Modelism - RHC Forum: Previziuni din trecut - statii Spektrum - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Previziuni din trecut - statii Spektrum ce au tocat diversi in timp si ce a iesit

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8280
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 February 2012 - 01:56 PM

Si pe forum ca si in politica se merge pe ideea ca tot ce spui e ca apa, curge si nu lasa urme.
In topicul recent legat de receptoarele compatibile Futaba FASST RealDesign face o afirmatie destul de ingrijoratoare:
"NU se emite polita de asigurare in cazul in care se folosesc echipamente de radio emisie clonate sau homemade si implicit nu se da acceptul de folosire a modelodromului adica te uiti si salivezi - poti doar sa dai din stick-uri cu statia oprita - ca si cum fumezi o tigara ..... la rece - neaprinsa ."
http://www.rhcforum....post__p__549989

asta e o chestie interesanta asa ca sunt hotarat sa o verific (si o sa revin in posturile urmatoare). Dar aceste posturi mi-au adus aminte de agitatia constanta facuta de renato pe rhc si pe toate forumurile externe pe care are conturi.

Prin 2010 zicea ca protocolul Spektrum DSM2 e ca si interzis in UK si mai mult ca sigur o sa fie scos in afara legii in 2011. Asta pe langa muzica constanta ca DSM2 e mizerabil si pica modelele pe capete.

Doua exemple de topice:
http://www.rhcforum....0-dsmj-si-dsm2/
http://www.rhcforum....ri-foarte-mici/

Uite ca suntem in 2012. Ce avem in 2012 ?

- Protocolul Spektrum a evoluat in DSMX. Toate receptoarele si statiile Spektrum vechi si noi sunt compatibile intre ele in mod transparent (nu trebuie sa faci nimic in meniuri, sa muti jumpere, etc)
- Nimeni nu a interzis nimic, discutia legata de DSM2 e moarta, cine are DSM2 poate sa il foloseasca pana moare, ce se vinde azi e DSMX de care nici macar renato nu mai zice ca ar fi ilegal (a ramas doar un protocol prost fireste)
- HorizonHobby/Spektrum behaie de vanzari, le merge atat de bine ca ceilalti sunt disperati sa ii copieze cu modele mici RTF si BNF (vezi ultimele noutati Futaba/TowerHobby)
- Receptoare compatibile Spektrum (si Futaba) se produc la preturi mici/decenta si se vand cu containerul. Toti ceilalti producatori de statii au ramas cu firimituri din piata ceea ce le pune mari probleme la supravietuirea pe termen lung.

Uitandu-ma in urma pot zice multumit ca am avut dreptate (http://www.rhcforum....post__p__412932). Sunt sanse mari sa am dreptate si de acum incolo.

Singura chestie minora pe care nu am anticipat-o este ca statiile DSMX nu mai suporta receptoarele cele mai vechi din 2005, DSM (AR6000) - eu am unul singur dar statia mea JR9303 DSM2 e compatibila cu tot, DSM, DSM2, DSMX.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 29 February 2012 - 01:58 PM

0

#2 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 29 February 2012 - 02:47 PM

Si la noi daca nu ma insel la unele intalniri anuale s-au pus conditii speciale ( daca nu au fost chiar interzise ) dispozitivele FPV .... tot pe baza de unde .... emise si receptionate
A fost ceva de genul vii, zbori, dar fara FPV - poate doar intr-o zi special dedicata - deci in privat se poate pune orice conditie ... chiar accesul pe modelodrom sa fie permis doar in tinuta obligatorie .... ca sa glumim putin ....

Ca la baltile de pescuit ...

- la unii poti avea maxim 4 bete la altii fara numar fara numar
- la unii doar un ac pe montura la altii poti da si cu .... bomba
- la altii faci nadire doar de pe mal la altii cu cruciatoare RC

deci ....

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 29 February 2012 - 02:51 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#3 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8280
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 February 2012 - 03:26 PM

Legat de legalitatea receptoarelor compatibile (clone sau nu). La inceput am crezut ca gigi bate campii dar un sambure de adevar este. Tot ce am gasit pe net este o discutie veche ramasa in coada de peste:

"Cloned 2.4 RX's
by Impailer ยป Wed Mar 30, 2011 7:01 pm
Dave B dropped by today to pick up the field/line sprayer.
He mentioned that the BMFA may be investigating how safe the use of cloned 2.4 RX's are (e.g. orange RX's) and that the Committee would look at their findings with interest.
I have been advised that some clubs have banned cloned RX's.
This post is just to say that you may want to think twice before ordering a heap of clones until the matter is clarified.
"
http://fdmac.freefor...-rx-s-t820.html

Ce este sigur nepermis prin alte parti:

- sa folosesti echipament pe frecvente nelegale in tara respectiva (gen 72Mhz in RO)
- sa folosesti echipament care nu are certificarile legale (FCC, CE, etc) cu alte cuvinte care nu a fost adus de un distribuitor oficial (vezi scandalul hobbyloby Jeti)

Ce este gri:

- sa folosesti module de emisie facute de alte firme, de exemplu modul emisie Hitec in statie Futaba cu receptoare Futaba.

Ce este alb griulet:

- sa folosesti pereche emisie/receptie de la alt producator (gen modul emisie Spektrum cu receptor Spektrum in statie Futaba). Aici este o mare varietate de module; de la Weatronic de sute de euro puse pe jeturi pana la pocnitori Corona.

- sa folosesti receptoare compatibile cu statii care au modulul original.

Din punct de vedere legal autoritatile sunt interesate doar de partea de emisie si nu accepta improvizatii/modificari acolo. Pe partea de receptie e treaba ta.

Parerea mea e ca indiferent ce discutii au fost acum doi ani cand au aparut receptoarele compatibile acum s-au stins si sunt acceptate ca atare.

Nici un club din lumea asta nu cred ca face figuri daca apari cu un model care are receptor compatibil FASST; FrSky sau Simprop (sau ceva compatibil Spektrum).

FPV-ul e o discutie separata si din ce am citit eu cam tot ce se face e 100% ilegal. Singurul FPV legal e ala in care ai contact permanent vizual cu modelul si, mai mult, un helper care sa vada tot timpul cat esti cu ochelarii pe ochi modelul. Pentru ca asa este definit legal un aeromodel: un model care zboara telecomandat in raza vizuala.
0

#4 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 29 February 2012 - 10:29 PM

Cine face receptoare compatibile spektrum (ma intereseaza auto, 3ch)? Stiu de losi mrx-3000 care e un sr-300 cu alta eticheta si... cam atit am gasit pina acuma. Care losi e cu vreo 2 lire mai ieftin decit spektrum, ceea ce nu ma ajuta.
USER BANNED BY ADMIN
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8280
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 February 2012 - 11:53 PM

Din pacate se pare ca nu face nimeni. Din ce am citit piata de masini RC e mult mai mare decat aero+heli+navo+ce o mai fi rc.

Asta inseamna ca merita efortul sa scoata un receptor compatibil spektrum pentru auto. Daca nu au facut-o pana acum inseamna ca nu au reusit. Asta inseamna ca cei de la Spektrum au stiut sa il protejeze bine (spre deosebire de cele de aero).

Daca ar fi sa duc teoria conspiratiei pana la capat as zice ca au lasat intentionat DSM2 aero usor accesibil. Aparitia receptoarelor compatibile le-a servit de minune in asi intari dominatia (asa cum a beneficiat Align din clonarea heliurilor).

Aparitia receptoarelor compatibile la auto nu le servea la nimic. Acolo oricum au piata in buzunar si fac bani gramada vanzand cu 100 USD receptoare care ii costa 5 USD.

In plus la aero intotdeauna cei cu modele scumpe vor prefera sa dea bani multi pe receptoare originale (nu vrei sa faci praf un model de 1000-3000 EUR) in timp ce la auto teama asta e zero. Daca maine s-ar vinde receptoare compatibile Spektrum la 5 USD toata lumea ar cumpara indiferent cate sunt naspa.

Vezi postareaDanB, la 29 February 2012 - 10:29 PM, a spus:

Cine face receptoare compatibile spektrum (ma intereseaza auto, 3ch)? Stiu de losi mrx-3000 care e un sr-300 cu alta eticheta si... cam atit am gasit pina acuma. Care losi e cu vreo 2 lire mai ieftin decit spektrum, ceea ce nu ma ajuta.

0

#6 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2012 - 12:39 AM

Vezi postareaDanB, la 29 February 2012 - 10:29 PM, a spus:

Cine face receptoare compatibile spektrum (ma intereseaza auto, 3ch)? Stiu de losi mrx-3000 care e un sr-300 cu alta eticheta si... cam atit am gasit pina acuma. Care losi e cu vreo 2 lire mai ieftin decit spektrum, ceea ce nu ma ajuta.

Losi si Spektrum sunt marci Horizon Hobby, e practic vorba de acelasi produs cu un alt abtibild deci n-ar avea de ce sa fie preturile diferite.
Am incercat receptoarele compatibile Spektrum, dar din pacate (la fel ca si cele originale de aero) nu se binduiesc cu radiocomenzile pentru suprafata/auto. Testate cu DX3S, DX3R, LSR-3000 (radiocomanda aceea simpla de la Losi), fara nici un succes.
Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#7 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 01 March 2012 - 07:24 AM

Salut , oare chiar nici un ''baiat'' destept nu a reusit sa sparga softul receptorului orange ? au reusit ei sa sparga parole si softuri si ce-or mai fi pe acolo muuult mai tari ( nasa,fbi)poate reusim totusi sa ''punem mana''si noi pe unul sa rezolve dracia asta de receptor
Cu stima
0

#8 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 01 March 2012 - 07:52 AM

La spektrum costa si numele. Sint si alte produse vindute sub mai multe nume, fiecare cu pretul lui. Fir-ar, deci trebuie sa string bani de unul original... sau renunt la ideea de spektrum si ma duc pe setul rx+tx auto computerizat de la hk
USER BANNED BY ADMIN
0

#9 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 03 March 2012 - 02:33 AM

Mda, la spektrum aero si auto nu se pupa intre ele. Doar statiile dx3 cu logo-ul marine pe ele au sanse sa se lege de (exemplu de) receptoare orangerx. Pacat ca orangerx si nu face si receptoare auto.
USER BANNED BY ADMIN
0

#10 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 07 September 2012 - 08:40 AM

HK tocmai lichideaza stocul de orange r610 cu $3.99 bucata

Asta asa ca sa stim care e pretul real de fabricatie al unui receptor compatibil spektrum, in caz ca le plinge cineva de mila la aia originali ca-s baieti saraci
USER BANNED BY ADMIN
0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8280
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2012 - 09:41 AM

Hehe, nu e prima oara cand fac asta. Nu lichideaza nimic. Si chiar si asa fac profit.

Pe producatorul original il costa si mai putin sa produca receptoarele cu 6 canale caci nu au acel hard case pe care il are Orange.

O varianta plauzibila pe care am auzit-o ar fi ca viitoarele statii Turnigy or sa vina din fabrica cu receptie/emisie compatibila Spektrum (DSM2 banuiesc).

Daca o sa fie asa asta va impune definitv DSM2 ca varianta low cost (si low end) universala asa cum au impus si conectorii XT60 la pakuri.

Pana atunci se ne bucuram de receptori beton r610 la 3.99 USD. Receptori mai buni si reliable ca astia nu am vazut (pe bune).

Vezi postareaDanB, la 07 September 2012 - 08:40 AM, a spus:

HK tocmai lichideaza stocul de orange r610 cu $3.99 bucata

Asta asa ca sa stim care e pretul real de fabricatie al unui receptor compatibil spektrum, in caz ca le plinge cineva de mila la aia originali ca-s baieti saraci

0

#12 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 07 September 2012 - 02:21 PM

Mai au de lucru la qc. Am si eu unul si doar unul, si chiar la ala mufa cu iesirile e lipita strimb lovesc pinii in carcasa portocalie, tre sa ma chinui sa bag mufele in el. Poate intr-o zi o dau jos si o pun ca lumea, acuma mi-e prea lene ca's multe lipituri.

Dar pentru banii lui, tot inainte
USER BANNED BY ADMIN
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro