Modelism - RHC Forum: FrSky Radio - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 45 Pagini +
  • « Prima
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

FrSky Radio FrSky intra in liga baietilor mari

#871 Useril este offline   Boeing 747 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 05-March 14
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 14 March 2017 - 10:15 AM

Da . Multumesc . Simulator am dar nu m-am gandit sa lucrez cu el "FPV" si sa ma si uit prin google maps . Utile sfaturi .
Stefan Niculescu
0

#872 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 March 2017 - 10:22 AM

Ai putea fi uimit de cat de interesanta poate fi o metoda alternativa de pilotare bazata numai pe harta, adica in orb... ca zborul de noapte ;) cu conditia sa fii la o altitudine unde sa nu iti pui problema de obstacole ;)
Am ajuns sa o practic mai des decat as fi crezut, mai ales pe revenirea la baza, daca o fac automat.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#873 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 March 2017 - 10:48 AM

Ma refer la zburat cum face asta aici:

https://youtu.be/wO0_ZYupfnM?t=23

Doar ca topicul a cam deraiat putin :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#874 Useril este offline   Boeing 747 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 05-March 14
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 14 March 2017 - 11:17 AM

Acum ne mai iarta si pe noi lumea , sper . Niste copii zbenguiti (ca noi) nu pot fi perfecti !! Mai gresim si noi si mai deviem un picut topicul cu 2-3 posturi . Foarte interesant pilotajul dar eu sunt un picut contra quad-urilor . Eu vreau FPV pe avion sau pe ceva care este "pilotabil" . Din acest considerent ma intereseaza long range . Cu o drona stai in loitter dar cu un avion ....nu poti , trebuie sa parcurgi distante ca sa ramai in aer . FPV-ul a inceput pe elicoptere dar era extrem de dificil sa scoti vibratiile .

Revenind la subiectul topicului , in privinta LR-ului in general ai spus o chestie foarte interesanta si probabil si reala : mai bine sa auzi bine decat sa tipi tare , adica in loc sa-ti pui un modul de transmisie de 1000 W mai bine sa ai un receptor sensibil . Sper ca receptorul care mi l-ai aratat , respectiv L9R sa-si faca treaba bine . Dupa achizitie sa vedem si cum se "pupa" cu transmisia video pe 5,8 GHz pentru ca am vazut la altii multe probleme legate de puteri mari de transmisie si interferente intre transmisia video si RC .

Si am mai aflat o chestie hilara despre receptoarele FrSky : la receptoerele "X" nu se intampla dar la receptoarele "D" daca binduiesti 10 modele cu statia si teoretic le-ai alimenta pe toate , la miscarea mansei de gaz .......iti pleaca toate zece aeromodelele . N-au sistem (vorba unui coleg) "anti-prost" . Pe mine sper ca nu ma dezavantajeaza ( hi hi hi) .
Stefan Niculescu
0

#875 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 March 2017 - 01:43 PM

Vezi postareaBoeing 747, la 14 March 2017 - 11:17 AM, a spus:

...in loc sa-ti pui un modul de transmisie de 1000 W mai bine sa ai un receptor sensibil .
Sper ca receptorul care mi l-ai aratat , respectiv L9R sa-si faca treaba bine.
Dupa achizitie sa vedem si cum se "pupa" cu transmisia video pe 5,8 GHz pentru ca am vazut la altii multe probleme legate de puteri mari de transmisie si interferente intre transmisia video si RC .
...


Si antenele conteaza la fel de mult ca receptia.
Cum adica "speri" ? :unsure: Nu te-ai convins deja? Si la noi in tara s-a zburat 10 km cu el... apropo de localizarea matale si LR, poate imi spui si mie cum poti zbura pe litoral in orice directie 10 km si sa nu intri intr-o arie de obiectiv strategic :D
Cu transmisia video, la fel, nu vrei interferente, nu te repezi ca berbecu la 600mW, nu ai nevoie. S-a zburat cu 200mW 24km, record mondial la puterea respectiva, apartine unor colegi ai nostrii ;)

Vezi postareaBoeing 747, la 14 March 2017 - 11:17 AM, a spus:

...
Si am mai aflat o chestie hilara despre receptoarele FrSky : la receptoerele "X" nu se intampla dar la receptoarele "D" daca binduiesti 10 modele cu statia si teoretic le-ai alimenta pe toate , la miscarea mansei de gaz .......iti pleaca toate zece aeromodelele . N-au sistem (vorba unui coleg) "anti-prost" . Pe mine sper ca nu ma dezavantajeaza ( hi hi hi) .


Si la Futaba e la fel, care-i mirarea ? Doar Spek are o asemenea protectie, model match fizic cu logic.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#876 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 14 March 2017 - 04:48 PM

Vezi postarearenatoa, la 14 March 2017 - 01:43 PM, a spus:


Si la Futaba e la fel, care-i mirarea ? Doar Spek are o asemenea protectie, model match fizic cu logic.


Si taranis pe rx-urile din seria x
Fly it, like you stole it!
0

#877 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 March 2017 - 05:02 PM

Acolo exista posibilitatea de a le imperechea, incat sa nu poti zbura un planor pe model de multicopter... decat daca muti receptorul
... cu picioarele pe pamant ...
0

#878 Useril este offline   Boeing 747 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 05-March 14
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 15 March 2017 - 12:42 AM

Vezi postarearenatoa, la 14 March 2017 - 01:43 PM, a spus:

Si antenele conteaza la fel de mult ca receptia.
Cum adica "speri" ? :unsure: Nu te-ai convins deja? Si la noi in tara s-a zburat 10 km cu el... apropo de localizarea matale si LR, poate imi spui si mie cum poti zbura pe litoral in orice directie 10 km si sa nu intri intr-o arie de obiectiv strategic :D



Nu stiu (dar imi imaginez) ce parere ti-ai facut despre mine si de asemenea nu stiu de ce ti-ai facut aceasta impresie . Cum spuneam , nu sunt nici vreun mare zmeu in arta pilotajului dar nu sunt nici ultimul "Costel" din Romania . Zbor de ceva vreme si eu cred ca m-am conformat unor reguli generale de zbor si in limita sigurantei personale si nu numai .

Eu am zburat acum cativa anisori si pe aerodromul Tuzla cu acordul directorului si a turnului de control . Aveam inclusiv statie de la ei si eram anuntat (prin asistent) cand venea ceva la aterizare . Nu m-am mai dus de la accidentul cu AN-2 -ul care a luat foc .

In momentul de fata aerodromul s-a dezvoltat foarte mult dar o sa incerc sa reiau legatura cu ei sa vad daca mai este posibil sa mai zbor acolo. Deocamdata am luat legatura cu aerodromul Costinesti sa zburam acolo niste termice .

Oricum pana sa apuc eu sa zbor FPV 10 km va mai trece ceva apa pe Dunare . Cand o sa consider ca pot sa trec la acest range , ca sa-ti raspund punctual , nu o sa zbor nici in zona aeroportului Kogalniceanu , nici in zona aerodromului Tuzla , ci ma voi duce inspre zona Adamclisi - Baneasa , unde este o zona libera . Deci stai linistit ca nu sunt inconstient sa zbor aiurea , mai ales in aceasta zona care la aceasta ora este destul de sensibila , avand in vedere toate tensiunile si miscarile militare americano-ruse si cu ceilalti parteneri in zona (Bulgaria , Turcia , Canada , Portugalia si altii)

Fisiere atasate


Stefan Niculescu
0

#879 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 March 2017 - 08:44 AM

Nu imi imaginez nimic, dar asta voiam sa subliniez si eu, ca esti intr-o zona inghesuita, trebuie sa te duci in baragan daca vrei distante.
Sunt putine zone din tara unde mai umbli acum 10 km fara sa dai de un turn GSM ;)
Tu la 10 km cu 100mW, turnul la 1 km cu zeci de watti, nu va avea viata usoara receptorul ala ;)
Noroc ca turnurile nu bat in sus, de asta au parabolice, sa nu risipeasca energia aiurea, ci sa o focuseze la nivelul solului ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#880 Useril este offline   Boeing 747 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 05-March 14
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 15 March 2017 - 02:28 PM

Cum spuneam , o sa mai treaca mult timp pana o sa ma consider in stare sa trec la un asemenea range .

Am inteles ca receptorul L9 bate la 10-14 km , dar la receptoarele X8 si D8 le-a facut cineva un range ? Cam pana la ce distanta se duc ? Stie cineva ?

Alt subiect : mi-ati dat modulul acesta pentru Taranis ca sa pot folosi pe aceasta statie si receptorii Futaba cu protocol FASST . Acest modul am vazut ca se ataseaza in locul modulului din spatele statiei Taranis , se lipeste cu banda dublu adeziva si raman in afara niste pini in care poti sa atasezi un modul FrSky .

http://www.flytron.c...le-adapter.html

Ce fel de modul de emisie se ataseaza la acest modul-convertor ?

Eu ma gandeam ca exista un modul general compact care sa transforme Taranisul in emitator Futaba , Din pacate eu am gasit numai un modul care sa-l atasezi la Futaba pentru receptori DSM .

https://hobbyking.co...compatible.html
Stefan Niculescu
0

#881 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 March 2017 - 03:08 PM

Sugestia care ti-am dat-o eu nu este un modul, ci un adaptor de carcasa, nu face decat sa mute pinii din pozitia unde sunt la un modul futaba, in pozitia si ordinea ceruta de o statie cu modul tip JR. In rest nu face nimic.

Nu se ataseaza "in locul", pentru ca in spate la Taranis nu ai decat un capac care acopera un compartiment gol, Taranis are propriul modul de transmisie intern, care trebuie dezactivat software cand emiti cu modulul Futaba.

Orice modul de Transmisie in carcasa Futaba poate fi folosit cu acest adaptor.

Initial nu a fost gandit sa fie lipit in statie cu dublu adeziv, si sa ramana in statie, ci pe modulul Futaba, si sa se extraga odata cu modulul.
Dar evident ca ambele variante sunt utilizabile, in functie de strategiile fiecaruia de reutilizare al modulului in alte statii.

Asa cum am mai scris, mai exista si posibilitatea printarii 3D a unei carcase de genul la acesta:
http://www.thingiver...m/thing:1568974
care sa gazduiasca atata adaptorul cat si modulul Futaba.

Cum acel adaptor este ideea mea, daca doriti sa il faceti in casa, va pot ajuta cu dimensiuni si schema de conexiuni.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#882 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 15 March 2017 - 03:12 PM

Si inverseaza semnalul, semnalul trebuie inversat pentru ca JR este cu logica negativa. Are un tranzistor acolo.
0

#883 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 March 2017 - 03:22 PM

Asta ca sa permita si utilizarea modulelor FM/PCM, cele in 2.4G au autodetectie a polaritatii PPM, merg si fara inversare.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 15 March 2017 - 03:23 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#884 Useril este offline   Boeing 747 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 05-March 14
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 15 March 2017 - 04:55 PM

Multumesc frumos . Am inteles . Cu range-ul de la receptoarele X8 si D8 cu Taranis vad ca n-a facut nimeni proba .
Stefan Niculescu
0

#885 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 March 2017 - 07:46 PM

Nu stiu cati testeaza de dragul de a testa, mai ales ca e pur informativ, poti avea un zbor complet diferit, cu aceasi barzaune, in aceasi zona, a doua zi, daca planetele nu se aliniaza cum trebuie... umiditatea aerului, inaltimea la care zbori, cum tii statia, adica pozitia antenei, sunt prea multi factori care influenteaza.
Valoarea data de Frsky, de 1.5-2.5km este destul de realista, ca medie, dar pe o platforma cu cat mai putin carbon, sarme si antene cat mai degajate.

Constructiv, seria X si seria D sunt la fel, ar trebui sa performeze similar, dar cand transmiti in 16 canale banda este mai mare, deci range mai mic, in 8 canale par sa aiba cam acelaasi range cu cele din seria D.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 15 March 2017 - 07:47 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#886 Useril este offline   Boeing 747 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 05-March 14
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 16 March 2017 - 01:57 AM

Multumesc frumos pentru toate informatiile .
Stefan Niculescu
0

#887 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 March 2017 - 08:30 AM

Tzaranu revine la pretzul de lansare !

Reducere 37% la BG pentru Taranis, si cu un cupon "Marchsale60" inca 16$ il aduce la 164$ free shipping = 700 lei.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#888 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 29 March 2017 - 08:30 AM

In sfarsit scap de D8R-XP, fac loc in frame. XM si XM+

https://goo.gl/photo...uXHkq5jN5j4wye8
Fly it, like you stole it!
0

#889 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 April 2017 - 12:20 PM

Inca un receptor micro combatibil Frsky D8, cu toate iesirile posibile, PWM/PPM/SBUS... si ieftin...

http://www.banggood....-p-1140478.html

... dar ca si celelelte, din pacate fara LNA pe intrare, deci range mic.

Ce scrie acolo >300m ma tem ca trebuie citit max.300m... adica bun de racere si eventual DLG-uri.
Adica principalele locuri unde trebuie dimensiune mica, asa ca nu ar fi bai...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 07 April 2017 - 12:22 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#890 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 May 2017 - 09:05 AM

Ieri am testat la aerodrom gagalicea de care scriam mai sus, si deocamdata m-am dus doar la 363m, ca eram singur si nu mai avem nici un reper pe camp de recuperare in caz ca pierdeam semnalul.

In orice caz, face ce scrie, adica >300m, si pare cea mai buna varianta pe care am avut ocazia sa o testez, pentru DLG-uri si microdrone, daca te satisface distanta si factorul de nesiguranta datorat lipsei telemetriei, unii nu prea mai zboara linistiti fara ea :)

Nu stiu sa existe in clipa asta receptor cu 8 canale decodate la pretul si marimea asta, chiar daca cablarea necesita un pic de lucratura, fie taiat conector servo si lipite fire directe, fie pus pe o placa echipata cu pini standard.

In consecinta, recomand !

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de renatoa: 15 May 2017 - 09:06 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#891 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 15 May 2017 - 09:15 AM

Padurile alea se rup garantat fara epoxy peste fire. Iar pentru multicoptere si nu numai avem deja xm+ care scoate sbus si rssi.
0

#892 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 May 2017 - 09:25 AM

Bine ca aveti voi... altii nu au, sau nu au chef sa plateasca triplu :p
Poate faci un efort de imaginatie si iti inchipui ca sunt unii care adapteaza VD5M pentru ca D4/D8 au ajuns prea scumpe ;)
Pentru ei asta cu 8 canale este gold ;)

Cum se monteaza alege fiecare cum ii e mai bine, e clar ca este solutie de DIY, nu de plug and fly.
Dar daca ajungi la fire care sa traga asa de tare ca sa smulga pad-uri, ma tem ca drona aia e desirata prea rau ca sa mai plangi dupa un Rx de 9$ ;)
Eu doar i-am tras un scotch pe ambele parti, care tine si firele acolo pe 5-6mm, si lasat sa atarne in fire, nici nu l-am mai prins de carcasa, cata energie cinetica sa aiba la 1 gram ... :unsure: am avut 3 cazaturi in sesiunea de ieri, mai mare grija imi este sa nu sara antena, nu de pad-uri... :unsure:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 15 May 2017 - 09:26 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#893 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 15 May 2017 - 09:28 AM

Vezi postareaCiprian97, la 15 May 2017 - 09:15 AM, a spus:

Padurile alea se rup garantat fara epoxy peste fire. Iar pentru multicoptere si nu numai avem deja xm+ care scoate sbus si rssi.


firele lipite se pot asigura cu un pic de silicon , iar intreaga placa cu o folie termocontractibila :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 15 May 2017 - 09:30 AM

0

#894 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 15 May 2017 - 09:55 AM

https://www.banggood...-p-1110020.html

Prefer sa dau 4$ in plus si sa fie PNP. Destul DIY la alte capitole, nu-mi mai trebuie si aici...
0

#895 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 15 May 2017 - 09:58 AM

Nu se rup. Am ceva similar şi i-am tras o pereche de chiloţi de termofit transparent. La cald închid capetele cu un cleşte şi rămân firele frumos lipite şi de termofit şi termofitul închis etanş.

Cu siliconul aveţi grijă de care. Cel acetic (monocomponent) va emana acid acetic care va coroda traseele în decurs de câteva zile. ;) Şi cele bi-component pot avea catalizatorul acid.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#896 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 May 2017 - 10:18 AM

Vezi postareaCiprian97, la 15 May 2017 - 09:55 AM, a spus:

https://www.banggood...-p-1110020.html

Prefer sa dau 4$ in plus si sa fie PNP. Destul DIY la alte capitole, nu-mi mai trebuie si aici...


Ok, sincer nu le stiam pe astea asa ieftine, asa ca rectific: recomandate in special pentru cei care inca sunt pe sistem D8 only, si/sau care necesita iesiri servo decodate :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#897 Useril este offline   Horja 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1852
  • Inregistrat: 10-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Vaucluse

Postat 15 May 2017 - 10:38 PM

Vezi postareaSăndel, la 15 May 2017 - 09:58 AM, a spus:

Nu se rup. Am ceva similar şi i-am tras o pereche de chiloţi de termofit transparent. La cald închid capetele cu un cleşte şi rămân firele frumos lipite şi de termofit şi termofitul închis etanş.

Cu siliconul aveţi grijă de care. Cel acetic (monocomponent) va emana acid acetic care va coroda traseele în decurs de câteva zile. ;) Şi cele bi-component pot avea catalizatorul acid.


Exista silicon neutral, adica fara acid, la mai toti producatorii de marca. In plus este si antifungic :lol: deci nu veti avea ciupercute pi drone :good:
Numai bine
0

#898 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 17 May 2017 - 11:04 PM

Super pret la V8FR-II, 15$ pe EU.
https://hobbyking.co...eceiver-hv.html

Am comandat deja 4 buc.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#899 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 May 2017 - 03:41 PM

O situatie caraghioasa... comunitatea open scoate un receptor compatibil Frsky, cel de care am scris mai sus... si la cateva luni dupa, apare si Frsky cu "imitatia" !
Doar ca mult sub "originalul" !!! fara s-bus sau ppm, si cu doar 6 canale PWM. In rest, prea jenant de asemanator...

https://www.horusrc....mpact-size.html

PS: ultima poza, cu XM Plus, cea care apare default, este ratacita acolo de la alt receptor :)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 30 May 2017 - 03:42 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#900 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 August 2017 - 08:15 AM

Cam tarziu, dar Frsky incepe sa asculte si de nevoile planoristilor... un receptor slim pentru fuselaje subtiri, dar cu 8 canale, sa multumeasca un full house.

https://www.frsky-rc.../product/g-rx8/

Din pacate, dupa ce ca e prea tarziu, mai e si prea scump, acum Frsky e brand, isi permite sa ceara pe un receptor 35$
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 45 Pagini +
  • « Prima
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro