Modelism - RHC Forum: Catamaran pentru sondat - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Catamaran pentru sondat

#1 Useril este offline   KROKO 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 12-September 12

Postat 16 September 2012 - 09:44 PM

Urmaresc de ceva timp forumul, si va cer sprijin in alegerea unei solutii, pentru care va multumesc de pe acum.
In 2 cuvinte, am nevoie de o barcuta cat se poate de mica dar suficient de stabila ( din cauza asta m-am gandit la un catamaran ) care sa poata suporta o greutate de 250 grame, adica un sonar.
Ca si cerinte ar mai fi: raza radio garantata 150 metri, viteza mica, autonomie civilizata.
Eu am nevoie sa sondez fundul lacului la distanta mult mai mica, adica pana la maxim 70 metri, dar pentru siguranta 150 cred ca ar fi un minim necesar.
Initial m-am gandit la o barcuta gata facuta, dar pe langa faptul ca nu am "pipait" inca una sa vad cat de corect sunt lucrate ( ma refer la cele de 2-300 lei ), nu-mi dau seama daca ar putea suporta acele 250 grame cat cantareste sonarul, si ce-i mai grav, nu stiu cat ma poate costa ( si daca merita sau e posibil ) schimbarea motorului cu unul de viteza/turatie mica/foarte mica.
Probabil ca varianta corecta ar fi totusi confectionarea unei asemenea barcute, dar pentru asta ar trebui sa gasesc o coca care sa satisfaca nevoile mele, pe care sa montez componentele potrivite.
M-as bucura daca as putea gasi chiar o coca semi-echipata, pe care sa mai pun ce mi-ar trebui mie.
Rezumand, va rog sa-mi dati idei pentru coca, statie ( banui ca 40Mhz ar fi cea mai potrivita ), motor, si ce credeti ca ar mai fi important.
Nu am pretentia sa ma coste "2 lei", dar nici nu as vrea sa cheltui banii inutil.
Va multumesc inca o data si astept sfaturile/sugestiile voastre. :drinks:
0

#2 Useril este offline   KROKO 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 12-September 12

Postat 17 September 2012 - 07:32 PM

Tin sa va multumesc atat pentru primirea calda, cat si pentru ajutorul dat ! :)

Apropos, am rezolvat-o cat se poate de civilizat cu un magazin online. Dupa ce am stat pe "mess" aproape jumatate de ora, mi s-a gasit solutia "non-chinezeasca", si chiar foarte buna la pret.
Uite ca mai exista si oameni care-si cunosc interesul, basca mai sunt si amabili ! :drinks:
0

#3 Useril este offline   Vik 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 23-October 12
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Cisco, MSAD, Electronica, Robotica, Automatizari, CNC. 3D-Printing

Postat 29 October 2012 - 04:31 PM

Pai, nu ne spui si noua cum ai rezolvat-o? Poate raspunsul inspira si pe altii... :pardon:
0

#4 Useril este offline   frezeptcnc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 13-June 13

Postat 14 June 2013 - 07:59 AM

salut

ce metoda ai gasit pentru sondare ?



adica ai cumparat sonar wireles sau ai gasit alta varianta .
0

#5 Useril este offline   KROKO 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 12-September 12

Postat 14 June 2013 - 09:39 AM

Un sonar wireless montat pe o barcuta cumparata gata facuta.
Fix ce au craparii pentru plantat, numai ca n-ai nevoie de barca mare si nici de cuve pentru nada.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro