Modelism - RHC Forum: FrSky Radio - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 45 Pagini +
  • « Prima
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

FrSky Radio FrSky intra in liga baietilor mari

#1231 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 01 July 2020 - 10:02 AM

"The big picture": concurenta (RadioMaster in principiu, dar si Jumper) are o statie echivalenta la 1/3 de pret. Costul componentelor electronice fiind cam aceleasi (mici deosebiri la tipul de procesor dar sunt din aceeasi familie) nu justifica o diferenta de pret de 250-300 dolari.
Erau doua variante de X10: una normala X10 (cu ghimbaluri M10) si X10S (ch ghimbaluri MC12S mostenite de la X12). "Erau" ca ambele sunt acum "discontinued" ...dar inca se mai gasesc pe Banggood la 420 respectiv 492 de dolari (si astea sunt preturi "reduse" cu 20% respectiv 33% ...dar asta tine de politica de preturi Banggood ca sa "abureasca "clientii). Ce e interesant e ca sunt la vanzare dar nu sunt pe stoc ("coming soon")...inseamna ca sunt pe stoc la Frsky cu tot statutul lor de "Discontinued product".
"Adevaratul urmas al mamei Omida" a primit un "Express" in coada: X10 Express si X10S Express. In principiu au mici modificari hardware dar o modificare software majora: ACCESS. Se gasesc (pe stoc) la niste preturi ceva mai "atractive" (405 respectiv 485 dolari ...aduse din China,...daca vrei mai repede aduse din Cehia X10S Express e 530 dolari).
Ce are concurenta?
- un TX16S "de baza" (modul multiprotocol si ghimbal normal cu potentiometre) la 110 dolari si 7 dolari sa primesti pachetul acasa in 2-3 saptamini
- un TX16S cu ghimbal Hall la 140 de dolari 9plus 7 transportul) sau la 210 dolari cu un modul TBS MicroTX
Cum ziceam mai sus: marfa echivalenta la 1/3 de pret (cosmarul lui FrSky ...dovada e ca au inca pe stoc modele scoase din productie).
Daca ai oarece nelinisti metafizice legate de compatibilitatea receptoarelor FrSky cu modulul multiprotocol....sau de range..se rezolva rapid cu niste module Tx de la Frsky (DJT sau XJT.. pe la vreo 30 respectiv 40 de dolari ...sau pe acolo) . Exista chiar si un modul XHT pe care poti sa il folosesti in interiorul statiei.
Si daca vrei sa evitii "loteria" receptoarelor FrSky (nu poti sa stii daca sunt FCC/LBT sau ACCST/ACCESS)...ai acum o gramada de receptoare compatibile D8 si D16 cu SBus sau PWM la preturi acceptabile (in general intre 10 si 20 de dolari).
Asta e situatia pe scurt: liniile Horus (X10 dar si X12) de la FrSky sunt prea scumpe, iar liniile Taranis (X9lite / X9D / X9E / QX7 /X-lite ...vreo 12 modele) sutn cam la acelasio nivel de pret cu TX16s sau chiar mai scumpe. Doar X-lite pare a fi un produs mai de "nisa".(da rnu cred ca au vanzari sa te dea pe spate).
N-as merge pina acolo ca sa cand prohodul lui FrSky dar daca ma gandesc bine in ultimul an nu am mai cumparat marfa FrSky pe 2.4 GHz (am facut o exceptie si am luat modue Tx si receptoare pe 900 MHz inainte sa fie atinse de "ciuma" ACCESS).
Dar am cumparat T16 si TX16S si TBS Crossfire si receptoare TBS.

PS vad ca pe horusrc.com au o reducere de pret la 300 de dolari pentru X10 Express si 350 dolari pentru X10S Express. Poate asta e singurul aspect pozitiv, ca mai scad preturile la statiile FrSky. Dar nu deajuns...nu sunt de 3 ori mai scumpe, doar de 2 ori.
0

#1232 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 09 July 2020 - 10:08 AM

Am luat de curand un receptor FrSky G-RX8, si mi-am prins urechile :)

L-am luat cu firmware EU LBT, dar l-am rescris cu FCC. Totul a decurs normal.

Am incercat binduirea cu scurt intre CH1-CH2 cum scrie la manual. Si ... nimic.

Am repetat acesti pasi, am mai citit pe net ... tot nu merge.

Mai am doua receptoare G-RX6 cu care nu am avut nici o problema ...

La G-RX8 de cate ori il alimentez intra in SBUS. In manual zice ca la binduire cu scurt intre CH1-CH2, trece in PWM.

Aici ar parea sa fie problema ... Binduirea o fac cu Jumper T12 Plus cu modul 4-in-1. Am copiat setarile de la G-RX6 pe statie.

Mai are cineva G-RX8 ?
Aterizari fericite !

PopaD
0

#1233 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 09 July 2020 - 11:49 AM

Eu am dar nu am avut probleme.

Ia vezi aici:https://www.youtube....h?v=Vqz5CHCzH9Q

Fii atent pana la capat .

Bafta Ciao Sorin
0

#1234 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 09 July 2020 - 11:51 AM

Respectivul mai are si alte tutoriale interesante.
0

#1235 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 09 July 2020 - 12:21 PM

Multumesc.

Doua manuale care aparent se contrazic pe tema "How to switch SBUS / PWM mode"

Primul de la mama lui, si altul de la un vanzator: al doilea.

Azi am scris iar firmware-ul, o sa incerc pe seara sa-l binduiesc din nou.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#1236 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 09 July 2020 - 12:28 PM

Uite metoda simpla de schimbat firmware : https://www.youtube....h?v=u5wczUpb090


Bafta Ciao Sorin
0

#1237 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 09 July 2020 - 12:35 PM

Multumesc.

Eu le rescriu firmware-ul pe USB de pe notebook folosind FRSKY USB CABLE FUC-3 si Frsky Smart Port Converter Cable cu utilitarul dat de Frsky: frsky_update_sport_rev20.exe
Aterizari fericite !

PopaD
0

#1238 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 09 July 2020 - 05:21 PM

Rezolvat ! Am scris firmware-ul 191115 - ultimul incercat :) , si acum merge ok, inclusiv variometrul. Probabil va zbura cu planorul Sky Walk 2 ... dar asta-i alta poveste ...
Aterizari fericite !

PopaD
0

#1239 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 15 July 2020 - 05:36 PM

Apropo de FrSky G-RX8 (receptor cu vario), azi am facut un test, si in mod "range" cu statia Jumper T12 Plus : totul functiona corect la 125m, si cu statia intr-un vehicul feroviar. Receptorul era la un coleg care-l tinea in mana,si-mi semnala cand se miscau servo.

Aceasta postare a fost editata de popad: 15 July 2020 - 05:37 PM

Aterizari fericite !

PopaD
0

#1240 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 17 July 2020 - 05:41 PM

Sunt ok . receptoarele astea, mie mi-au venit alaltaieri inca 2 si am mai luat un Motive R8SB pentru teste care pare si el ok. .
La Motive functioneaza totul perfect, RSSI, A1, A2, sa vedem range, poate e vreme buna de testat maine sau duminica.Poate mai iau vreo 3-4 , ca sa am receptoare pana ies la pensie

Bafta Ciao Sorin

0

#1241 Useril este offline   Horja 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1852
  • Inregistrat: 10-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Vaucluse

Postat 19 July 2020 - 08:49 PM

Vezi postareapopad, la 15 July 2020 - 05:36 PM, a spus:

Apropo de FrSky G-RX8 (receptor cu vario), azi am facut un test, si in mod "range" cu statia Jumper T12 Plus : totul functiona corect la 125m, si cu statia intr-un vehicul feroviar. Receptorul era la un coleg care-l tinea in mana,si-mi semnala cand se miscau servo.

Nu cumva acest vehicol e o drezina????? :rofl: :rofl: :rolleyes:
0

#1242 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 July 2020 - 04:41 PM

Frsky revine in afacerea de lipit etichete pe servo-urile altora

https://www.frsky-rc...servos-release/
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1243 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 August 2020 - 04:15 AM

HorusRC (principalul distribuitor FrSky): clientii care cumpara produse de la noi de pe site si fac un review de mai mult de 15 cuvinte primesc 2000-5000 de puncte bonus. Punctele vor fi direct alocate contului dupa ce review-ul este aprobat.

Jenant.... ori nu prea au vanzari...ori au review-uri negative...ori si una si alta.
0

#1244 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 August 2020 - 04:57 PM

Daca ar stea sa asculte dupa toti carcotasii... :)
Ei isi vad de lansari inainte :p

https://www.frsky-rc...system-release/
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1245 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 10 August 2020 - 11:12 AM

Iar au pus o denumire aiurea: R9\RXSR inseamna ca se pot cupla cele 2 receptoare (desi ar merge orice recptor cu iesire SBus).
0

#1246 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 August 2020 - 02:26 PM


... cu picioarele pe pamant ...
0

#1247 Useril este offline   mcross 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 17-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Sf. Gheorghe
  • Interests:automodelism, echipamente RC

Postat 31 August 2020 - 09:50 AM

Unde as putea sa deschid un topic despre Diy Rx/Tx cu protocol FrSky? Vreau sa-mi construiesc singur asa ceva si am nevoie de ajutor. Aici nu am indraznit sa postez, ca poate nu e locul potrivit.
Nu faceti aceeasi greseala de doua ori... sunt atat de multe greseli noi de facut!!!
Tel. 0721 254 126
mxcrossmc@gmail.com
0

#1248 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2020 - 11:21 AM

E foarte simplu; deschizi un topic nou in sectiunea asta (radio review) - fara frica.

Vezi postareamcross, la 31 August 2020 - 09:50 AM, a spus:

Unde as putea sa deschid un topic despre Diy Rx/Tx cu protocol FrSky? Vreau sa-mi construiesc singur asa ceva si am nevoie de ajutor. Aici nu am indraznit sa postez, ca poate nu e locul potrivit.

0

#1249 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 August 2020 - 11:28 AM

Sau la tehnice.
Fara sa te descurajez... intrebarea e: merita ?
Daca e de invatat ceva, se poate si studiind codul.
Ca experienta constructie electronica m-as teme ca poti da in frustrare mai curand... :unsure:

Daca ajungi la disperare, apeleaza la midelic, prezent aici, unul din autori.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 31 August 2020 - 11:29 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#1250 Useril este offline   mcross 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 17-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Sf. Gheorghe
  • Interests:automodelism, echipamente RC

Postat 31 August 2020 - 11:31 AM

Multumesc!
Nu faceti aceeasi greseala de doua ori... sunt atat de multe greseli noi de facut!!!
Tel. 0721 254 126
mxcrossmc@gmail.com
0

#1251 Useril este offline   mcross 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 17-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Sf. Gheorghe
  • Interests:automodelism, echipamente RC

Postat 31 August 2020 - 11:41 AM

Vezi postarearenatoa, la 31 August 2020 - 11:28 AM, a spus:

Sau la tehnice.
Fara sa te descurajez... intrebarea e: merita ?
Daca e de invatat ceva, se poate si studiind codul.
Ca experienta constructie electronica m-as teme ca poti da in frustrare mai curand... :unsure:

Daca ajungi la disperare, apeleaza la midelic, prezent aici, unul din autori.


Adevarul e ca nu prea merita, dar m-am obisnuit sa-mi fac singur ce se poate face. Asta e un proiect vechi pe care as mai incerca sa-l finalizez. Am facut ceva teste cu proiectul lui midelic si chiar functioneaza, insa eu am nevoie de un receptor cat mai mic si m-am gandit la CC2510, mai ales ca am gasit un cod sursa exact cum vreau eu, receptor simplu cu 8 canale PWM (nu cu o singura iesire PPM).
Sunt deja disperat, as apela la midelic, insa banuiesc ca e un tip foarte ocupat si poate nu are chef si timp pentru incepatori tembeli ca mine.

Aceasta postare a fost editata de mcross: 31 August 2020 - 11:43 AM

Nu faceti aceeasi greseala de doua ori... sunt atat de multe greseli noi de facut!!!
Tel. 0721 254 126
mxcrossmc@gmail.com
0

#1252 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 August 2020 - 01:09 PM

Eu am experienta buna cu asta:

https://www.banggood...-p-1140478.html

...la limita de jos atat la pret cat si dimensiuni, ma refer la categoria celor cu 8 canale decodate.
L-au scos asa mic pentru ca nu are pini, conectica este cea care face azi un receptor sa fie mare...
Daca vrei canale pentru servo, tai mufele si lipesti firele servo direct.

La categoria iesire doar CCPM sau sau s-bus, sunt si mai mici.
Asta de mai sus le are pe toate trei, de asta imi place, au gasit compromisul optim, daca o exista asa ceva...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 31 August 2020 - 01:10 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#1253 Useril este offline   mcross 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 17-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Sf. Gheorghe
  • Interests:automodelism, echipamente RC

Postat 31 August 2020 - 01:31 PM

Asta da, e minunat. Nu am stiut de el. Multumesc! Insa inca, ma obsedeaza ideea de a-mi construi eu sistemul RC. E o chestie legata de copilarie, cand am vazut la cineva prima oara in viata mea masinuta cu radiocomanda proportionala. Ziua aia m-a marcat si fiind pe vremea lui Ceausescu, alta solutie nu era decat sa-mi construiesc singur sistemul RC. Asa am inceput sa invat electronica, insa sistem RC tot nu am reusit sa-mi fac. Toate incercarile mele in 27 Mhz au esuat, nu am reusit sa obtin o raza mai mare de 1.5-2m. Insa obsedat, am ramas. :)
Am in plan sa termin 2 automodele de politie, insa cea la scara 1/18 are putin spatiu din cauza detaliilor, de aici sa fie cat mai mic si cu 8 canale pentru ca va avea sirena, lumini si lumini de avertizare.
Nu faceti aceeasi greseala de doua ori... sunt atat de multe greseli noi de facut!!!
Tel. 0721 254 126
mxcrossmc@gmail.com
0

#1254 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 August 2020 - 01:44 PM

He, he... aceeasi istoric... prin anii '80.
Doar ca la mine a fost o turnura radicala in viata si cariera... de la aeronautica la electronica, chiar daca s-a produs in cadrul aceluiasi liceu, care avea ambele profile.
Nici eu nu am reusit sa fac sa mearga ceva, doar ca azi nu mai am ganduri din astea :) ... nu in RC.
Ma refulez insa in alte domenii sa imi fac singur echipamente supraevaluate de altii, in domenii de nisa, cu piata mica si exclusivista.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1255 Useril este offline   mcross 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 17-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Sf. Gheorghe
  • Interests:automodelism, echipamente RC

Postat 31 August 2020 - 02:15 PM

Eu nu reusesc sa-mi gasesc "linistea" decat aici in electronica, insa nu am mari realizari, mici maruntisuri. Am inceput un proiect in 2013 si cumva am reusit sa-l finalizez in 2019 in ideea unei mici afaceri pentru ca e un produs de care putini au nevoie, insa odata ajuns la capitolul "vanzare", mi s-a terminat stiinta. Excelez la partea de cumparat tot felul de prostii, dar ca vanzator, nu stiu daca mai exista pe planeta asta unul mai slab ca mine.
Nu faceti aceeasi greseala de doua ori... sunt atat de multe greseli noi de facut!!!
Tel. 0721 254 126
mxcrossmc@gmail.com
0

#1256 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 27 September 2020 - 11:17 AM

FrSky continua sa lanseze receptoare Archer, HorusRC m-a anuntat ca pot face precomanda de Archer SR6 / SR8 Pro si SR10 Pro. cu livrare de la jumatatea lui ocitombrie incolo.
Probabil e si vina mea ca am omis sa ii anunt ca nu ma simt atat de "Pro" sa cumpar receptoare cu ACCESS
Dar macar e un lucru pozitiv ca incearca sa diferentieze linia de receptoare, era lucrul dracului cand comandai receptorul preferat si ivi trimiteau varianta cu firmware ACCESS cand tu aveai statie cu ACCST .
In alta ordine de idei: asta a fost 2020 pentru FrSky, receptoare Archer si servo-uri Xact.
receptoarele Archer sunt o familie de 11 receptaore din care de fapt doar vreo 2 sunt noi (cele cu 10 canale, normal si cu stabilizare) si celelalte sunt de fapt vechile receptoare cu firmware rescris pentru ACCESS si eventual impachetate altfel (carcasa de plastic in loc de carton indoit si lipit cu scoci).
Iar despre servo Xact...hai sa zicem ca sunt un fel de V2 la vechile servo FrSky, pe linga PWM si SBus au adaugat protocolul FPort 2 si deci ai o telemetrie de tensiune si curent. In ce masura te ajuta asta in situatiile normale...nu stiu. La un model de competitie iti creste volumul informatiilor de procesat de cateva ori (in loc de o pereche volaj / amperaj ajungi sa 'procesezi" vreo 8 ...cine va avea nevoie de asa ceva va cumpara servo-uri FrSky...daca se vor gasi.
Competitia (pe de alta parte) nu a stat degeaba: Jumper T16 Pro, T18 (3 variante) Radiomaster TX16S (2 variante). 6 variante ale unei statii care au cam pus vanzarile de statii Frsky pe modul "pauza". Jumper R8 e un receptor bunicel si deja au aparut modari hardware ce il transforma intr-un receptor FrSky (din ce am citit rapid pe net dar nu am aprofundat se poate scrie firmware X8R original FrSky). Faptul ca e la juma tate de pret fata de receptorul FrSky iar nu ajuta prea mult vanzarile FrSky de receptoare ACCST.
Un peste alta e de bine, daca FrSky "abandoneaza" ACCST si trece exclusivp e ACCESS exista alternative hardware ieftine si software (echipa openTX, Pascal :Langer, Mike Blandford, midelic) care sa asigure o "continuitate" pe partea de software.
Iar daca Flysky se hotaraste sa "deschida" protocolul AFHDS3 si sa il faca open source s-ar putea sa fie "game over" pentru FrSky...cautati informatii sa vedeti ce inseamna FRM302, un modul TX de 2.4 GHz cu range > 35 km (pina la 50 km) cu latenta de < 10 ms in modul UART (ca sa vezi...RadioMaster TX16S are niste UART suplimentare ...si se pare ca va fi suport in OpenTX pentru asa ceva)
https://www.youtube....h?v=t7GOEvk3x5M
https://www.youtube....h?v=nmKYAPtRznM
Scuze ca pun link-uri pentru FlySky in topicul de FrSky.
Deocamdata FRM302 de-abia a aparaut si e cam scump (86 de dolari si 10-11 dolari transportul, peste R9 si TBS XF dar care sunt in banda de 900 MHz), gama de receptoare e limitata si cam scumpa (peste 30 USD) dar in mod sigur lucrurile se vor schimba in timp.
Daca apare o varianta de Flysky PL18 Paladin cu OpenTX va fi similara cu FrSky X12S dar cu 30% mai ieftina, T16 si variantele au pus in sah X10 si cam toata gama de statii entry-level FrSky...o statie ieftina gen FS-i6x cu OpenTX pe la 50-60 USD ar mai trebui...poate o vedem in 2021.
0

#1257 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 29 September 2020 - 10:16 AM

Acum 3 saptamani au aparut informatii despre statia FrSky X20 ...cea care ar trebui sa fie in sistem Tandem (900 MHz & 2.4 GHz)
https://www.rcgroups...andem-and-ETHOS
Cam de dimensiunes unui QX7, ecran pozitionat in partea superioare ca la X12 si Jeti, touch screen, interfata din spate nu e JR standard ci e cea introdusa la X-lite si continuata la X9lite (asta ca sa tina departe produsele TBS XF si sa impuna interfata FrSky), fara OpenTX deocamdata (dar nici FrOS...ceva nou, EthOS, nu se stie inca daca va fi si o versiune OpenTX pentru ca probabil vor incerca sa evite clonarea).
Se pare ca si X12 va avea un urmas botezat X24 (cea din partea de sus).
Despre succesul unor statii non-OpenTX si destul de scumpe lansate in vreme de criza ... vom trai si vom vedea.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de ender67: 29 September 2020 - 10:17 AM

0

#1258 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 15 October 2020 - 07:48 PM

Salut baieti,
Am cumparat de la T9Hobby 2 receptoare RX6R , varianta UNIVERSAL .Surpriza e ca unul nu se binduie , celalat s-a binduit din prima fara nici o problema.Am incercat sa-i rescriu softul :https://www.frsky-rc.com/rx6r/ , NU FUNCTIONEAZA, apas butonul de bind si il alimentez apare rosu si verde continuu . Cand il alimentez din nou dupa ce opres binduirea din statie apare rosu intermitent.Nu stiu ce sa-i mai fac.

Solutiile ar fi foarte apreciate.
Multumesc Sorin

0

#1259 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 October 2020 - 02:03 PM

Pe tacute... "noapte, ca hotii"... scoasera modul XHT:

https://www.horusrc....-rf-module.html
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1260 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 16 October 2020 - 05:53 PM

Vezi postarearenatoa, la 16 October 2020 - 02:03 PM, a spus:

Pe tacute... "noapte, ca hotii"... scoasera modul XHT:

https://www.horusrc....-rf-module.html


Pai nu prea are relevanta, ca piata este extrem de mica si in scadere: statiile vechi cu hardware de calitate si fara interfata tip JR. Si cine are asa ceva cred ca are si un DHT in el si o gramada de receptoare si nu a simtit nevoia sa faca upgrade. Plus la ce incurcatura e acum cu receptoarele FrSky...mai bine te descurci de la concurenta. si e al naibii de scump, 38 de dolari in China... la ce invazie de clone de x10 a fost un iltimul an si jumatate cred ca piata second-hand de statii FrSky e destul de plina.
Si acum serios...e 70 de dolari o statie Radiomaster TX8 / Jumper T8SG, echipata cu ghimball cu senzor Hall si modul multiprotocol si cu Deviation TX ...tot ziceam ca astept statia de 50 de dolari cu open-tx dar la urma urmei cel putin 50 de dolari din aia 70 fac numai Hall si multiprotocol... 6 switch-uri, 2 slidere, merg si module JR in spate (inclusiv Crossfire)...ieftina ca braga, si are forma lui T12 (de fapt daca ne gandim bine T12 s-ar putea sa aiba un hardware f asemanator). Nu mai bine umbli la pusculita si iei o statie noua? Nu zic un flysky FS-i6 la 40 de dolari...dar un T8SG cu hall si multiprotocol la 70 de dolari cred ca merita...
OK...poate am fost prea rau...sa ridice mana sus cine este interesat de modulul ala XHT.



0

Arata acest topic


  • 45 Pagini +
  • « Prima
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro