Modelism - RHC Forum: informati materiale constructie planor Ultrausor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

informati materiale constructie planor Ultrausor panza, dural, suruburi, autorizari

#1 Useril este offline   Mihai_F 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 28-January 08
  • Gender:Male
  • Location:-

Postat 09 November 2012 - 08:42 AM

Buna ziua, stie cineva daca se gaseste la noi in tara panza pentru acoperit aripi (uncertified light 1,8oz/sq yd (51gr/mp) ) , cineva care comercializeaza, magazin , depozit ceva... .
Ma intereseaza unde pot gasi dural 6061t6, 6082t6 sau 7075t6,unde gasesc sruburi pentru aviatie, (americani au stasul AN (ex AN4-32A)),la noi cum se gasesc, sau se pot folosi duritati 8.8, 10.9 sau 12.9 .
Pentru un palnor ultrausor ( goat4 glider ) masa proprie 60kg masa maxima 180kg viteza maxima 90km/h se poate inmatricula si omologa doar ca experimental, si care ar fi costurile

daca ma puteti ajuta cu informati detaliate mi-ar fi de mare folos.

multumesc anticipat.
0

#2 Useril este offline   LaserCut 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 08-November 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2012 - 09:29 AM

Pentru aluminiu gasesti in Otopeni un depozit, Gilinox am impresia ca se cheama.
0

#3 Useril este offline   abu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 23-September 04

Postat 10 November 2012 - 01:49 PM

aluminiu mai gasesti cel din grupa 6000 , depinde de dimensiunile dorite, cel din 7000 doar in teorie ca nu prea este folosit in zona, daca iti aduce cumva cineva cred ca va fi mai scump ca afara, surubury iti recomand firma Fabory (http://www.fabory.ro/) au tot ce vrei, nu este iefin, dar au certificate de calitate la produse,AN sunt suruburi de inox...
ceconyte , panza si lacurile aferente...doar afara, sau daca ai pe cineva la fabrica de av de la bacau...desi s-ar putea sa o iei mai scump de la ei,
dar atentie ca e o intreaga tehnologie sa impanzesti...
Albert Malaxa
www.aerial.ro
0723196944
0

#4 Useril este offline   abu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 23-September 04

Postat 11 November 2012 - 08:15 PM

Pentru un palnor ultrausor ( goat4 glider ) masa proprie 60kg masa maxima 180kg viteza maxima 90km/h se poate inmatricula si omologa doar ca experimental, si care ar fi costurile


planoarele ultrausoare se inmatriculeaza de catre AZLR (www.azlr.ro) in calitate de autoritate de certificare , costurile...cred ca in jur de 200Ron, atat s-a votat pt balon ultrausor, si probabil ca va fi taxat la fel si planorul, nu ar trebui sa fie vreo restrictie in ceea ce priveste inmatricularea. va trebui manual la el si eventual certificarile de prin alte state pt a stabili ca se incadreaza in aceasta categorie, dat fiind faptul ca il construieti tu , cel mai probabil va fi neomologat si va avea drept de zbor doar proprietarul(proprietarii)...
Albert Malaxa
www.aerial.ro
0723196944
0

#5 Useril este offline   Mihai_F 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 28-January 08
  • Gender:Male
  • Location:-

Postat 17 November 2012 - 11:39 AM

Buna ziua, mulumesc pt raspunsuri si ajutor,

Legat de suruburi, din grupele: 8.8; 10.9; 12.9, care este potrivit pentru ce am eu nevoie, 8.8 e moale, 12.9 e rezistent dar casant, eu cred ca 10,9 ar fi mai potrivit, avand in vedere solicitarile repetate trebuie sa reziste la oboseala.

Legat de inmatriculare si omologare , va trebui inmatriculat neaparat?(delataplanele la noi se inmatriculeaza? nu intra si planourul ultrausor in aceeasi categorie cu ele) ca de omoloagat ne avand documentaie la el nu se poate. Interesul meu e sa pot zbura cu el cu acte in regula cat se poate.

Legat de aluminiu, cred ca o parte (cantitatile mici in jur de 0,1m; 0,5m) le voi lua de la www.aircraftspruce.eu, iese cam scump dar nu am incotro, ca nimeni nu am gasit sa vand la metru toti vand la 6m sau 4m, altii minim 500kg, majoritatea nu au decat stas 6060. Daca stie cineva ceva firma distribuitoare sau care foloseste dural 6061t6 sau 2024t5 sau 6082t6 si pot vinde si cantitati mici mi-ar fi de mare ajutor.

Tot pe www.aircraftspruce.eu au toate maruntisurile necesare penru aviatie, foarte util, si sunt localizati in germania (reprezentanta pe europa ca au si in US).

Legat de panza, am gasit multe sisteme de acoperire: Stewart Systems, Polyfiber, Diatex, Oratex(UL600)( extrem de scump), etc.
Dupa multe cautari, cred ca Stewart Systems e cel mai simplu si usor de folosit (si "Ecologic"), folosesc panza ceconinte, produsele de lipire si impregnare a panzei sunt pe baza de apa (fara miros), (au si rezprezentanta in Franta).
0

#6 Useril este offline   abu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 23-September 04

Postat 17 November 2012 - 07:38 PM

Servus,
cf RACR-CCO AUN 1015 in afara de parapanta si deltaplan restul trebuiesc identificate
ai aici tot OM630/2007 sau RACR-CCO AUN ( http://www.azlr.ro/d...tie/0265bis.pdf )
citeste-l cap coada si te edifici, e mai la finalu documentului.

ref la suruburi...la ulm folosim 8.8 si rar , f rar 10.9 ...dar sub nici o forma sub 8.8!
aircraftspruce de europa e cam scump fata de america
mai vezi si www.ulmtechnologie.com , www.ultralight-concept.be
Albert Malaxa
www.aerial.ro
0723196944
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro