Modelism - RHC Forum: Ajutor in legaura cu rasina epoxidica - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Ajutor in legaura cu rasina epoxidica

#1 Useril este offline   csacsa 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 16-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Sfantu Gheorghe Jud.Covasna

Postat 25 June 2012 - 07:38 PM

Buna seara
Mi-a trimis cineva la cerere planurile Titanicului si am o gramada de plexiglas de 3 mm bucati de 150x200 mm si m-am gandit sa contruesc la scara 1:200 si totodata sa ma pun la incercare sa lucrez cu plexi ca pana acum nu am mai lucrat cu materialul asta.Stiu ca am ales o nava foarte greu de construit dar eu as vrea sa construesc numai corpul navei din plexi restul din lemn, visez sa pun si motor cu telecomanda dar poate ca numai cu visul o sa raman.Am taiat o parte din coaste(21 buc.,conform planului sunt 62 buc.) si m-am gandit ca intre coaste sa pun polistiren extrudat inbibat cu rasina dupa ce o sa slefuiesc o sa am corpul navei. As vrea sa intreb daca dau cu rasina epoxidica si armez cu banda de fibra sticla folosit la placile rigips o sa mearga? A mai lucrat cineva cu rasina? puteti sa ma ajutati cu idei sau cu sfaturi?
Astept orice idee sau sfat.
Multumesc
0

#2 Useril este offline   ARU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1427
  • Inregistrat: 15-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:aero

Postat 25 June 2012 - 07:54 PM

....stiu ca la magazinul cu numele de pasare este un adeziv pt. canopy 560 ,...vezi ce zice patronu , da-i un email !
0

#3 Useril este offline   andu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 743
  • Inregistrat: 14-August 08
  • Gender:Male
  • Location:PUCIOASA
  • Interests:AEROMODELISM















    (Tot ce se ridica dupa Terra) R/C sau Captiv

Postat 25 June 2012 - 08:33 PM

Rasina dizolva polistirenul mare atentie trece si prin scoch-ul maro lat dizolva text de fibra nu!
Mare atentie!
Poti da cu un strat de Aracet gros dupa polistiren apoi cu fibra
Coca se facea din lemn masiv si faceai o matrita era mai usor zic eu.:)
:drinks:
0

#4 Useril este offline   csacsa 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 16-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Sfantu Gheorghe Jud.Covasna

Postat 03 October 2012 - 05:18 PM

Buna ziua
Am facut cateva probe cu rasina epoxidica si ce sa va zic dupa parerea mea a iesit bine.Dupa ce am facut scheletul navei cu un adeziv marca UHU pentru modelism am lipit de-a lungul corpului, coastele fiind la o distanta de 1.8 mm era usor sa intind banda de fibra sticla folosit pentru rostuirea placilor rigips. Dupa ce am terminat cu lipirea am luat rasina epoxidica cu doua componente marca BISON si am dat un strat peste banda, dupa ce s-a uscatam repetat operatia de 5 ori si invelisul s-a facut destul de tare incat am putut slefui. Acum am de gand sa dau un strat de chit pentru masini si dupa slefuire o sa mai dau inca un strat de rasina epoxidica tot de la BISON cu doua componente dar de data asta cu uscare rapida(5 minute).Din pacate nu pot sa fac poze ca s-a stricat aparatul foto si cu telefonul amarat pe care o am nu iese bine poza.Revin cu niste poze cat mai curind posibil.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro