Modelism - RHC Forum: Futaba T-12fg-35 Mhz - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Futaba T-12fg-35 Mhz curiozitati

#1 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 11 November 2012 - 12:23 PM

salutare,

Deschid acest topic pentru a-mi lamuri cateva probleme legate de aceasta statie

In primul rand am o problema legata de raza ei, ieri ma jucam cu un easy star si-mi zic sa-l duc cat mai departe sa vad ce poate statia, asa ca l-am inaltat 8-10 m si l-am pus sa mearga in linie dreapta. Dupa vreo 500 m (numarati in pasi) am pierdut semnalul (stiu sigur ca eram cu binoclul la ochi). De aici vad necesitatea maririi razei, s-ar putea ca in viitor sa incerc si FPV, cine stie, deci am gasit treaba asta la HK http://www.hobbyking...ba_module_.html, doar ca e in 10 canale, o merge si pe statia mea, cu riscul pierderii celor 2 canale?


In al doi-lea rand am card de memorie aditional, dar se pare ca nu-l recunoaste, cu tot formatul in prealabil pe calculator, trebuie facut vreun up-date de soft, sau care ar fi problema


Multumesc
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#2 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 11 November 2012 - 07:57 PM

Ce receptor ai folosit? Era full range?
Multa bafta.
0

#3 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 11 November 2012 - 08:10 PM

Vezi postareadan_mitea, la 11 November 2012 - 07:57 PM, a spus:

Ce receptor ai folosit? Era full range?
Multa bafta.



era un futaba R146ip 1024pcm 6 canale, cuart, canalul 64 in 35 mhz
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#4 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 11 November 2012 - 09:55 PM

Ceea ce banuiam. Este un receptor cu 300m garantati. S-a comportat mai mult decat onorabil, este un Futaba.
http://www3.towerhob...p?&I=LXJRW0&P=7
Trebuie sa cauti un receptor full range.
Multa, multa bafta.
0

#5 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 11 November 2012 - 10:30 PM

Vezi postareadan_mitea, la 11 November 2012 - 09:55 PM, a spus:

Ceea ce banuiam. Este un receptor cu 300m garantati. S-a comportat mai mult decat onorabil, este un Futaba.
http://www3.towerhob...p?&I=LXJRW0&P=7
Trebuie sa cauti un receptor full range.
Multa, multa bafta.




Ms de info. Pana la urma cred ca fac o conversie in 2,4ghz cu frsky.
Referitor la treaba cu cardul ai vreo idee?
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#6 Useril este offline   pistolaSHNIKOV 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Gender:Male

Postat 12 November 2012 - 01:25 AM

Vad ca Futaba zice la pg 17 din manual ca tre' sa folosesti SD clasic intre 32MB si 1GB
(probabil cardurile SDHC nu vor functiona, deci atentie la tipul de card pe care-l folosesti si marimea lui; eventual atentie la switc-ul LOCK de pe card)

Cardul trebuie formatat in statia T12FG inainte de a putea stoca pe el modele ( tot pg 17 din manual :pardon: )
(In cazul in care ai probleme cu cardul ulterior formatarii initiale, se recomanda sa-l formatezi pe PC inainte de a-l reformata in statie.

Pe PC il poti folosi doar cu un soft special de la FUTABA (Futaba File System Utility)



"Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne intelegem bine, ca intre asasini."
Emil Cioran

0

#7 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 12 November 2012 - 08:57 AM

Eu am vrut un card suplimentar pentru a avea o copie de siguranta cu modelele
si nu am mai gasit de 32 MB drept pentru care am luat unul de 8 GB.
Am luat si un cititor de carduri ca nu aveam.
L-am formatat in PC am copiat tot in PC informatiile de pe cardul vechi pe el si merge super O.K.
Trebuie sa fie CF CARD ( Compact Flash ) nu altceva .

P.S.

Conversia la 2,4 GHz tot cu TM14 Futaba as face-o ..
Daca era o statie mai ieftina nu mai conta ca si FrSky pare destul de O.K. dar Futaba e tot Futaba ...
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#8 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 12 November 2012 - 10:00 PM

se pare ca devina era cardul, am imprumutat un card panasonic SD de 2 gb, cu care am facut fara nici o problema si up-date-ul de soft de aici http://www.futaba-rc...re-updates.html
Are cate ceva interesant noul soft, la prima vedere am vazut ca exista posibiltate de blocare statie, ca la un telefon mobil sa nu poata fi folosita accidental, ramane de vazut ce alte bunatati aduce acest up-date.
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#9 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 12 November 2012 - 10:14 PM

What is the difference between Compact Flash memory card and SD memory card?


http://answers.yahoo...04065704AA7dPir

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 12 November 2012 - 10:14 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#10 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 12 November 2012 - 10:39 PM

Alta probelema

Procedura de format e urmatoarea:
Introduci cardul in statie, dai format cardului, apoi il scoti din statie si il conectezi la PC printr-un card reader. Ulterior de la PC copiezi programul pe card apoi iar il introduci pe rc si-l rulezi de acolo. Toate bune si frumoase, doar ca pe pagina Futaba apare si programul model recovery pe care l-am instalat ulterior up-date-ului de soft la versiunea 3.0 sa vad ce face, din cate am inteles te ajuta sa salvezi modelele din memoria statiei pe card, doar ca acum statia nu vrea de nici o culoare sa iasa din meniul model select si treaca pe modul normal.

Din sapaurile de pe net, mai e un tip care a patit acelasi lucru http://www.rcgroups....d.php?t=1322326 si l-a rezolvat cu o noua instalare. Problema la mine e ca deja am formatat cardul in PC pe FAT 32 si acum nu-l recunoaste nici statia.

Are cineva vreo idee sau trimit mail celor de la Futaba?
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#11 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2012 - 07:48 AM

Asa patesti cand te mananca. Dai un PM lui Typer, ca el are 12FG, si roaga-l sa-ti formateze cardul in statia lui.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#12 Useril este offline   typer 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 440
  • Inregistrat: 28-April 08

Postat 13 November 2012 - 09:24 PM

Salut,

anytime daca mai este cazul de formatat.

Din manualul meu reiese ca este vorba de SD card, nu CF.
Tot in manual spune ca trebuie sa fie de 32M to 1G, acum poate or suporta si mai multi G.

Mai zic asa:
It may first be necessary to initialize the SD card in T12FG dedicated format. The SD card cannot be used as is immediately purchased.
An SD card formatted by the T12FG cannot be written directly from a PC by Explorer, etc. The files must be converted and written by special conversion software. Files are identified by number instead of name.(The special conversion software can be downloaded from Futaba dealer website.)


Acum cam asta zic ei in manualul meu, nu am apucat sa ma uit pe net si nici nu am folosit SD card sau facut vreun update de soft.

Bafta

Aceasta postare a fost editata de typer: 13 November 2012 - 09:25 PM

"An engineer once said to build something great is like swimming in honey"

"I have always said i'd rather crash a pretty plane than fly an ugly one..." Dave F.
0

#13 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 13 November 2012 - 09:38 PM

Vezi postareatyper, la 13 November 2012 - 09:24 PM, a spus:

Salut,

anytime daca mai este cazul de formatat.

Din manualul meu reiese ca este vorba de SD card, nu CF.
Tot in manual spune ca trebuie sa fie de 32M to 1G, acum poate or suporta si mai multi G.

Mai zic asa:
It may first be necessary to initialize the SD card in T12FG dedicated format. The SD card cannot be used as is immediately purchased.
An SD card formatted by the T12FG cannot be written directly from a PC by Explorer, etc. The files must be converted and written by special conversion software. Files are identified by number instead of name.(The special conversion software can be downloaded from Futaba dealer website.)


Acum cam asta zic ei in manualul meu, nu am apucat sa ma uit pe net si nici nu am folosit SD card sau facut vreun update de soft.

Bafta


Cei de la Futaba mi-au precizat ca nu era nevoie sa instalez model recovery, programul era up date la versiunea 2.0, up date-ul de soft al statiei este la versiune 3.0. asa ca asta era de ajuns. Asta e, macar am aflat cum sta treaba cu statia cat si cu cei de la futaba suport care se pare ca sunt promti in raspunsuri.

Aici este adresa de mail a celor de la Futaba support@hobbico.com sau service@futaba-rc.com

La card vad ca mi-a vazut si unul de 2 gb Panasonic
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#14 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 13 November 2012 - 09:41 PM

Vezi postareatyper, la 13 November 2012 - 09:24 PM, a spus:

Salut,

anytime daca mai este cazul de formatat.

Din manualul meu reiese ca este vorba de SD card, nu CF.
Tot in manual spune ca trebuie sa fie de 32M to 1G, acum poate or suporta si mai multi G.

Mai zic asa:
It may first be necessary to initialize the SD card in T12FG dedicated format. The SD card cannot be used as is immediately purchased.
An SD card formatted by the T12FG cannot be written directly from a PC by Explorer, etc. The files must be converted and written by special conversion software. Files are identified by number instead of name.(The special conversion software can be downloaded from Futaba dealer website.)


Acum cam asta zic ei in manualul meu, nu am apucat sa ma uit pe net si nici nu am folosit SD card sau facut vreun update de soft.

Bafta




Te rog mai sterge-ti din mesaje, ai inbox-ul full.

MS
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#15 Useril este offline   typer 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 440
  • Inregistrat: 28-April 08

Postat 13 November 2012 - 10:35 PM

Vezi postareabogdan_minitehnicus, la 13 November 2012 - 09:41 PM, a spus:

Te rog mai sterge-ti din mesaje, ai inbox-ul full.

MS


Gata, nu stiam de ce nu mai imi scrie nimeni :)
"An engineer once said to build something great is like swimming in honey"

"I have always said i'd rather crash a pretty plane than fly an ugly one..." Dave F.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro