Modelism - RHC Forum: Pietenpol SkyScout 1/7 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Pietenpol SkyScout 1/7 1200mm anvergura...electric

#1 Useril este offline   Vreascu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:desenu, pictura, sculptura, motociclismul, tirul cu arcu, drumetiile si mai nu "zboru'"

Postat 17 September 2012 - 09:33 AM

Salutare, am inceput un nou proiect, un avionas semiscale la 1200 mm anvergura care va fi motorizat electric. Pentru mine este al doilea model din balsa, primul fiind buburuza. Pietenpolul se pare ca se vindea ca kit in perioada interbelica pentru cei care vroiau sa isi faca siguri zburatoarea in garaj. Din planuri reiese ca este usor de construit si sper sa si zboare bine. Initial am vrut sa il fac la 1400 mm anvergura-motorizat termic dar m-am razgandit. Las deocamdata Buburuza pentru galagie si Pietenpolul pentru un zbor mai relaxat.
http://s396.beta.pho...html?sort=3&o=3
Nulla dies sine linea!
0

#2 Useril este offline   Vreascu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:desenu, pictura, sculptura, motociclismul, tirul cu arcu, drumetiile si mai nu "zboru'"

Postat 17 September 2012 - 10:02 AM

Imi pare rau, probleme de retea nu am putut finaliza prima postare ...

http://i396.photobuc...0SkyScout/1.jpg
http://i396.photobuc...0SkyScout/2.jpg
http://i396.photobuc...0SkyScout/3.jpg
http://i396.photobuc...0SkyScout/4.jpg
De aici am luat PDF-ul dupa care m-am apucat de lucru.
http://www.eaa.org/e...03_archives.pdf

http://i396.photobuc...0005_resize.jpg
http://i396.photobuc...0007_resize.jpg
http://i396.photobuc...0013_resize.jpg
http://i396.photobuc...0018_resize.jpg

Cam asa as vrea sa arate modelul meu ...mai putin rotile spitate - nu cred ca gasesc pe la noi roti cu spite de 8-9 cm diametru.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 80638642.RUm4G8uJ.1477PietenpolSkyScoutcopy.jpg
  • Imagine atasata: ki-skyscout-n1932g-2.jpg

Aceasta postare a fost editata de Vreascu: 17 September 2012 - 10:04 AM

Nulla dies sine linea!
0

#3 Useril este offline   Vreascu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:desenu, pictura, sculptura, motociclismul, tirul cu arcu, drumetiile si mai nu "zboru'"

Postat 03 October 2012 - 06:55 AM

Am mai facut cate ceva la Pietenpol...Lucru merge incet dar merge.
Ce se vede in poze acum are 640g. Ii mai trebuie 2 servouri (2x9g) la eleroane, receptorul (10g) si bateria (130g). Ajung la 800g fara haina. Sper sa raman pana in 1000g la gata. Aripa avand cam 24-25 dm2 mi-ar iesi un 40-41 g/dm2.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1130033_resize.JPG
  • Imagine atasata: P1130030_resize.JPG
  • Imagine atasata: P1130029_resize.JPG

Nulla dies sine linea!
0

#4 Useril este offline   Vreascu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:desenu, pictura, sculptura, motociclismul, tirul cu arcu, drumetiile si mai nu "zboru'"

Postat 03 October 2012 - 07:08 AM

...Inca 3 poze...
La acest proiect am sa incerc ceva nou pentru mine si anume acoperirea structurii cu hartie Japico. Vreau sa fac asta din curiozitate dar banuiesc ca aspectul final va fi unul mai retro, sper....
Daca aveti ceva indicatii, "secrete" ale acoperirii cu haritie va rog sa le impartasiti.
Planul meu este sa folosesc tehnica de la caserare ... aracet, hartie umezita intinsa pe structura in speranta ca uscandu-se se va face toba... :rofl:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1130028_resize.JPG
  • Imagine atasata: P1130027.JPG
  • Imagine atasata: P1130026_resize.JPG

Nulla dies sine linea!
0

#5 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 03 October 2012 - 07:28 AM

Si eu am facut un model Pietenpol, Air Camper, dar e biloc in tandem ... la scara 1:1 .
Cunosc si acest model.
La impanzire era pe vremuri matase japoneza era foarte subtire si rezistenta ,se lipea cu emaita (nitrolac) dar trebuia sa fie cat de intinsa posibil apoi se lacuia si era toba asta ar fi mai aproape de acest model.
Nu mai stiu cum e japico dar lipita cu aracet nu cred ca va arata bine si udata cu apa sa se intinda sa nu-ti torsioneze avionul ca e destul de firav iar hartia cand se usuca trage destul de tare

Ciao Sorin
0

#6 Useril este offline   Motorrad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 440
  • Inregistrat: 29-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 03 October 2012 - 09:21 AM

Vezi postareaVreascu, la 03 October 2012 - 07:08 AM, a spus:

...Inca 3 poze...
La acest proiect am sa incerc ceva nou pentru mine si anume acoperirea structurii cu hartie Japico. Vreau sa fac asta din curiozitate dar banuiesc ca aspectul final va fi unul mai retro, sper....
Daca aveti ceva indicatii, "secrete" ale acoperirii cu haritie va rog sa le impartasiti.
Planul meu este sa folosesc tehnica de la caserare ... aracet, hartie umezita intinsa pe structura in speranta ca uscandu-se se va face toba... :good:


Eu am folosit japico si aracet la directia unui Spitfire. Nu am folosit pe suprafata mare (aripa, fuselaj), insa pe directie doar, s-a comportat bine, nu am avut torsiuni. Insa daca incerci pe aripa, cred ca prima data trebuie sa fixezi aripa cat mai bine, ca la uscare sa ramana asa. Dupa uscare, japico se face tare si arata foarte bine si retro, se pot vedea usor nervurile de sub ea.
Ca sa fii sigur, fa-ti un cadru din resturi de lemn care sa simuleze o aripa si testeaza pe el. Eu asa am facut la Spit.
Asa arata directia de la Spitfire:
Imagine atasata: IMG_0479.JPG Imagine atasata: IMG_0546.JPG
Speed 3D
Guppy MKII
Spitfire IX
Me 109G
--------------------------------------
JIF 65
Springer Tug
Salupa vietnameza
--------------------------------------
1/10 Tamiya BMW Z4 M Coupe Racing - electric
1/10 Carson VW Scirocco - termic
--------------------------------------
Have fun - repeat as needed
0

#7 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5146
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 04 October 2012 - 05:56 AM

japoneza nu se lipeste cu aracet. Se va vedea urat. Direct cu emaita, sau un lac cat mai fluid. Asa le faceam odata. Aracetul arata groaznic si gupa lacuire - arata si mai urat. (poate atunci aracetul nu devenea transparent).
0

#8 Useril este offline   Vreascu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:desenu, pictura, sculptura, motociclismul, tirul cu arcu, drumetiile si mai nu "zboru'"

Postat 04 October 2012 - 06:46 AM

Imi place cum se lucreaza cu "hartia". Am folosit adeziv tip aracet de la Bison, care la uscare a devenit transparent. Am lipit hartia seara iar pozele sunt facute a doua zi dimineata...totul e complet uscat si nu imi pare sa se fi torsionat nimic.
...va urma...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1130036_resize.JPG
  • Imagine atasata: P1130039_resize.JPG

Nulla dies sine linea!
0

#9 Useril este offline   sorr 

  • Dreamer
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 618
  • Inregistrat: 06-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:ReĆ®nvierea unei vechi pasiuni...

Postat 04 October 2012 - 11:28 AM

Bravo. Pana acum arata excelent. Ma bucura impanzirea clasica cu Japico, vorba' ceea "toate-s vechi si noua toate". Sa ne tii la curent cu constructia.
Bafta multa.
Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit demult. (Constantin Brancusi)
0

#10 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 04 October 2012 - 11:57 AM

Japico se lipeste foarte bine cu adeziv de papetarie (gel, nu stick). Cauta UHU Pen ca sa vezi ce sa cauti.
Daca raman zone nelipite, gelul poate trece prin hartie si poti sa lipesti din nou.
Am folosit cu succes, si nu ramane lucios, ca aracetul.
Stiu ca exista si un adeziv asemanator cu UHU pen, dar este colorat in mov si devine incolor cand se usuca. Pare ideal, insa nu am gasit asa ceva in Romania.
Am vazut ca ai inceput lucrul, dar poate nu e tarziu raspunsul, poate te ajuta. Vezi si http://www.ffscale.co.uk/comper.htm

PS. lipeste intai doar pe margini, nu si pe nervuri. Dupa ce intinzi hartia cu apa, poti sa lipesti si pe nervuri.

Aceasta postare a fost editata de Dragos Avramescu: 04 October 2012 - 11:58 AM

0

#11 Useril este offline   Vreascu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:desenu, pictura, sculptura, motociclismul, tirul cu arcu, drumetiile si mai nu "zboru'"

Postat 08 October 2012 - 12:04 PM

Salutare...sambata noaptea am terminat de aranjat functional aveonu'. Fuselajul e invelit tot cu Japico dar pictat cu acrilic. Aripa, ampenaju vertical si ampenajul orizontal deocamdata sunt nepictate dar vor fi albe in curand.
Gata de zbor are 990g. Probabil cu detaliile finale, hobane, model-motor, pilot, bord, pictura finala, inmatriculare va ajunge la 1100g.
Duminica dimineata am fost cu el la camp...am facut ceva teste...taxi si apoi am rugat un coleg mai experimentat sa "il ridice". Zborul a fost un mic tur de pista la inaltime mica care s-a terminat cu o aterizare fortata...Daunele au fost minore reparabile si reparate la fata locului. Primele concluzii...avionul putin usor de bot si ceva joc in parghiile de la eleroane.
Dupa reparatii si adaugat un surub (lest) pe capota l-am zburat si eu o data ... a inceput bine ...a urcat si dupa primul viraj a devenit ca un cal naravas...cu aplecari violente pe aripa stanga. Abia, abia am reusit sa evit masinile colegilor zburatori si sa il pun jos in siguranta, fara daune....La verificare am vazut ca eleronul stang a sarit din una din balamale...Greseala mea ca m-am bazat doar pe ciano pentru lipirea lor. Deci inapoi la atelier ca mai este de munca.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1130052_resize.JPG
  • Imagine atasata: P1130054_resize.JPG
  • Imagine atasata: P1130057_resize.JPG

Nulla dies sine linea!
0

#12 Useril este offline   Vreascu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:desenu, pictura, sculptura, motociclismul, tirul cu arcu, drumetiile si mai nu "zboru'"

Postat 08 October 2012 - 12:31 PM

Trei poze de la camp. Primul zbor cu tot cu cazatura este si filmat...am sa il pun aici cat de curand.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1130041_resize.JPG
  • Imagine atasata: P1130043_resize.JPG
  • Imagine atasata: P1130048_resize.JPG

Nulla dies sine linea!
0

#13 Useril este offline   Vreascu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:desenu, pictura, sculptura, motociclismul, tirul cu arcu, drumetiile si mai nu "zboru'"

Postat 08 October 2012 - 06:39 PM


Nulla dies sine linea!
0

#14 Useril este offline   Vreascu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:desenu, pictura, sculptura, motociclismul, tirul cu arcu, drumetiile si mai nu "zboru'"

Postat 11 October 2012 - 08:29 AM

Ieri dupa amiaza am zburat din nou Pietenpol-ul cu centru de greutate mutat mai in fata. Initial era setat dupa plan la 1/3 din coarda ...acum l-am pus la 1/4 din coarda...Parca este alta pasare...zboara calm la jumatate de acceleratie, la 3/4 motor urca linistit iar in full urca destul de agresiv. Pentru a veni la aterizare am facut mai multe treceri. Efectiv nu vroia sa se puna jos...Dupa 8 minute de zbor bateria (2200 mA) era cam la jumatate. O chestiune trebuie sa ii mai modific si anume pozitia trenului de aterizare. Mutand CG-ul mai in fata acum se suprapune pe linia rotilor si la aterizare daca pista nu este neteda (si nu este) avionul capoteaza...chiar si cu profundorul tras maxim.
Poate sambata sau duminica sa fac si un filmulet cu el intr-un zbor normal.
Nulla dies sine linea!
0

#15 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 13 October 2012 - 01:10 PM

Felicitari !!! Deabia astept filmuletul amintit ....
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro