Modelism - RHC Forum: ELCO 80 vs S-100 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

ELCO 80 vs S-100 conversii RC

#1 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 15 August 2012 - 02:19 PM

Salutare dragi companioni. Desi multi m-au dat disparut sau au banuit ca m-am suparat pe acest topik (modele militare)..... ei bine , nimic nu este aderarat , pur si simplu la capitolul "timp" am stat si stau foarte prost, colac peste pupaza , m-am mai si zbatut ca pestele pe uscat sa rezolv fel si fel de "probleme" ivite la capitolul "Castrul Roman Cumidava" , dar..... ori si cat am lasat de la mine, ori si cat m-am zbatut, se pare ca cineva , acolo bine sus pus nu vrea dinci in ruptul capului sa........ dar mai bine nu deviez de la subiect ca nu are sens, si unde mai punem si faptul ca trag pe branci la Halny
Revenind la acest topik, poate multi se v-or intreba de ce taman acest titlu, sau mai bine zis...... nume.
Ei bine.... in acest topik, alaturi de voi si cu ajutorul vostru propun ca tema de discutie doua nave celebre care au facut istorie dar care nu prea au avut sanse sa se "intalneasca" fata in fata.
Pe langa discutiile (care sper ca se vor naste legat de cele doua "vedete"- atat la propriu cat si la figurat ) cu privire la : Ce ar fi fost daca.... ? sau : Cum s-ar fi sfarsit batalia ? sau...... sau .... sau..... se pot vehicula multe supozitii si aspecte ale celor doua ambarcatiuni in cauza.
In continuare am sa incerc sa va prezint cate ceva (poze) legat de cele in cauza.
Prezentari si istorisiri nu cred ca este cazul sa va mai fac, acestea fiind bine cunoscute in randul iubitorilor de marina si mai ales a celor pasionati de istorie, in deosebi istoria WW II.
Cele doua ambarcatiuni sunt la scara 1:35 , fiind produse de firma consacrata Italeri. Din punct de vedere al detaliilor , firma Italeri nu se dezminte, practic arata...... SUPERB.
Deci....... inca din momentul achizitiei celor doua monstruozitati (asta in urma cu v*o patru ani) mi-am propus sa le convertesc in varianta RC, asa ca....... dupa multe "despachetari" si "inpachetari" ale cutiilor in cauza am decis sa purced la asamblari si modificari, modificari pe care am sa le prezint pe parcurs (asta numai in cazul lui S-100, PT-ul fiind aproape finalizat), deci........ am sa incep cu PT-ul american.
Modelul nu mi-a dat batai de cap (prea mari) , piesele componente (aproape 500 la numar) asamblandu-se destul de bine. Ce m-a bucurat si mi-a usurat munca, este faptul ca , carena (carcasa corpului navei ) este dintr-o bucata, usurandu-mi astel modificarile pentru varianta RC.
Imagine postata
......si poate totusi
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro