Modelism - RHC Forum: Rise of the machines :D - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 35 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Rise of the machines :D ... astora incepe sa le fie frica...

#31 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 24 February 2013 - 12:00 AM

Sper sa mi se ierte ca l-am postat in doua locuri, dar prea este fain:
http://youtu.be/pp89tTDxXuI
Multa, multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 24 February 2013 - 12:04 AM

0

#32 Useril este offline   Nanok@ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 29-September 10
  • Gender:Male

Postat 25 February 2013 - 09:48 PM

21 de state din state (SUA) au introdus deja in discutie legislatia cu privire la situatia legala a dronelor ...
http://www.aclu.org/...islation-states

asa cum am remarcat ... multi dintre colegii nostrii folosesc titulatura "drona" cand se refera la multicoptere de ex ...

"... don't call any FPV model a "drone" -- it's an RC model (whether it has a camera or not)." .Bruce


The quieter you become, the more you can hear
-- Stay Hungry, Stay Foolish! --
0

#33 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 February 2013 - 11:29 PM

Fara o camera nu ar fi FPV, deci deja Bruce aici nu a nimerit-o.

Drona devine cand are orice element de navigare autonoma, conform definitiei. "Unmanned Autonomous" Asta include si RTH.
Daca legislatia va folosi termenul drona fara sa intre in definitii prea mult, se poate scapa usor daca se invalideaza tot ce inseamna autopilot.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#34 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 February 2013 - 06:05 PM

Vai de mama, ce vremuri vin...

http://fpvcentral.ne...ross-the-globe/

Si partea trista este ca unora care se considera mai modelisti decat altii, chiar le pare bine...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#35 Useril este offline   Nanok@ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 29-September 10
  • Gender:Male

Postat 02 March 2013 - 11:08 AM

http://02b954f.netso...on_RC_drone.pdf

(1) “Airspace of Oregon”
means the space above the ground that is not part of airspace
governed by federal law.
(2) “Drone” means an unmanned flying machine that is capable of:
(a) Capturing images of objects or people on the ground or in the air;
(B) Intercepting communications on the ground or in the air; or
© Firing a bullet or other projectile.
(3) “Public body” has the meaning given in ORS 174.109.


The quieter you become, the more you can hear
-- Stay Hungry, Stay Foolish! --
0

#36 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 March 2013 - 06:16 PM

Care-si pune primul din asta ? :D


... cu picioarele pe pamant ...
0

#37 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 March 2013 - 08:03 AM

Si incepe marea manipulare, ca sa justifice legile care vor apare...

http://www.hotnews.r...uta-martori.htm
http://www.mediafax....w-york-10641054
... cu picioarele pe pamant ...
0

#38 Useril este offline   Para 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 20-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Ghencea

Postat 06 March 2013 - 08:26 AM

Haha, asta nu-i marea manipulare, ci e marea copiere si traducere a stirilor ce vin pe Associated Press, cu scopul de a incarca publicatiile online cu informatie asa-zis utila. Precum stirile ca intre Ion si Ghe, pe fondul consumului de alcool, s-a iscat o altercatie, in urma careia Ghe s-a ales c-o plaga craniana deschisa iar Ion e la sectie, arestat preventiv pentru vatamare corporala grava. Si daca e la televizor, sunt o poala de babe pesediste care se-nghesuie sa apara pe sticla, vreme de 5 minute, cu trimisul local Ilgnur Pintilie, ca e de interes national, ce dreaq !!!
0

#39 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 March 2013 - 12:32 PM

Scrie asta pe rcgroups :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#40 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 07 March 2013 - 07:58 PM

Mda, interesant ca tocmai acuma si-a gasit un avion rc sa ajunga la mai putin de 100m de un avion comercial. C-a fost ceasul rau sau cineva a vrut sa fie asa, aia nu vom sti.

Pana mea, nu vrei sa fii intr-un avion in curs de decolare / aterizare si sa se trezeasca ala cu o "drona" din asta absorbita de un motor (parca mai stim cazuri cu pasari care nu s-au terminat prea stralucit)
USER BANNED BY ADMIN
0

#41 Useril este offline   blackwind 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 06-October 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti
  • Interests:cnc ,modelism

Postat 15 March 2013 - 08:11 PM

In seara aceasta la Observator la Antena 1 , s-a prezentat o drona care a intrat in dotarea politiei romane.
Un politist a "construit" de unul singur un DJI PHANTOM :rolleyes: .Se vad cunostintele in domeniu ale reporterului...
Probabil ca in curand o sa puna si radare pe zburatoare :lol:
0

#42 Useril este offline   Nanok@ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 29-September 10
  • Gender:Male

Postat 16 March 2013 - 07:05 PM

Dragi colegi de forum ,
astazi am primit vizita a doi angajati ai statului , in uniforma albastĂŁ .
M-au rugat sa intre un pic sa stea de vorba cu mine asa ca i-am invitat in casa si i-am servit cu ceai .
Eu credeam ca ... ma rog nu mai conteaza ceea credeam eu , important e ca mi-au spus :
"Cred ca stiti despre ce este vorba daca vedeti fotografia asta" si mi-au arat o frumoasa poza cu quadrocopterul in aer unde se vedea tronand camera GOPRO.
si apoi a inceput discutia ....
In septembrie anul trecut cineva a facut o reclamatie la politie pentru pt ca i sa "incalcat dreptul la intimitate" si a fost filmat de catre mine cu camera gopro si cu elicopterul meu ..
Politistii mi-au aratat doua legi !
Una legata de zborul vehicolelor pilotate la care eu le-am arata licenta de pilot in aeroclub ...si sper sa scam ca am zburat in alta parte decat la aeroclub ...
si a doua , pentru care venisera , cea legata de dreptul de a filma in spatii publice !
Ma rog am bagat-o si eu ca am vrut sa testez camera cu care de fapt filmez la aerodrom unde zbor impreuna cu colegii mei ... etc .. si ca imi pare rau daca am deranjat pe cineva ... pentru ca eu nu stiu sa fi filmat pe cineva ca am filmat orasul de sus si ca nu am vrut sa filmez ceva anume ...
Nu puteam sa stiu daca persoana care avea poza cu quad-ul in zbor nu avea si vreun film cu orasul vazut de sus ...

Legea legata de filmatul in spatii publice ...este legea care o sa ingroape FPV-ul !
In Belgia este INTERZIS prin lege sa filmezi fara autorizatie in spatii publice pe cineva care nu vrea sa fie filmat .
De aceea toate magazinele cu camere de supravegere au afisat faptul ca obiectivul este filmat , si ca exista o autorizatie speciala pentrua asta !

Cel care m-a reclamat .. stia foarte multe despre mine ,... este un nenorocit de vecin cu care probail ca am si vorbit si care m-a 'rugat' poate sa ii si arat aparatul ... Ma rog ...nenorociti se gasesc peste tot :)
Dar nu asta este ideea .. ca acum doar nu m-or baga la inchisoare pentru asta ..Doar ca m-am "ars",in sensul ca in eventualitatea unui film "descaleca si fileaza, încaleca si pleaca" ... nu mai pot juca cartea "n-am stiut" daca ma prinde cineva...as fi undeva "recidivist" ...

Ideea este urmatoarea, aici in be , pot oricand sa va opreasca sa zburati cu camere atasate pe avioane , spunand ca incalcati legea cu privire la filmatul in spatii publice ...

încet încet .. totul se transforma intr-o mare puscarie cu zabrele aurite ...

Ma rog... astazi mi-a murit un vis !
Am dat cu subsemnatul pentru ca am filmat cu camera montata pe un quadrocopter !
S-a dus ideea de a filma castele ... Este INTERZIS !

deci , ceea ce spuneam ami devreme s-a adeverit .. nu trebuie sa lege neaaparat ceva de titulatura de DRONA ... pur si simplu nu ai voie sa filmezi ...
Libertate... care esti ...

Aceasta postare a fost editata de Nanok@: 16 March 2013 - 07:10 PM

The quieter you become, the more you can hear
-- Stay Hungry, Stay Foolish! --
0

#43 Useril este offline   Para 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 20-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Ghencea

Postat 16 March 2013 - 07:29 PM

Mda. Nasol.

Intrebare. In UK la un moment dat am avut nevoie de un mic sfat juridic, si am intrat in prima sectie de politie intalnita, unde mi-au dat o carte de vizita a unei firme de asistenta juridica "pro bono" aflata in subordinea unei primarii - daca am inteles eu atunci bine. Cert e ca avocatul respectiv nu numai ca mi-a studiat temeinic vreme de vreo saptamana problema, si mi-a prezentat un dosar serios cu cazuri asemanatoare - caci in UK se practica jurisprudenta - dar mi-a facut cererea pe care am inaintat-o spre satisfactie unei instante, si m-a insotit pana acolo, totul fara vreo obligatie financiara din partea mea. In BE exista posibilitatea de a fi ceva asemanator !? Caci totul se reduce la constitutie si ingradirea libertatilor individului.

Spre deosebire de un sistem de supraveghere video, care este destinat urmaririi activitatii umane, functia unei camere video in zbor este in principal pentru siguranta zborului, facilitarea evitarii obstacolelor, fie naturale, fie construite de om, si in secundar pentru surprinderea imaginilor de natura peisagistica, aparatul nefiind capabil de functii de focus, zoom sau ghidare in axe alta decat cea a vehiculului aerian la care este atasat, iar rezolutia, desi mare, este imprastiata pe un unghi de 170 de grade, impropriu pentru urmarirea activitatii umane de altundeva decat de la foarte mica distanta.

Aceasta postare a fost editata de Para: 16 March 2013 - 07:30 PM

0

#44 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2013 - 07:36 PM

Vezi postareaPara, la 16 March 2013 - 07:29 PM, a spus:

Spre deosebire de un sistem de supraveghere video, care este destinat urmaririi activitatii umane, functia unei camere video in zbor este in principal pentru siguranta zborului, facilitarea evitarii obstacolelor, fie naturale, fie construite de om, si in secundar pentru surprinderea imaginilor de natura peisagistica, aparatul nefiind capabil de functii de focus, zoom sau ghidare in axe alta decat cea a vehiculului aerian la care este atasat, iar rezolutia, desi mare, este imprastiata pe un unghi de 170 de grade, impropriu pentru urmarirea activitatii umane de altundeva decat de la foarte mica distanta.

corect, dar daca nu esti sus sus de tot(peste 200m ca sa ai doar o imagine de ansamblu-peisagistica), tot poti vedea ce are vecinul in curte, cate domnisoare are in piscina, etc, etc....
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#45 Useril este offline   Nanok@ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 29-September 10
  • Gender:Male

Postat 16 March 2013 - 07:38 PM

nu cred ca are sa se ajunga in justitie ..sper sa ramana la nivelul asta dar daca o sa mearga mai departe o sa imi iau un avocat ...
The quieter you become, the more you can hear
-- Stay Hungry, Stay Foolish! --
0

#46 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 March 2013 - 07:45 PM

Vezi postareaNanok@, la 16 March 2013 - 07:05 PM, a spus:

...
si a doua , pentru care venisera , cea legata de dreptul de a filma in spatii publice !
...
Legea legata de filmatul in spatii publice ...este legea care o sa ingroape FPV-ul !
In Belgia este INTERZIS prin lege sa filmezi fara autorizatie in spatii publice pe cineva care nu vrea sa fie filmat .
...Doar ca m-am "ars",in sensul ca in eventualitatea unui film "descaleca si fileaza, încaleca si pleaca" ... nu mai pot juca cartea "n-am stiut" daca ma prinde cineva...as fi undeva "recidivist" ...
...
Ideea este urmatoarea, aici in be , pot oricand sa va opreasca sa zburati cu camere atasate pe avioane , spunand ca incalcati legea cu privire la filmatul in spatii publice ...
...
Libertate... care esti ...


E absurd, o interpretare pe dos a ideii de spatiu public, daca inteleg bine nu se face distinctie intre aerian si terestru, daca asta ar fi aplicata ad literam, ar insemna sa ii salte pe toti care filmeaza piciul ala care se pisa in Grande Platz, si s-ar ingropa toata industria de video de turism.

Cand a deschis gura sa zica ceva de GoPro trebuia sa il intrebi daca surferul sau biker-ul care o folosesc in scopul pentru care a fost creata si vanduta, stiu ca nu pot sa filmeze cu ea in public...

Are dreptate para, aici trebuie sa ai parerea unui avocat.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#47 Useril este offline   Nanok@ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 29-September 10
  • Gender:Male

Postat 16 March 2013 - 08:52 PM

Hai ca mi-au mai trecut "draci" si m-am oprit din tremurat ...
;)
am gasit un articol legat de subiect ...

Citeaza

Drones à usage civil en Belgique : interdiction de décoller depuis le jardin
posté par etienne froment le sept 7, 2012 dans Featured Articles, Geekosphère | 16 commentaires

http://geeko.lesoir.be/files/2012/09/drone.jpg

Aucune législation spécifique n’existe, à l’heure actuelle, pour réglementer l’utilisation grandissante de drones à des fins civiles. Ils sont considérés comme des aéromodèles et les pilotes doivent respecter la circulaire de la Direction générale Transport aérien (DGTA). Mais les textes vont changer, tenant compte des avancées technologiques, confirme l’administration.

Un drone, en Belgique, est considéré comme un aéronef téléguidé. Le vol à titre privé est donc réglementé par la DGTA. A priori, il est interdit de faire décoller son engin depuis son jardin pour aller filmer ou photographier le quartier et ses habitants.

“Un drone doit obligatoirement partir d’un terrain d’aéromodélisme officiellement agréé par la DGTA. Il peut voler à une hauteur maximale de 200 mètres et dans un rayon de 400 mètres. De plus, le pilote d’un drone doit respecter la distance de 200 mètres des habitations“, précise le SPF Mobilité et Transports. Il est cependant toujours possible de demander des autorisations spéciales qui sont distillées, au cas par cas, par la DGTA.

L’administration planche sur un remaniement des textes réglementant ce type d’utilisation de l’espace aérien. Le SPF “comprend que la situation et les technologies ont évolué. Nous allons devoir trouver un nouvel équilibre entre respect de la sécurité aérienne, de la protection de la vie privée et intégration de futurs possibles usages commerciaux des drones.” Véritable phénomène aux Etats-Unis, l’utilisation de drones par des civils est en plein essor. En Belgique aussi, les amateurs sont de plus en plus nombreux.

Beaucoup utilisent leur engin à titre privé ou commercial pour filmer ou prendre des clichés à basse altitude. Une situation qui peut directement toucher la vie privée et qui tombe, par conséquent, sous la loi de 1992 relative à la protection de la vie privée à l’égard des traitements de données à caractère personnel (loi vie privée), confirme la Commission de la vie privée.

“Si un drone est utilisé par la police ou les services de sécurité, il tombe alors sous le coup de la loi caméra de 2007 qui réglemente l’utilisation des caméras de surveillance“, explique-t-on du côté de la Commission. L’utilisation de ces engins est rendue assez compliquée du fait que différentes administrations interviennent: les SPF Mobilité et Intérieur, la Défense et la Commission de la vie privée.

Ideea e ca nu exista o lege legate de drone dar intri nolens volens sub incidenta legii protejarii vietii private .

Acum nu stiu daca nu e chiar cu dus si intors, pentru ca stiti ca in Belgia portul voalului ( burqa sau niqab) este interzis ...Probabil ca undeva cele doua legi se acopera una pe alt a..Nu ai voie sa filmezi pe cineva in spatiu public (acel cineva este protejat de legea vietii private) si acel cineva nu are voie sa isi acopere fata in public ...

Oricum tot rahatul asta este facut ca sa se poata interzice posibilitatea de a filma un politist care bate un cetatean .. :)

Am intrebat daca am voie sa pun camera video la intrarea in casa sa am protejez de infractori ..si mi-a spus domnu politist ca daca nu filmez ceva din spatiul public , sau trotuar ...e OK
deci e liber la batut cetateni in spatiul public ..pentru ca filmul nu poate fi folosit in instanta (legea interzice filmarea)

Doar nu credeati ca batrana europa e mai departe ...Este trist dar lumea asta se transforma incet incet intr-o mare dictatura ...
cum spuneam: astazi mi-a murit un vis ...

Aceasta postare a fost editata de Nanok@: 16 March 2013 - 08:53 PM

The quieter you become, the more you can hear
-- Stay Hungry, Stay Foolish! --
0

#48 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 March 2013 - 09:52 PM

Lasa politia si batutul ca la fasole, cheia e in alta parte...

"le pilote d’un drone doit respecter la distance de 200 mètres des habitations"

adica lasati naiba zburatul in orase, ca asta va aduce belele, nu zburatul in sine !!!
Am zis-o de la primel postari pe teme FPV cu ani in urma !
... cu picioarele pe pamant ...
0

#49 Useril este offline   Nanok@ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 29-September 10
  • Gender:Male

Postat 16 March 2013 - 10:34 PM

Asa este ! nu zburati in orase , zburati doar in locuri special amenajate ...

in Germania legea este la fel .... o poveste asemanatoare aici din pacate in germana

Citeaza

"Verletzung des höchst persönlichen Lebensbereiches durch Bildaufnahmen gemäß § 201a StGB"

Atingerea vietii private prin captarea de imagini ... Articolul 201a"
Idea e urmatoare ca pâna sa ajunga in Justitie , trebuie adus un probatoriu ...dar oricand pot spune ca dreptul laviata privata a persoanei a fost incalcat ..chiar daca persoana respectiva are profilul de pe FB plin de informatii ; )
Deci, ca sa raman totusi in topic:
Statul vegheaza si gaseste modalitati de a interzice zborul cu aparate dotate cu camere video .

Aceasta postare a fost editata de Nanok@: 16 March 2013 - 10:35 PM

The quieter you become, the more you can hear
-- Stay Hungry, Stay Foolish! --
0

#50 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 March 2013 - 10:45 PM

Ok, acum ajungem si la probatoriu...
Nu sesizeaza nimeni ca nu filmatul in sine este beleaua cea mare, ci punere lor pe Internet, adica facerea lor publica ?
Una e sa fi alertat daca ai banui ca ai un vecin pedofil, care iti filmeaza fata minora... dar nu trebuie sa fiu un vecin chiar asa de incuiat ca sa imi sara capacele cand imi vad piscina de sus adunand jde mii de vizualizari din toata lumea...
Chiar este necesar sa ne laudam cu ele asa in piata virtuala? Exista liste private, protejare cu parola, listari in grupuri inchise, metode sunt destule ca filmarile noastre sa nu devina probe la tribunal...
Pentru asta facem ce facem, ca sa primim aprecieri, sau pentru placerea proprie ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#51 Useril este offline   Nanok@ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 29-September 10
  • Gender:Male

Postat 16 March 2013 - 10:58 PM

in cazul de fata , nu e vorba de o vizualizare a "piscinei" pe internet ci pur si simplu de o rautate, Nu am filmat si nu am postat in mod expres casa cuiva sau vreo persoana anume Am filmat de sus .. si in mare parte doar pentru a-mi verifica procentul de jello ..;E mai usor sa filmez sa vad imediat rezultatul si apoi sa modific cate ceva la sistemul de izolare a vibratiilor sau sistemul de prindere

Dar sunt oameni carora le face placere sa reclame la politie iar daca vecinii sunt un pic "Ausländer" atunci placerea e dubla ...
oricum este evident ca politia a asteptat din septembrie pana acum sa ma poata prinde asupra faptului : ).
Noroc ca mi-am luat Radianul si nu am mai zburat naza :)

Aceasta postare a fost editata de Nanok@: 16 March 2013 - 10:59 PM

The quieter you become, the more you can hear
-- Stay Hungry, Stay Foolish! --
0

#52 Useril este offline   Para 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 20-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Ghencea

Postat 16 March 2013 - 11:29 PM

La BE la voi sa inteleg ca nu-i ca la noi la RO, Carrefour-ul, Cora si Realu' pline de elicoptere chinezesti cu rotoare coaxiale !?

Si parerea mea e sa nu astepti pana la vreun proces, si sa fi proactiv. Cauta initial un avocat de drept constitutional si expune-i problema.
0

#53 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 March 2013 - 11:41 PM

Elicoptere au si ei gramada, dar nu elicoptere cu camera.
Plus ca, si la noi se vand radare auto, asta nu inseamna ca e legal sa le folosesti ;)

Din cele prezentate de Nanok ca extrase de lege, la ei problema e clara, si solutiile sunt la fel: afara din localitate si fara urme pe net.
Orice altceva inseamna sa ti-o cauti singur sa ai nevoie de avocatul ala...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 16 March 2013 - 11:43 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#54 Useril este offline   Nanok@ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 29-September 10
  • Gender:Male

Postat 17 March 2013 - 11:54 AM

Multumesc pentru incurajari , dar nu e cazul sa devin proactiv.
Ma multumesc sa se termine asa.
Sunt in culpa: conform legii nu aveam voie sa zbor in in spatiu public din spatele casei.
Bine ca din decembrie nu am mai avut nici un zbor in zona si de acum nici nu o sa mai am aici.
Nu e cazul sa transform un hobby care trebuie sa imi aduca placere intr-o lupta pentru drepturile mele.
Va dati seama c adeabia asteampta statul sa creeze precedentul si
sa ma infiereze in oprobiul public: "Nanok nenorocitul care foloseste tehnologia pentru a spiona vecinii!!! Sa-i ardem DRONELE ! Libertatea dreptului la viata privata" :)
plm ..da mi-e permisa o golanie o las asa si asta este ...cum ziceam sper sa se termine cu "NUP" :)
The quieter you become, the more you can hear
-- Stay Hungry, Stay Foolish! --
0

#55 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 March 2013 - 12:02 PM

Ca sa mai detensionam putin atmosfera, va prezint trenul de aterizare care ne va lasa fara suport de curpapir :)

http://api.ning.com/files/wFpMw4WYrL42L0PUAiwGFKEJFs1p-ndGGpiWcqdDU1RhiVL3KTtGO7JX2hJfIlgh-nsr2NBpO5nxFJCbgU36ShNmYECF*FIf/5landinggear.png
... cu picioarele pe pamant ...
0

#56 Useril este offline   Mihai Oprescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 666
  • Inregistrat: 03-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:Aero

Postat 17 March 2013 - 02:33 PM

Vezi postarearenatoa, la 17 March 2013 - 12:02 PM, a spus:

Ca sa mai detensionam putin atmosfera, va prezint trenul de aterizare care ne va lasa fara suport de curpapir :)



Tareee !
0

#57 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 17 March 2013 - 10:23 PM

Vezi postarearenatoa, la 17 March 2013 - 12:02 PM, a spus:

Ca sa mai detensionam putin atmosfera, va prezint trenul de aterizare care ne va lasa fara suport de curpapir :)

http://api.ning.com/files/wFpMw4WYrL42L0PUAiwGFKEJFs1p-ndGGpiWcqdDU1RhiVL3KTtGO7JX2hJfIlgh-nsr2NBpO5nxFJCbgU36ShNmYECF*FIf/5landinggear.png


in seara asta trenul de trex 450 nu a rezistat, asa ca poza asta vine foarte bine primita:) dar daca suporti de shitpapir le inlocuiesti cu amortizoare de automodeism penteru scara 1:10?
Fly it, like you stole it!
0

#58 Useril este offline   Bogdan B 

  • ex ad525
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 948
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Botosani

Postat 17 March 2013 - 11:53 PM

Chiar am vazut un hexacopter cu un landing gear cu amortizoare... acum nu stiu cat de eficiente sunt amortizoarele astea cand iti cade hexa de la 20 metri :))


PS: poza nu are o rezolutie chiar asa buna, pentru cine e interesat, proiectul se numeste carbon core

Fisiere atasate


0

#59 Useril este offline   Wheelflyer 

  • Members
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 172
  • Inregistrat: 16-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Calator

Postat 18 March 2013 - 11:11 PM

Cand povesteam niste chesii unor amici, in urma cu vreo 6 Ani, ziceau ca sunt paranoic.
Asta e doar inceputul si toate sunt doar pretexte.
Credeti ca sunteti careva liber cu adevarat ?
Un caine fara lant, printr-o curte mare...e liber , sau animalele din marile parcuri naturale ?
M-a amuzat si pe mine stirea cu politistul Roman, mare inventator. Partea proatsa e ca foarte multi pun botul in necunostinta de cauza si aici nu e vorba numai de faptul ca a inventat sau nu acea drona, dar veti vedea ca vor intra in dotarea Militiei , care se vor preocupa de bunastarea noastra, iar noi..vom beneficia de tot felul de limite.
Unii sunt chiar idioti si e valabil in toate tarile.
Cum naiba poti fi atat de tampit sa faci o asemenea reclamatie ca ti s-a incalcat intimitatea, cat timp esti supravecgheat video 24/24 7/7 din momentul in care ai iesit din casa, iar in acest sens esti tolerant sau indiferent ?
Brain washing.
Vin vremuri tare grele.
Citez " This is the best time, from the begining of the worst".
Traim in cea mai perfecta sclavie din toate timpuri-le.
Inainte..sclavii trebuiau paziti, biciuiti, hraniti.
Acum...sclavii se hranesc singuri, dau cea mai mare parte din munca lor ca tribut si ce e mai grav...nici macar nu realizeaza ca sunt sclavi, traind in primul rand o sclavie mentala.
Asteptam de mult ca toate acestea sa se intample, dar totusi..speram ca nu se vor fi realizat intr-un ritm atat de alert.
Nu pot decat sa ma intristez, vazand ca deja se baga si in acest domeniu.
Are dreptate colegul Renatoa...cred ca stie el ce stie.
0

#60 Useril este offline   Wheelflyer 

  • Members
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 172
  • Inregistrat: 16-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Calator

Postat 18 March 2013 - 11:22 PM

Pura curiozitate. Ce are lumea cu limitari la editare pe ambele forum-uri ?

Referitor la trnul de aterizare cu amortizari, pot sa garantez ca este eficient , dupa ce am testat unul home made pe un principiu asemanator.
Efectiv mi-a salvat hexa si in afara de faptul ca s-au rupt niste suruburi in nylon, totul era intact.
De mullta vreme incerc sa duc la bun sfarsit un astfel de proiect.
Apropo de filmari...tot se vor putea face in anumite medii.
Spre exemplu..un club auto din care fac parte, in momentul in care organizeaza un eveniment, cei care partcipa atat ca protaginisti cat si vizitatori, isi dau acceptul ca pozele facute de ei sau de noi ..sa fie facute publice. Ba chiar am dreptul de a copia un filmat facut de un vizitator, sa-l editez si sa-l folosesc in scop publicitar.
Chiar zilele urmatoare se tine un eveniment foarte important si din pacate nu pot participa sa filmez.
In aceste imprejurari...nu au cum sa iti interzica sa zbori si sa filmezi, pentru ca totul se desfasoara intr-un cadru organizat
0

Arata acest topic


  • 35 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro