Modelism - RHC Forum: Baterie Nucleara - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Baterie Nucleara

#1 Useril este offline   Weazuul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 11-March 05

Postat 24 May 2005 - 09:34 PM

Cititi stirea ASTA ca suna foarte bine.

Nu am stiut unde sa o pun(forum), dar pare solutia la cea mai arzatoare problema a noastra.

Aceasta postare a fost editata de Weazuul: 24 May 2005 - 09:35 PM

0

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 25 May 2005 - 08:50 AM

Tin sa va atrag atentia ca CNCAN -autoritatea de control privind activitatile nucleare - INTERZICE folosirea/utilizarea/detinerea/manipularea materialelor nucleare FARA AUTORIZATIE SPECIALA in acest sens.

Apoi, tehnologia de fabricatie a bateriei precum si obtinerea materialului radioactiv, (Strontiu-Ytriu) 90, beta emitator, energie in jur a 2 Mev, sint prohivitive.
Alexandru
0

#3 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 25 May 2005 - 10:31 AM

Am citit si eu articolul dar nu mi s-a parut ca ar fi foarte periculos din p.d.v.r al radioactivitatii daca ei spun ca aplicatia este foarte utila in implanturile medicinale. Daca e ceva prohibitiv probabil acesta e pretul.
Nu stiu cum e cu CNCAN dar la firma unde lucrez se punea odata problema achizitionarii unei baterii nucleare traditionale (tinea vre-o 100ani) si gasisem una dar nu spunea nimic despre radiatii sau conditii speciale de import.
0

#4 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 25 May 2005 - 11:00 AM

Z-mare, la 25 May 2005, 08:50, a spus:

Tin sa va atrag atentia ca CNCAN -autoritatea de control privind activitatile nucleare - INTERZICE folosirea/utilizarea/detinerea/manipularea materialelor nucleare FARA AUTORIZATIE SPECIALA in acest sens.

Apoi, tehnologia de fabricatie a bateriei precum si obtinerea materialului radioactiv, (Strontiu-Ytriu) 90, beta emitator, energie in jur a 2 Mev, sint prohivitive.
Alexandru

Read this...

Citeaza

"It is safe and can be implanted in the body," Fauchet said. "The energetic particles emitted by tritium do not penetrate inside the skin."

Tritium emits only low energy particles "that can be shielded by very thin materials, such as a sheet of paper," said Gadeken of BetaBatt. "The hermetically-sealed, metallic BetaBattery cases will encapsulate the entire radioactive energy source, just like a normal battery contains its chemical source so it cannot escape."


Deci este vorba de Tritiu, ce-ti veni cu Strontiu-Ytriu ?
Am mai auzit de stirea asta si la TV... daca va fi implementabila va fi un real succes, daca nu; va ramane doar la fapt divers...
...audaces fortuna iuvat...
0

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 25 May 2005 - 05:51 PM

Este adevarat, energia medie a tritiului fiind destul de mica este usor de ecranat, radiatiile de frinare nu pun probleme mari (similar cu un monitor TV) dar timplul de injumatarire mare, deci activitatea specifica destul de mica, ofera curenti mici, nu zeci de amperi cit este nevoie pentru motoarele electrice. Rusii au facut astfel de baterii (cu Sr-Y) pentru balizele raspindite prin intinsa Siberie. Caldura degajata de acestea, a topit zapada din jurul lor, astfel ca "siberiotii" le-au adunat si dus in casele lor, normal, pe post de soba!
Cite despre lege, ea e ...lege si ttebuie respectata. Poate in viitor, daca acest tip de baterii se vor dezvolta, cine stie legea va fi modificata tinind cont de acest lucru. Defapt si acum exista o portita: activiatile foarte mici sint exceptate, in senul ca nu mai ai nevoie de tot felul de autorizatii.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro