Modelism - RHC Forum: SkyThouch-1 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

SkyThouch-1 Aripa balsa "proof of concept"

#1 Useril este offline   critx 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 18-December 07
  • Gender:Male

Postat 13 September 2012 - 10:42 AM

Buna,

Am finalizat un proiect nou de aripa zburatoare. Trebuia sa fie un model de test pentru a pregati un proiect viitor mai mare cu avergura de 1.8-2m potrivit pentru FPV.

Date de intrare / scop:
S1: incarcatura utila 250g FPV ( sa fie 30-35% din masa modelului)
S2: incarcarea aripii 25-27g/dm2
S3: zbor stabil potrivit pentru FPV
S4: constructie din 2 sau trei sectiuni pentru a fi usor de transportat

Din incarcarea utila fiind 30% din masa modelului rezulta masa peste 800 grame asa ca am ales 850. Din S2 si masa am determinat ca suprafata aripii trebuie sa fie 34dm2.
Pentru a indeplini obiectivul S3 aripa trebuia sa zboare cu viteza mai mare sa nu fie influentata de orice adiere de vant. Am ales 32 "sweep angle" (nu stiu cum ii zice in limba romana ) si o alungire a aripii de 4.
Din alungire si suprafata portanta am determinat ca ar trebui sa aiba o avergura de 1.16m deci am ales 1.2m.

Mixul de numere, a iesit destul de bine pana la urma :
Anvergura 1200mm
Greutate zbor 850g
Suprafata portanta 34dm2
Incarcare 25-27grame/dm2
Profil aripa MH-60 grosimea 10%

Motorizare: brushless 2830 25A, regulator 33A, accu 2200mAh, elice 10x6

Am google-it la inceput sa gasesc o forma in plan care sa-mi placa dar pana la urma am decis ca e proiectul meu iar google trebuie folosit numai pentru documentare si solutii la probleme. Totusi exceptie aripa cu coarda aripii constanta, toate aripile arata apropiat de Zagi.
Aripa este constructie din polistiren expandat (15kg/m3) taiara cu fir cald si invelita cu balsa dar numai partial aceeasi tehnologie ca si aici (pe la postul 15) http://www.rhcforum....342-scandurica/
Toate echipamentele trebuie sa fie inglobate in aripa. Am facut un decupaj comun pentru accu, rx si servo. Actionarea eleroanelor se face cu cablu bauden ascuns in profilul aripii.
Din cauza unor erori la constructie ultimul obiectiv ( S4 ) nu a mai fost indeplinit, am construit aripa dintr-o singura piesa (1.2m avergura intra totusi in portbagajul masinii. Tot din aceeasi cauza greutatea a crescu cu aprox. 70g. De asemenea pentru ca proietul CAD 3D era cu camera FPV montata am fost nevoit sa adaug in loc de camera FPV 60g de balsat bot. La cantar, cu accu instalat afiseaza 795g - adica perfect!

Din pacate nu am poze din timpul constructiei - lucrurile au mers foarte repede la garaj - am doar poze de dupa infoliere.

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.png
  • Imagine atasata: 2.JPG
  • Imagine atasata: 3.JPG

0

#2 Useril este offline   critx 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 18-December 07
  • Gender:Male

Postat 13 September 2012 - 10:50 AM

Sambata i-am facut maiden-ul cu succes si sunt foarte incantat. Inainte de zbor am adaugat trim +4 pe elevator si atat, nu a trebuit sa-i mai fac nimic.
Zboara foarte bine, ii trebuie viteza dar este foarte stabila. A trebuit sa exersez putin aterizarea pentru ca planeaza foarte bine si trebuie sa o aduci din timp jos ca sa pot sa o aterizez unde doresc.

..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 4.JPG
  • Imagine atasata: 7.JPG

0

#3 Useril este offline   critx 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 18-December 07
  • Gender:Male

Postat 13 September 2012 - 10:54 AM

Lansarea insa imi creaza probleme deoarece nu am priza sub aripa si trebuie sa o lansez tinand-o de una din semiaripi. Marti cand am lansat-o ampenajul vertical mi-a lovit bratul, aripa s-a dezechilibrat in aer si am sifonat-o putin. Nimic grav dar ma gandesc sa folosesc un sandor cu elastic.

Poate sa-mi spuna cineva daca merge sa folosesc sandou ?ce riscuri sunt ? La ce trebuie sa fiu atent cand se lanseaza cu sandou?

Azi iesim din nou la zbor si o sa incerc sa fac si un film.Pana atunci inca o poza ..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 8.JPG

0

#4 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 13 September 2012 - 01:01 PM

...din cate vad in poza - cladirea aia albastra din fundal mi se pare cunoscuta...

Daca e cum zic eu - ia legatura cu Old boy si te va sfatui ce si cum.

Noi la BZ am facut tot felul de "haripi"..si zboara perfect. eu le faceam dintr-o coala de polistiren de 5mm, din ala de pus sub parchet, la anvergura colii. Le desenam pur si simplu, contruiam aripa din doua foi (intrados si extrados) apoi bagam datele in "wing CG calculator" si aranjam electronica pe model - si apoi vitezzaa!!!..
Ultima am invelit-o in schoci colorat, si am facut-o foarte atent la detalii. A iesit superb - un model de zbor la panta excelent.

Bine ai venit in lumea aripilor zburatoare...

PS - de regula, la RR se organizeaza lupte cu aripi...poate ne vedem la anul!
0

#5 Useril este offline   incepatoru 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2857
  • Inregistrat: 30-May 09
  • Gender:Male
  • Interests:aero

Postat 13 September 2012 - 07:28 PM

Vezi postareacritx, la 13 September 2012 - 10:54 AM, a spus:

Lansarea insa imi creaza probleme deoarece nu am priza sub aripa si trebuie sa o lansez tinand-o de una din semiaripi. Marti cand am lansat-o ampenajul vertical mi-a lovit bratul, aripa s-a dezechilibrat in aer si am sifonat-o putin. Nimic grav dar ma gandesc sa folosesc un sandor cu elastic.

Poate sa-mi spuna cineva daca merge sa folosesc sandou ?ce riscuri sunt ? La ce trebuie sa fiu atent cand se lanseaza cu sandou?

Azi iesim din nou la zbor si o sa incerc sa fac si un film.Pana atunci inca o poza ..

no problem..ia o bucata de extrudat de 25mm si ...vezi poza..(o poti lipi cu ce vrei)..la inceput pana iti perfectionezi tehnica aruncari ajuta f.mult ..ca sfat intai o arunci si dupa aia dai gaz..pana prinzi smichiria ..bafta.PS.as vrea si io mai multe date despre haripa.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF0018.JPG
  • Imagine atasata: DSCF0019.JPG

0

#6 Useril este offline   critx 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 18-December 07
  • Gender:Male

Postat 13 September 2012 - 07:30 PM

Nu am experienta la combat dar nu cred ca aceasta aripa e cea mai potrivita alegere pentru asa ceva. Cat despre constructie, toata electronica si acumulatorii sunt in interiorul aripii , este din polistiren invelit in balsa, intarita cu fibra de sticla si epoxi pe zona centrala , apoi invelita cu Oracover.Are o aerodinamica foarte buna.
Am spus si mai sus, zboara excelent.

Despre lansare, Old Boy m-a ajutat azi - adica el a lansat-o - dar nu vreau sa depind tot timpul de cineva ca sa o zbor si mi-am comandat azi un sandou.

Problema e ca nu am mai folosit nici odata sandou si nu stiu daca exista o tehnica de lansare, sau la ce trebuie avut grija . Tot ce stiu e ce am vazut pe Youtube.
0

#7 Useril este offline   critx 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 18-December 07
  • Gender:Male

Postat 13 September 2012 - 07:37 PM

Am si eu aripa de la Botosani din EPP si o arunc cu mana stanga tinand-o de semiaripa. Pleaca perfect.

Pentru aceasta aripa insa, credeti-ma e nevoie de mai mult. Aripa are profilul subtire. Planeaza foarte bine, dar are nevoie de viteza mai mare decat cea din EPP.
0

#8 Useril este offline   incepatoru 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2857
  • Inregistrat: 30-May 09
  • Gender:Male
  • Interests:aero

Postat 13 September 2012 - 07:40 PM

Apropoo.. fii atent la lansare ca la 10x6 cu care este echipata ..sa nu patesti ca colegu nostru.si nu avea decat o amarata de GWS 8x4..ARUNCI SI DUPA AIA GAZ. :good: bafta :db:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Fotografie-0013.jpg

0

#9 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 13 September 2012 - 07:44 PM

cum dracu sa-ti belesti degetele cu o aripa???...io iei de un capat - o arunci ca pe un DLG si dupa ce repui mana pe statie ii dai gaz!!!!..


Ma rog, daca chiar vrei sa-ti belesti degetele - cred ca e mai simplu cu un motor termic - asa stii o treaba!!!
0

#10 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 13 September 2012 - 08:12 PM

eu am vazut la cineva care o lansa impingand-o din mijloc, din spate. Baga mana intre elice si aripa, o arunca si imediat ii dadea gaz. Nu parea solutie foarte safe, dar ii iesea de fiecare data.

cred ca cel mai ok ii de un capat alaripii, ca la dlg dar mult mai fin... sau ca la alula, ca tot seamana.

Dau si eu cu parerea :good:
0

#11 Useril este offline   critx 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 18-December 07
  • Gender:Male

Postat 13 September 2012 - 09:30 PM

Cam periculoasa tehica cu bagatul degetelor printre palele elicei. Sper sa nu functioneze povestea cu ulciorul in cazul persoanei.
Am sa astept sandoul sa vedem. Sincer imi pun mari sperante in el.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro