Modelism - RHC Forum: vopsire machete - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

vopsire machete cu aerograf

#1 Useril este offline   jester 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1296
  • Inregistrat: 11-April 04

Postat 14 May 2005 - 09:18 PM

am deschis acest subiect pt ca pana acum eu imi vopseam machete cu...pensula de machiaj :) . nu pot zice ca nu au iesit frumos, toti cei care le-au vazut au fost incantati de ele, dar pt un modelist nu prea inseamna mare lucru ce am facut eu acolo. poate ati vopsit si voi cu pensula si stiti, daca de exemplu faci un avion camuflat in 2 culori, faci fondu cu o culoare si peetle cu alta, unde se imbina culorile apare ca un fel de ridicatura(din cauza ca acolo sunt 2 straturi), + ca nu prea poti face degrade.
asa ca m-am hotarat sa incerc si eu...aerograful, dar nu prea stiu nimik despre el. kum functioneaza(la fel ca si un pistol de vopsit?) , kum arata? si kum se foloseste. am vazut ceva la revell ce in imaginatia mea pare a fi asa ceva si nu prea. de ce ma puteti ajuta si pe mine cu ceva informatii? cel din poza e aerograf sau nu?
si daca nu, de unde pot gasi un aerograf mai ieftin, ca akum ma chinui la un mig-21 lancer si am dat pe el cu vopsea cu pesula si l-am stricat rau de tot.

Fisiere atasate


I feel the need, the neeed for speeed.....
0

#2 Useril este offline   jester 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1296
  • Inregistrat: 11-April 04

Postat 14 May 2005 - 09:21 PM

si inka ceva. mai era un fel de pasta, nu mai stiu cum ii zice din care poti sa faci diferite parti ale avionului. de unde gasesc asa ceva?
I feel the need, the neeed for speeed.....
0

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 15 May 2005 - 09:09 AM

1.Din pacate nu pot deschide imaginea postat de tine ca sa-ti raspund. Vopsitul cu aerograful, teoretic, este destul de simplu: pui vopsea in el, apesi pe trigher si ...gata! Din pacte , adevarata tehnica se dobindeste din experienta!
Ce trebuie sa sti:
- presiunea trebuie sa fie undeva in jurul a 0.8 - 1,2 atm
- vopseaua trebuie diluata in asa fel incit sa aiba consistenta laptelui (ne botezat!)
- nu apesi tare pe triger ca sa vina vopseaua "brusc", acesta se manevreaza usurel.
- fa inainte incercari de pulverizare de la diferite distante fata de suprafata de vopsit, cu diverse inclinari ale aerografului si urmarteste rezultatele. Invata!
2. aerograf ieftin si bun nu prea exista! Oferte sint o multine, greu de recomandat ceva! Dar o scula la 2 mil e destul de buna. Atentie: exista suflai si aerograf!
Suflaiul e ieftin si il recunosti usor deoarece amestecul de vopsea-aer se face extern. (seamana cu pistolul de vopsit) Nu este bun decit pentru suprafete mari!
3. Nu inteleg la ce "pasta" te referi. Sa fie vorba de chit? Sau de rasina?
Fi mai clar
Alexandru
0

#4 Useril este offline   jester 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1296
  • Inregistrat: 11-April 04

Postat 15 May 2005 - 10:16 AM

o mai pun o data poate o poti lua acuma:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1116145001.jpg

I feel the need, the neeed for speeed.....
0

#5 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2005 - 04:29 PM

jester, nici linkul asta nu e bun.

Z-mare, aceeasi problema ma roade si pe mine. Am discutat cu scristi care m-a lamurit in unele probleme. Totusi te-as intreba daca sint bune cele 3 modele de 49,95 Euro de pe http://www1.conrad.de/ , si anume AIRBRUSH HP-101 Artikel-Nr.: 243787 cu duza de 0,3mm; AIRBRUSH HP-200 Artikel-Nr.: 243779 cu duza de 0,2mm; si AIRBRUSH AB 200 Artikel-Nr.: 236225 cu duza tot de 0,2mm (ti-am dat si codurile pentru a le gasi usor prin cautare). Eventual care e cel mai bun, caci no sa-mi iau decit unul singur.

Multumesc anticipat.


0

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 15 May 2005 - 09:06 PM

Mavigator, din pacate la "sasasca" sint lemn!
Regula degetului mare: nu exista aerografe minune! Se pot face lucruri foarte bune si cu un aerograf mai putin pricopsit, dar e nevoie de nitica "transpiratie"
As recomanada artikel-Nr.: 243779 - LN sau Artikel-Nr.: 236225 aparate profesionale, cu duza de 0,2mm, daca faci camuflaje tip "pastrav" (luftwaffe, italieni) sau ai de vopsit detalii fine.
As face o observatie...costisitoare: este bine sa ai doua aerografe! Unul de marca (Pashe, Astek, Iwata) si unul mai putin performant (ex Artikel-Nr.: 236250 - LN, care face trecerea de la suflai la aeroigraf).
De ce asta: pe primul il folosesti la detalii fine (camuflaje, acoperiri de suprafata mica, etc), iar pe cel de al doilea, la acoperiri de suprafata mare, lacuri finale, etc. Nu are rost sa vopsesti sau sa lacuiesti un avion intreg cu un aerograf cu duza de 0,2mm, chiar daca merge foarte bine!Mai ales ca lacurile creaza destule probleme!
Nu recomand (ca aerograf de baza) Artikel-Nr.: 236250 - LN sau AIRBRUSH-START-SET Artikel-Nr.: 220102 - LN, care nu sint aerografe in adevaratul sens al cuvintului ci, unul care face trecerea de la suflai la aerograf si respectiv, este un suflai!
Obtiuni sint multe, depinde, in primul rind, de bani de care vrei sa-i investesti (nu uita e nevoie si de un compresor!), de ce vrei sa faci cu el, ce te astepti sa faca. Eu am un Astek, cu capete specializate interschimbabile, alimentare gravitationala si prin absorbtie, dubla actiune si sint foarte multumit de el. (am reusit sa fac camuflaj "in pastrav" pe o mecheta de 10 cm lungime si 1 cm diametru!). Ca rezerva un Badger 150 iar pentru lacuit si vopsit suprafete mari, un "Alex" ("manufacturat", copie dupa cele rusesti).Daca s-ar mai gasi, as recomnda unul si pentru Jester.
Ce sa spun, pe tema asta e mult de discutat. De exemplu, conteaza foarte mult tipul alimentarii: gravitational sau prin absorbtie! De asemenea este important sa fie cu dubla actiune! Sau sa poti schimba capetele, functie de natura vopselii sau a detaliului de vopsit!
Cam atit....deocamdata!
0

#7 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2005 - 10:02 PM

Multumesc mult. Nici eu nu stiu mult mai mult decit "ainz dvai drai politzai".

Scopul meu e sa fac corveta la care lucrez (H.M.C. Snowberry - Revell) sa arate macar pe aproape ca a celor 2 maestrii: http://www.steelnavy...boxFlowerLE.htm sau
http://www.dynamicdioramas.org/MODEL%20SOU.../duelatsea.html .

Adica sa-mi arate si mie vaporul ca si cum s-ar fi intors dupa luni de zile de cutreierat prin Atlanticul de Nord, nu ca si cum abia ar fi primit sticla de sampanie in bordaj.

P.s. Corveta are 86cm.


0

#8 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 16 May 2005 - 08:00 AM

jester, la 15 May 2005, 10:16, a spus:

o mai pun o data poate o poti lua acuma:

In poza este o mini sticluta cu ac in care se afla o substanta pentru lipit stiren, deci folositoare pentru inbinat kiturile din plastic (stiren). (Exista si mai mare).
Despre aerografe s-a scris.
Bafta!
0

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 16 May 2005 - 08:45 AM

E, Navigatorule, aici treaba se complica! Numei e vorba doar de o simpla pulverizare de vopsea ci de aplicarea unor tehnici, pe numele lor englezit, ca asa e la moda acum, drybrushing, weathering, wasching, preshadow sau postshadow si care imbina folosirea pensulei, aerografului, culorilor de ulei, minei de creion, a cretei pastel, prafului de rugina, fardurile nevestei (sau ale amantei, mamei, prietenei, dupa caz). Despre asta s-au scris tomuri intregi, si inca mai apar noutati!
Ca sa poti face asa ceva ai nevoie de un aerograf bun, intr-adevar!
Alexandru

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 16 May 2005 - 08:46 AM

0

#10 Useril este offline   jester 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1296
  • Inregistrat: 11-April 04

Postat 16 May 2005 - 09:51 PM

lol ce complicata e situatia. pana la urma raman tot la pensula :D
poate sa vad daca e ceva pe la parcmodels ca am primit ceva sfaturi. ms oricum pt raspunsuri.
I feel the need, the neeed for speeed.....
0

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 17 May 2005 - 08:19 AM

Jester, nu descuraja! Sint altele si mai complicate!!!!!!
Alexandru
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro