Modelism - RHC Forum: Va rog cateva sfaturi pentru realizarea unei barcute de nadit - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Va rog cateva sfaturi pentru realizarea unei barcute de nadit

#1 Useril este offline   rso 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 03-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2014 - 02:47 PM

In primul rand buna ziua si salutare tuturor !
Sunt nou pe acest forum si as dori daca se poate cateva indrumari care sa ma ghideze intr-o directie buna pentru realizarea unei barcute de nadit/plantat. Desi am mai citit cateva topicuri care mi-au mai “deschis ochii” mai am destule nelamuriri si orice sfat este binevenit .
Am o coca din fibra de carbon > lungime 87cm, latime 33cm, compartimentata cu 3 camere etanse stanga/dreapta/fata (probabil contin si ceva spuma sau balsa in interior). A fost o barca de viteza cu motor termic. Am sa postez si cateva poze . Doresc sa-i realizez si o suprastructura din komatex (deja am materialul), aceasta din urma vreau sa contina fixate servomecanismele pentru basculare cuve si o parte din electronica necesara.
As dori cateva sfaturi referitoare la achizitionarea catorva componente chiar corectari de rigoare sau recomandari . Lista ar fi cam urmatoarea:
- motor 755/40 (am deja acumulatori Pb/Ac de 12V/7A, 8A si 9A) voi utiliza o singura bucata.
- elice dinamyc 3 pale 50mm dreapta
- regulator Rookie 25 sau un homemade (ceva recomandari testate?)
(este indeajuns BEC-ul inclus de 1,2A pentru alimentarea modului Rx, 3 servomecanisme , switch lumini leduri si far ? dar cei 25A pe care-i poate oferi regulatorul sunt suficienti?). Sa optez pentru un regulator fara BEC si sa achizitionez un U-BEC extern cu amperaj mai mare ?
- voltmetru (as prefer cu afisaj alfanumeric dar este ok si cu leduri )
- radiocomanda -as opta pentru HK65 FHSS
- servo pentru directie- HK 4,3kg/0,17s analog standard (recomandati altceva ?)
- servo 2 bucati pentru cuve – BB/MG 9kg/0,20 standard (sunt in jur de 45 lei/buc)- astept sugestii eventual si cu angrenaje metalice dar sa nu fie la preturi prohibitive. Ar fi o varianta si utilizarea unui sistem de basculare cu un servo ceva mai bun pentru 2 cuve. Am vazut ca unele servomecanisme cica nu ar fi compatibile cu unele montaje electronice dedicate reglarii unghiului de basculare ( este adevarat ? )
- trebuie sa achizitionez si un ax si un cuplaj. Am diametrul intern al tubului de 5mm. Daca si axul motorului are 5mm ce cuplaj trebuie ? Am vazut cuplaje cardanice, este necesar unul de acest fel ?
Stiu ca par niste intrebari banale sau chiar enervante, dar pentru mine orice raspuns este binevenit, de orice natura ! Multumesc daca ati avut rabdarea sa cititi pana aici .
0

#2 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 26 July 2014 - 02:19 PM

Vezi postareagavrimama, la 25 July 2014 - 09:45 PM, a spus:

Salut
... inainte sa decizi componenele ar trebui sa stii cit cintarea echiparea termica de la coca ta , ca sa poti sa te incadrezi in acelasi pescaj , deoarece numai acumulatorul cintareste 2,2 Kg in crestere in functie de amperaj .
Ca motorizare , i-ti recomand o motorizare brushless , care nu depaseste cu mult ca pret mototrizarea bruset , si care este net superioara acesteai din urma , atit ca randament cit si raport tractiune , viteza , consum , atit la viteza de plantare de 1,5 - 2 ml/secunda , cit si la viteza .
Pentru navomoelele cu mai multe servomecanisme este recomandat un u-bec extern pentru a nu incalzi inutil Esc-ul, adica regulatorul .
Lungimea axului o alegi in functie de centrul de greutate , pe care il stabilesti cu navomodelul pe luciul de apa , fie el si in cada de la baie , echipat complet ,doar suportul motor sa nu fie fixat sa poti culisa acumulatorul .
Radiocomanda cea mai uzuala pentru un navomdel ce nadeste este HK 6s FHSS deci este OK
Bascularea cu un singur servo , are inconvenientul ca daca firul este mai strins pe tambur , o sa i-ti basculeze montura mai devreme decit era programat.
Ca montaj electronic , poti folosi swich pentru lumini facut de ... asta i-ti zic pe privat ,ca sa nu ai surpriza sa arzi vre-un servo .
Daca gaura de la tub este de 5 mm gasesti ax de 5 mm cu filet de 4 mm daca folosesti elicii uzuale ,sifilet de 5 daca folosesti elicii atipice .
Cuplajul se gaseste in toate variantele si in functie de ax , de la 3 cu 3/4/5/6 -8 pina la x cu x ,de unde / tot pe privat .
Cuplaj cardanic folosesti doar in cazul in care alinierea motor / ax nu este posibila sa fie liniara ,si a unghiulara , in cazurile uzuale un cuplaj flexibil sau unul penseta i-ti poate face legatura fara impedimente , nu inainte de a alinia motorul cu axul cu un cuplaj fix .
...spor
...care dreaq e logica aici, ca n-o vad ?!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#3 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 27 July 2014 - 07:09 AM

Vezi postareagavrimama, la 26 July 2014 - 09:56 PM, a spus:

... inafara de 2 modele de cuve , restul prezent , nu perrmit pozitionarea firului in spre spatele acestora , executa bascularea instantaneu si imediat cind firul se bloceaza pe tambur
stima
...tot nu vad legatura !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#4 Useril este offline   rso 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 03-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2014 - 11:48 AM

Vezi postareaipsihi, la 26 July 2014 - 02:19 PM, a spus:

...care dreaq e logica aici, ca n-o vad ?!!!


gavrimama cred ca se refera la situatia in care firul este mai tensionat la recuperare, spirele se aseaza mai strans intre ele pe tambur, aceasta situatie se intalneste de regula atunci cand ultima recuperare s-a efectuat cu cu o captura mai maricica si mai ales daca firul este si murdar( sunt balti care au o pelicula fina verzuie in anumita perioada a anului, este de preferat sa se foloseasca o carpa tinuta pe fir la mulinare (la strangerea sculelor) tocmai pentru a nu se lipi spirele intre ele. Uneori se poate intampla face ca la desfasurarea firului de pe tambur sa mai apara acele " agatari" datorate de firele lipite/stranse/ care sa smuceasca foarte usor barca din traseul ei ( si cred ca gavrimama se referea la raportul dintre forta arcului de la sistemul de revenire al cuvei si forta cu care este smucit firul - daca smucitura intinde arcul este posibil sa basculeze accidental...dar nu stiu daca a patit cineva pana acum :) ). Oricum si in situatia asta se poate uda firul de pe tambur cu apa pentru a se desfasura fara probleme. Scuze daca am spus ceva in neregula.
Nu sunt nici un pescar mai mult decat amator si nici nu vreau ca acest topic sa o ia in alta directie decat am avut intentia.
...si ca sa continui sa revin la barcuta. Are sub 1kg coca , ma rog mai are cateva elemente metalice prin ea care nu ma deranjeaza inca, a fost echipata cu motor termic + toba+rezervor care erau categoric mai grele decat un 755/40, rezervorul avea cca 2L (deci se compeseaza cu un PB/AC de 8A ) si mai erau si acumulatorii care alimentau electronica si servomacanismele. In situatia mea cred ca ar ajunge undeva la cca.4kg-4,5kg + nada
Initial vroiam un regulator rookie 25 dar sper sa iau decizia buna in a cumpara regulator fara BEC si sa achizitionez un UBEC extern, aici as avea nevoie de o recomandere dar si in alegerea servo-urilor pentru sistemul de basculare. Am vazut ca sunt destule persoane aici pe forum, consacrate, cu experienta in domeniu, care categoric au intalnit fel si fel de cazuri/situatii cu componentele care sunt pe piata, tocmai de aceea am nevoie de cateva sfaturi sa nu ma "tepuiesc" cu cine stie ce "petarde scumpe".
Voi atasa in dupamiaza asta si poze cu coca de care vorbeam. Am sa-i fac si o suprastructura de etansare din komatex.
Multumesc pentru raspunsuri !
0

#5 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 27 July 2014 - 01:41 PM

...acelasi lucru se poate intampla si la cele cu 2 servouri daca nu ai un sistem de siguranta !!!

Aceasta postare a fost editata de ipsihi: 27 July 2014 - 01:44 PM

...tabula crasa, mortua est!
0

#6 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 27 July 2014 - 02:05 PM

Vezi postareagavrimama, la 26 July 2014 - 09:56 PM, a spus:

... inafara de 2 modele de cuve , restul prezent , nu perrmit pozitionarea firului in spre spatele acestora , executa bascularea instantaneu si imediat cind firul se bloceaza pe tambur
stima


Dont' gavrimama recte DINO.DINO , EDUARD DINU SABADAG , WOOD LEMNAR , SI ALTE CATEVA NIK-URI PE CARE LE MAI AI , iar vorbesti in necunostinta de cauza ?!
Vezi ca te cam bate tehnologia si postezi numai prosti, ai testat si sistemul acesta ? brrrrrr la cuca !
Imagine atasata: 2014-07-27 14.40.45.jpg
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#7 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 27 July 2014 - 03:35 PM

Vezi postareastelian, la 27 July 2014 - 02:05 PM, a spus:

Dont' gavrimama recte DINO.DINO , EDUARD DINU SABADAG , WOOD LEMNAR , SI ALTE CATEVA NIK-URI PE CARE LE MAI AI , iar vorbesti in necunostinta de cauza ?!
Vezi ca te cam bate tehnologia si postezi numai prosti, ai testat si sistemul acesta ? brrrrrr la cuca !
Atasament 2014-07-27 14.40.45.jpg
...tu l-ai inventat sau doar te lauzi cu stiinta altora ?!!!
...sistemul imi apartine, chiar si cel din imagine, doar ca folosesc servo metalice !!!

Aceasta postare a fost editata de ipsihi: 27 July 2014 - 03:39 PM

...tabula crasa, mortua est!
0

#8 Useril este offline   rso 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 03-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2014 - 07:42 PM

poza 1
0

#9 Useril este offline   rso 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 03-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2014 - 07:44 PM

pza

poza2

poza3

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 100_9911 (Custom).JPG
  • Imagine atasata: 100_9900 (Custom).JPG
  • Imagine atasata: 100_9909 (Custom).JPG

0

#10 Useril este offline   rso 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 03-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2014 - 07:46 PM

poza4

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 100_9913 (Custom).JPG

0

#11 Useril este offline   rso 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 03-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2014 - 07:47 PM

poza5

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 100_9915 (Custom).JPG

0

#12 Useril este offline   rso 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 03-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2014 - 07:50 PM

poza

poza

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 100_9899 (Custom).JPG
  • Imagine atasata: 100_9902 (Custom).JPG

0

#13 Useril este offline   rso 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 03-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2014 - 07:53 PM

poza

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 100_9907 (Custom).JPG

0

#14 Useril este offline   rso 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 03-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2014 - 07:55 PM

poza

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 100_9911 (Custom).JPG

0

#15 Useril este offline   rso 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 03-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2014 - 07:59 PM

Vezi postarearso, la 27 July 2014 - 07:55 PM, a spus:

poza

tin sa mentionez ca este destul de flotabila chiar daca este 100% plina cu apa...
0

#16 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 27 July 2014 - 08:04 PM

Ai incercat sa pui un acumulator de 7Ah in ea ?si apoi un cada ,sa vezi daca il tine si cam pe unde ar veni?
Eu parca o vad cu 2 lipo 3-4S si o cuva pe spate.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#17 Useril este offline   rso 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 03-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2014 - 08:38 PM

un incovenient este ca fostul posesor al navomodelului a taiat cativa cm buni din tubul axului (probabil datorita manevrabilitatii mai usoare avand in vedere vitezele cu care rulau barcile astea...pe vremea aia...70-80km/h, ma rog acum vitezele sunt net superioare. probabil voi fi nevoit sa ma duc cu un filet pe ax ceva mai aproape de tub.
asa...si ca sa revin la intrebarile mele :)...din cei care au facut barcute de nadit/plantat, in serie sau pentru uz personal, cineva poate sa-mi recomande 2 servomecanisme pentru cuvare sau chiar o bucata ( am vazut mun sistem interesant cu un singur servomecanism), pareri categoric sunt impartite dar ma intereseaza in principiu un servo (sau2) in functie de sistemul ales "bun si cumsecade ca pret" ( am sunat la o firma si cineva mi-a dat alternativa la un servo care nu era pe stoc...alt servo """similar""" dar cu pret dublu !!! similar ca performanta cica...:))
Imi cer inca o data scuze daca am deranjat cu ceva prin intrebarile mele puerile, dar vreau sa lansez o comanda de componente si as preferera sa primesc cateva indicatii , chiar sa achizitionez un ESC, un UBEC si un microSW(eventual cu reglare servo), produse homemade, sunt convins ca exista multe persoane care se pricep si pot face chestiile astea mai ales adaptate/testate la cerintele comune ( dotari uzuale) si nu in ultimul rand la un pret/performata bun vis-a-vis de ce se produce in serie mare.
Vreau sa-mi fac o mica ambarcatiune care sa ma ajute sa-mi plantez momeala chiar in conditii de vreme rea si sa pot sta in scaunul meu linistit si sa-mi beau spritul sau berea rece binemeritata dupa o saptamana sau doua de munca fara sa alerg, sau sa inot pe balta ...:)). nU vreau sa deranjez sau sa supar pe nimeni pe acest forum. Tote cele bune tuturor ! Sa aveti viata si vin la gheata ! Poate imi recomandati si mie niste servo pt cuvare
0

#18 Useril este offline   rso 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 03-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2014 - 10:24 PM

Vezi postareamanolo, la 27 July 2014 - 08:04 PM, a spus:

Ai incercat sa pui un acumulator de 7Ah in ea ?si apoi un cada ,sa vezi daca il tine si cam pe unde ar veni?
Eu parca o vad cu 2 lipo 3-4S si o cuva pe spate.

Sigur, am incercat cu 7Ah, 8Ah si 9Ah, cel din urma de 9Ah este modelul din link-ul urmator, este un NPW45-12 http://www.yuasaeuro...NPW45-12_UK.pdf
Cu acumulatorul de 7Ah partea submersa a barcii s-a marit cu 1 cm iar cu un acumulator de 9Ah ( cel din link, ei spun ca are 2,7kg ) s-a scufundat cu cca 1,5 cm fata de starea neechipata.
0

#19 Useril este offline   rso 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 03-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2014 - 10:36 PM

Vezi postarearso, la 27 July 2014 - 10:24 PM, a spus:

Sigur, am incercat cu 7Ah, 8Ah si 9Ah, cel din urma de 9Ah este modelul din link-ul urmator, este un NPW45-12 http://www.yuasaeuro...NPW45-12_UK.pdf
Cu acumulatorul de 7Ah partea submersa a barcii s-a marit cu 1 cm iar cu un acumulator de 9Ah ( cel din link, ei spun ca are 2,7kg ) s-a scufundat cu cca 1,5 cm fata de starea neechipata.

...si initial nu stiu de ce dar am avut o mare "mancarime" datorata poate formei si dinamicii pe care o are coca asta sa ma gandesc la o singura cuvare posterioara :).Recunosc cat se poate de sincer ca este o provocare, desi sunt constient ca o coca gata facuta si calculata pentru o mini ambarcatiune pentru nadit scuteste multe batai de cap si calcule. Totusi abia astept sa fac comanda de componente si poate sper sa gasesc si ceva homemade-uri de incredere
0

#20 Useril este offline   rso 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 03-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2014 - 10:51 PM

Vezi postarearso, la 27 July 2014 - 10:36 PM, a spus:

...si initial nu stiu de ce dar am avut o mare "mancarime" datorata poate formei si dinamicii pe care o are coca asta sa ma gandesc la o singura cuvare posterioara :).Recunosc cat se poate de sincer ca este o provocare, desi sunt constient ca o coca gata facuta si calculata pentru o mini ambarcatiune pentru nadit scuteste multe batai de cap si calcule. Totusi abia astept sa fac comanda de componente si poate sper sa gasesc si ceva homemade-uri de incredere

Inca ceva, faptul ca a fost o coca "de viteza", ceva mai "joasa" ma face sa tind spre a o "inalta" un pic..si aici ma refer la suprastructura din comatex care sa o etanseza si sa contina si servomecanismele de cuvare. gresesc? sau ar fi alta solutie ?
0

#21 Useril este offline   rso 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 03-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2014 - 11:30 PM

Vezi postareaipsihi, la 27 July 2014 - 01:41 PM, a spus:

...acelasi lucru se poate intampla si la cele cu 2 servouri daca nu ai un sistem de siguranta !!!

foarte tare ! m-ai prins la colt !:)) chiar nu stiu. spune-mi te rog cam este treaba cu sistemul de sigurata.
0

#22 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 27 July 2014 - 11:34 PM

Referitor la cuvare, inteleg ca doresti sa fie cu 2 cuve desi dupa cum arata coca (faina si hidrodinamica) i-ar sta mai bine cu o cuva pe spate. Problemele legate de cuvare pe ambele borduri sunt in general legate de dezechilibrarea barcii in timpul cuvarii separate si de gasirea unor solutii tehnice de etansare intre servo-ul din barca si axul basculei, plus alegerea justa a servomecanismului. Alegerea depinde de momentul fortei in jurul axului de basculare si cantitatea de nada + momitor din cuva. In plus s-a constatat ca un singur servo (eventual avand cursa marita spre 180 gr.) este suficient daca din punct de vedere constructiv, axul de basculare se pozitioneaza cat mai convenabil sub centrul de greutate al cuvei astfel, cu un mic efort se produce trecerea cuvei peste punctul de echilibru si mai departe bascularea v-a fi ajutata de insasi greutatea din cuva. Problema este de a alege compromisul intre a inalta cuvele peste nivelul puntii ca sa se poata aplica bascularea naturala si implicit de a avea un centru de greutate ridicat si un aspect mai putin estetic sau a folosi mai multa forta in servomecanisme si sa pozitionezi cuvele "ingropate" in punte pentru mai multa stabilitate data de un centru de greutate coborat. Eu, la acea coca, probabil a-s construi un sistem gen banda rulanta (senile de la jucarii) care sa debarce momeala prin spate sau doua pistoane in tub pvc (pt. 2 monturi separate) tot cu iesire in spate. Altfel strici toata frumusetea unei coci de viteza ce, in cazul unor cuve laterale suprainaltate v-a arata ca o caruta cu coviltir. Pistoanele se pot actiona cu 2 actuatoare de portiera auto de 10 lei/buc. In privinta ESC-ului, la o astfel de barca, pentru viteza de nadit nu cred sa consume peste 20A dar niciodata nu strica o buna rezerva de putere a esc-ului. BEC-ul extern nu cred ca se justifica deoarece se folosesc rar mai mult de 2 servo simultan iar astea nu trag mai mult de 1-2A dar fiinca nu costa mult...se poate pune. In tubul de 5mm diam. interior se poate pune un ax de 4mm (preferabil inox) cu filet (fiind un diametru uzual pentru elice de 30 - 60mm) si pe capete se pot fixa bucse sau alt sistem de etansare gen semering + rulment. Servourile scumpe cu titan sau alte mofturi merita banii daca banii nu sunt o problema insa un MG standard de 9 - 13kg/cm rezolva ieftin aceeasi problema si in aceeasi bani cumperi 5-6 buc. pe care poti sa experimentezi, singura grija este ca atunci cand ii desfaci sa le modifici cursa sa inspectezi si eventual sa refaci si lipiturile facute pe cablaj de fabrica adaugand ceva mai mult cositor ca sa nu ai surprize (unele componente chinezesti sunt atat de prost lipite ca le dezlipesti prin presare cu degetul fara mult efort dar sa nu generalizam). Motorul, daca nu a fost deja comandat, optez pentru un brushless de putere mare outrunner dimensiuni gen 3540 la turatie mica 750 - 1000 rotatii/min./volt la care daca dai mansa in maxim poti sa "frulezi" sa faci piure (cu o elice de metal) cam tot ce inseamna alge sau crengute subacvatice ce pot bloca un 755 periat iar la greutate este mai usor decat 755. Rezerva mare de putere face ca sa nu necesite racire la un regim de mars normal dar poate dezvolta o "explozie" de putere cand ai nevoie pentru scurt timp. Cauta un cuplaj serios pentru ca altfel trebuie sa fii bun innotator ca sa aduci barca la mal. Sper sa te ajute cu ceva opiniile mele dar in final fiecare este liber sa invete din greselile proprii.
In God we trust, all others must pay cash!
0

#23 Useril este offline   rso 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 03-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2014 - 02:57 PM

Vezi postareaH7-25, la 27 July 2014 - 11:34 PM, a spus:

Referitor la cuvare, inteleg ca doresti sa fie cu 2 cuve desi dupa cum arata coca (faina si hidrodinamica) i-ar sta mai bine cu o cuva pe spate. Problemele legate de cuvare pe ambele borduri sunt in general legate de dezechilibrarea barcii in timpul cuvarii separate si de gasirea unor solutii tehnice de etansare intre servo-ul din barca si axul basculei, plus alegerea justa a servomecanismului. Alegerea depinde de momentul fortei in jurul axului de basculare si cantitatea de nada + momitor din cuva. In plus s-a constatat ca un singur servo (eventual avand cursa marita spre 180 gr.) este suficient daca din punct de vedere constructiv, axul de basculare se pozitioneaza cat mai convenabil sub centrul de greutate al cuvei astfel, cu un mic efort se produce trecerea cuvei peste punctul de echilibru si mai departe bascularea v-a fi ajutata de insasi greutatea din cuva. Problema este de a alege compromisul intre a inalta cuvele peste nivelul puntii ca sa se poata aplica bascularea naturala si implicit de a avea un centru de greutate ridicat si un aspect mai putin estetic sau a folosi mai multa forta in servomecanisme si sa pozitionezi cuvele "ingropate" in punte pentru mai multa stabilitate data de un centru de greutate coborat. Eu, la acea coca, probabil a-s construi un sistem gen banda rulanta (senile de la jucarii) care sa debarce momeala prin spate sau doua pistoane in tub pvc (pt. 2 monturi separate) tot cu iesire in spate. Altfel strici toata frumusetea unei coci de viteza ce, in cazul unor cuve laterale suprainaltate v-a arata ca o caruta cu coviltir. Pistoanele se pot actiona cu 2 actuatoare de portiera auto de 10 lei/buc. In privinta ESC-ului, la o astfel de barca, pentru viteza de nadit nu cred sa consume peste 20A dar niciodata nu strica o buna rezerva de putere a esc-ului. BEC-ul extern nu cred ca se justifica deoarece se folosesc rar mai mult de 2 servo simultan iar astea nu trag mai mult de 1-2A dar fiinca nu costa mult...se poate pune. In tubul de 5mm diam. interior se poate pune un ax de 4mm (preferabil inox) cu filet (fiind un diametru uzual pentru elice de 30 - 60mm) si pe capete se pot fixa bucse sau alt sistem de etansare gen semering + rulment. Servourile scumpe cu titan sau alte mofturi merita banii daca banii nu sunt o problema insa un MG standard de 9 - 13kg/cm rezolva ieftin aceeasi problema si in aceeasi bani cumperi 5-6 buc. pe care poti sa experimentezi, singura grija este ca atunci cand ii desfaci sa le modifici cursa sa inspectezi si eventual sa refaci si lipiturile facute pe cablaj de fabrica adaugand ceva mai mult cositor ca sa nu ai surprize (unele componente chinezesti sunt atat de prost lipite ca le dezlipesti prin presare cu degetul fara mult efort dar sa nu generalizam). Motorul, daca nu a fost deja comandat, optez pentru un brushless de putere mare outrunner dimensiuni gen 3540 la turatie mica 750 - 1000 rotatii/min./volt la care daca dai mansa in maxim poti sa "frulezi" sa faci piure (cu o elice de metal) cam tot ce inseamna alge sau crengute subacvatice ce pot bloca un 755 periat iar la greutate este mai usor decat 755. Rezerva mare de putere face ca sa nu necesite racire la un regim de mars normal dar poate dezvolta o "explozie" de putere cand ai nevoie pentru scurt timp. Cauta un cuplaj serios pentru ca altfel trebuie sa fii bun innotator ca sa aduci barca la mal. Sper sa te ajute cu ceva opiniile mele dar in final fiecare este liber sa invete din greselile proprii.


Multumesc pentru explicatii si sfaturi !
0

#24 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 28 July 2014 - 03:05 PM

Parerea mea ,acea coca e facuta pentru viteza ,ea merge bine cind gliseaza ,la viteza mica nu stiu cum se va comporta ,mai ales daca sint si ceva valuri,asta e parerea mea acum faci cum crezi.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#25 Useril este offline   rso 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 03-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2014 - 03:28 PM

Vezi postareamanolo, la 28 July 2014 - 03:05 PM, a spus:

Parerea mea ,acea coca e facuta pentru viteza ,ea merge bine cind gliseaza ,la viteza mica nu stiu cum se va comporta ,mai ales daca sint si ceva valuri,asta e parerea mea acum faci cum crezi.


da, m-am gandit si la lucrul asta, cred ca mai astept 2-3 zile poate se iveste o alta coca, se pare ca de aici pleaca totul. totusi as fi interesat de o recomandare pentru un model de servomecanism destul de fiabil dintre urmatoarele (facand abstractie de putere si cuplu) :
- TMG995
- MG996R
- MG946R
- DS538HV Corona

Multumesc, multumesc pentru raspunsuri, chiar mi-au mai deschis ochii un pic :)
0

#26 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 28 July 2014 - 03:40 PM

Vezi postareamanolo, la 28 July 2014 - 03:05 PM, a spus:

Parerea mea ,acea coca e facuta pentru viteza ,ea merge bine cind gliseaza ,la viteza mica nu stiu cum se va comporta ,mai ales daca sint si ceva valuri,asta e parerea mea acum faci cum crezi.
,,,corect, cu o cuva pe spate va deveni pluta de pescuit , variante cu sisteme de retinere a monturii sunt multe ,cel mai simplu si uzual este practicarea unei fante ( taietura lata de 1-2mm), adanca de 1-2cm in marginea cuvei ,mai eficient este un stift infipt sub cuva(popnit de 1 mm ), evident si o gaura de 3mm in cuva care sa permita suprapunerea, montura se agata de stift iar eliberarea o face miscarea de basculare !!!

Aceasta postare a fost editata de ipsihi: 28 July 2014 - 03:42 PM

...tabula crasa, mortua est!
0

#27 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 28 July 2014 - 08:28 PM

Vezi postarearso, la 28 July 2014 - 03:28 PM, a spus:

da, m-am gandit si la lucrul asta, cred ca mai astept 2-3 zile poate se iveste o alta coca, se pare ca de aici pleaca totul. totusi as fi interesat de o recomandare pentru un model de servomecanism destul de fiabil dintre urmatoarele (facand abstractie de putere si cuplu) :
- TMG995
- MG996R
- MG946R
- DS538HV Corona

Multumesc, multumesc pentru raspunsuri, chiar mi-au mai deschis ochii un pic :)

Turnigy TGY 1501 ,care original este PowerHD1501 sau PowerHD1201.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#28 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 28 July 2014 - 09:26 PM

Vezi postareaipsihi, la 27 July 2014 - 03:35 PM, a spus:

...tu l-ai inventat sau doar te lauzi cu stiinta altora ?!!!
...sistemul imi apartine, chiar si cel din imagine, doar ca folosesc servo metalice !!!

Amice Vlad , nici-0 data nu m-am laudat cu stiinta altora , sistemul din imagine este chiar al tau , tocmai l-am demontat de pe o barcuta de plantat care iti apartine. Daca vrei iti pot pune si poze . Este depasit dar pentru cei care isi mananca din dorsal este foarte util !
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#29 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 28 July 2014 - 10:20 PM

Sfeclica sa m0ara cuca esti mincin0s si-ti maninci din d0rsal ca nu te duce neuronul si te lauzi cu ce nu e al tau:
Imagine atasata: CNX-esc..jpg
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#30 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 23 August 2014 - 01:09 AM

Vezi postareamanolo, la 28 July 2014 - 10:20 PM, a spus:

Sfeclica sa m0ara cuca esti mincin0s si-ti maninci din d0rsal ca nu te duce neuronul si te lauzi cu ce nu e al tau:
Atasament CNX-esc..jpg

dONT nanolo ,acum vazui postarea ta , ESTI ASA DE INVIDIOS incat nu mai poti tasta romaneste ?! I liniuta mi este mila de tine dar cand vad ca vorbeste gura fara tine imi vine sa iti pitesc aerul .
Bai mos tagarta ,daca te referi la piesa din imagine ,si anume piesa aia patrata care scrie CNX , afla ca il primii 'ca kadou ' si tot odata personalizat din partea unui user de pe aci care se respecta ! Vad ca ai limbrici , te mananca ?! Nu esti genul meu, dar daca vrei cat ceva pe 'goagal' pentru linistea ta .
Chiar nu iti este rusine ?!
Manolo te rog sa ma scutesti cu prostiile tale de ,mos fara minte !

Aceasta postare a fost editata de stelian: 23 August 2014 - 01:10 AM

facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro