Modelism - RHC Forum: Brain FBL - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Brain FBL Un sistem FBL care promite

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 September 2012 - 07:09 PM

A aparut, e pe piata, se vinde cu 200 USD.

Brain FBL - creatia unui singur om, un francez, facut de MSH Heli (Protos).

Primele impresii sunt foarte bune. La mine e urmatorul pe lista daca rezista bine primele luni:

http://www.helifreak...splay.php?f=308
0

#2 Useril este offline   mihai3d 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 10-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 September 2012 - 08:17 PM

Vezi postareastiganas, la 11 September 2012 - 07:09 PM, a spus:

A aparut, e pe piata, se vinde cu 200 USD.

Brain FBL - creatia unui singur om, un francez, facut de MSH Heli (Protos).

Primele impresii sunt foarte bune. La mine e urmatorul pe lista daca rezista bine primele luni:

http://www.helifreak...splay.php?f=308



.... da apar din ce in ce mai multe ..... noi suntem din ce in ce mai putini ;-(
0

#3 Useril este offline   luci25gold 

  • T-REX Helii
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2124
  • Inregistrat: 05-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci-Galati
  • Interests:DOAR Elicoptere

Postat 11 September 2012 - 08:48 PM

adevarat....
cred ca de la criza se trage!

Aceasta postare a fost editata de luci25gold: 11 September 2012 - 08:49 PM

Ne traim viata in mare viteza, incercam sa rascumparam timpul,
insa de cele mai multe ori deciziile pe care le luam in pripa nu sunt cele mai bune!
07470130360
0

#4 Useril este offline   apstudio 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 310
  • Inregistrat: 02-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Computers, 3d Graphica, Films, Bodybuilding, Helicopters, Aircrafts, Ships

Postat 04 October 2013 - 01:49 PM

Pana la urma are cineva Brain (sau acum rebrenduit IKON) ?

Multi zic ca zboara foarte ok, daca stii sa-l configurezi. Doar cu setarile de baza, care le faci la instalarea lui, fara a intra in cele Advanced, sau cum i se mai zice (setari "din cutie") cica ar zbura cam de nota 3 din 5.
Dar daca cunosti bine teoria heli si configurezi parametrii care trebuie, cica devine un device foarte stabil, mult peste BeastX.

Totusi pe "meleagurile" noastre nu si-a exprimat nimeni "setimentele" fata de acest device.
The Truth Is Out There.
0

#5 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 04 October 2013 - 03:59 PM

Vezi postareaapstudio, la 04 October 2013 - 01:49 PM, a spus:

Pana la urma are cineva Brain (sau acum rebrenduit IKON) ?

Multi zic ca zboara foarte ok, daca stii sa-l configurezi. Doar cu setarile de baza, care le faci la instalarea lui, fara a intra in cele Advanced, sau cum i se mai zice (setari "din cutie") cica ar zbura cam de nota 3 din 5.
Dar daca cunosti bine teoria heli si configurezi parametrii care trebuie, cica devine un device foarte stabil, mult peste BeastX.

Totusi pe "meleagurile" noastre nu si-a exprimat nimeni "setimentele" fata de acest device.

Nu am Brain,dar sa-ti spun cum stau lucrurile cu setarile,cele mai bune sunt cele gasite de proiectant si sunt cele "default" sau "out of the box"
Bibilirea valorilor nu aduce mari modificari si este foarte laborioasa.adica te duci pe camp cu laptopul,modifici nustiu ce gain,faci un zbor de proba,iar modifici ceva,iar zbor samd.....Ce am mai observat,exemplu;ai ciclic gain in valoare de 0/100%,defaultul este 50%,micsorezi merge bleg,maresti putin,parca e un pic mai bine,mai maresti putin,este si mai bine in hover,dai repede inainte heli intra in oscilatii.....dai inapoi..si de la capat.
Deci parerea mea e ca daca nu merge bine pe default,asa va merge orice ai face.
0

#6 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2013 - 04:50 PM

Nu are legatura cu Brain dar, din pacate, confirm si eu ce spune takeoff.

Pui, unitatea pe default, dai un zbor de proba. Daca merge foarte bine, sanatate, o mai bibilesti si merge fenomenal, merge naspa nu ai mari sanse sa o faci sa mearga perfect.

Asta pentru platou, la coada sunt sanse sa o scoti din parametrii chiar daca nu merge grozav din prima.
0

#7 Useril este offline   optyqus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 336
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 07 March 2014 - 11:20 PM

Doi din partenerii mei de zbor italieni si-au luat zilele astea cate un IKON/Xbar. Maine le vad la zbor (pe Trex 600E si respectiv pe Trex 700E DFC), sunt curios cum se comporta unitatea...
SAB Goblin Kraken 700 | Scorpion 4530 540KV Limited Edition | Hobbywing 160 Platinum V4 |
Align DS820M | Scorpion Backup Guard | VBAR Neo Pro Rescue | T-Rex 600N Pro | Spirit GT | TT 53 Redline
||| || | Spektrum iX
12 | || ||| Radiomaster TX16S MAX
0

#8 Useril este offline   apstudio 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 310
  • Inregistrat: 02-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Computers, 3d Graphica, Films, Bodybuilding, Helicopters, Aircrafts, Ships

Postat 08 March 2014 - 10:34 PM

optyqus a spus:

Doi din partenerii mei de zbor italieni si-au luat zilele astea cate un IKON/Xbar. Maine le vad la zbor (pe Trex 600E si respectiv pe Trex 700E DFC), sunt curios cum se comporta unitatea...


Cum au "zburat" IKON-urile?
The Truth Is Out There.
0

#9 Useril este offline   optyqus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 336
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 09 March 2014 - 10:44 PM

Doar una din unitati a fost montata pe Rex 700. S-a zburat ieri pe un vant de aproape 30km/h si cu toate astea elicopterul statea aproape in plan fara sa se incline mult pentru a contracara vantul lateral. Singura problema intalnita momentan e coada care zbate cand faci un piro stop. Asta cu setarile default. S-a umblat ulterior si la parametrii avansati (tail dynamic, tail expo si Derivative gain), si azi s-a testat iar insa tot asa, cand opresti coada zbate ca un arc. Am avut si eu figura asta atat la Spartan Quark cat si cu ZYX dar la zyx am rezolvat usor marind valoarea la tail deceleration. Nu am vazut inca auto level si bailout in actiune, baietii astia sunt cam comozi, sunt obisnuiti cu setup-ul straight de la BeastX si 3GX fara sa umble la ceilalti parametri.

Aceasta postare a fost editata de optyqus: 09 March 2014 - 10:47 PM

SAB Goblin Kraken 700 | Scorpion 4530 540KV Limited Edition | Hobbywing 160 Platinum V4 |
Align DS820M | Scorpion Backup Guard | VBAR Neo Pro Rescue | T-Rex 600N Pro | Spirit GT | TT 53 Redline
||| || | Spektrum iX
12 | || ||| Radiomaster TX16S MAX
0

#10 Useril este offline   apstudio 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 310
  • Inregistrat: 02-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Computers, 3d Graphica, Films, Bodybuilding, Helicopters, Aircrafts, Ships

Postat 11 March 2014 - 11:33 AM

Am citit si eu referitor la "bounce" de coada la stop. Unii zis la fel ca tre de scazut tail dynamic si posibil sa cresti tail "D".

Daca o sa gasesti solutia sa nu uiti sa te imparti cu ea :)
The Truth Is Out There.
0

#11 Useril este offline   apstudio 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 310
  • Inregistrat: 02-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Computers, 3d Graphica, Films, Bodybuilding, Helicopters, Aircrafts, Ships

Postat 12 March 2014 - 01:55 PM

Colindand pe meleagurile internetului am dat de un document facut de oamenii buni pentru setarile cozii:
Fisier atasat  Brain Tail setup.pdf (58.7K)
Number of downloads: 72
The Truth Is Out There.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro