Modelism - RHC Forum: NQD px-16 catamaran - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

NQD px-16 catamaran

#1 Useril este offline   GaBBB 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 09-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:tot ce misca

Postat 30 April 2013 - 02:58 PM

Salut,

am inceput sa lucrez la un upgrade la catamaran NQD, poate il stiti.

Avea o coca slaba, dintr-un plastic subtire. (o fi ABS, sau lexan) nu stiu.

Am desfacut coca, (la desfacere s-a mai rupt din margine).

Am dat primul strat de fibra de sticla, cu rasina si pe capac, si pe partea de jos. Am cumparat de la phoenix fibra de sticla, si rasina cu intaritor de calitate.

Am si piesele pentru upgrade pe drum, am comandat de la Hobbyking un arbore flexibil, montaj strut, carma CNC, motor 3674 B 2200 kv, un esc de 90 A, 3 elici diferite de 38, 40 si 43 pt probe, un servo de 7 kg, burduf etansare pt carma, evacuare apa, cam tot ce am nevoie. Baterii am doua 3S de 2200, poate le pun pe ambele sa am 4400 mAh. Ma gandesc ca ar trebui sa obtin o viteza de vreo 50 km/h. Nu e mult, dar pt mine va fi destul cred.

pana vin piesele, intentionez sa mai dau un strat de fibra cu rasina numai pe fundul barcii.

Problema mea e pe partea de margine a cocii, atat capacul cat si partea de jos, fibra nu a prins peste tot. Voi incerca sa o lipesc inca o data, si sa pun Paper clips care sa stranga fibra de coca.

Atasez niste poze.

Stiu ca poate nu ma sfatuiti sa muncesc atat pe o barca, dar cred ca asta e partea cea mai frumoasa a acestui hobby, sa iti lucrezi modelele.

Atasez o foto cu coca dezlipita si cu un strat de fibra de sticla. Daca mai imi dati ceva idei, va rog sa imi spuneti.
Reely 1:10 Monstertruck eXtreme 4WD
1:16 monstertruck Beetle Turnigy
SeaRider Twin-Hull Boat
NQD Storm Engine PX-16 Boat
planor Easy Glider
0

#2 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2346
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 30 April 2013 - 05:48 PM

spor la treaba ce pot sa spun este ca pe plastic cred ca trebuia sa dai cu zpoxy nu cu epoxy pentru a prinde regulatorul trebuie sa fie de 120 A cu racire neaaparat si mot asta merge la 4s si ceva cu descarcare mare 30c si un minim de 4000ma nu prea ai c e face cu 2200ma te dai 1-2 min
0

#3 Useril este offline   GaBBB 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 09-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:tot ce misca

Postat 06 May 2013 - 02:30 PM

Vezi postareaiony, la 30 April 2013 - 05:48 PM, a spus:

spor la treaba ce pot sa spun este ca pe plastic cred ca trebuia sa dai cu zpoxy nu cu epoxy pentru a prinde regulatorul trebuie sa fie de 120 A cu racire neaaparat si mot asta merge la 4s si ceva cu descarcare mare 30c si un minim de 4000ma nu prea ai c e face cu 2200ma te dai 1-2 min



Mersi de raspuns. am dat cu jmirghel pe plastic, sa prinda bine. acum cu doua straturi, pare o structura ok. regulatorul e de 90 A, si are racire. Baterii am doua, deci voi avea 4400 mah. baterii mai pot sa iau.

Ce a fost nasol, e ca se lucreaza greu cu fibra de sticla. o sa mai adaug ceva poze cand le descarc.
Reely 1:10 Monstertruck eXtreme 4WD
1:16 monstertruck Beetle Turnigy
SeaRider Twin-Hull Boat
NQD Storm Engine PX-16 Boat
planor Easy Glider
0

#4 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2346
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 07 May 2013 - 08:07 AM

treaba ta o sa umfli li-po si reg ai ocazia sal arzi
:unsure:
0

#5 Useril este offline   GaBBB 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 09-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:tot ce misca

Postat 21 May 2013 - 09:33 AM

am primit azi piesele de la Hobby King si am o mare problema.

Axul flexibil, are terminatia in sectiune patrata, si nu imi intra in strut, nici in elice. trebuie sa il pilesc ?

De asemenea, si axul motorului nu intra in cuplajul de la axul flexibil, desi spuneau ca e de 5 mm shaftul, si de 5 mm cuplajul.

Ce posibilitati am ?
Reely 1:10 Monstertruck eXtreme 4WD
1:16 monstertruck Beetle Turnigy
SeaRider Twin-Hull Boat
NQD Storm Engine PX-16 Boat
planor Easy Glider
0

#6 Useril este offline   Zue 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1495
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2013 - 06:06 PM

Vezi postareaGaBBB, la 21 May 2013 - 09:33 AM, a spus:

Axul flexibil, are terminatia in sectiune patrata, si nu imi intra in strut, nici in elice. trebuie sa il pilesc ?

Nuuuuu. Scoti piulita din fata si motezi axul rigid prin spatele strutului, ramine acolo. Axul flexibil la un capat este si el patrat si va intra in axul rigid.

Vezi postareaGaBBB, la 21 May 2013 - 09:33 AM, a spus:

De asemenea, si axul motorului nu intra in cuplajul de la axul flexibil, desi spuneau ca e de 5 mm shaftul, si de 5 mm cuplajul.

???? de obicei axul de 5mm este pentru motor iar la celalalt capat are diferite diametre (3.2, 4.0, 5.0) pentru a fixa axul flexibil, axul flexibil al tau cred ca are diametrul de 4mm, asa cva iti trebuia un cuplax 5/4mm sau o penseta 5cu4mm

Aceasta postare a fost editata de Zue: 21 May 2013 - 06:06 PM

tel.0745026562
0

#7 Useril este offline   GaBBB 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 09-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:tot ce misca

Postat 22 May 2013 - 08:20 AM

Vezi postareaZue, la 21 May 2013 - 06:06 PM, a spus:

Nuuuuu. Scoti piulita din fata si motezi axul rigid prin spatele strutului, ramine acolo. Axul flexibil la un capat este si el patrat si va intra in axul rigid.


M-am lamurit intre timp. Acea piesa care intra in strut nu o am. O pot gasi undeva ? Please, help.


???? de obicei axul de 5mm este pentru motor iar la celalalt capat are diferite diametre (3.2, 4.0, 5.0) pentru a fixa axul flexibil, axul flexibil al tau cred ca are diametrul de 4mm, asa cva iti trebuia un cuplax 5/4mm sau o penseta 5cu4mm


Axum a venit cu cuplajul montat pe el. Dar, tot nu intra axul motorului. Am dat usor la pila, si acum e rezolvata problema.

Ramane piesa care intra in strut si se cupleaza la axul flexibil. Stiti unde gasesc asa ceva ? Mi-as face pe strung daca as avea :).

Vezi postareaZue, la 21 May 2013 - 06:06 PM, a spus:

Nuuuuu. Scoti piulita din fata si motezi axul rigid prin spatele strutului, ramine acolo. Axul flexibil la un capat este si el patrat si va intra in axul rigid.


???? de obicei axul de 5mm este pentru motor iar la celalalt capat are diferite diametre (3.2, 4.0, 5.0) pentru a fixa axul flexibil, axul flexibil al tau cred ca are diametrul de 4mm, asa cva iti trebuia un cuplax 5/4mm sau o penseta 5cu4mm



M-am lamurit intre timp. Acea piesa care intra in strut nu o am. O pot gasi undeva ? e o piesa care are gaura cu sectiune patrata, daca bine am inteles. Please, help.
Reely 1:10 Monstertruck eXtreme 4WD
1:16 monstertruck Beetle Turnigy
SeaRider Twin-Hull Boat
NQD Storm Engine PX-16 Boat
planor Easy Glider
0

#8 Useril este offline   Zue 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1495
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2013 - 10:06 AM

vezi care din codurile(de la chinezi)se potriveste cu ce ai tu: HK-511B31, HK-511B22
tel.0745026562
0

#9 Useril este offline   GaBBB 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 09-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:tot ce misca

Postat 22 May 2013 - 10:21 AM

Vezi postareaZue, la 22 May 2013 - 10:06 AM, a spus:

vezi care din codurile(de la chinezi)se potriveste cu ce ai tu: HK-511B31, HK-511B22


oare in Ro nu imi gasesc ? nu as face o comanda sa astept 3 sapt numa pt o piesa.

Este varianta sa mi-o faca cineva la strung. Dar, atunci trebuie sa rezolv sectiunea patrata de la arbore, sau sa ii fac piesei o sectiune patrata. Sau una sau alta.

As prefera sa cumpar piesa, dar nu am gasit la sierra sau phoenix.
Reely 1:10 Monstertruck eXtreme 4WD
1:16 monstertruck Beetle Turnigy
SeaRider Twin-Hull Boat
NQD Storm Engine PX-16 Boat
planor Easy Glider
0

#10 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 25 May 2013 - 12:35 PM

Vezi postareaGaBBB, la 22 May 2013 - 10:21 AM, a spus:

oare in Ro nu imi gasesc ? nu as face o comanda sa astept 3 sapt numa pt o piesa.

Este varianta sa mi-o faca cineva la strung. Dar, atunci trebuie sa rezolv sectiunea patrata de la arbore, sau sa ii fac piesei o sectiune patrata. Sau una sau alta.

As prefera sa cumpar piesa, dar nu am gasit la sierra sau phoenix.

Exact aceeasi problema ca tine am descoperit si eu cind mi-am luat catamaranul Genesis de 1 metru de la HK :angry:
Nu spuneau nicaieri in nici o specificatie ca axul flexibil are un capat normal rotund si celalalt , care se cupleaza la axul rigid , cu sectiune patrata ... drept urmare, dupa 5-6 sesiuni de iesit cu barca pe Baneasa ( dintre care una cu ceva avarii minore -_- ) , am observat ca deja axul rigid vibreaza in strut chiar deranjant ( calitate chinezeasca <_< )
Nu am gasit de cumparat asemenea piese pe aici pe la Romanica si nu am avut alta solutie decit sa desfac totul si sa fac niste manevre mestesugaresti sa se potriveasca totul OK fara joc ... testul pe uscat a fost facut , dar cel real in apa se lasa asteptat! :unsure:
Sper ca esti putin mai bine lamurit acum cum sta treaba cu piesele de la chinezi! :good:
Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

#11 Useril este offline   GaBBB 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 09-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:tot ce misca

Postat 25 May 2013 - 10:21 PM

Vezi postareausulica, la 25 May 2013 - 12:35 PM, a spus:

Exact aceeasi problema ca tine am descoperit si eu cind mi-am luat catamaranul Genesis de 1 metru de la HK :angry:
Nu spuneau nicaieri in nici o specificatie ca axul flexibil are un capat normal rotund si celalalt , care se cupleaza la axul rigid , cu sectiune patrata ... drept urmare, dupa 5-6 sesiuni de iesit cu barca pe Baneasa ( dintre care una cu ceva avarii minore -_- ) , am observat ca deja axul rigid vibreaza in strut chiar deranjant ( calitate chinezeasca http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/dry.gif )
Nu am gasit de cumparat asemenea piese pe aici pe la Romanica si nu am avut alta solutie decit sa desfac totul si sa fac niste manevre mestesugaresti sa se potriveasca totul OK fara joc ... testul pe uscat a fost facut , dar cel real in apa se lasa asteptat! :unsure:
Sper ca esti putin mai bine lamurit acum cum sta treaba cu piesele de la chinezi! :good:



Mersi mult de raspuns. am vb cu cineva sa imi faca piesa pe strung. la cote. nu voi avea sectiune patrata in piesa care intra in strut. voi avea sectiune rotunda, dar voi prinde axul cu sectiune patrata, in piesa cu sectiune rotunda, si o voi fixa cu doua suruburi care se prind cu inbus. sper sa fie ok. dupa ce o sa am piesa, si pun piesele, o sa fac si poze.

o seara excelenta.
Reely 1:10 Monstertruck eXtreme 4WD
1:16 monstertruck Beetle Turnigy
SeaRider Twin-Hull Boat
NQD Storm Engine PX-16 Boat
planor Easy Glider
0

#12 Useril este offline   GaBBB 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 09-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:tot ce misca

Postat 29 July 2013 - 08:16 AM

am reusit sa o termin, vedeti si un filmulet cu barca pe lacul Chios in Cluj. Din pacate, nu am reusit sa vad ce poate, lacul fiind plin de hidrobiciclete. cred ca mai trebuie reglaje, nu am folosit acceleratia la maxim. de asemenea pozitia bateriilor, fata de varf, sper sa gasesc pozitia ideala. Barca merge incet la inceput, pana se ridica deasupra apei. am folosit 2 baterii 3s de 2200 mah si au tinut vreo 20 de min. Acasa, ele aratau curent de 3,8, deci foarte putin am consumat. Poate un 4s e prea mult pentru barca. Motorul si ESC ar duce, erau aproape reci cand le-am scos, dar barca fara stabilizatoare, e greu de controlat la viteze mari, la cum am vazut.

Incredibil ce mult ai de lucrat la un model. am mai facut un avion Edge din depron, dar a fost usor fata de barca.

poate nu merita munca, mie insa mi-a placut sa fac ceva cu propriile maini. barca arata foarte urat inainte de vopsire, dupa ce am dat vopsea, arata incredibil.

Concluzia mea. Daca ai o barca NQD si vrei sa o transformi, nu te apuca de lucru daca nu iti place sa lucrezi la detalii. intarirea cu doua straturi de fibra de sticla si rasina bi, poate sa fie dificila pentru un incepator. Eu am lucrat prima data cu rasina si fibra de sticla. Abordarea mea la aceasta barca a fost sa o desfac, si sa o captusesc. La lipirea capacului am avut emotii, dar am folosit cleme de birou care au presat, si a prins foarte bine.

Mi-a placut rasina bicomponenta cumparata de la phoenix cred. nu miroase, super calitate, culoare transparenta usor albastra. se intareste foarte tare, dar e dificil de dat la smirghel si luat surplus ulterior.

are cineva idee daca stabilizatoarele acelea in forma de aripi de rechin sunt bune ? cum se monteaza ?

filmul e mai jos.

https://www.youtube....h?v=4a_zVi7uwmA
Reely 1:10 Monstertruck eXtreme 4WD
1:16 monstertruck Beetle Turnigy
SeaRider Twin-Hull Boat
NQD Storm Engine PX-16 Boat
planor Easy Glider
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro