Modelism - RHC Forum: FW FLITZER sau prototipul nezburat - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

FW FLITZER sau prototipul nezburat KIT Peter Maissinger

#121 Useril este offline   comnean 

  • Jetinson
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 886
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:WHAT KIND OF MAN WOULD LIVE WHERE THERE IS NO DARING? I DON'T BELIVE IN TAKING FOOLISH CHANCES, BUT NOTHING CAN BE ACCOMPLISHED WITHOUT ANY CHANCE AT ALL.

Postat 31 May 2013 - 01:51 PM

Scuze Renato dar nu am inteles ce ai scris!
MC 24 Graupner ACT 2.4, mpx 3300 PROFI
SERIOUS THINKS THAT CAN FLY + A DREAM UNDERCONSTRUCTION
0

#122 Useril este offline   comnean 

  • Jetinson
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 886
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:WHAT KIND OF MAN WOULD LIVE WHERE THERE IS NO DARING? I DON'T BELIVE IN TAKING FOOLISH CHANCES, BUT NOTHING CAN BE ACCOMPLISHED WITHOUT ANY CHANCE AT ALL.

Postat 14 June 2013 - 09:46 PM

Dupa 2 saptamani de pauza am reinceput lucrul la Flitzer.
Primul pas - inmatricularea. Cu aceasta ocazie am descoperit ca capacul care sustine servo-ul eleronului din stanga se exfoliase iar servo-ul se misca periculos de mult rezultand o cursa minuscula si necontrolabila a eleronului.
In consecinta am eliminat spuma suport si am laminat "coaja" de carbon pe un suport de placaj in 6 straturi de 2 mm.
Iata si pozele:
Fisier atasat  DSCF0033.JPG (135.89K)
Number of downloads: 51

Fisier atasat  DSCF0034.JPG (144.24K)
Number of downloads: 54
Fisier atasat  DSCF0035.JPG (20.88K)
Number of downloads: 50
Ar fi o buna explicatie pentru controlul slab pe eleroane la aterizare pentru ca toate aterizarile s-au facut, datorita vantului, cu ultimul viraj pe stanga.
MC 24 Graupner ACT 2.4, mpx 3300 PROFI
SERIOUS THINKS THAT CAN FLY + A DREAM UNDERCONSTRUCTION
0

#123 Useril este offline   comnean 

  • Jetinson
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 886
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:WHAT KIND OF MAN WOULD LIVE WHERE THERE IS NO DARING? I DON'T BELIVE IN TAKING FOOLISH CHANCES, BUT NOTHING CAN BE ACCOMPLISHED WITHOUT ANY CHANCE AT ALL.

Postat 18 June 2013 - 10:22 PM

Am continuat cu analiza jocurilor in articulatii si am decis sa schimb articulatiile deja utilizate de origine aero cu unele de origine auto , testate in trecut cu rezultate foarte bune. Am constatat ca eleroanele aveau un joc la liber de +/- 3mm in jurul pozitiei neutre. Sunt complet dezamagit pentru ca am utilizat doar cuplaje nou noute.
Cuplajul dinspre servo l-am inlocuit cu unul cu bila cu trecere de 3mm iar celalalt dinspre eleron cu un cuplaj de pivot auto cu joc zero. Urmatorul pas va fi inlocuirea pirghiei de servo din plastic cu una din aluminiu.
Oricum m-am decis ca de aici inainte , pentru aplicatii la aceasta scara sa folosesc altceva in loc de Hitec.
Fisier atasat  DSCF0039.JPG (130.42K)
Number of downloads: 54Fisier atasat  DSCF0043.JPG (15.59K)
Number of downloads: 49
Fisier atasat  DSCF0041.JPG (12.49K)
Number of downloads: 50
MC 24 Graupner ACT 2.4, mpx 3300 PROFI
SERIOUS THINKS THAT CAN FLY + A DREAM UNDERCONSTRUCTION
0

#124 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 18 June 2013 - 11:19 PM

Eu am la toate modelele articulatii sferice .. de aero .. la cele mari asa au venit in KIT .

Nu am intalnit joc absolut de loc .. daca surubul intra fara joc in bila si gaurile din echii nu sunt mai largi decat surubul , desii aici la echii poti sa si strangi de ii sar ochii .. nu ai voie sa existe joc ..

Jocul daca exista, la mine este doar din pinioanele servoului si aici clasa de calitate a servourilor isi spune cuvantul dar si tipul lor .. cele metalice au mai mult joc ca cele din carbonit spre exemplu .. dar nu chiar de 3-4 mm

Pentru verificare articulatii e suficient de luat o tija cu articulatii la ambele capete , bagat cate un surub si strans cu piulita bine prin fiecare bila dupa care prinsa in menghina de cele doua suruburi ( paralel cu bacurile menghinei ),
Miscam dupa aceea de tija si vedem daca are joc .. desi nu cred ... nu trebuie sa fie prea lunga tija ca sa poata sa intre ambele suruburi in latimea menghinei ..

Doar o parere ..
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#125 Useril este offline   comnean 

  • Jetinson
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 886
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:WHAT KIND OF MAN WOULD LIVE WHERE THERE IS NO DARING? I DON'T BELIVE IN TAKING FOOLISH CHANCES, BUT NOTHING CAN BE ACCOMPLISHED WITHOUT ANY CHANCE AT ALL.

Postat 19 June 2013 - 01:26 PM

RD, In principiu ai dreptate si asa ar trbui sa fie in conditiile in care si articulatiile sunt OK de noi.
Am incercat mai multe tipuri fara a putea garanta ca brandul de pe eticheta si reflecta calitatea garantata. Am luat pungi cu articulatii de 2 si 3 mm (gaura din bila), de la diversi makeri, la care, de noi, am triat dand deoparte ca proaste 7-8 din 10. Inclusiv cele care pareau OK si-au facut joc. Sau sunt eu prea pretentios!
In general nu am avut probleme cu cele de la auto sau cu cele din aluminiu sau in general cu rose joint-urile industriale.
Cand am spus despre 3-4 mm am descris doar ce am gasit in fapt in cazul meu. Sunt de acord ca servou-rile metalice au jocuri dar parca Hitec-ul exagereaza. La Savox la aceeasi clasa (si pret mai mare de 2 ori) am gasit, la angrenaje metalice, jocuri imperceptibile.
Acum , dupa toate modificarile , sunt multumit dar e loc si de mai bine.
MC 24 Graupner ACT 2.4, mpx 3300 PROFI
SERIOUS THINKS THAT CAN FLY + A DREAM UNDERCONSTRUCTION
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro