Modelism - RHC Forum: Efectele Crizei in aeromodelism si VINOVATII - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Efectele Crizei in aeromodelism si VINOVATII

#1 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 05 January 2013 - 10:39 AM

Cat traim aflam lucruri noi .. bine ar fi si daca invatam din ele cate ceva ca poate doar asa vom evita neplacerile si in cazul de fata adancirea ....... crizei ...

Ca sa afli lucrurile astea noi insa trebuie sa fi activ pe forum, sa iti expui gandurile fara teama lasand la o parte limbajul de lemn, protocolar si cuvintele alese caci doar asa vei starnii unele persoane detinatoare de informatii "clasificate" si a adevarului absolut ... adica geniile in materie.

Iar daca esti fericitul caruia i se dezvaluie un mic secret de care depinde soarta noastra a modelistilor nu e bine sa il pastrezi doar pentru tine, trebuia lasat egoismul de o parte si sa aduci la cunostinta si colegilor fie ca va fi primita sau nu cu placere vestea ..

Pe scurt ca sa putem lua masuri :

1 - Un coleg si-a luat un JR 11 si printre altele a facut si o mica gluma ( si-ar fi putut cumpara cu aceeasi suma
12 bucati de alte statii )
2 - Alt coleg tare e curios sa afle de la primul ce a castigat in plus el doar pentru ca nu si-a luat acea alta
statie -9XR si replica : " Pai sa stii... poate ne luminezi ce crezi ca ai obtinut in plus... "

3 - Neavand ce face si starnit de insistentele si impunsaturile primite prin tot felul de topice dar pe aceeasi tema
vin si eu cu raspunsul :

" Vezi .. iar incepi .. nu era suficient sa o recomanzi ca prima statie pe 9XR-ul tau de 50 de USD, ca prima optiune pentru
un incepator sau pentru cineva care nu vrea sa cheltuiasca prea mult in acest hobby ? Nu o mai pune pe picior de egalitate
cu astea care sunt din alta clasa - te-am mai rugat sa nu mai compari skiurile din materiale composite cu doagele de la butoi doar pentru simplul motiv ca ai avut zaibar in butoiul donator de doage inainte de a fi consumat ..

Frumos JR-ul .. am avut ocazia sa tin o asemenea statie in mana si desi la prima vedere pare cam mare imediat constati ca totul este la indemana, ergonomic si nici nu e cat frigiderul de grea .. super acoperitor ca functii pentru orice modelist ale carui modele chiar sunt cu pretentii .

Numai cand pronunti Japan Radio si ai o tresarire ... sa iti aduca numai satisfactii .. "




Ceva spectaculos pana acum ? - eu cred ca nu - totul se inscrie in tiparele obisnuite !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 05 January 2013 - 10:42 AM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#2 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 05 January 2013 - 10:47 AM

Dar minunea s-a produs si starnirea omului cu informatia a fost declansata si asa am aflat de NENOROCIREA ce am produs-o
in mica parte fiind raspunzator ...

Raspunsul la intrebarile omenirii se ragaseste in aceast mesaj primit de la RENATOA sub titlul :

JAPAN FASSSSSSS !

" Nu incep nimic, doar ca stiu ceva mai multe, chiar din interior de la JR, carora Frsky le face sistemul de telemetrie ! Astea sunt competentele lor !
Frumoase statii, s-a vazut si la Graupner, dar nu au fost capabili sa treaca de epoca FM !
Ani de zile le-a trebuit se desprinda de dependenta Spektrum in 2.4G, cand azi orice student iti tranteste ca lucrare de laborator asa ceva.
Va las sa admirati cutiile lucioase si sa va umpleti de mandrie pronuntand Japan Radio...

Era mai bine sa fi postat asta ^ pe forum?

Trezeste-te la realitate, nu stii nimic din ce se misca in industria RC, si doar visezi la cercetare care nu exista si crezi in ce citesti in reviste lucioase.
Ai schimbat statia doar ca te plictisisei de ea, la zborul clasic F3-cat-o-fi, care il mai practica inca multi, si 9C era prea mult.
Adorati niste cutii de plastic poleite, fara sa incercati sa intelegeti ce e inauntru.
Iar situatia mondiala, asa zisa criza, din cauza unora ca voi s-a ajuns la ea, pentru ca la prea multi a inceput sa le puta clasa doua in delegatie, si si-au tras mai mult decat ii putea duce restul lumi...
Degeaba te-ai basicat ca ti-a zis Zen ce ti-a zis, e un flacau de 18 ani care va pleca sa studieze in America, pentru ca poate, nu ca au parintii bani, si care are pe rcgroups postari cu demonstratii despre fizica zborului microcopterelor care acum sunt sticky la referinte. Cand un asfel de pusti iti zice ca imparatul e gol, pai te duci si stai undeva ascuns pana uita lumea "


Daca as mai putea indrepta ceva ....
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#3 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5151
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 05 January 2013 - 11:44 AM

sa mor daca am inteles ceva.....


NO COMMENT..
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19169
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 January 2013 - 12:04 PM

Avea dreptate Zen... caracter gramada... atat ai inteles din faptul ca ti-am trimis mesajul in privat.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8293
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2013 - 12:39 PM

Daca ai senzatia ca nu poti deschide gura pe forum legat de o statie fara sa auzi cat de tare e FrSky si cat de naspa sunt toate ai rabdare sa apara statia FrSky, atunci sa vezi.
Exista o regula de bun simt scrisa si nescrisa care se aplica pe toate forumurile din lume. Dealerii se abtin sa isi laude marfa si sa arunce cu noroi in ceilalti.
In this moment I offer the whole Frsky ACCST range, not Futaba TF line, at Asian prices, with full warranty and EU shipping.
http://www.rcgroups....8&postcount=155

Atatea minciuni amestecate cu semiadevaruri sau cu chestii pur si simplu neinteligibile am citit in ultimii ani de la dealerul respectiv ca am obosit sa le tin socoteala.

Ultima tipica e cu sistemul FrSky care e open, e open pe naiba:
http://www.rhcforum....post__p__618658

e open doar telemetria, protocolul e cat se poate de close dar in maniera tipica cand nu are alta abureala la indemana ignora subiectul.

Altfel e baiat bun si ajuta pe toata lumea, la intalniri ne intelegem bine, daca ar reduce volumul la bullshit pe forum ar fi excelent.

PS Nu sunt vorbit cu RealDesign
0

#6 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2106
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 05 January 2013 - 12:54 PM

Eu stiu un lucru, as zice elementar: gusturile nu se discuta. Fiecare isi cumpara ce-i place si dupa posibilitati. In rest, mofturi si povesti. Daca eram mai tare in cont aveam un Bugatti; cum nu sunt, am Matiz. Merge si asta unde am eu nevoie si nu ma deranjeaza cand altii ma depasesc. Cu atat mai mult cu cat si Matizul meu este un lux pe care foarte multi altii nu si-l pot permite. Fiecare cu ale lui. Cat timp celalalt ma respecta, nu vad absolut nici o problema sa fac la fel. De fapt, toata agitatia de aici cred eu ca este generata de celebra "capra a vecinului", tipic romaneasca. Hai s-o facem pastrama, o mancam si-apoi bem impreuna! :drinks:
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#7 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 05 January 2013 - 02:22 PM

Vezi postareastiganas, la 05 January 2013 - 12:39 PM, a spus:

Daca ai senzatia ca nu poti deschide gura pe forum legat de o statie fara sa auzi cat de tare e FrSky si cat de naspa sunt toate ai rabdare sa apara statia FrSky, atunci sa vezi.
Exista o regula de bun simt scrisa si nescrisa care se aplica pe toate forumurile din lume. Dealerii se abtin sa isi laude marfa si sa arunce cu noroi in ceilalti.


Nu am observat o lauda excesiva a frsky ci doar comentarii de bun simt care prezinta situatia asa cum este. Daca ti s-a parut ca arunca cu noroi e pentru ca e satul de prejudecatile altora care sunt incapabili sa vada noua miscare. Lumea e in schimbare...

Softul pentru noua lor generatie de statii este open. Ca sa nu mai zic ca protocolul PXX a fost facut public cu mult inainte, ca sa poate fi integrat in 9x. Ce ar mai trebui sa fie open?
Cum spunea si el, sa ceri sistemului frsky sa fie compatibil cu dsm/dsmx/etc e ca si cum te-ai astepta ca un intelectual sa comunice cu un babuin.




It's difficult to make things simple!
0

#8 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 05 January 2013 - 02:23 PM

urat din partea domnului Renato ca i-si apara principiile, eu propun sa-l impuscam :D si astfel mai facem un topic cu 200 de postari si 5000 de vizualizari ,bineinteles plin de flame. nu mai vine frate caldura aia odata sa iesim la zbor? ca parca prea avem mintea odihnita dupa sarbatori. nea Gigi, intelepciunea populara spune ca nu e bine de dat din casa,oricat de dusman ti-ar fi respectivul, cica e de porc .
0

#9 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 05 January 2013 - 02:33 PM

Mie mi s-a parut ca Renatoa a avut comentarii la obiect si de bun simt chiar daca are si el ca tot omul preferinte.
Pana la urma fiecare are vreo preferinta.

Ciao Sorin
0

#10 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2013 - 02:40 PM

Io nu inteleg ce atatea discutii inutile. E clar ca pt. unul care are doua spume cu servo de 3$ si motoare de 5$ pretul statiei e important in timp ce pentru altul care are vreo 3 benzinare mari si vreo doua jet-uri + alte vreo 10 modele nu prea conteaza cat costa statia. Clar e ca modelisti sunt amandoi, nu e unul mai modelist decat celalalt. Aberant ar fi sa-l vad pe unul care are doar un zagi ieftin sau un EZ* cu T18MZ de gat sau pe unul cu 9x zburand ultimul jet de la Sebart.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#11 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2013 - 03:41 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 05 January 2013 - 11:44 AM, a spus:

sa mor daca am inteles ceva.....


NO COMMENT..


:good:
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Imagine postata
0

#12 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8293
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2013 - 05:28 PM

Daca protocolul FrSky e open, adica oricine poate sa face emitatoare/receptoare care sa fie compatibile (asa precum au facut hackerii emisie/receptie compatibila DSM2/DSMX) atunci imi cer scuze si il las in pace pe renato sa zica ce vrea si cat vrea despre statii si protocoale.


Vezi postareaZen, la 05 January 2013 - 02:22 PM, a spus:

Softul pentru noua lor generatie de statii este open. Ca sa nu mai zic ca protocolul PXX a fost facut public cu mult inainte, ca sa poate fi integrat in 9x. Ce ar mai trebui sa fie open?
Cum spunea si el, sa ceri sistemului frsky sa fie compatibil cu dsm/dsmx/etc e ca si cum te-ai astepta ca un intelectual sa comunice cu un babuin.

0

#13 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3601
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 05 January 2013 - 05:49 PM

Vezi postareaMLGore, la 05 January 2013 - 02:40 PM, a spus:

Aberant ar fi sa-l vad pe unul care are doar un zagi ieftin sau un EZ* cu T18MZ de gat sau pe unul cu 9x zburand ultimul jet de la Sebart.


De ce ti se pare aberant? Crezi ca statia de 50$ nu face ce face un de 500$ sau invers.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#14 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 05 January 2013 - 06:36 PM

Vezi postareastiganas, la 05 January 2013 - 05:28 PM, a spus:

Daca protocolul FrSky e open, adica oricine poate sa face emitatoare/receptoare care sa fie compatibile (asa precum au facut hackerii emisie/receptie compatibila DSM2/DSMX) atunci imi cer scuze si il las in pace pe renato sa zica ce vrea si cat vrea despre statii si protocoale.



Pai sa publice protocolul RF ar insemna sa-si taie craca de sub picioare nu?

Baietii au reusit sa-l sparga totusi:
http://www.rcgroups....d.php?t=1667453
Desigur, mai au probleme de rezolvat, dar au obtinut cel putin un RX functional.

Aceasta postare a fost editata de Zen: 05 January 2013 - 06:36 PM

It's difficult to make things simple!
0

#15 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2013 - 06:37 PM

Vezi postareacasper20, la 05 January 2013 - 05:49 PM, a spus:

De ce ti se pare aberant? Crezi ca statia de 50$ nu face ce face un de 500$ sau invers.



Nu asta era ideea. Daca ai avea 2550$, tu ai da 2500 pe statie si 50 pe model? Cred ca nu. Cum la fel cred ca , daca ai baga 6000-7000$ intr-un jet nu l-ai zbura cu 9x. Nici nu ai avea cum, nu are decat 8 canale.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#16 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 05 January 2013 - 06:41 PM

Vezi postareaMLGore, la 05 January 2013 - 06:37 PM, a spus:

daca ai baga 6000-7000$ intr-un jet nu l-ai zbura cu 9x. Nici nu ai avea cum, nu are decat 8 canale.

9x cu er9x are 16 canale. Majoritatea modulelor RF nu suporta PPM cu atatea canale, dar FrSky prin legatura PXX poate asigura 16 canale cu 2 receptoare de 8 canale in paralel. ;)


It's difficult to make things simple!
0

#17 Useril este offline   gun man 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 05 January 2013 - 06:49 PM

Mai Eu nu mai inteleg nimic atata cearta pt CE????? Asa ca imi bag si io coada! De exemplu am avut onoarea sa ma joc si cu 9X si cu alte statii mai pompoase! DAR in ruptul capului nu as pune de exemplu pe ultimul meu model care am platit o gramada de bani (Aeroworks Bravata)O statie de 50$ ! Eu lucrez de cativa ani cu JR 9303 2,4ghz care a inlocuit 9303 in 35 MHz,si m,am obisnuit cu o anumita precizie in manse,iar atunci cand am pus mana pe un 9x am zis ca e ceva nasol in statie! Nu zic ca nu merge DAR cand am zburat cu ea nu mia dat o siguranta in pilotaj deloc si sincer nu cred ca cineva intreg la minte nu ar pune un 9x pe un model mare si scump!Eu am un JR care la momentul acela inca se facea in Japonia mama(Made in Japan scrie pe spate)si desi are o varianta de soft veche NU AM AVUT NEVOIE SA RESOFTEZ,desi a fost folosita pe foarte multe avioane ,Barci,planoare si alte chestiute RC!
Deci ca si concluzie sunt prea sarac sa imi cumpar o statie ieftina! FIECARE STATIE ARE TARGHETUL EI !
0

#18 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8293
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2013 - 07:03 PM

Am zis eu ca e open ? sau ca trebuie sa fie open ?

renato a zis ca este open:

Vezi postarearenatoa, la 28 December 2012 - 07:21 PM, a spus:


Si, in continuare, nu vezi ce este important in aceasta miscare... nu coaja de plastic, nu chinezism ieftin, ci ideea de soft deschis. Ai impresia ca poti face multe cu T12C ala? S-ar putea sa ai surprize...

Stefan acum cateva pagini credea ca prezinta ca un minus in dreptul Frsky ca daca maine iese, ramanem cu organul sensibil in balta ... stimabililor, open insemna si ca ma pot apuca sa imi fac singur receptorul, printre altele... eu, eba, orice electronist putin peste medie. Deja exista topic pe rcgroups fa-ti singur receptor frsky mai mic si mai ieftin decat originalul. Pentru ca poti !

Da, e alta lume in care e greu sa te desmeticesti cand te-ai obisnuit sa astept sa iti dea brandu...


A fost insa abureala tipica ca la Radio Yerevan.

Nu am nimic cu FrSky, din contra pare una din cele mai bune companii din RC, din ce am citit receptoarele lor Fasst sunt mai bune decat Futaba.

RENATO ESTE DEALER FRSKY. Si printr-o minunata coincidenta ce vinde el e cel mai bun si tot restul e naspa.

Vezi postareaZen, la 05 January 2013 - 06:36 PM, a spus:

Pai sa publice protocolul RF ar insemna sa-si taie craca de sub picioare nu?

Baietii au reusit sa-l sparga totusi:
http://www.rcgroups....d.php?t=1667453
Desigur, mai au probleme de rezolvat, dar au obtinut cel putin un RX functional.

0

#19 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 05 January 2013 - 07:06 PM

Am inteles .. nu am caracter .. de ce ? .. pentru ca am spus un fleac despre un campion care nu stiu ce facea ... desi nu era un argument forte
pentru definirea unui caracter mai ales adus de catre un aspirant la burse straine .. aveam ceva mai multe pretentii ..
Pe unde intri sa citesti ceva despre o statie si iti spui parerea, esti facut prost in direct sau mai voalat.
Isi cumpara un coleg o statie mai scumpa, poc i se taie bucuria cu replici scurte .. ca de frate .. se schimba lumea .
Scoate un brand o statie foarte scumpa .. automat e kitsch .. e de cocalari .. doar lumea e in schimbare ...
Am venit cu exemple din ce se intampla in lumea sportului unde niciodata nu apar echipamente ieftine care sa detroneze pe cele scumpe, am dus la extrem
exemplele .. protejarea cu folie cu bule in locul costumului special pentru un motociclist de circuit, costumul unei inotatoare avand ca baza studiul asupra
pielii de rechin comparativ cu budigaii de pe vremea bunicii .. si ? .. nu frate .. omu o tine pe a lui !

Exemplele pot continua .. dar eu nu am caracter asa ca ma opresc aici ...

Am ajuns si vinovati pentru criza mondiala ... noi astia prosti care inca nu stim ca se schimba lumea si fiind o chestiune de siguranta
mondiala nu doar nationala am dorit sa v-o aduc la cunostinta chiar daca unii nu au inteles nimic ...

Va dati seama ce discutii elevate si constructive sunt in privat , ce se incing p.m.-urile cu vorbe d'astea frumoase despre colegii de forum,
de hobby, de suferinta .. ce epitete suave ne sunt atribuite noua astora prosti care ne uitam doar la cutii poleite, intre adeptii lui GURU !


Asa ca cine are caracterul mai caracter sau ce se discuta in privat nu intra in definirea unui caracter .. sau e suficient sa ranjesti politicos in fata
si sa injuri in spate ?

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 05 January 2013 - 07:09 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#20 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8293
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2013 - 07:12 PM

Stai linistit Gigi.

Pe helifreak e pe dos. Daca apare un nefericit cu o statie de 50 USD sau cu un receptor de 6 USD se uita la el de parca e lepros.

Acu cateva zile a avut unul indrazneala sa intrebe daca poate face hover la 10m in fata cu un Trex600 si un receptor de 6USD. Omul si-a cerut scuze, era doar de proba pana ii venea receptorul adevarat. Raspunsul unanim a fost: e cea mai mare nebunie posibila. Un timid a zis ca a folosit multe din astea pe avioane la distante mari si au mers petfect. Efectiv s-au urcat cu piciorele pe el.
0

#21 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2013 - 07:13 PM

Vezi postareaZen, la 05 January 2013 - 06:41 PM, a spus:

9x cu er9x are 16 canale. Majoritatea modulelor RF nu suporta PPM cu atatea canale, dar FrSky prin legatura PXX poate asigura 16 canale cu 2 receptoare de 8 canale in paralel. ;)



Chiar si asa, tu ai zbura un model la care un servo de eleron e 90$ cu o statie de 49? Eu am avut o dezamagire cu 9x, la primul contact cu aceasta statie. A adus una Camil prin 2010 cand se antrena pt. nelegitimati si primul lucru pe care l-a facut respectiva statie cand a fost pornita, a fost sa scoata fum! Aparent fara motiv, a crapat o dioda de 3A dinauntru. Problema s-a rezolvat in 3 minute, aveam niste diode smd de 3A la mine si letcon. Nu am inteles de ce s-a ars, probabil a fost proasta de noua. Bine ca incidentul s-a petrecut la sol si nu in aer.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#22 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 05 January 2013 - 07:30 PM

Pe mine ma doare undeva de o statie sau alta si ma lasa indiferent .. mi se rupe fix in 9 ( de la 9XR )
Am spus de un milion de ori : ISI IA FIECARE CE VREA SI CE ISI PERMITE .. CE VOR MUSCHII LUI - chit ca ia foc sau il tine pana la pensie ..

Un singur lucru nu ma poate lasa indiferent ... caracterul deosebit al unora care manati de interese financiare ( cel mai josnic interes .. e ca si cum
ai lansa boli pe piata doar ca sa iti vinzi tu antidotul ) calca tot in picioare , jignesc si batjocoresc in privat asa cum s-a vazut ... si al celor care il urmeaza
de data asta fara nici un interes financiar ...

adica .. pentru cine tot nu a inteles nimic .. toti modelistii care faceau show pe A51 cu modele de top inclusiv organizatorul, toti cei care au evoluat pe Sanpetru cu modele scumpe dar superbe ( Jet-uri, Benzinare etc ), toate inimioarele de fum facute pe cerul de deasupra modelodromului de la Aeropower Fly In .. au fost doar ambitile
unora care nu stiu ce e ciocolata .. mananca hartia ca e poleita .

Si cel mai mult urasc barfa prin p.m. .. sunt scarbit de susotitul pe la spate .. prefer sa spun in fata direct ce am gandit ..

Sper ca cei care nu au inteles nimic sa fi inteles cate ceva si de asemenea sper ca si colegul nostru de la Cluj sa isi mai fi lamurit unele lucruri .. nu cei
care prefera brand-uri au ceva cu cei care le urasc ci dimpotriva .. un pic, nitel, pe dos..

Aviz amatorilor de p.m. .. astept provincia ..

P.S.

Si chiar nu vede nimeni ca modelistii vechi, cu experienta vasta in domeniu, trecuti prin toate etapele acestui sport, trecuti prin
competitii , care au pornit de la modele de pionierat si au ajuns la echipamente de top .. NU MAI POSTEAZA PE FORUM .. stau si isi vad
de hobby-ul lor ?

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 05 January 2013 - 07:33 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#23 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 05 January 2013 - 10:24 PM

Eu nu sunt asa de suparat ca desen adevarat, si afirm ca renato nu este nici efectul nici vinovatul crizei (ca sa fiu on topic). Nu il scot ispasitor, chiar daca tocmai astazi m-a refuzat (pe PM).

Apoi, cei care si-au luat o statie scumpa (sau un model costisitor) va pot confirma ca in cutie nu era nici stiinta pilotarii mai bine nici garantia 'fara crash-uri', asa ca argumentul ca snobii zboara mai bine sau mai sigur, mi se pare gresit.
Performanta se dobindeste, experinta se cistiga.
0

#24 Useril este offline   tantar 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2740
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:GALATI - CONSTANTA

Postat 05 January 2013 - 10:32 PM

Vezi postareacasper20, la 05 January 2013 - 05:49 PM, a spus:

De ce ti se pare aberant? Crezi ca statia de 50$ nu face ce face una de 500$ sau invers?


CASPER ,,,cu siguranta nu va face .


Practicam un sport liber unde fiecare zboara sau conduce ce isi permite financiar .
Discutia de mai sus ar fi mai constructiva daca s'ar axa doar pe argumentele tehnice .

Aceasta postare a fost editata de tantar: 05 January 2013 - 10:33 PM

Trex 700 V BAR
FMS P-51 D MUSTANG 1700 mm
ESM F4U CORSAIR 1900 mm SAITO FA 200 R 33
JU- 87 STUKA 1920 mm
A-10 Freewing 1700 mm EDF
FMS F 4U CORSAIR 1700 mm
FW 190 HYPE
Futaba T-8FG x 2
0

#25 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 05 January 2013 - 11:37 PM

Parerea mea e ca aceasta discutie in contradictoriu si uneori cam tensionata nu isi are rostul.

Si fiecare isi apara opiniile chiar daca nu are intotdeauna dreptate, chiar daca are mai multa sau mai putina experienta

Oricum fiecare face ce vrea si mai ales ce poate , consens nu exista decat obligat intr-o dictatura .Cum nu mai vrem dictatura,sa traga fiecare concluzia pe care o vrea.

Ciao Sorin
0

#26 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 06 January 2013 - 04:04 AM

Sunt de acord ca pe hartie merg la fel. Dar sunt convins ca nu le simti la fel in mana si ca nu-ti dau aceeasi siguranta.
Tot JR mi-as cumpara daca ma va dezamagi Aurora9. Dar, inca, nu mi-a dat nici un motiv.
Pace tuturor si sa fiti iubiti.
0

#27 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8293
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2013 - 09:13 AM

http://i660.photobucket.com/albums/uu330/cthulhu19887/smileys/th_whistling2.gif
0

#28 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 06 January 2013 - 11:16 AM

Vezi postareavlad1, la 05 January 2013 - 10:24 PM, a spus:

Eu nu sunt asa de suparat ca desen adevarat, si afirm ca renato nu este nici efectul nici vinovatul crizei (ca sa fiu on topic). Nu il scot ispasitor, chiar daca tocmai astazi m-a refuzat (pe PM).

Apoi, cei care si-au luat o statie scumpa (sau un model costisitor) va pot confirma ca in cutie nu era nici stiinta pilotarii mai bine nici garantia 'fara crash-uri', asa ca argumentul ca snobii zboara mai bine sau mai sigur, mi se pare gresit.
Performanta se dobindeste, experinta se cistiga.


Nu el este .. noi suntem vinovati de criza .. noi cei care avem statii mai scumpe si nu numai .. doar a spus-o direct ...

Vad ca discutia s-a directionat iar pe statia 9XR ... era vorba in esenta despre caracterul unora sau altora ... care au generat criza ...
Era vorba de modul de gandire .. de uratul din spatele p.m.-urilor locul unde omul isi arata adavarata fata pe care putini o vad ... in rest ...http://i660.photobucket.com/albums/uu330/cthulhu19887/smileys/th_whistling2.gif

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 06 January 2013 - 11:16 AM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#29 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2106
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 06 January 2013 - 12:35 PM

Vezi postareastiganas, la 06 January 2013 - 09:13 AM, a spus:

http://i660.photobucket.com/albums/uu330/cthulhu19887/smileys/th_whistling2.gif


Asa ziceam si eu! :pardon:
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#30 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8293
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2013 - 09:08 PM

Uite asa Gigi ti-ai racit gura de pomana inca odata.

Dealerul nostru FrSky http://i660.photobucket.com/albums/uu330/cthulhu19887/smileys/th_whistling2.gif
nici usturoi n-a mancat nici gura nu-i miroase.

Caci nu-i asa,

Vezi postareaZen, la 05 January 2013 - 02:22 PM, a spus:

e ca si cum te-ai astepta ca un intelectual sa comunice cu un babuin.

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro