Modelism - RHC Forum: Receptor TGy i6 ajutor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Receptor TGy i6 ajutor Un fir antena rupt

#1 Useril este offline   cosmin77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-March 15
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 15 January 2016 - 08:47 PM

Mesterind la noul aeromodel, desi am avut mare grija, am reusit sa rup una din cele doua antene ale receptoru!ui. Pur si simplu s- a desprins intreg firul din receptor/lipitura.
Cred ca v-a merge lipit, se vede clar locul de unde s-a dezlipit, dar va intreb daca va receptiona semnal la distanta si numai cu cealalta antena?
In casa am dat motor si celelalte comenzi si a functionat.
Oare la distanta va pierde din semnal???
0

#2 Useril este offline   cosmin77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-March 15
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 16 January 2016 - 09:39 PM

Rezolvat problema cu ajutorul si sprijinul colegului @PETT caruia ii multumesc foarte mult!
Un coleg deosebit http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif
Inchid topicul.
0

#3 Useril este offline   cosmin77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-March 15
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 20 January 2016 - 10:36 AM

La cererea colegilor am redeschis topicul pentru a preciza cum s-a rezolvat problema in speranta ca va ajuta pe viitor pe colegii care patesc la fel.

Desi m-am cam speriat initial .... problema nu a fost foarte complicata, firul antenei efectiv smulgandu-se din lipituri, insa eu neavand experienta in ale electronicii nu am stiut cum sa il relipesc avand in vedere ca a " mai aparut un cablaj" care era in fapt ecranajul antenei :rofl:

Dupa ce colegul @PETT mi-a explicat cum trebuiesc facute lipiturile, avand noroc ca receptorul este cu 2 antene si m-am ghidat dupa cum este lipita cealalta antena s-a procedat la relipirea antenei rupte "pe vechiul amplasament": ecranajul lipit la masa si firul de semnal(cel "intubat" in tubul alb/transparent) la locul de unde s-a dezlipit - se poate observa cu ochiul liber pozitionarea lipiturilor / pur si simplu se introduce antenna rupta in receptor la pozitia dedicata ei si se vede ca la primul circuit vine lipit ecranajul = masa, dupa care se continua firul de semnal cel in tubul alb/transparent in corpul receptorului pana se opreste in locul / circuitul unde vine lipit .

Manopera nu am executat-o eu ci cumnatul meu care e mai priceput, trebuie avut grija sa nu se scurtcircuiteze vreun circuit // trebuie masurat cu aparatul dupa lipituri sa nu fie vreun circuit.

Ca si lectie, dupa lipire am "intarit" antenele prin fixarea lor pe exteriorul corpului receptorului cu cateva puncte de hotglue (pistolul de silicon), + cateva intarituri de hotglue exact in spatele receptorului pe unde iasa cele 2 antene.

Acum receptorul functioneaza perfect exact ca inainte. de remarcat ca si cu o singura antenna primea semnal, dar asta doar in casa la trimajul modelului, nu m-am riscat sa il zbor cu o singura antena.

Inca o data multumesc colegului si prietenului PETT pentru ajutor.

Aceasta postare a fost editata de cosmin77: 20 January 2016 - 10:37 AM

0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 January 2016 - 11:21 AM

Erau bune si niste imagini, dar intamplarea face ca zilele astea s-a derulat un topic similar, si uite o imagine de acolo, cam acesta este genul de lipitura cu care te-ai confruntat.

http://www.rhcforum....post__p__838978
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   cosmin77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-March 15
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 20 January 2016 - 11:42 AM

EXACT LA TINTA !!

Asa a fost, oricum aparat foto bun nu am ..... iar cu telefonul nu prea ies .....

In plus, dupa cum spuneam acolo unde antenna iese din receptor I-am mai dat cateva puncte de hotglue sa nu se mai desprinda.



0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro