Modelism - RHC Forum: Troliu (winch) pentru planoare F3B / F3J - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Troliu (winch) pentru planoare F3B / F3J de unde il luam, cum il folosim, cum ne place

#31 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 October 2018 - 10:32 AM

Daca bateai toba iti sugeram altceva, ce mi-am propus eu sa folosesc ca sa ambalez pentru expediere un echipament tot in gama 15-20kg... o cusca de caine, 40x40x60 cm, 100 lei.
Cum echipamentul este 1000 Euro, zic ca nu gasesc ambalaj de lemn facut pe comanda mai ieftin, si, in plus, in cazul meu, cusca e certificata IATA ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#32 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2018 - 10:51 AM

La asta nu m-am gandit. Poti sa pui o poza cu cusca respectiva ?
0

#33 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 October 2018 - 11:08 AM

Nu o am acum aici, dar ceva genul asta, sunt modele sa tot alegi...

https://www.emag.ro/...1/pd/DNXRKNBBM/

Au si genti textile cum ai tu acum, dar nu stiu cum sunt cotate ca rezistenta la greutate... :unsure:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 30 October 2018 - 11:09 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#34 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 30 October 2018 - 09:16 PM

Dar și când scoți troliul din cușcă; Să te ții. Se apucă de alergat și lătrat, ca bezmeticul, pe câmp. Întâi îl duci la dresaj și-i faci și vaccinurile. :rofl:
URA ÅŸi la zbor fofezelor !
0

#35 Useril este offline   stelu82 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1036
  • Inregistrat: 06-January 12
  • Gender:Male
  • Location:craiova dolj
  • Interests:mecanica auto, zborul de orice fel

Postat 30 October 2018 - 09:39 PM

🤣🤣🤣🤣
Fly safe, have fun. Measure three times, cut once. The man who makes no mistakes does not usually make anything.
0

#36 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 October 2018 - 09:43 PM

troll...iule :p

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 30 October 2018 - 09:43 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#37 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 31 October 2018 - 03:03 AM

Nuuuu, exista spray-uri cu feromoni. O sa-i placa atat de mult, incat o sa fie imposibil sa-l scoti din cusca. Bonus, scapi de vaccinari.
0

#38 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 October 2018 - 08:58 AM

Adica o vincioaica... :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#39 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 31 October 2018 - 08:06 PM

Gluma-i glumă, dar nu degeaba. Geantă, cușcă ... pentru troliu. Că dacă-i dai 4 gâuri în suport și-ii prinzi două curele tușește. Ia să vedem: are suport ? Are că trebuie priponit. Cât costă 4 șuruburi de ... 6 cu 4 piulițe, 8 șaibe plate, 4 șaibe grower și 2-3 m de chingă ? Ajungi la 100 de lei ?
De unde și până unde-l duci ? Din casă până la portbagajul mașinii și la câmp din portbagaj la locul de ancorare. Trebuie să mai ai și grija cuștii/genții să nu se murdărească, rătăcească, fure ?
Fuduli mai sunteți de când aveți Explorere. :rofl:
URA ÅŸi la zbor fofezelor !
0

#40 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2018 - 09:17 PM

Troliul no.1 de la Vali, cel din pozele postate in topic nu are nevoie de geanta/cutie si nici nu incape. E destul de voluminos asa cum e dar se cara usor cu doua maini, nu e foarte greu, intra in masina (asta pe care o am acum) rezonabil. Avantajul lui e ca il pui pe camp si aia e. Pui bateria, bati cuiele intinzi firul si e gata de actiune. Da cand ajung pe camp pana lansez planorul imi trebuie cam 20-25 minute. Eu zic ca e bine.

Troliul no.2, bulgaresc e mult mai compact, nu are suport, are niste picioruse care se pliaza, seamana cu troliul Ober, imi pare rau am uitat sa fac poze. Dar are doua probleme:

- e mai greu - datorita sistemului cu rulment unisens
- nu prea ai de unde sa-l apuci, plus ca are cablurile groase si pedala de actionare care se rasfira in toate partile.

asa ca din prima am simtit nevoia unei cutii/genti. Ce am gasit a fost 80 lei si e destul de OK, incap in geanta si restul de accesorii, intr-un singur drum il car de acasa la masina si de la masina la locul de lansare. Oricum inca nu il folosesc pentru ca are tamburul prea mic (40mm fata de 50mm cel de la Vali) si viteza e prea mica, tamburul asta mic e util doar pe vant puternic. Incerc sa o rezolv cumva, fie alt tambur fie o camasa care sa mareasca diametrul la 50-60mm (asa e la Ober).

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 31 October 2018 - 11:18 PM

0

#41 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 01 November 2018 - 10:20 AM

Există tablă de Dural cu identații (la Dedeman, sau orice alt magazin de bricolaj) de felul celei folosite la treptele unor autovehicule. Poți să faci o tavă-suport de care să prinzi chingile. ;)
Îți mai trebuie o mașină de găurit și, eventual, un bomfaier. Dacă nu găsești/ai "eventualul", îi poți ruga pe cei de la magazin să o taie la dimensiunea dorită.
Ideea este să faci tu, nu să cumperi. De cumpărat e simplu. Bani să fie.
Un exemplu: o cutie pentru țigări, sau tabacheră costă minim 75 eurocenți (din carton subțire) și prețul crește în funcție de material și design. Nu cumpăr țigări la pachet normal pentru că, toate, sunt proaste. În schimb îmi fac singur țigări din tutun vrac care este mult mai bun. Ei ! Îmi trebuia o cutie pentru țigări și mi-am făcut-o singur. Placaj, clei, lac, traforaj, pilă, șmirghel, pirogravare. Colegii de la muncă au văzut, s-au mirat, vor și ei. Au voință pentru că nu le fac. :)

P.S. Nu-mi cere poze pentru că încă nu am rezolvat cu PC-ul și de pe telefon nu merge să încarc.
URA ÅŸi la zbor fofezelor !
0

#42 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2018 - 03:39 PM

Hehe, exact ce-mi doream, sa fac cutii din tabla. Nu, ideea e sa cumpar tot ce se poate cumpara si sa fac ceea ce imi place sau nu am incotro. Am senzatia ca daca am acest hobby e un fel de datorie sa fac personal tot felul de chestii altfel nu sunt valid, daca n-am taiat juma de an nervuri la traforaj pentru un amarat de planor nu sunt modelist adevarat :)

E un hobby, fac fix ce imi place, cat imi place.


Vezi postareaViP_Eol, la 01 November 2018 - 10:20 AM, a spus:

Există tablă de Dural cu identații (la Dedeman, sau orice alt magazin de bricolaj) de felul celei folosite la treptele unor autovehicule. Poți să faci o tavă-suport de care să prinzi chingile. ;)
Îți mai trebuie o mașină de găurit și, eventual, un bomfaier. Dacă nu găsești/ai "eventualul", îi poți ruga pe cei de la magazin să o taie la dimensiunea dorită.
Ideea este să faci tu, nu să cumperi. De cumpărat e simplu. Bani să fie.
Un exemplu: o cutie pentru țigări, sau tabacheră costă minim 75 eurocenți (din carton subțire) și prețul crește în funcție de material și design. Nu cumpăr țigări la pachet normal pentru că, toate, sunt proaste. În schimb îmi fac singur țigări din tutun vrac care este mult mai bun. Ei ! Îmi trebuia o cutie pentru țigări și mi-am făcut-o singur. Placaj, clei, lac, traforaj, pilă, șmirghel, pirogravare. Colegii de la muncă au văzut, s-au mirat, vor și ei. Au voință pentru că nu le fac. :)

P.S. Nu-mi cere poze pentru că încă nu am rezolvat cu PC-ul și de pe telefon nu merge să încarc.

0

#43 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 01 November 2018 - 06:35 PM

Nu era vorba să faci vreo cutie, ci doar un suport. Asta e o interpretare/răstălmăcire exagerată. Cutia am făcut-o eu pentru că așa îmi place. Pasiune mea e să fac cât mai mult cu mâinile mele. Dacă aș avea cu ce mi-aș face și servo-uri și motoare. Motoare termice am făcut. De fapt prelucrat piese și asamblat.
Șezi blând. La planoarele mele structura nu-i făcută la traforaj. Totul e frezat, sau matrițat.
No. Fiecare cu pasiunea lui.

Spor la ... cumpărat. :)
URA ÅŸi la zbor fofezelor !
0

#44 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2018 - 06:39 PM

Nici la cumparat nu e simplu ca trebuie sa fi inventiv. Uite la cusca de catel nu m-as fi gandit ever.
0

#45 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2018 - 06:14 PM

Am reusit de am autofilmat o lansare la troliu cu Sharon



am filmat vertical desi e superenervant dar doar asa a intrat oarecum in cadru lansarea, a fost o dupamasa excelenta la Chitila.

Fisiere atasate


0

#46 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2018 - 05:35 PM

Si asa se vede cum variaza voltajul bateriei in timpul lansarii. Dupa 10 lansari am bagat la loc 3500mah


Aceasta postare a fost editata de stiganas: 09 November 2018 - 10:02 PM

0

#47 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 09 November 2018 - 08:37 PM

Stefan ,
Baterie de capacitate prea mica sau obosita.
Bafta
Ciao Sorin

0

#48 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2018 - 11:31 PM

Nu cred, sunt curenti mari la lansare, orice baterie ar fi tensiunea cade (si de altfel pentru concurs FAI ai limita la baterie vreo 50ah, nu poti sa apari pe camp cu baterie de camion :) )

Eu de altfel lansez moale, altii blocheaza motorul




Vezi postareaSORIN CAIUS, la 09 November 2018 - 08:37 PM, a spus:

Stefan ,
Baterie de capacitate prea mica sau obosita.
Bafta
Ciao Sorin


Am masurat tensiunea cu un scop anume, vreau sa incarc bateria auto permanent cat sta pe camp cuplata la troliu cu un incarcator gen ISDT din pakuri LIPO 6s de capacitate mare, asa cu vreo 4A, suficient sa o tina plina (asa cum sta si in masina) indiferent cate lansari fac. Daca tensiunea scade prea mult chargerul se opreste si da "low voltage error"

Daca planul functioneaza renunt la bateria Rombat 55AH (care oricum nu e a mea) si cumpar una mai mica si mai usor de carat de 44AH, am vazut si cu 150 lei.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 09 November 2018 - 11:37 PM

0

#49 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 10 November 2018 - 04:48 AM

Ti-ar trebui, zic si eu, o baterie cu descarcare adanca, nu ca cele pentru auto care sunt doar pentru demaraj.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 10 November 2018 - 04:50 AM

0

#50 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2018 - 09:55 AM

Evident, asa au cei mai multi dar sunt cateva inconveniente:

- pret; o baterie auto este 150-200 lei, o Optima Yellow Top este 1100-1300 lei, solutia mea nu costa nimic in plus pentru ca folosesc pakuri 6s din care am deja foarte multe si un charger banal.

- bateriile Pb cu dascarcare adanca tot nu se impaca cu descarcarea adanca, sunt mai OK decat cele auto dar de fapt descarcare adanca le scurteaza viata considerabil (iar le cele auto le-o termina repede), fapt este ca orice baterie cu Pb indiferent de varianta se simte bine incarcata maxim

- indiferent ce baterie ai (si mai ales daca ai una mica care nu-ti rupe salele) o sa dea putere mare la primele lansari si o sa se fasaie pe parcurs, la concurs le schimba tot timpul dar chiar si fara concurs la sfarsitul zilei troliul are clar mult mai putina putere.


Solutia la care ma gandesc eu tine bateria tot timpul incarcata maxim, cum ii place, bateria poate fi mai mica (44AH) si mai usor de carat, nu ma costa nimic si tine un minut sa o instalez. Tocmai ce am primit cadou un pak de 10.000 mah 6smai obosit dar perfect pentru sarcina asta. Oricum nu e inventia mea. Baietii cu drone de cativa ani fac asa. Incarcator ISDT(care suporta 6s la intrare) un pak lipo gigant 6s si incarca bateriile de drona toata ziua. Pakul gigant nu trebuie sa fie performant, duce o viata lejera.



Vezi postareadan_mitea, la 10 November 2018 - 04:48 AM, a spus:

Ti-ar trebui, zic si eu, o baterie cu descarcare adanca, nu ca cele pentru auto care sunt doar pentru demaraj.

0

#51 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 10 November 2018 - 03:14 PM

Ai dreptate.
Mi-a venit o idee: ai putea sa pui un tambur mai mare si sa utilizezi un controler pentru motor, astfel incat sa ai, indiferent de tensiune, viteza constanta. S-ar putea sa introduci in bucla de reactie turatia motorului si totul ar deveni automat. Stiu ca este mai complicat decat solutia ta, dar, s-ar putea...zic si eu.
0

#52 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2018 - 08:42 PM

Hehe, troliul pentru modelism a fost frecat pe toate partile multi ani, au foat incercate toate solutiile si ideile nastrusnice. Ce propui tu nu merge de nici un fel:

- nu vrei viteze constanta;
- tambur mai mare inseamna forta mai mica;
- un controler nu e practic (vorbim de sute de A) si de fapt nu e necesar deoarece

- batranul motor cu perii din demaror are niste caracteristici fantastice ideale pentru lansat planoare. Printre altele cu cat tragi de el mai tare forta creste, poti sa ti planorul pana intinde linia si motorul este complet blocat - cand ii dai drumul pleca ca din pusca; motorul trage si se aduna si energia stocata in linie.


Vezi postareadan_mitea, la 10 November 2018 - 03:14 PM, a spus:

Ai dreptate.
Mi-a venit o idee: ai putea sa pui un tambur mai mare si sa utilizezi un controler pentru motor, astfel incat sa ai, indiferent de tensiune, viteza constanta. S-ar putea sa introduci in bucla de reactie turatia motorului si totul ar deveni automat. Stiu ca este mai complicat decat solutia ta, dar, s-ar putea...zic si eu.


In ultimii ani odata cu invazia lipo/brushless s-au gandit destui la troliu cu motor brushless (inclusiv eu) si am vazut cateva exemple functionale:

http://www.rc-networ...inde-Baubericht



arata bine dar nu cred ca vor intra curand in partea de competitie, cel mai mare handicap pe care il vad ar fi ca odata blocat un motor brushless isi pierde sincronizarea cu ESC-ul si se opreste, adica daca tensionezi firul prea tare risti sa se opreasca motorul cu totul.

Alta chestie care se practica deja este pur si simplu alimentarea troliului cu pakuri lipo 3s multe puse in paralel cat sa faca 20-40Ah, e perfect, sunt usoare (pe langa Pb) nu sufera de deep-discahrge, etc. Chestia e ca eu am multe pakuri mari 6s (adunate cred ca am aproape 100Ah) si deloc 3s.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 10 November 2018 - 09:04 PM

0

#53 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2018 - 11:06 PM

Asta mi-a dat-o youtube. Nu e rau deloc


0

#54 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2018 - 06:10 PM

Cum se intampla in viata planul de acasa nu se potriveste cu cel de pe camp. Chargerul asta e prea destept si la fiecare lansare se blocheaza cu mesajul Overload.

Am testat curenti de incarcare de la 4A la 2A si chiar si 0.1A. Intotdeauna la finalul lansarii face asta.



Altfel chargerul e misto, mic, incarca frumos (cat am apucat sa-l testez) - e un ISDT rebotezat si ieftin.
0

#55 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2018 - 11:42 PM

Nu m-am lasat, am incercat si cu alt charger, un Turnigy ieftin (alimentat dintr-un pak 4s ca 6s nu suporta) si da si asta eroare

Fisier atasat  IMG_8123.jpg (637.82K)
Number of downloads: 11

mesajul a fost si mai clar, scurt circuit, cand cupleaza/decupleaza motorul chargerul vede un scurt circuit si se opreste. Ma gandesc (ca tot nu mai e sezon de zbor) sa pun o rezistenta in serie, de pilda un bec cu halogen de 12V (sau bec auto). O sa pape o parte din putere dar nu se mai da peste cap chargerul (presupun) - electronica nu e domeniul meu.
0

#56 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 17 November 2018 - 05:32 AM

Dar daca, zic si eu, pui chargerul pe NiMh? In definitiv tu nu ai nevoie decat de un curent, nu de stabilizat tensiunea. Asa lucreaza si chargerele clasice pentru acumulatori cu plumb: ele dau un curent egal cu 1/10 din capacitate si basta.
0

#57 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2018 - 08:39 AM

E de incercat, problema pe care o vad e ca un scurt e un scurt indiferent pe ce program e chargerul si chargerul asta sesizeaza (si se opreste) - un scurt.

Vezi postareadan_mitea, la 17 November 2018 - 05:32 AM, a spus:

Dar daca, zic si eu, pui chargerul pe NiMh? In definitiv tu nu ai nevoie decat de un curent, nu de stabilizat tensiunea. Asa lucreaza si chargerele clasice pentru acumulatori cu plumb: ele dau un curent egal cu 1/10 din capacitate si basta.

0

#58 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 November 2018 - 09:08 AM

Nu merge cu rezistenta, iti va papa prea mult din putere ca sa nu mai simta scurt.

O solutie ar fi sa pui softul open cheali pe turnigy, si sa dezactivam logica de scurt, sau sa o facem mai relaxata.

Nu poti relua incarcarea dupa lansare? :unsure: scoti doua fire si pui un switch la pedala :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#59 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2018 - 10:31 AM

Mi-ar placea sa am un charger cu cheali - asta e de studiat in continuare. Dupa lansare zbor, uit de troliu - nu vreau sa reiau incarcarea dupa lansare, doar daca am un asistent pe camp :) - sa se ocupe el de asta.

De ce nu ar merge cu rezistenta ? nu ma intereseaza eficienta, am capacitate in exces - la modul ideal ar trebui sa incarc cu 4A dar si 2A ar fi multumitor.
0

#60 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 November 2018 - 11:21 AM

Valoarea rezistentei pe care ar trebui sa o pui ca chargerul sa nu mai vada scurt ar duce la o cadere de tensiune pe ea asa de mare incat pe troliu n-ar mai ajunge suficient. As putea sa si calculez exact cat, daca mi-ai spune cat consuma troliul, sau cat e Ri a pack-ului folosit in video.
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro