Modelism - RHC Forum: declansator automat de poze - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

declansator automat de poze

#1 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2012 - 06:02 PM

domnilor mi-am dat seama ca nu pot face singur poze dintr-un quad. adica nu ma pot concentra sa il tin pe pozitie si cu un deget sa dau de un buton al statiei care sa imi actioneze un servo care apasa pe declansatorul camerei. este incomod, peste mana...
asa ca mi-a venit o idee de device mega util.
un atmega care sa controleze un servo si sa il miste la perioade regulate de timp.
proiectul este urmatorul :
1. avem un switch care permite activarea si dezactivarea deviceului din statie. ex : daca switch = on, atunci pot activa/dezactiva miscarile automate ale servoului din statie. daca nu am canal liber in statie, atunci pun swith pe off, si deviceul incepe sa miste servoul automat. o sa faca mai multe poze :drinks:
2. sa aibe un potentiometru care sa varieze timpul intre doua declansari
3. sa aibe alt potentiometru care sa varieze end-pointul servoului.

ce ziceti ? care se baga ? eu o sa il fac, dar nu stiu cand ca sunt cam prins perioada asta...
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 October 2012 - 06:38 PM

Daca ai Canon, solutia s-a mai discutat in alte topice, e deja facuta si se cheama CHDK.
Daca ai alta marca de aparat, exista declansatoare pe infrarosu, dintr-un canal RC, care il poti cupla cumva la statie sa fie pe o pedala, in dinti, clipit din ochi, gasesti tu o solutie de actionare daca mainile sunt ocupate :drinks:
Nu in ultimul rand, poti pune servo-ul respectiv pe un mic servo tester de sub 5$ si cateva grame, si reglezi din potentiometru perioada de declansare.
Ai multe solutii pana la a te apuca de facut asta de la zero cu un mic procesor.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2012 - 06:51 AM

Vezi postarearenatoa, la 10 October 2012 - 06:38 PM, a spus:

Daca ai Canon, solutia s-a mai discutat in alte topice, e deja facuta si se cheama CHDK.
Daca ai alta marca de aparat, exista declansatoare pe infrarosu, dintr-un canal RC, care il poti cupla cumva la statie sa fie pe o pedala, in dinti, clipit din ochi, gasesti tu o solutie de actionare daca mainile sunt ocupate :good:
Nu in ultimul rand, poti pune servo-ul respectiv pe un mic servo tester de sub 5$ si cateva grame, si reglezi din potentiometru perioada de declansare.
Ai multe solutii pana la a te apuca de facut asta de la zero cu un mic procesor.

nu am canon.
e foarte buna ideea cu servo tester. dar nu cred ca pot regla in mad auto capetele de cursa. ar trebui sa fac ceva mecanic pentru asta...dar e o idee de luat in seama
mersi !
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 11 October 2012 - 09:32 AM

Daca tot esti mesterica si o sa ai timp liber, demonteaza carcasa aparatului foto, trage doua fire la un conector de la butonul de declansare si leaga electronica direct acolo. Bineinteles, carcasa o montezi la loc.
Scapi de balamucul cu dispozitivele mecanice suplimentare si esti ceva mai flexibil in operatii, daca tot ajungi la microcontroler. E doar o parere...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro