Modelism - RHC Forum: Stadiu piata CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Stadiu piata CNC

#1 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 December 2012 - 07:06 PM

As dori sa stiu cat poate costa un router CNC decent aprox. A3 metalic integral, nu MDF?
Poate sa fie kit, cu un grad rezonabil de timp/efort de asamblare, sa zicem o zi.

Sau altfel pus... ce se poate lua de 1000 Euro ?

Cu sau fara freza, e posibil sa fie disponibil un proxxon, un dremel...
Materiale: plastic pana la 1cm, sticlotextolit pana la 2mm, Alu pana la 5mm, carbon pana la 2mm.

Nu doresc oferte pe PM, incerc sa fac un studiu al pietei.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 03 December 2012 - 07:07 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#2 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 03 December 2012 - 07:38 PM

Depinde al naibii de tare de componentele folosite . Daca vrei suruburi cu bile ( pentru o precizie decenta , nu extraordinara ) , nu stiu daca
ajunge bugetul. In orice caz , la banii astia , nu faci decat masina ( fara controller si fara motor de frezare ) .Nu poti spera la ghidaje profilate ,
nici la cine stie ce rigiditate .

Un set de suruburi cu bile ( 200mm x 450mm x 800mm ) pentru o masina cu suprafata de lucru apropiata de un A3 , costa in jur de 300USD+transport .
Un kit de motoare ( 3steppere + drivere + alimentare ) costa si ala vreo 3-400USD . Ghidajele probabil le poti lua de la hi-end ( n-am idee cam cat
poate sa coste ... ) . Mai trebuie structura ( profile aluminiu ) si ceva placi de aluminiu pentru componentele structurale ... Stiu eu ? Daca-l faci
singurel , poate reusesti sa mentii costurile pe-acolo ( 900-1100EUR ) ...

Mai poti sa renunti la aluminiu si sa folosesti otel ( tevi patrate / table / etc ) ... poate mai salvezi niste bani .

Apropo , care piata o sondezi ?
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 December 2012 - 08:16 PM

Piata de aici, ce poate lua cineva de acesti bani, daca isi propune.
Poate sa fie si piata de dincolo, daca ar exista site-uri cu "retete" garantate, gen: ia kit-ul asta, si vei obtine asta.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 03 December 2012 - 08:17 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 03 December 2012 - 08:55 PM

La banii astia nici chinezii nu vand cu tije cimentate. Dar cu sine profilate, cu patine si suruburi cu bile (la dimensiunea asta trebuiesc suruburi cu pas de 1-2mm, care ard la buzunare)sare mult peste pretul oferit.
0

#5 Useril este offline   R3dD3vil 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 1076
  • Inregistrat: 01-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane, elicoptere si orice zboara

Postat 03 December 2012 - 09:15 PM

eu am facut un asa proiect, dar am avut la dispozitie fara bani motoare pas cu pas, de orice fel doresc eu, ghidaje si ce mai trebuyie, ce a ramas de cumparat drivere si/sau placa logica si sursa de tensiune, motoare si ce am avut nevoie am luat din imprimante matriciale mari de la munca, pe care le reciclam, tijele de hidaj sunt tijele otelite pe care se plimba capul de printare, motoarele pas cu pas care antreneaza capul de printare si rolele de hartie iar pentru masa de lucru am folosit o idee de pe forul, placi de lemn, pal. ca pret am iesit rezonabil, urmeaza sa cumpar drivere si interfata logica.
MultiRotor: MultiWii Quad

---------------------------------

Aero: Spacewalker, Zaggy, Ultron, Sonic Low Wing(Termic), HK Bixler, Nemuritoru(Termic)
---------------------------------



Tx: Turnigy 9X





----------------------------------------------
Imagine postata
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 December 2012 - 09:18 PM

"Nici chinezii" ?

Vad ca worms vinde ceva chinezesc apropiat de pretul acesta, el vrea 1500$, dar e mult mai mare, un pic peste A2.
Banuiesc ca un A3 s-ar incadra, cu ce ar pacatui tehnologic cel al lui worms? Are un topic deschis, unde are imagini si descriere, dar nu cunosc toate chichitele domeniului.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 03 December 2012 - 11:27 PM

Vezi postarearenatoa, la 03 December 2012 - 09:18 PM, a spus:

"Nici chinezii" ?

Vad ca worms vinde ceva chinezesc apropiat de pretul acesta, el vrea 1500$, dar e mult mai mare, un pic peste A2.
Banuiesc ca un A3 s-ar incadra, cu ce ar pacatui tehnologic cel al lui worms? Are un topic deschis, unde are imagini si descriere, dar nu cunosc toate chichitele domeniului.


nu pacatuieste cu absolut nimic , chiar l-am adus acasa si ma mai joc cu el si e super ok ca si produs,freza e ceva mai ieftin dar pentru materialele enumerate mai sus e buna. daca era adus in tara prin magazin si ajungea cu adaos comercial si tva la vre-o 2500 euro era perfect pentru cine vroia sa-l cumpere dar asa e suspect de ieftin si nu se poate nene sa coste numai atat,sigur e defect,asa ca numai mocangii mi-au dat tarcoale si m-au si invatat de bine sa le vand numai un motor sau eu stiu ce ax cu ceva maruntis, cu restul sa ma spal pe cap, noroc ca am ce manca maine si am refuzat ofertele :D .cine are de vandut vrea mult pe produs si cine are de cumparat ofera putin asa ca e doar subiect de flame.daca nu e folosit pentru ceva profesional si e doar pentru hobby sfatul meu e pe ebay-ul chinezesc,ala e cel mai bun barometru.

Aceasta postare a fost editata de worms: 03 December 2012 - 11:28 PM

0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 December 2012 - 07:46 AM

Pai forumul asta e de hobby, cica... ;) asa citesc sus in sigla :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 04 December 2012 - 07:47 AM

Mai fratilor , hai sa stam pe subiect , nu sa dezbatem cine si ce masina vinde ...

Un A3 , asa in mare , are cam 600mm x 400mm , corect ? O.K , in cazul asta , o masina
care sa lucreze pe suprafata asta o sa fie mai mare ( cote de gabarit ) cu vreo 25% .
Si cred ca toata lumea intelege de ce ...
Trebuie ghidaje , suruburi de antrenare , structura , kitul de miscare ( motoare /drivere/alea,alea )
plus o gramada de alte chestii ... Poti cumpara tot de pe bay , sau de la hi-end ( daca stie cineva un
atelier/magazin de unde se mai pot cumpara chestiile astea , sa zica in clar ... ) . N-am avut rabdare
sa pritocesc tot , dar se pare ca doar componentele necesare constructiei costa nitel mai mult decat 1000EUR ...
( si n-am pus suruburi ISEL , ci din alea chinezesti ) .

Una peste alta , mie mi se pare foarte improbabil sa poti scoate un router 600 x 400 la 1000EUR . Da' asta nu
inseamna ca nu s-ar putea . In orice caz , nu de cumparat ... doar daca-l faci singur .

Pe bay , se gasesc masini , intre 1000-1500USD , unele chiar cu a 4-a axa ... dar sunt mici ( 250mm x 400mm ). Ai putea
incerca asa ceva , dar nu-ti recomand ... sunt niste jucarii slabute , destul de fragile , si foarte imprecise ...
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 December 2012 - 07:50 AM

hi-end intai sa isi curete malware-ul din home page, daca vrea sa fie vizitat...

Si, vorba matale, hai pe subiect... masina asta s-a vandut sapt trecuta cu 1400$, cu trimis cu tot, adica 950+430, poza e destul de clara ca sa ne spui ce e rau la ea. Este 28*16" adica pe langa A3.

http://imagehost.vendio.com/a/35126331/view/ax1.JPG

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 04 December 2012 - 07:54 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 04 December 2012 - 09:06 AM

Aia e noua sau second ? Pare destul de o.k ... Vad ca are suruburi cu bile ,
ghidaje cilindrice ... s-a dat cu tot cu motorasul de frezare ?

Chinezii pot sa-si permita sa dea masinutele astea la preturi mici , le construiesc
pe banda rulanta , cateva mii de bucati . Chestie de marketing , productie de serie relativ mare ...

Singura mea problema cu masina aia e faptul ca are gantry-ul foarte sus ... nu stiu cat de
rigida este . Oare nu flexeaza in sarcina ( ma refer la prelucrare metale neferoase , unde
exista alte forte de luat in considerare , nu la PCB-uri ... ) ?

Altfel , masina arata chiar bine ... iar pretul e decent . Lipseste controller-ul , sau
intra si ala in pret ?
0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 December 2012 - 09:25 AM

Si freza si controler, kit complet in acest pret. Vandut ca nou, cel putin declarativ...
Doar sa il gresezi, montat carul care vine culcat pe placa de baza, si e gata de lucru.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 04 December 2012 - 09:25 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 04 December 2012 - 09:33 AM

Vezi postareakatran, la 04 December 2012 - 09:06 AM, a spus:

Aia e noua sau second ? Pare destul de o.k ... Vad ca are suruburi cu bile ,
ghidaje cilindrice ... s-a dat cu tot cu motorasul de frezare ?

Chinezii pot sa-si permita sa dea masinutele astea la preturi mici , le construiesc
pe banda rulanta , cateva mii de bucati . Chestie de marketing , productie de serie relativ mare ...

Singura mea problema cu masina aia e faptul ca are gantry-ul foarte sus ... nu stiu cat de
rigida este . Oare nu flexeaza in sarcina ( ma refer la prelucrare metale neferoase , unde
exista alte forte de luat in considerare , nu la PCB-uri ... ) ?

Altfel , masina arata chiar bine ... iar pretul e decent . Lipseste controller-ul , sau
intra si ala in pret ?


Katran are perfecta dreptate, cine n-a construit un CNC cap coada e subiectiv in aprecieri. Eu am facut unul, hobby, din placaj tego de 18mm, e multumitor pentru cat s-a investit in el, ca dimensiuni de lucru efectiv (580 x 310x150)...dar nu vreau sa se inteleaga ca i-as face reclama...eu l-am contruit pentru a-mi face mici piese din materiale nemetalice.


Pana a incepe sa-l fac am sapat si eu internetul de la un capat la altul. Concluzia e una, dupa parerea mea, chinezu produce dupa cati bani ai....la fel e si cu precizia, tot de cati bani ai.

La CNC-ul de sus, nimic de spus arata OK, dar sigur n-are controler, si nici soft licentiat, ca unul tras de pe net fara licenta e limitat, si vei vedea ca nu taie decat 150 de linii in G cod, plus multe alte chestii la care nu ai acces. Deci un controler complet si minimal, 150 Euro + licenta de soft 150-200euro....TOTAL....




http://magazin.dioda...-cnc-components


http://tekro.ro/


Aceasta postare a fost editata de OldMann: 04 December 2012 - 09:36 AM

If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#14 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 04 December 2012 - 10:15 AM

Vezi postarearenatoa, la 04 December 2012 - 09:25 AM, a spus:

Si freza si controler, kit complet in acest pret. Vandut ca nou, cel putin declarativ...
Doar sa il gresezi, montat carul care vine culcat pe placa de baza, si e gata de lucru.



Pai e bine ... crezi ca mai gasesti o oferta identica , sau cel putin sensibil egala ?

Daca stai sa te gandesti , nu e imposibil ... poti folosi un controller din ala de 70USD
( 3 drivere pe o placa , 3Amp pe faza ) , niste motoare nema23 de 1,3N/m ( maxim 40USD/buc )
suruburi cu bile RM1605 ( vreo 300USD ) , ghidaje cilindrice ( tot pe-acolo ca si pret / 300-350USD )
vreo 2 metri liniari de profil de aluminiu extrudat 30_60 , 1 metru de portcablu , si cam jumatate
de metru patrat de placa de aluminiu de 8-10mm . Daca-l faci singur , scapi de manopera si aia e ...
Am rezerve in ceea ce priveste precizia , fiabilitatea si rigiditatea masinii , dar , nu e imposibil , dimpotriva .
Proba o vei face cand vei avea nevoie sa prelucrezi aluminiu ... Acolo vei afla ca motorul de frezare e cea mai
importanta componenta ... iar unul cat de cat decent nu este mai ieftin de 2-300USD .

Ce pot sa spun ? Fiecare stie mai bine ce-i trebuie si ce bani are de cheltuit . Chestie de optiune personala...

Aceasta postare a fost editata de katran: 04 December 2012 - 10:16 AM

0

#15 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 04 December 2012 - 10:35 AM

Uite cam ce ai putea gasi pe bay ...nici n-am cautat cine stie ce .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg

0

#16 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 04 December 2012 - 10:36 AM

...........

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg

0

#17 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 04 December 2012 - 10:45 AM

CNC-ul din imaginea postata de renatoa pare OK, dar este oarecum atipic.
De exemplu, surubul de pe Z sta in lagarul de jos (care nu se vede dar e obligatoriu sa fie acolo) si in cuplajul motorului. Se vede bine si la axa transversala, probabil ca e la fel si la cealalta Nu-i tocmai ortodoxa metoda, Daca inaltimea gantry-ului nu m-ar speria tinand cont de ce ar putea freza, ma deranjeaza faptul ca este foarte ingust, adica bucsile cu bile sunt puse foarte aproape una de alta.
As zice ca totul e facut pentru a se obtine un pret atractiv, dar nu e asa. Bara e fixata pe suport pe toata lungimea, o componenta relativ scumpa daca tinem cont ca bara este gaurita si filetata. Daca este asamblat corect nu-i bai mare, a scos de pe unde a putut si a pastrat ce trebuie sa ramana totusi rigid.

Sper sa nu-l supar pe katran, fac o corectie. A scris A3 dar a dat dimensiunile pentru A2. Si sper sa nu-l supar pe renatoa, un CNC indiferent daca e A3, A2 sau A4 costa cam la fel de mult, Pretul ghidajului in costul total este neglijabil, daca nu intervin complicatii constructive. Doar masa schimba putin situatia, daca e dintr-un material scump. In rest, cam toate componentele sunt aceleasi.

Un exemplu la nimereala, pentru 0,5m ghidaj rotund de 16 mm diametru incastrat doar la capete (nu ma refer la cursa activa) o sa avem cam 1 m de bara la 60 lei, 4 patine de 240 lei si 4 suporti de capat la 52 lei impreuna. Adica in total cam 350 lei.
Daca dorim un ghidaj doar de 250 mm lungime pretul va fi de 320 lei sau daca il dorim la 1 m lungime va ajunge 410.

Eu zic ca cu ceva cunostinte (nu numai tehnice), doua maini pricepute si fara pretentii exagerate se poate obtine ceva la pretul tinta propus, daca faci pentru uzul personal si nu tii cont de alte cheltuieli "ascunse"...

PS. Depinde foarte mult de ofertele primite pentru materiale, ca sunt diferente enorme intre ele.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 04 December 2012 - 10:49 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#18 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 04 December 2012 - 12:22 PM

Dom' profesor , ai dreptate ... nu stiu unde mi-a fost mintea ... A3-ul ar trebui sa fie vreo 300 x 400 .
Iar ce ai punctat vis a vis de preturi este perfect corect .
0

#19 Useril este offline   ionutb71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:RM VALCEA

Postat 04 December 2012 - 07:16 PM

masinuta pusa de renatoa e facuta sa fie folosita ca zgarieci.nu poti sa folosesti asa ceva nici macar cu o freza de 3mm decat in polistiren.foloseste rulmentii motorului ca lagare de surub.inadmisibil.asta daca nu cumva a folosit radiali-axiali in celalalt capat,desi nu cred.dispunerea lagarelor de alunecare de pe gantry va face ca in timp scurt axa z sa aiba jocuri mari. nu vad limitatori de capat etc.cred totusi ca e completa numai declarativ.
0

#20 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 04 December 2012 - 08:03 PM

Man , nici eu nu pun vreodata limitatoare de cursa pe masini ... este adevarat ca te pot salva de
niste chestii nasparlii , dar nu sunt esentiale .

Acu' , ca m-am uitat mai bine , se pare ca ai dreptate cu surubul ala de pe Z ...Nici macar nu mi-am imaginat ca n-ar avea
un sistem de prindere decent ( ma refer la blocul de rulmenti ) , d-aia nici nu m-am uitat atent . Dar se pare ca unii
asa zisi constructori ar face orice compromis/prostie sa reduca preturile ... Pacat .

E clar , se pare ca nu prea e posibil sa obtii o masina decenta la banii astia ... Gandul mi-a trecut prin minte mai devreme ,
dar am fost indus in " oroare " de poza aia frumoasa ...

Sorry !!!
0

#21 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 December 2012 - 08:31 PM

Sunt livrati si limitatorii, separat, sa si-i monteze customer-ul. Si driverul are intrari pentru ei.

Se pare ca nu am fost foarte explicit, si nici postul lui worms nu a luminat prea tare in directia asta: doua asemenea masini exista deja in RO, nu e doar o poza postata la modul "uite ce s-ar putea lua, o fi bun de ceva? "
Una e la Brasov, alta in Piatra Neamt, cine vrea sa le vada la lucru poate sa faca un drum, merita deplasarea daca din vizionarea asta rezulta o decizie de achizitie, diferenta fata de unele preturi postate pana acum acopera din plin drumul.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#22 Useril este offline   ionutb71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:RM VALCEA

Postat 04 December 2012 - 08:50 PM

nu e asta?

0

#23 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 04 December 2012 - 08:54 PM

Vezi postareaionutb71, la 04 December 2012 - 08:50 PM, a spus:

nu e asta?




este exact modelul care-l am si eu de 600x400mm suprafata utila
0

#24 Useril este offline   blackwind 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 06-October 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti
  • Interests:cnc ,modelism

Postat 04 December 2012 - 09:28 PM

Atata timp cat isi face treaba si nu emite complicatii poate fi ok pentru beneficiar.Cred ca "bube" se pot gasi la multe masini, chiar daca acesta prin pretul lui nu emite pretentii.Nici eu nu folosesc limitatori, nu din alte motive , doar din cauza ca m-am obisnuit asa si dealtfel ii am pregatiti.Un utilj mai aproape de Romanica cu pretentii nemtesti poti gasi tocmai la cnc step (si cred ca daca se cauta se mai gasesc) http://www.cnc-step....on/high-z-s-400 ,si la 2200 euro este un pret decent si cu softuri incluse si instructaj primar.Probabil ca se gasesc si in Romania astfel de oferte dar trebuiesc gasite si analizate.Una peste alta , cumperi ce iti permiti si ce speri sa castigi pe mai departe, iar daca nu te multumeste asta, poti sa iti construiesti singur sau macar sa ceri ajutor.
0

#25 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 04 December 2012 - 09:48 PM

Este totusi o diferenta mare intre 1000 si 2200 de euro ... Chiar si masinile de la cnc step sunt fabricate in serie
mare iar pretul reflecta destul de bine acest lucru.

Raman la parerea mea initiala : nu poti sa faci din caca bici , si dup-aia sa mai si pocneasca . Calitatea costa , indiferent
de domeniu , iar masinile controlate de computer nu fac exceptie , dimpotriva. Spun asta din experienta , nu din auzite .

Dar , ingeniozitatea romanului ne poate rezerva o gramada de surprize ...nu se stie niciodata , poate apare un baietel cu
mintea creata si ne face de rusine ...

Aceasta postare a fost editata de katran: 04 December 2012 - 09:48 PM

0

#26 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 04 December 2012 - 09:49 PM

Parerea mea .. si doar 1500 Euro totusi nu e pretul unei pizza comandata on line care daca nu iti place o arunci ... sunt niste bani pentru care .. un profesor spre exemplu munceste destul de mult !

Asa ca .. decat sa arunci 1500 euro si sa incepi sa tot up-gradezi asta daca o fi si posibil ca sa nu zic mai rau : sa arunci "pizza" de 1500 de Euro ca sa ajungi de fapt la tortul mult dorit ! - mai bine vezi intai ce vrei sa "zgarii" sau sa prelucrezi cu ea si cat de mult - zi de zi sau o data la doi ani 10 minute !

Sfatul unui coleg care a facut totusi ceva la "viata" lui cu o scula similara conteaza alaturi de alte informatii .
E importanta si fiabilitatea in timp .. caci daca la prima prelucrare mai hard rezista si mi se intiparete ranjetul pe toata fata de bucurie , dar la a doua prelucrare adun suruburile de pe jos .. iar conteaza .. zic eu !

Ce a facut colegul Katran cu sculele sale eu am mai vazut , am mai citit .. toate pe net adevarat dar suficient pentru a-mi
forma o parere ...

P.S.

Sculele cu regim industrial si precizie inalta de prelucrare au o chestie aparte .. sunt al draq de scumpe !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 04 December 2012 - 09:52 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#27 Useril este offline   ionutb71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:RM VALCEA

Postat 04 December 2012 - 10:08 PM

noi cei care suntem adoptati de acest forum(cei care avem stolul CNC) uitam de multe ori ca "robotica" a fost infintat pentru impatimitii modelismului si nu pt prelucratorii de "fiare" si de aici neintelegerile.de obicei o componenta facuta de un modelist pe cnc ori trebuie apucata cu doua degete, ori trebuie sa zboare, ori si una si alta.ei,de obicei noi uitam asta si de aici alunecarea discutiilor catre infinit si fara finalizare.noi vrem brute ,voi vreti "ceva" care doar sa respecte principiul.astea fiind zise,cred ca masinuta prezentata mai sus respecta principiul,se preteaza fabricarii de chestii modelistice si avand in vedere efortul depus in logistica,constructie si documentare ,merita si pretul.
0

#28 Useril este offline   ionutb71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:RM VALCEA

Postat 04 December 2012 - 10:14 PM

si inca ceva,pentru cei care simt nevoia de upgrade,parca ar fi loc.cel putin acolo unde nu vad eu cu ochi buni ,lagarele suruburilor.
0

#29 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 04 December 2012 - 11:00 PM

Vezi postareaionutb71, la 04 December 2012 - 10:08 PM, a spus:

noi cei care suntem adoptati de acest forum(cei care avem stolul CNC) uitam de multe ori ca "robotica" a fost infintat pentru impatimitii modelismului si nu pt prelucratorii de "fiare" si de aici neintelegerile.de obicei o componenta facuta de un modelist pe cnc ori trebuie apucata cu doua degete, ori trebuie sa zboare, ori si una si alta.ei,de obicei noi uitam asta si de aici alunecarea discutiilor catre infinit si fara finalizare.noi vrem brute ,voi vreti "ceva" care doar sa respecte principiul.astea fiind zise,cred ca masinuta prezentata mai sus respecta principiul,se preteaza fabricarii de chestii modelistice si avand in vedere efortul depus in logistica,constructie si documentare ,merita si pretul.


Tot de hobby tine ce e in pozele atasate ... dar nu e o simpla zgarietura in ceva moale ... a cui e realizarea e usor de gasit sau poate ne spune colegul insusi ...

Crezi ca se poate face cu scula de 1500 de euro ce este in pozele de mai jos ? .. eu nu ma pricep si de aceea intreb ( in domeniul meu un CNC pentru prelucrare PAL . MDF , lemn .. incepe de pe la vre-o 80 mii euroi .. unul mediu dar bun ..

Uite si pozele .. frumoasa realizarea si nu trebuie tinuta doar intre doua degete ..

In ceea ce priveste aeromodelismul .. eu as vrea sa pot realiza un retract ( tren retractabil ) de macheta F4C ca sa nu dau peste 500 - 600 de euro pe cateva fiare de la SIERRA Retract .. singurii cu retract scale ..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 04 December 2012 - 11:03 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#30 Useril este offline   blackwind 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 06-October 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti
  • Interests:cnc ,modelism

Postat 04 December 2012 - 11:15 PM

Imi place si fara sa caut "miroase" a colegul Katran(sa ma scuze daca nu este el) stiind ca este si amator de airsoft.Daca iti plac lucrurile bine facute , cred ca poti impinge hobby-ul la extrem.
O masinarie bine facuta normal ca "scoate" asemenea piese.....dar asta depaseste cu mult granita de 1000 euro si un meserias bun, mult mai mult.Pana la urma nu conteaza doar masina , ci si omul care se afla in spatele ei...

Vezi postareaREAL DESIGN, la 04 December 2012 - 11:00 PM, a spus:

Tot de hobby tine ce e in pozele atasate ... dar nu e o simpla zgarietura in ceva moale ... a cui e realizarea e usor de gasit sau poate ne spune colegul insusi ...

Crezi ca se poate face cu scula de 1500 de euro ce este in pozele de mai jos ? .. eu nu ma pricep si de aceea intreb ( in domeniul meu un CNC pentru prelucrare PAL . MDF , lemn .. incepe de pe la vre-o 80 mii euroi .. unul mediu dar bun ..

Uite si pozele .. frumoasa realizarea si nu trebuie tinuta doar intre doua degete ..

In ceea ce priveste aeromodelismul .. eu as vrea sa pot realiza un retract ( tren retractabil ) de macheta F4C ca sa nu dau peste 500 - 600 de euro pe cateva fiare de la SIERRA Retract .. singurii cu retract scale ..

Aceasta postare a fost editata de blackwind: 04 December 2012 - 11:19 PM

0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro