nu-ti lua un model mare, gen 450. Ti-o spune unul care nu auzise de heli acu' 6 luni. Te-ar costa prea mult reparatiile si, avand in vedere ca vine iarna, ar trebui sa astepti o gamada pana sa-l ridici in aer. Doar nu ai de gand sa faci asta, in casa, cu un 450 :)))))
Deci ramane problema alegerii unuia din clasa 100, CP sau FP. La sfaturie celor de aici eu mi-am luat fixed pitch. Este adevarat ca parerile au fost impartite, dar am ales varianta mai simplu de zburat, se stie ca cele CP sunt mai naravase. Eu abia acum mi-am luat un CP si inca nu am avut curajul sa-l ridic singur in aer, astept pana ajung intr-o zona mai "moale". L-am zburat un pic cu ocazia reglarii lui de catre user-ul "furios" si este extrem de nervos, dupa spusele lui. Si tot la recomandarile lui mi-am luat un simulator de la 2 r c ca sa nu "uzez" potentiometrele radiocomenzii si ca sa nu ramai fara baterii in ea cand ti-e lumea mai draga. O singura problema am observat in varianta asta, te obisnuiesti cu comenzile simulatorului, care sigur nu sunt la fel cu cele ale radiocomenzii. Dar pentru a tine pasarea in aer este OK. Si bineinteles te joci cu un program civilizat, nu cu soft-ul care iti vine simulatorul. E doar o gluma proasta.
De altfel ma gandeam sa vand Solo Pro-ul V2. A fost OK, l-am zburat, l-am sticat, l-am reparat, am si o gramada de piese de schimb la el, acuu sunt inca in mintile lor. E cam acelasi lucru cu FP-ul de care s-a vorbit mai sus. E doar o idee, daca te intereseaza vorbim pe PM. In rest, bine ai venit printre noi.
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#18 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 09 December 2012 - 09:43 PM

Nu inteleg ce aveti cu iarna fratilor. Este un anotimp foarte bun de invatat. Zapada iarta foarte multe greseli, iar pista nu reprezinta o prioritate pentru heli.
0

#19 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2012 - 09:54 PM

Pai lasand omul la o parte (el suporta frigul mai bine sau mai rau) ma gandesc ca plasticele alea nu rezista prea bine la temeperaturi mai mult sau mai putin negative. Ca accu nu cred sa aibe vreo problema, ii tii aproape de suflet ca sa fie calzi :) iar in zbor oricum nu cred ca au timp sa se raceasca prea rau

Aceasta postare a fost editata de Tzicul: 09 December 2012 - 09:55 PM

Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#20 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 09 December 2012 - 10:01 PM

Lasand teoria la o parte, eu zic sa incercati. Sa vezi ce bine zboara un T-Rex scufundat in zapada, la un minut dupa ce l-ai scos de acolo, fara nici o zgarietura...
Dar daca e sa facem teorie, o facem, de dragul forumului...nu fac aluzie la nimeni, fara suparare.
0

#21 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 09 December 2012 - 10:05 PM

ice9 a zis doar un adevar, zapada amortizeaza multe greseli iar in privinta plasticelor.......nu rezistam noi la frig cat rezista ele
0

#22 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2012 - 10:06 PM

@Ice9 Sunt convins ca tie iti place frigul, ti-o spune si numele :)))) Cat despre zapada, cred ca nu exista un "mediu" mai bun si mai iertator pentru aterizarile fortate. Cat timp este cat de cat afanata. Da' ma gandesc ca zapada aia se mai si transforma in apa la un moment dat. Si asta nu mai e asa de bine

Aceasta postare a fost editata de Tzicul: 09 December 2012 - 10:07 PM

Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#23 Useril este offline   Marius O 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 04-December 12

Postat 15 December 2012 - 10:44 AM

Vezi postareastiganas, la 09 December 2012 - 03:12 PM, a spus:

Sugestia lui Sorin e foarte buna de asemenea - de fapt e cea mai ieftina varianta daca il cumperi RTF, acuma vad ca FP 100 nu mai exista, este doar HK190:

http://www.hobbyking...TF_Mode_2_.html

statia Orange este asta:

http://www.hobbyking...ry_Mode_2_.html

nu merge cu Hk190, merge cu elicoptere Blade si receptoare Spektrum sau Orange.

Simulatorul te costa 2-5 USD cat costa cablul de interfata cu PC-ul.


Multuemsc pentru sfaturi si voi apela in continuare la ajutorul vostru. am lipsit putin pentru ca am fost cam prins cu serviciul si in timpul liber am inceput sa citesc cam tot ce gasesc pe acest forum.

sincer ma sperie putin, initial parea totul mult mai simplu, dar pana la urma asta este frumusetea. cand voi stapani un elicopter, recompensa va fi si mai mare.
1.
stiganas:
Din postul tau inteleg ca statia si elicopterul sugerate nu se pot bindui. Nu ar fi mai bine sa iau o telecomanda care sa o pot bindui si sa iau elicopterul BTF. Astfel nu as mai avea 2 statii.



2.
Am vazut ca este oferta si la statia Turnigy. Care este mai buna Orange sau Turnigy. am vazut pe HobbyKing urmatoarele oferte:

http://www.hobbyking...ry_Mode_2_.html

sau

http://www.hobbyking...?idproduct=8991

3.
am vazut ca marea majoritate a recomandarilor pentru achizitionare sunt catre HobbyKing.

Sunt cei mai rentabil calitater/pret? sau care este motivul pentru care majoritatea comanda pe acest site (in mod sigur sunt mult mai multe site-uri cu acest continut).


4.
Deasemenea cum spuneam din ce am vazut este destul de greu de stapanit pasaroiu mai ales de un incepator, Nu ar fi mai bine sa incep cu un coaxial? sau imi sugerati ca pot incepe direct cu Fixed sau si mai si Collective Pitch.



Va rog sa intelegeti daca intrebarile par stupide, inca studiez despre acest nou hobby.



Multuemsc pentru ajuto
0

#24 Useril este offline   R3dD3vil 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 1076
  • Inregistrat: 01-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane, elicoptere si orice zboara

Postat 15 December 2012 - 11:01 AM

dar prichindelu asta nu ti se pare ok? FBL100
MultiRotor: MultiWii Quad

---------------------------------

Aero: Spacewalker, Zaggy, Ultron, Sonic Low Wing(Termic), HK Bixler, Nemuritoru(Termic)
---------------------------------



Tx: Turnigy 9X





----------------------------------------------
Imagine postata
0

#25 Useril este offline   dan 73 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 06-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Interests:Aeromodelism

Postat 15 December 2012 - 04:31 PM

Cauta si pe acest site; www.rc711.com
Sunt o multime de elicoptere pentru incepatori.
Uite si o varianta 3 in 1.http://www.rc711.com/shop/24g-esky-3in1-beginner-heli-series-kob-honeybee-honey-bee-cp2-rtf-combo-p-6705.html?cPath=165_121_123
0

#26 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 15 December 2012 - 06:14 PM

Sa zbori din prima un cp... tre sa ai oo foarte mari sa singe de tareq in vene. Cel putin indoor.

Vrei in camera, eu zic incepe cu un fp cu flybar, fa-ti orientarile. Model in functie de buget si doleante, vrei sa zbori cu telecomanda adevarata iei msr cu telecomanda spektrum (chiar si dx4e, chiar daca nu e programabila are stick-uri full size) sau v911 si-l legi de un turnigy 9x.

Ti-ajunge telecomanda de jucarie, ai variante de la align 100x pina la hk190 cu opriri prin alte chinezarii/clone gen xieda 9958. Orice are piese de schimb.

ps: exista si quadcoptere de buzunar, in caz ca te-ar interesa mai mult decit heli. Avantaj pret bun si putine piese care se strica, dezavantaj tre sa te impaci cu aspectul de goanga cu elici. Eu ma distrez cu un hubsan x4 (preluat de traxxas si vindut la suprapret sub numele qr-1, pentru cei care nu vor o chinezarie), foarte usor de zburat in camera si arata ok.
USER BANNED BY ADMIN
0

#27 Useril este offline   Marius O 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 04-December 12

Postat 17 December 2012 - 09:56 PM

Ce spuneti de elicopterul din link: http://www.sierra.ro...MBO-p4614p.html

dupa ce am citit pe forum si ce mi-ati recomandat, am ajuns la concluzia ca la inceput un elicopter mai mic este mai indicat. fiind mult mai greu sa rup ceva in el. cel putin pana invat.
Am vazut ca elicopterul asta vine cu telecomanda si asa de distractie il pot bindui si la un iPhone.

Credeti ca telecomanda cu care vine o pot folosi pe un simulator?

Se merita sa il cumpar sau mai bine sa ma orientez spre o chinezarie.


Astept in continuare sugestiile voastre.



tks,

Marius
0

#28 Useril este offline   Whip Snake 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 23-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:RC helicopters and 3D archery

Postat 18 December 2012 - 12:59 AM

O sa-ti raspuns scurt: Da, acest elicopter merita cumparat. Arata ca un elicopter, scoate zgomot de elicopter si, cel mai important lucru, zboara ca un elicopter. Este suficient de docil pentru a fi zburat in spatii mici. De asemenea, este foarte manevrabil si culmea, destul de rapid la zborul inainte (FF) sau inapoi. La inceputurile productiei au fost ceva probleme pe care Align le-a remediat la varianta X a modelului. In plus, ai posibilitatea sa reglezi gain-ul gyro-ului, ceea ce reprezinta un plus in fata altor elicoptere din aceeasi categorie. Iti recomand de asemenea sa iei upgrade-ul din metal al capului rotor si suportului motorului de coada. Pe langa faptul ca se elimina vibratiile, suportul din aluminiu al motorului coada disipeaza eficient caldura.
Ca modificare (de fapt adaugare) de baza iti recomand sa montezi pe axele suruburilor cu care PCB-ul (placa logica) se monteaza pe cadru, micile inele de cauciuc care iti vor veni ca piese de schimb in pachet. Chestia asta elimina eficient muuuuuuult din vibratiile de inalta frecventa si fac elicopterul extraordinar de docil si placut de zburat.
Spor!
A man should look for what is, and not what he thinks should be.

Albert Einstein
0

#29 Useril este offline   Whip Snake 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 23-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:RC helicopters and 3D archery

Postat 18 December 2012 - 01:05 AM

Am uitat sa adaug:
1. nu poti bindui elicopterul la I-phone decat daca cumperi varianta cu adaptor I-phone. Aceasta nu vine insa si cu telecomanda (TX). Poti opta doar pentru una sau alta dintre variante. Sau le poti cumpara pe amandoua.
2. Elicopterul vine cu simulatorul FMS care este unul dintre cele mai slabe simulatoare de zbor (daca nu cel mai slab chiar), iar telecomanda poate fi folosita petru a controla si simulatoare mai performante.
3. NU, nu merita sa cumperi o chinezarie, decat daca acea chinezarie poarta marca Nine Eagle sau Walkera. Daca ma gandesc bine, Align este din Taiwan, adica tot un fel de chinezarie. Nu toate chinezariile sunt insa "chinezarii". Este de ajuns sa ma gandesc la lanternele Fenix (printre cele mai tari din lume, bat chiar si Petzl) si este de ajuns.
Numai bine
A man should look for what is, and not what he thinks should be.

Albert Einstein
0

#30 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 18 December 2012 - 09:04 AM

.


NU, nu merita sa cumperi o chinezarie, decat daca acea chinezarie poarta marca Nine Eagle sau Walkera. Daca ma gandesc bine, Align este din Taiwan, adica tot un fel de chinezarie. Nu toate chinezariile sunt insa "chinezarii". Este de ajuns sa ma gandesc la lanternele Fenix (printre cele mai tari din lume, bat chiar si Petzl) si este de ajuns.



T-Rex 100 este o chinezarie mai scumpa ca FP 100 (V911) dar mai proasta cine a avut ambele poate aprecia le-ai avut pe ambele?

Ai zburat cu T-Rex 100 vreo 350 de zboruri fara sa schimbi nimic? Eu am zburat cu FP 100 peste 350 de zboruri, nu uita ca eu sunt incepator e primul heli pilotat , si l-am busit nu o data.


Ciao Sorin
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »


Raspuns rapid

  

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro