Modelism - RHC Forum: Prima mea "creatie" - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Prima mea "creatie" un model static din pacate

#31 Useril este offline   Borian 

  • autonom
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 664
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Gender:Not Telling
  • Location:-
  • Interests:-

Postat 08 January 2013 - 09:52 PM

Vezi postareaMcMyke, la 08 January 2013 - 12:11 PM, a spus:

Adaug aici niste poze cu cea de-a doua creatie a mea. Am zis ca sa nu mai deschid un nou topic... :)
E un model care mi-a placut mie, un Antares, care poate fi echipat cu motor, servo si restul...
Dimensiuni aproximative: L*l*h = 41*15*12 cm.
Ceva pareri pro sau contra n-ar strica.


Ma bag si eu, nu ca as avea experienta, ... am facut si eu o coca ... am inceput-o acu' "fo" douazeci de ani ... si am facut-o prea mica sau mult prea mica (40 cm lungime), nici n-am mai terminat-o pt ca nu prea am loc sa bag mare lucru in ea, motoarele si acumulatorii au nevoie de ceva spatiu si flotabilitate, etc ... daca m-as mai apuca de ceva, cred ca m-as gindi la minim 1m lungime, asa ca daca tot muncesti sa ai la ce munci .

Succese !!
0

#32 Useril este offline   McMyke 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 304
  • Inregistrat: 12-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Interests:Navomodelism

Postat 08 January 2013 - 11:15 PM

O noua intrebare: as avea nevoie de un ax port elice dimensiune M2 cu tub de M3 sau M4... vad ca de cumparat nu prea se gasesc. vazusem pe ebay ceva pentru submarine pe dimesiunile astea dar cat m-am uitat eu la el s-a si dat. Mi-ar ramane varianta sa imi fac singur axul ca am citit pe aici pe forum un topic, numai ca nu stiu de unde sa fac rost de bucse si lagar pentru ax M2...!!!
0

#33 Useril este offline   raoul_bvand 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1676
  • Inregistrat: 16-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Viena
  • Interests:MODELISM
    FILATELIE
    PESCUIT
    NUMISMATICA

Postat 09 January 2013 - 12:13 AM

Vezi postareaMcMyke, la 08 January 2013 - 11:15 PM, a spus:

O noua intrebare: as avea nevoie de un ax port elice dimensiune M2 cu tub de M3 sau M4... vad ca de cumparat nu prea se gasesc. vazusem pe ebay ceva pentru submarine pe dimesiunile astea dar cat m-am uitat eu la el s-a si dat. Mi-ar ramane varianta sa imi fac singur axul ca am citit pe aici pe forum un topic, numai ca nu stiu de unde sa fac rost de bucse si lagar pentru ax M2...!!!


Incearca ,poate gasesti la un motoras mai vechi sau la vreu cooler.Folosesti bucsile,eu asa am rezolvat-o de multe ori.
Spor.Frumoase modele.
Tot ce-ţi provoacă plăcere este ilegal, imoral sau îngraşă !
0

#34 Useril este offline   McMyke 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 304
  • Inregistrat: 12-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Interests:Navomodelism

Postat 09 January 2013 - 12:30 PM

Vezi postarearaoul_bvand, la 09 January 2013 - 12:13 AM, a spus:

Incearca ,poate gasesti la un motoras mai vechi sau la vreu cooler.Folosesti bucsile,eu asa am rezolvat-o de multe ori.
Spor.Frumoase modele.

am gasit doua coolere prin casa pe care le-am "executat" si in care am gasit, intr-unul 1 rulment + 1 bucsa + 2 o-ringuri + 1 saiba de teflon (cred), si in celalalt am gasit doar 1 o-ring + 1 saiba de teflon (care am scapat-o pe jos si dusa a fost :() + si o bucsa mai mare cam de 1cm inaltime... Problema e ca sunt M3 din cate imi dau seama.

Ar mai fi o varianta, dar nu stiu ce sa fac. am gasit pe ebay pe la articole de ceasornicarie pungulite cu 100 de bucse (de toate dimensiunile si multe tipuri/modele)...
0

#35 Useril este offline   Superman 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1274
  • Inregistrat: 16-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Giurgiu-Poiana Tapului-Brasov
  • Interests:Berea,femeile si masinile ;)

Postat 14 January 2013 - 11:37 PM

frumos si al 2 lea proiect.felicitarei si mai pune poze :clapping: :clapping:
0

#36 Useril este offline   McMyke 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 304
  • Inregistrat: 12-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Interests:Navomodelism

Postat 25 January 2013 - 12:28 AM

O intrebare

Aveam o multifunctionala prin casa care era stricata. Asa ca am spart-o sa vad ce motorase avea.

Am gasit unul din acesta: http://www.mitsumi.c...35sp_11nk_e.pdf. Credeti ca poate fi folosit la ceva? Evident nu la navo, poate pentru aero sau ceva de genul...

Am mai gasit doua motorase cu fund din metal 28x38 care au pe ax roata zimtata metalica (reductie cred ca se cheama...). Nu stiu ce sunt cu ele, ce tip, ce caracteristici au... Cum as putea afla daca am ce face cu ele? Si inca ceva, am incercat la unul din ele sa "extrag" rotita zimtata si nu am reusit decat un pic insa am "reusit" sa fac ca axul sa se invarta bine 1/2 din tura si restul parca freaca ceva in el. L-am rezolvat de tot, sau poate fi reparat? Le-am facut o poza poate ma ajutati cu niste pareri

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC03565.JPG
  • Imagine atasata: DSC03566.JPG

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro