Modelism - RHC Forum: GHID - ce heli sa nu cumparati - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

GHID - ce heli sa nu cumparati eventual nici moca

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2012 - 09:40 PM

Acesta este un ghid despre ce heli sa nu cumparati. Sunt heli care chiar si cadou trebuie evitate. Cred ca asta a mai aparut pe forum dar merita scris din nou. Au aparut la vanzare cu sume intre decent si nerusinat diverse heli care defapt nu mai sunt vandabile la nici un pret, sunt bune cel mult de pus pe un mileu in sufragerie si multe dintre ele nici macar atat.

Putina explicatie pentru incepatorul amator de heli. NU E CA LA AVIOANE. Un avion vechi care nu se mai fabrica poate fi foarte tare si dezirabil. Uneori poate fi mai scump decat nou.

La heli nu e asa. Un heli are nevoie de piese de schimb. Un heli care nu se mai fabrica e un heli mort. Peste asta invazia de heli chinezesti ieftine de acum 5 ani a murit. Au fost proaste de la bun inceput, acum nu se mai fabrica asa ca nu mai exista piese pentru ele. Acum sunt bune de aruncat (fie si noi in cutie).

Sa inceapa lista:

- ESKY - tot ce e Esky e mort. Au fost proaste de noi, nu se mai fabrica, sunt moarte. Din categoria nici moca nu merita luate. Cine da bani pe ele ia o mare teapa. Pe vremuri multi le-au avut (si eu), le-au bibilit, le-au iubit, au invatat sa zboare pe ele. Vremea aia nu mai e.

- Walkera mai vechi de 1 an. Walkera nu e moarta dar toate kiturile vechi sunt moarte. Cele mai noi sunt bine facute, de evitat dar nu sunt junk.

- SJM - au fost tari la vremea lor. Acum sunt bune de puse pe mileu. Bune doar de expus.

- Falcon de la Artech. Mai proaste chiar decat Esky. Nu stiu daca inca se mai fac sau sunt doar stocuri vechi.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 16 October 2012 - 10:01 PM

0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2012 - 09:43 PM

- Robbe Ornith. Un heli destul de slab. Acum mort, fara piese.

- Ikarus - toata gama. Pionieri la heli electrice. Preturi foarte mari calitate mediocra. Acum sunt toate moarte.
0

#3 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2012 - 09:59 PM

Acest ghid este doar pentru incepatori. Pentru cineva care este in tema lucrurile pot sta altfel. De pilda un kit de Ornith in stare buna poate fi luat ca piese de schimb.

Eu am luat un Esky HoneyBee King 2 ca piesa de muzeu, il tin (functional) ca amintire.

Raptor - Thunder Tiger. Au fost foarte buni si sunt in continuare. Kiturile lor nu sunt moarte, piese de schimb se gasesc in continuare pentru toate modelele dar nu sunt bune pentru un incepator.
Piesele de schimb se gasesc mai greu, preturile sunt in general mari.

Orice heli vechi sau de care nu a auzit nimeni. Poate sa fie bestial dar nu pentru un incepator.

Orice heli nou nout care a fost doar probat in casa si are o pala putin ciobita. Proprietarul l-a turat, l-a crasuit si isi inchipuie ca are doar o pala usor ciobita. De fapt heli-ul poate sa fie muci. Se repara (daca e un model uzual) dar asta costa timp si bani - cine il cumpara de nou ia teapa.

Daca altii au si alte sugestii pot sa contribuie.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 16 October 2012 - 10:00 PM

0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2012 - 10:13 PM

Nu cumparati heli vechi la pret de noi. Anunturi de genul: Heli X - a fost 500 EUR acum 5 ani, il vand cu 400 EUR sunt de evitat. La fel ca la PC-uri sau telefoane mobile timpul macina valoarea unui heli in mod dramatic.

Un kit mai vechi de 4-5 ani chiar si de la un producator bun, nou nout, face mai putin de jumate din suma initiala. Daca intre timp modelul respectiv nu se mai fabrica (chiar daca mai sunt piese) pretul corect scade dramatic. Daca piesele de schimb nu se mai gasesc heliul trece in categoria junk sau muzeu indiferent cat de scump a fost atunci si cat de tare e producatorul.
0

#5 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 17 October 2012 - 07:06 PM

Sa nu uitam de Kyosho (Caliber), sau modelele mai vechi de la Hirobo (nici cu cele mai noi nu-mi este rusine - vezi Embla) - Shutle, Lepton, SDX, etc.
De evitat, bineinteles la inceput, modelele "exotice" pentru Romania : MA, Kasama, Sinergy, Next D, JR Vibe si chiar si Outrage. Thunder Tiger este la limita.
Deci ramanem cu Align (cea mai buna alegere), Blade si MSH. Pardon...si HK (ca tot Align ajunge pana la urma) <_<
0

#6 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 17 October 2012 - 11:15 PM

la JR se gasesc piese si deocamdata e clonat de ochii mici asa ca e un model destul de viabil, mai ales ca sunt multe piese care sunt compatibileSpun asta ca sunt posesorul la tz frenzy care e copia la jr

Aceasta postare a fost editata de emilemir: 17 October 2012 - 11:16 PM

0

#7 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 18 October 2012 - 11:47 AM

Vezi postareaemilemir, la 17 October 2012 - 11:15 PM, a spus:

la JR se gasesc piese si deocamdata e clonat de ochii mici asa ca e un model destul de viabil, mai ales ca sunt multe piese care sunt compatibileSpun asta ca sunt posesorul la tz frenzy care e copia la jr

Eu nu am spus ca nu se gasesc piese, ci doar ca nu este recomandat pentru inceput, intrucat JR-ul original, este un elicopter scump iar piesele deasemenea. Nu am luat in calcul clonele.
0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2012 - 04:43 PM

Multam de completari. JR e scump si foarte de nisa (eu inca nu am vazut unul la noi).

TZ Frenzy pare OK. Cat timp se gasesc piese la hobbyking nu e contraindicat.
0

#9 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 18 October 2012 - 07:35 PM

Pai atunci titlul e gresit,corect era:ce heli sa cumparati?........raspuns Align.. :(
0

#10 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2012 - 08:27 PM

Orice heli e bun atata timp cat e Align :)

Nu incepeam topicul asta daca nu ar fi aparut pe forum tot felul de junkuri (da chestia e din totdeauna).

Incepatorul vede, intra in contact cu cumparatorul, acesta il abureste (cu texte ca de la expert la incepator) si dupa aceea il vezi cum se chinuie cu o chestie care nu zboara (sau nu e reparabila)

In mod normal fiecare trebuie sa isi faca temele cand cumpara dar am fost si eu incepator si stiu cum te vrajeste unul care are aplomb si pare ca se pricepe.


Vezi postareatakeoff, la 18 October 2012 - 07:35 PM, a spus:

Pai atunci titlul e gresit,corect era:ce heli sa cumparati?........raspuns Align.. :(

0

#11 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 18 October 2012 - 08:55 PM

Hm, nu pot sa zic ca nu am avut in mina, dar din cite am citit de Align 100, sa zicem ca nu a fost exact un exemplu de calitate align. Da, stiu, e clasa jucarele...
USER BANNED BY ADMIN
0

#12 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2012 - 09:10 PM

E un heli modest dar zboara (atat cat poate), se fabrica in continuare, se gasesc piese. De nou nu e scump, la mana a doua ar trebuie sa fie foarte ieftin ceea ce il face o optinune buna pentru un incepator (mai buna dacat un coaxial din supermarket) - sunt destule heli Blade, NineEagle, HobbyKing, Walkera care cam tot pe aici se incadreaza.

Parerile despre clasa micro (cu toate variantele posibile) sunt impartite dar nu cred ca se califica la categoria de evitat la orice pret.


Vezi postareaDanB, la 18 October 2012 - 08:55 PM, a spus:

Hm, nu pot sa zic ca nu am avut in mina, dar din cite am citit de Align 100, sa zicem ca nu a fost exact un exemplu de calitate align. Da, stiu, e clasa jucarele...

0

#13 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 18 October 2012 - 09:26 PM

A nu, nu in sensul de evitat. Doar ca la clasa micro impresia mea e ca inclusiv cele de firma lasa mult de dorit. Align abia la a doua incercare, 100x, se pare ca a mai dres-o, blade a inceput la mcpx cu pale detasabile si abia la v2 a mai dres din slabiciuni... niciunul nu e de evitat, doar qa-ul la clasa asta pare sa fie lipsa si testarea inainte de a-l lansa pe piata stai si te intrebi cum a fost facuta.

Aceasta postare a fost editata de DanB: 18 October 2012 - 09:26 PM

USER BANNED BY ADMIN
0

#14 Useril este offline   Whip Snake 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 23-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:RC helicopters and 3D archery

Postat 17 November 2012 - 01:05 AM

Eu am facut o pasiune pentru clasa micro (si de fapt, desi m-am apucat de heli cam de doi ani, tot nu am curaj sa trec pe clasa 450). Am si 100s si 100x de la Align (ambele cu upgrade - uri), insa si un SoloPro V2 pe care de asemenea l-am modificat. Toate trei "vrabiutzele" astea zboara super si pot face circuite destul de interesante cu ele.
Eu as zice ca sunt excelente atat pentru incepatori cat si pentru experti (mai ales in anotimpul rece).
Pentru a le tine in aer si pentru a le modifica (normal ca am mai si stricat tot modificand) a trebuit insa sa cheltuiesc destul cat sa-mi iau un 450, basca o statie mai pricopsita. Am adunat o valijoara de piese de schimb...
Numai bine
A man should look for what is, and not what he thinks should be.

Albert Einstein
0

#15 Useril este offline   balauru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 143
  • Inregistrat: 24-September 10
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2013 - 07:31 PM

Vezi postareastiganas, la 16 October 2012 - 09:40 PM, a spus:



- Walkera mai vechi de 1 an. Walkera nu e moarta dar toate kiturile vechi sunt moarte. Cele mai noi sunt bine facute, de evitat dar nu sunt junk.




Imi pare rau Stefan, dar asta e pur si simplu o informatie falsa. Cu atat mai bizara cu cat e usor de verificat.

Intr-adevar sunt heli-uri Walkera mai obscure la care e greu sa gasesti piese, dar la modelele populare gasesti orice surub si la 4 ani de cand a iesit pe piata. (ceea ce nu e chiar putin chiar si in cazul unor producatori mult mai bine cotati)

Exemplu clasic: 4G6/4G6s

piese garla aici

Nu trebuie generalizat, la modelele Walkera care au fost foarte bine vandute se vor gasi piese multa vreme de-acum incolo.

Walkera nu este Esky, sa fim seriosi. Sunt modele relativ recente de Align la care gasesti peise mai greu decat pentru 4G6...
0

#16 Useril este offline   bulanos 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 04-February 12

Postat 10 October 2014 - 10:35 PM

dar de heliurile produse de WLtoys ce credeti?
0

#17 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2014 - 11:52 PM

Nu sunt in categoria junk. De fapt cred ca e acum cel mai mare producator de heliuri micro ieftine daca nu chiar singurul.

Vezi postareabulanos, la 10 October 2014 - 10:35 PM, a spus:

dar de heliurile produse de WLtoys ce credeti?



Apropo de Walkera, se pare ca a iesit total din piata de heli, nu au mai scos nimic de o gramada de timp. S-au reorientat cu succes spre UAV/FPV/Drone - mai multi bani - mai multi fraieri.
0

#18 Useril este offline   bulanos 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 04-February 12

Postat 17 October 2014 - 01:02 PM

Stiganas inca mai produc Walkera mini CP si Walkera Genius
0

#19 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2014 - 02:16 PM

Posibil, pe piata nu au mai scos nimic nou la heli de mult timp si oferta din magazine e foarte subtire.

Vezi postareabulanos, la 17 October 2014 - 01:02 PM, a spus:

Stiganas inca mai produc Walkera mini CP si Walkera Genius

0

#20 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 May 2017 - 07:40 PM

Probabil ca recomandarile astea sunt facute de un "artist"... Dali, Picasso... suprarealism curat.

https://www.sierra.r...optere-c8c.html

Ce nu a reusit sa transmita artistul este faptul ca nu degeaba elicopterului i se mai zice si chopper ;) deci poate fi si un excelent accesoriu in bucatarie
In rest, distractia familiala ideala, in special unul pe benzina....
... cu picioarele pe pamant ...
0

#21 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2017 - 09:50 AM

E tare textul. Unii au prea mult timp :)

Vezi postarearenatoa, la 02 May 2017 - 07:40 PM, a spus:

Probabil ca recomandarile astea sunt facute de un "artist"... Dali, Picasso... suprarealism curat.

https://www.sierra.r...optere-c8c.html

Ce nu a reusit sa transmita artistul este faptul ca nu degeaba elicopterului i se mai zice si chopper ;) deci poate fi si un excelent accesoriu in bucatarie
In rest, distractia familiala ideala, in special unul pe benzina....

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro