Modelism - RHC Forum: FrSky Radio - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

• 42 Pagini +
  • « Prima
  • 40
  • 41
  • 42
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

FrSky Radio FrSky intra in liga baietilor mari

#1231 Useril este offline   ender67 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1949
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 01 July 2020 - 10:02 AM

"The big picture": concurenta (RadioMaster in principiu, dar si Jumper) are o statie echivalenta la 1/3 de pret. Costul componentelor electronice fiind cam aceleasi (mici deosebiri la tipul de procesor dar sunt din aceeasi familie) nu justifica o diferenta de pret de 250-300 dolari.
Erau doua variante de X10: una normala X10 (cu ghimbaluri M10) si X10S (ch ghimbaluri MC12S mostenite de la X12). "Erau" ca ambele sunt acum "discontinued" ...dar inca se mai gasesc pe Banggood la 420 respectiv 492 de dolari (si astea sunt preturi "reduse" cu 20% respectiv 33% ...dar asta tine de politica de preturi Banggood ca sa "abureasca "clientii). Ce e interesant e ca sunt la vanzare dar nu sunt pe stoc ("coming soon")...inseamna ca sunt pe stoc la Frsky cu tot statutul lor de "Discontinued product".
"Adevaratul urmas al mamei Omida" a primit un "Express" in coada: X10 Express si X10S Express. In principiu au mici modificari hardware dar o modificare software majora: ACCESS. Se gasesc (pe stoc) la niste preturi ceva mai "atractive" (405 respectiv 485 dolari ...aduse din China,...daca vrei mai repede aduse din Cehia X10S Express e 530 dolari).
Ce are concurenta?
- un TX16S "de baza" (modul multiprotocol si ghimbal normal cu potentiometre) la 110 dolari si 7 dolari sa primesti pachetul acasa in 2-3 saptamini
- un TX16S cu ghimbal Hall la 140 de dolari 9plus 7 transportul) sau la 210 dolari cu un modul TBS MicroTX
Cum ziceam mai sus: marfa echivalenta la 1/3 de pret (cosmarul lui FrSky ...dovada e ca au inca pe stoc modele scoase din productie).
Daca ai oarece nelinisti metafizice legate de compatibilitatea receptoarelor FrSky cu modulul multiprotocol....sau de range..se rezolva rapid cu niste module Tx de la Frsky (DJT sau XJT.. pe la vreo 30 respectiv 40 de dolari ...sau pe acolo) . Exista chiar si un modul XHT pe care poti sa il folosesti in interiorul statiei.
Si daca vrei sa evitii "loteria" receptoarelor FrSky (nu poti sa stii daca sunt FCC/LBT sau ACCST/ACCESS)...ai acum o gramada de receptoare compatibile D8 si D16 cu SBus sau PWM la preturi acceptabile (in general intre 10 si 20 de dolari).
Asta e situatia pe scurt: liniile Horus (X10 dar si X12) de la FrSky sunt prea scumpe, iar liniile Taranis (X9lite / X9D / X9E / QX7 /X-lite ...vreo 12 modele) sutn cam la acelasio nivel de pret cu TX16s sau chiar mai scumpe. Doar X-lite pare a fi un produs mai de "nisa".(da rnu cred ca au vanzari sa te dea pe spate).
N-as merge pina acolo ca sa cand prohodul lui FrSky dar daca ma gandesc bine in ultimul an nu am mai cumparat marfa FrSky pe 2.4 GHz (am facut o exceptie si am luat modue Tx si receptoare pe 900 MHz inainte sa fie atinse de "ciuma" ACCESS).
Dar am cumparat T16 si TX16S si TBS Crossfire si receptoare TBS.

PS vad ca pe horusrc.com au o reducere de pret la 300 de dolari pentru X10 Express si 350 dolari pentru X10S Express. Poate asta e singurul aspect pozitiv, ca mai scad preturile la statiile FrSky. Dar nu deajuns...nu sunt de 3 ori mai scumpe, doar de 2 ori.
0

Arata acest topic

• 42 Pagini +
  • « Prima
  • 40
  • 41
  • 42
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro