Modelism - RHC Forum: Stadiu piata CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Stadiu piata CNC

#61 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 06 December 2012 - 01:23 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 06 December 2012 - 01:09 PM, a spus:

Provocare :
Un circular ca cel de la Proxon poate sa imi faca si mie cineva cu o asemenea scula .. adica niste lagare pentru ax , o masa de aluminiu cu canale gen coada de randunica pe care sa culiseze dreptarele si raportorul de taiere la unghi, dreptarul in sine,fanta in masa pentru discul de taiere ? .. masa maxim 300x400 mm ?



Pe cine provoci ? Masina sau utilizatirul ? Ce intelegi prin " asemenea scula " ? ( cred ca m-am prostit , nu reusesc sa mai urmaresc firul ... ) .
0

#62 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 06 December 2012 - 01:45 PM

Vezi postareakatran, la 06 December 2012 - 01:23 PM, a spus:

Pe cine provoci ? Masina sau utilizatirul ? Ce intelegi prin " asemenea scula " ? ( cred ca m-am prostit , nu reusesc sa mai urmaresc firul ... ) .


Pe cine vrea .. interesant era daca se poate face pe o scula ieftina .. ca daca e asa imi iau si eu una si incep sa fac mini-circulare sa le vand .. :pardon:


Unul simplu la Proxon costa pana in 500 Ron iar unul mai complex 1.500 Ron

P.S.


Tu il poti face lejer .. timp sa ai ..
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#63 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 06 December 2012 - 02:26 PM

Am zis si eu mai devreme ca incepe sa fie greu de urmarit discutia, dar continuam asa.
Pe undeva are dreptate renatoa, inca am ramas la aceeasi idee, pentru ca exact asa am gandit eu. Partea rea e ca gandesc la fel si acum.
Din moment ce un tehnician dentar aschiaza materiale mult mai dure ca duraluminiul (asa presupun ca sunt coronitele metalice din aliaj...) pot trage concluzia ca fortele de aschiere nu sunt mari in cazul ala, ca nu-l vad tragand de freza ca tractorul de plug. Adica in final multe depind de material, dar nu e dracul atat de negru legat de aschierea in sine.
Si mai este alt aspect, legat de diametrul frezei. Fortele de aschiere nu pot fi mai mari decat cele care duc la ruperea frezei si pe care le cam stim cu totii daca am rupt o freza sau un burghiu cu mana din neatentie. Cu alte cuvinte, frezand cu o freza de 2 mm diametru nu ai nevoie de o masina "sovietica" si nici de motor de frezare de 2,2kW, din moment ce individul in discutie foloseste un micromotor de 100-200W sau noi putem rupe scula doar apasand cu doua degete pe ea. Si cam toti parametrii pot fi setati la masina, asa ca inclin sa cred ca se poate freza si ceva dur.

In schimb este un alt aspect unde intervine calitatea sau fiabilitatea masinii si anume durata prelucrarii. Una e sa ai 3-4 treceri pentru a freza 1 mm adancime intr-un material si alta e sa-l atingi cu cel mult o sutime de mm, adica sa faci aceeasi prelucrare in mai mult de 100 de treceri.
La taiat polistiren tai conturul dintr-o singura trecere, si o masina facuta pe teava de draperie e OK ca taie mult si bine pana se uzeaza.
La lemn sau alte materiale moi, ai cateva treceri sau sute de treceri pentru un contur si e de acceptat o masina cu ghidaj din bara rotunda, cu cateva bilute in bucsa cu bile, eventual la limita cu surub trapezoidal si piulita din teflon.
In schimb, pentru materiale dure, trebuie masina foarte buna. Adica rigida, ghidaje bune, surub bun, spindle si scula buna. Ca sa reziste la cat are de mers aproape in gol, ca limitarea e data de scula nu de masina.
Pentru diametre mari de freza se schimba treaba, doar o masina bine facuta taie orice, cum trebuie. Si cand zic de diametre mari ma refer la freze cu peste 6 sau 8 mm diametru. Eu am o mecanica de Euromod P dar nu am motor bun sa pot folosi eficient freza mai mare de 8 mm ca incepe toata sa vibreze si in timp o si distrug daca insist. Dar ca o paranteza, cu freza mai mica si ceva atentie, mi-am frezat bacurile din otel ale menghinei. Cu toate astea o sa afirm sus si tare ca CNC-ul meu nu este pentru frezat otel, ca nu o fac eficient.

Sincer, pentru astfel de scule (freze de la 1/2 inch in sus), as face eu comparatiile privind masinile si nu pentru cazul frezarilor cu diametre de 2-3 mm, unde merge orice "mana de tehnician" reala sau sub forma de CNC. N-am mai pus la socoteala partea de precizie a prelucrarii, pe care nu o poti scoate decat pe o masina buna si bine reglata.
E doar parerea mea, sper sa nu supar.

PS. Daca nu ma inseala memoria, mi-a spus mai demult cineva ca a facut un lamaj (parea de vreo 30 mm diametru si adanc de vreo 8 ) in duraluminiu pe o masina mica si a trebuit s-o lase sa functioneze vreo 8-10 ore. O masina care nu-i fiabila si bine construita nu rezista la astfel de chinuri sau in orice caz, nu poti afirma ca e facuta pentru astfel de prelucrari.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 06 December 2012 - 02:33 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#64 Useril este offline   Andrei D 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 05-December 11

Postat 28 May 2013 - 02:13 PM

Salutare,

Intru si eu in discutie, chiar daca au trecut luni bune de la ultimul post, cu o intrebare (ca tot e vorba de CNC ieftin). Se poate folosi pentru axa Z tija filetata de 8mm? Ma refer la tija filetata pe care o gasesti cu 3 lei metru (sau ceva de genul) si care se foloseste mai des la suspendat tevi sau alte chestii de tavan.
Ca sa fiu mai explicit, CNC-ul la care lucrez se vrea unul care sa graveze in granit (sau marmura) si deci axa Z nu are de ce sa suporte forte mari, ci doar sa ridice si sa coboare o scula cu percutie. Partea de culisare se face cu rulmenti liniari pe tija rectificata de 10mm si din motive economice nu as vrea sa folosesc suruburi cu bile sau alte scumpeturi :).


Mersi.
0

#65 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 28 May 2013 - 10:25 PM

tija filetata e... tija filetata... nu e conceputa ca si surubul conducator
se va uza foarte repede si vei vrea foarte curand ceva mai "serios"...
daca vrei, iti pot da niste surub TR16x4, adica surub cu pas trapezoidal, de 16mm diametru si pas de 4mm pe rotatie, mai am ceva "ramasite"
si cred ca mai am si ceva piulite ptr el

daca esti interesat, da-mi PM si vedem cum facem
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#66 Useril este offline   Sere4uall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 580
  • Inregistrat: 11-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Constanta

Postat 14 June 2013 - 09:23 AM

salutare,


Ma bag si eu in discutie si intreb daca pana la urma a cumparat cineva un cnc de la GoCNC.de ? pentru cum spun colegii "zgariat" e ok? sau pana la urma Renatoa ce masini ai gasit?
Off-road: HPI Baja 5sc SS 1:5
Losi 8ight-T 2.0 - 4WD Truggy
Traxxas Summit

On-road: HPI Mirco RS4 -4WD 1:18
Mini-Z
Tamya MR-03 Alfa Romeo Giulieta -2WD 1:10

Spektrum DX-3E
Spektrum DX-3S
0

#67 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 June 2013 - 09:49 AM

Cea din postul #10 a fost de fapt subiectul initial, o au deja doi cunoscuti apropiati, care inca nu au probleme cu ele, asa ca pentru mine treaba e clara, mai low cost de atat nu cred sa fie.

Unul din cei doi stie mecanica atat cat sa poata evalua un design si am discutat acum cateva luni pe subiectul gocnc.de, daca nu ar fi luat-o pe cea china, credea ca una de la gocnc ar putea avea cateva avantaje constructive ici si colo, la 2-300 Euro in plus, dar si suprafata mai mica, doar A3 fata de A2 cat e cea China. Doar evaluare pe baza imaginilor, fara a o fi atins.

Daca iti permiti un drum la Brasov o poti vedea pe viu la treaba.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 14 June 2013 - 09:50 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#68 Useril este offline   Sere4uall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 580
  • Inregistrat: 11-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Constanta

Postat 14 June 2013 - 10:07 AM

Multumesc pentru raspuns , o sa ma uit mai mult la cele de la gocnc.de
Off-road: HPI Baja 5sc SS 1:5
Losi 8ight-T 2.0 - 4WD Truggy
Traxxas Summit

On-road: HPI Mirco RS4 -4WD 1:18
Mini-Z
Tamya MR-03 Alfa Romeo Giulieta -2WD 1:10

Spektrum DX-3E
Spektrum DX-3S
0

#69 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 15 June 2013 - 07:26 AM

Vezi postarearenatoa, la 14 June 2013 - 09:49 AM, a spus:

Cea din postul #10 a fost de fapt subiectul initial, o au deja doi cunoscuti apropiati, care inca nu au probleme cu ele, asa ca pentru mine treaba e clara, mai low cost de atat nu cred sa fie.




...poate fi cu 650E. Pe mine atat ma costat toata lucrarea, cu freza si controlere...suprafata utila 600/400/120.
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#70 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 15 June 2013 - 07:32 AM

http://www.dailymoti...n#video=x106avv
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#71 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 15 June 2013 - 07:35 AM

.
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#72 Useril este offline   sculer 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 20-May 09

Postat 27 June 2013 - 10:13 PM

am de vanzare un kit cu dimensiunile din primul subiect, pretul lui este de 1100E
uite aici si un film

l-am lut de la hiend dar neavand timp nu l-am terminat niciodata....
0

#73 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 November 2013 - 10:03 AM

Reactivez povestea pentru ca CNC-ul chinezesc de 1000 si-a aratat in sfarsit limitele :)

Problema este ca axele X/Y nu sunt perpendiculare, desi s-a cercetat pana in absurd, totul pare perfect, nu apare nici o cauza evidenta...
Abaterea aparent nu e f mare... la un dreptunghi 40x30 cm, o diagonala e 498mm si cealalta 502mm, stiu unii ar zice ca e enorm :)
Nici nu s-a observat pana saptamana trecuta, cand s-a dorit o piesa mare, prelucrata pe ambele parti. Si cand s-a intors piesa ... oups... diagonalele nu mai corespundeau...

Daca sunt idei... ca suntem epuizati de "gandit"
... cu picioarele pe pamant ...
0

#74 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 07 November 2013 - 06:43 PM

Vezi postarearenatoa, la 06 November 2013 - 10:03 AM, a spus:


Abaterea aparent nu e f mare... la un dreptunghi 40x30 cm, o diagonala e 498mm si cealalta 502mm, stiu unii ar zice ca e enorm :)




ESTE ENORM ... 4mm diferenta la 400 x 300 este foarte mult . Daca masina mea ar face la fel , as lua un ciocan de 10 kile si
as demola complet chestia , fara nici un fel de glume ...

Depinde cum calibrezi masina ... daca are un singur surub pe sub masa , e practic imposibil sa faci masa " patrata " fara
sa demontezi complet dracia ... daca ai erori de constructie a componentelor gantry-ului , nici n-o sa reusesti ...

eu am mai spus , si o repet oricui , o demonstrez si o sustin : calitatea , precizia , fiabilitatea unei masini de acest gen COSTA !!!
Nu poti sa faci din c...t bici , si sa te astepti sa mai si pocneasca ...

Nu trebuie sa iei postarea asta la modul personal , nu este intentia mea sa jignesc sau sa subapreciez eforturile cuiva care incearca
sa obtina rezultate superioare cu resurse putine ... Asta este parerea mea , o concluzie la care am ajuns de ani buni , dupa multi
bani cheltuiti , timp pierdut , nervi facuti prastie , si vreo jumatate de camion de tigari ...

Just my 2 cents !!!
0

#75 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 November 2013 - 08:42 AM

Cam in acelasi spirit al Craciunului, pomenit mai sus de KATRAN, vin si eu cu un scurt comentariu. Daca nu se dispune de ceva SDV-uri specifice domeniului care nu sunt foarte ieftine daca-s si bune, singura solutie pe post de pastila de a doua zi, este demontarea si asamblarea corecta a structurii mecanice. Presupunem ca axa X este montata bine si nu ne mai gandim la pozitia ei fata de masa de lucru. Axa Y in mod sigur trebuie demontata si reglata. Uneori gaurile de trecere ale suruburilor permit asta. Scolareste, se poate si asa: iei de baza directia axei X ca ramane fixa, frezezi ceva sau desenezi ceva, intorci ce ai facut si refaci operatia. Daca Y nu este perpendiculara pe X o sa obtii la capatul cursei pe Y o abatere dimensionala. Reglezi din mecanica pana macar "la ochi", ea devine insesizabila. Adica slabite toate patinele si rotita axa Y cat trebuie pana ajunge perpendiculara pe X. Sigur tineti minte, este exact metoda de verificare a echerelor sau T-urilor folosite la desenul tehnic, cand se intorc si pe o parte si pe alta. Daca sunt OK, liniile trase in ambele variante sunt suprapuse. Probabil ca la un CNC operatia se repeta de mai multe ori. Nu-i metoda cea mai ortodoxa, dar la limita e suportabila. Cealalta, ar fi aia cu folosirea SDV-urilor corespunzatoare inca din faza de constructie si montaj. Sigur se stie faptul ca prelucrarile facute corect sau pe masini de calitate se transmit si urmatorului produs. Nici la mine nu-i pe post de critica, se poate intampla oricui. Dar se poate si corecta problema, daca ea exista.
Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 08 November 2013 - 08:44 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#76 Useril este offline   Sere4uall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 580
  • Inregistrat: 11-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Constanta

Postat 17 August 2015 - 07:31 PM

readuc la viata acest topic


Ce parere aveti, cei care se pricep, de urmatorul cnc:


https://www.inventab...ampaign=default

din cate am vazut oe youtube, pentru ca l-au distribuit la foarte multa lume pentru testare ca e ok. L-am vazut cum taie in carbon , plastic , lemn. Da nu l-am vazut sa taie aluminiu si nici nu cred ca e facut pt asa ceva. Dar ca si constructie e ok ? Am vazut ca are un soft foarte ok pentru cineva care nu se pricepe.

Multumesc
Off-road: HPI Baja 5sc SS 1:5
Losi 8ight-T 2.0 - 4WD Truggy
Traxxas Summit

On-road: HPI Mirco RS4 -4WD 1:18
Mini-Z
Tamya MR-03 Alfa Romeo Giulieta -2WD 1:10

Spektrum DX-3E
Spektrum DX-3S
0

#77 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 17 August 2015 - 08:59 PM

Sincer, am incercat sa intru pe link-ul prezentat de tine si n-am ajuns unde trebuia, ca ceva nu merge...
Astept sa rezolvam problema (ca ori e la tine ori la mine) dar pana atunci iti raspund la modul general, cu riscurile de rigoare (adica ma pot face de rasul curcilor extrem de usor...). Stiu multe firme care distribuie kit-uri spre testare, dar asta nu inseamna ca se omoara lumea dupa produsul final, scos spre vanzare. Eu am refuzat sa testez un astfel de kit din start, anticipand oarecum rezultatele (cunosteam bine componente folosite...). Poate am gresit, poate nu. Important ca raspuns este ca produsul nu se vinde deloc. Nu-l accepta multi nici primit gratis. Ar fi bun pentru invatare, dar nimeni nu garanteaza ca dupa ce inveti nu-ti schimbi optiunea. Adica pricepi unde bat...

Faptul ca-l primesti gratis pentru testare nu este cel mai important lucru. Sunt ceva detalii prin hartii si este de citit bine...

Orice CNC cu o scula potrivita pusa "in varf", taie ce spui tu. Cred ca-ti amintesti de copilarie, cand un simplu om, cu o scula buna pusa in mana, iti taia pe o linie, un geam... Deci nu-i nevoie de musai un CNC sa faci o treaba importanta. Conteaza echipamentul care asigura miscarea si scula care-si face treaba, aproape independent (teoretic vorbind). Revenind la problema, ce spui tu prelucreaza si otel foarte dur daca e sa nu insisti pe detalii. Importante pana la urma sunt alte lucruri. Ajungi la costuri. Analizand bine mecanica, regimul de prelucrare si consumabilele folosite, afli pana la urma unde te afli. Legat de toate astea o sa afli si timpul de prelucrare, pe care trebuie sa-l evaluezi in ceva convenabil tie. Adica timp, bani, sau altceva. DOAR SINGUR poti lua cea mai buna decizie.
O sa constati cu surpriza ca poti prelucra si aluminiu (oarece aliaje) cu un CNC proiectat pentru lemn, daca faci rabat la precizie, uzura echipamentului si la timpul de prelucrare. Vezi singur ce te avantajeaza sau nu.
Legat de soft, n-am auzit multe lucruri legate de ce spui tu. Adica un soft foarte OK pentru cineva care nu se pricepe. Cu regret trebuie sa te anunt ca legat de domeniul CNC, trebuie sa te pricepi inclusiv la soft. Si eu m-as face ginecolog, daca as avea softul potrivit, fara sa ma pricep. Sorry, dar softul e jumatate de problema in prelucrarea CNC.
Vorbim, armata este lunga...
Mult succes.

PS. N-am vrut niciodata sa deschid pe forum o discutie legata de separarea problemelor, adica de problema traiectoriei si a operatiei de prelucrare. Sunt lucruri complet diferite, uneori fara nici o legatura una cu alta. Poti avea o mecanica perfecta, dusa spre inimaginabil si sa nu poti face o operatie simpla (sa zicem de taiere...), sau poti avea o mecanica jalnica dar cu o scula potrivita, si sa obtii rezultatul dorit. Cum ziceam, este mult de vorbit, dar nu in subiectul asta.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 17 August 2015 - 09:51 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#78 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 17 August 2015 - 09:54 PM

Vezi postareaSere4uall, la 17 August 2015 - 07:31 PM, a spus:

readuc la viata acest topic


Ce parere aveti, cei care se pricep, de urmatorul cnc:


https://www.inventab...ampaign=default

din cate am vazut oe youtube, pentru ca l-au distribuit la foarte multa lume pentru testare ca e ok. L-am vazut cum taie in carbon , plastic , lemn. Da nu l-am vazut sa taie aluminiu si nici nu cred ca e facut pt asa ceva. Dar ca si constructie e ok ? Am vazut ca are un soft foarte ok pentru cineva care nu se pricepe.

Multumesc


Cei care se pricep la CNC-uri ( nu este neaparat cazul meu) pun ceva pret pe TIMP si PRECIZIE. Daca precizia este proportionala cu bugetul, timpul nu este. Iti ia acelasi timp sa bati un cui drept sau stramb. Pentru cineva dornic sa se familiarizeze cu un CNC este ok, avand in vedere pretul (scopul fiind invatarea prin testare, costul greselilor fiind mic). Pentru un copil cred ca ar fi chiar fun; i-as lua fetei mele unul dupa ce n-o sa se mai joace cu Barbie. Ar fi bun si pentru un adult care n-a avut jucarii cand era mic (vorbesc serios !). Doar c-o sa vrea un upgrade foarte curand, situatie in care carver-ul devine doar un ''simulator de zbor''. Asa ca fie va ajunge un cadou pentru un alt copil, fie o sa devina la randul lui un upgrade pentru sertarele de la comoda.
0

#79 Useril este offline   Sere4uall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 580
  • Inregistrat: 11-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Constanta

Postat 18 August 2015 - 10:57 AM

Salut,

Ok, am inteles ce vreti voi sa spuneti legat de o masina, ca eu trebuie sa stiu cel mai bine daca se pliaza pentru nevoile mele si pentru ceea ce vreau eu sa fac. Numai eu stiu daca o sa fie suficient de ok pentru a dezvoltat ceea ce vreau eu sa fac: precizie, timp de exectuie si costuri. Dar pe mine ma intereseaza daca masina in constructia ei pare sa fie ok ? Daca poate face ceea ce spune ca face?

Eu incerc sa imi dau seama daca , constructia masinii este ok , pentru ce vreau eu in regim de hobby, daca pot sa invat sa lucrez cu un cnc.

De exemplu daca ma duc sa imi iau un rotopercutor pentru nevoile mele pot sa imi iau un Bosch verde si nu trebuie sa ma duc sa imi iau un Bosch albastru profesional. Si intrebarea mea e in felul urmator ce firme sa aleg: DeWalt , Bosch , Makita and so on ?

Pot sa construiesc unu singur , dar in momentul de fata mi se pare mai repede si ma usor sa cumpar unul gata facut pentru nevoile mele minime legate de un CNC. Daca o sa vreau sa fac rocket science da atunci trebuie sa ma gandesc ce vreau sa fac , ce piese sa fac si functie de asta sa incep sa construiesc o masina.


CNC din link in functiune : https://www.youtube....h?v=44QEUceu9Eo


Multumesc pentru raspunsuri!
Off-road: HPI Baja 5sc SS 1:5
Losi 8ight-T 2.0 - 4WD Truggy
Traxxas Summit

On-road: HPI Mirco RS4 -4WD 1:18
Mini-Z
Tamya MR-03 Alfa Romeo Giulieta -2WD 1:10

Spektrum DX-3E
Spektrum DX-3S
0

#80 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 18 August 2015 - 12:07 PM

Vezi postareaSere4uall, la 18 August 2015 - 10:57 AM, a spus:

Salut,


Eu incerc sa imi dau seama daca , constructia masinii este ok , pentru ce vreau eu in regim de hobby, daca pot sa invat sa lucrez cu un cnc.




Poti sa inveti functionarea unui cnc cu el. '' Pentru ce vreau eu in regim de hobby '' asta trebuie clarificata; hobby este si o masina de 800 $ si una de 5.000 euro. Nu-ti poate da nimeni un raspuns pertinent in absenta unui exemplu de piesa. Poti sa frezezi un cub de lemn ? Da. Poti sa frezezi acelasi cub din aluminiu ? Da si nu. Poti sa frezezi acelasi cub din otel ? Nu. Poti grava un logo din lemn ? Da. Din aluminiu ? Da sau nu. Din otel ? Nu. Poti contura rotite/carcase/bride/bosaje/gusee din plastic pentru o imprimanta 3D ? Da. Din aluminiu ? Da spre nu. Lagare ? Nu. Canal de pana ? Nu. Flanse din lemn/plastic/aluminiu ? Da. PCB-uri ? Da. Filetare ? Nu. Lamaj ? Da. Gauri pe placa intoarsa pe ambele fete ? Da, daca toleranta este mai mare de 5-9 zecimi. Santuire (canal) ? Da. T-slotting ? Nu. Bordurare ? Da. Sanfrenare ? Nu. Pozitionare gauri ? Da. Toate acestea, in cat timp si cu ce precizie ? Naiba stie; dar timpul va fi mare si precizia mica. Conteaza timpul ? (cate bucati de orice fel); conteaza precizia ? Numai tu poti raspunde la asta.

''Eu incerc sa imi dau seama daca , constructia masinii este ok '' este functie de cele de mai sus. Constructia unei masini nu este o constanta universala. Este functie de aplicatii. Am incercat sa fiu cat mai explicit in absenta unor informatii explicite. Bafta !
0

#81 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 18 August 2015 - 01:22 PM

Dau un caz: in loc sa tai nervuri si panouri la traforaj, as vrea sa le frezez CNC. O precizie de .1mm este de ajuns...oricum la traforaj nu pot face mai bine. Materialul este balsa sau placaj, pana in 3-4 mm. Timpul, nu conteaza. Daca fac o nervura intr-o seara este perfect.
Pentru acest caz, masina despre care se face vorbire, este OK?
Multumesc si multa, multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 18 August 2015 - 01:23 PM

0

#82 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 18 August 2015 - 01:39 PM

Vezi postareadan_mitea, la 18 August 2015 - 01:22 PM, a spus:

Dau un caz: in loc sa tai nervuri si panouri la traforaj, as vrea sa le frezez CNC. O precizie de .1mm este de ajuns...oricum la traforaj nu pot face mai bine. Materialul este balsa sau placaj, pana in 3-4 mm. Timpul, nu conteaza. Daca fac o nervura intr-o seara este perfect.
Pentru acest caz, masina despre care se face vorbire, este OK?
Multumesc si multa, multa bafta.



Da.
0

#83 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 18 August 2015 - 03:45 PM

Vezi postareasteelmind, la 18 August 2015 - 01:39 PM, a spus:

Da.

daca precizia ceruta e 0.1 mm atunci e discutabil
0

#84 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 August 2015 - 04:53 PM

Si eu zic la fel, nu ma inspira soliditatea acelui X-Carve cu suporti facuti din tabla, ca sa asigure o asemenea precizie la varful de prelucrare.

Mai multa baza as pune pe unul chinezesc, la aceiasi bani, acela l-am avut "in mana" si cam stiu la ce sa ma astept.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#85 Useril este offline   Ciprian Dughir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 30-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Multicoptere

Postat 18 August 2015 - 08:21 PM

https://www.stepcraf...stepcraft-2-600

Pare mai bun decat unul chinezesc.
0

#86 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 18 August 2015 - 09:32 PM

Vezi postarearenatoa, la 18 August 2015 - 04:53 PM, a spus:

Si eu zic la fel, nu ma inspira soliditatea acelui X-Carve cu suporti facuti din tabla, ca sa asigure o asemenea precizie la varful de prelucrare.

Mai multa baza as pune pe unul chinezesc, la aceiasi bani, acela l-am avut "in mana" si cam stiu la ce sa ma astept.


Ca in orice, lucrurile sunt discutabile pentru simplul motiv ca vorbim pe cate un computer si nu suntem in fata masinii. Daca: 1) axa Z este facuta de utilizator sa fie perpendiculara pe OX-OY (caci by default nu este, asa am vazut pe Youtube), adica se gaureste portalul in lateral la suruburile de prindere si se largeste+refileteaza la cota superioara; 2) se folosesc feeds+speeds+doc+woc corecte; 3) se folosesc freze macar din Taiwan daca nu germane sau americane; 4) piulita ER recumparata astfel incat sa fie facuta in Europa ; 5) frezarea are loc in lateralul masinii iar axa lunga de frezare a piesei coincide cu axa lunga a masinii; 6) prinderea piesei este corecta si aliniata corect; 7) piesa are pana in 70-100 mm lungime; ATUNCI posibil sa se poata obtine 0,1 (zic posibil pt ca nu am folosit-o direct). Omul a intrebat daca se poate. Nu a intrebat IN CE CONDITII SE POATE. Desigur ca alinierea portalului fara scule este doar mestereala, ca scule de aliniere bune costa mai mult decat masina, ca e greu de gasit piulita facuta in Europa cu bani putini, ca feeds, speeds, doc, woc sunt dificil de gasit prea repede si trebuie ceva lemne stricate +tabele de incercari, etc. Daca le insiram pe toate, cei interesati in a cumpara masina zic ca este carcoteala. A se putea este una, in ce conditii se poate este alta poveste.
0

#87 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 18 August 2015 - 09:58 PM

Vezi postareaCiprian Dughir, la 18 August 2015 - 08:21 PM, a spus:

https://www.stepcraf...stepcraft-2-600

Pare mai bun decat unul chinezesc.


Intr-adevar pare mai de Doamne-ajuta.
0

#88 Useril este offline   Sere4uall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 580
  • Inregistrat: 11-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Constanta

Postat 18 August 2015 - 10:08 PM

Vezi postareasteelmind, la 18 August 2015 - 09:32 PM, a spus:

Ca in orice, lucrurile sunt discutabile pentru simplul motiv ca vorbim pe cate un computer si nu suntem in fata masinii. Daca: 1) axa Z este facuta de utilizator sa fie perpendiculara pe OX-OY (caci by default nu este, asa am vazut pe Youtube), adica se gaureste portalul in lateral la suruburile de prindere si se largeste+refileteaza la cota superioara; 2) se folosesc feeds+speeds+doc+woc corecte; 3) se folosesc freze macar din Taiwan daca nu germane sau americane; 4) piulita ER recumparata astfel incat sa fie facuta in Europa ; 5) frezarea are loc in lateralul masinii iar axa lunga de frezare a piesei coincide cu axa lunga a masinii; 6) prinderea piesei este corecta si aliniata corect; 7) piesa are pana in 70-100 mm lungime; ATUNCI posibil sa se poata obtine 0,1 (zic posibil pt ca nu am folosit-o direct). Omul a intrebat daca se poate. Nu a intrebat IN CE CONDITII SE POATE. Desigur ca alinierea portalului fara scule este doar mestereala, ca scule de aliniere bune costa mai mult decat masina, ca e greu de gasit piulita facuta in Europa cu bani putini, ca feeds, speeds, doc, woc sunt dificil de gasit prea repede si trebuie ceva lemne stricate +tabele de incercari, etc. Daca le insiram pe toate, cei interesati in a cumpara masina zic ca este carcoteala. A se putea este una, in ce conditii se poate este alta poveste.



Multumesc frumos inca o data pentru raspunsuri. Am inteles acum ce e cu masinariile astea gata facute, pentru moment nu ma retine sa cumpar asa ceva , pentru ce vreau eu sa fac. Eu pot sa accept erori de 2mm.

Alta intrebare: de unde pot sa gasesc materiale, nu in cantitati industriale si nici la Horbach nu gasesc chiar tot ce vreau. De ex diferite placi de abs , carbon cu grosimi chiar mai mari. Daca aveti idee?
Off-road: HPI Baja 5sc SS 1:5
Losi 8ight-T 2.0 - 4WD Truggy
Traxxas Summit

On-road: HPI Mirco RS4 -4WD 1:18
Mini-Z
Tamya MR-03 Alfa Romeo Giulieta -2WD 1:10

Spektrum DX-3E
Spektrum DX-3S
0

#89 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 August 2015 - 10:08 PM

Vezi postareasteelmind, la 18 August 2015 - 09:58 PM, a spus:

Intr-adevar pare mai de Doamne-ajuta.


Offf... cantecul de sirena al "lucrului bine facut"... inca nu v-ati lamurit :p

La ce ar fi bun carbon de grosimi mari ? :unsure: Carbonul este material de laminare/ranforsare, nu de lucru, nu faci din el la CNC obiecte sau structuri.
Plus ca prelucrarea carbonului pe masina e cu multa sare... ca "piper" produce el in cantitati nerecomandabile a se priza pe nas.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 18 August 2015 - 10:12 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#90 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 18 August 2015 - 10:14 PM

Uite aici unul mic si mai "nervos"

www.ukcnc.info

Este mai scump dar are atitudine.
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro