Modelism - RHC Forum: FPV cu aripa zburatoare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

FPV cu aripa zburatoare

#1 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 30 July 2012 - 07:47 PM

Salutari,
Am cumparat si echipat cu sistem FPV o aripa de 950mm , din spuma EPP.
Motorul este TGY Aero 2830(200w), accu 3s 2200mAh, servo micro digitale.
Sistemul video este Hk 5,8Ghz de 200mw cu vRX RC305.
Antenele cu CL si SPW, facute in-house.
Camera video momentana este o Pixim Seawolf, urmand sa montez o RD32II.
Subjugat de performantele descrise si de pretul bun( 30usd), am luat si montat o placa KK2 de tip nou, cu mixere pt cam toate tipurile de coptere si aero plus flying wing.
Acum am montat totul pe aripa si sunt la nivelul de reglaje la placa stabilizatoare. Din pacate, nu am experienta cu placile tip KK si inca nu se misca cum doresc eu, poate sunt altii care ma pot ajuta
cu reglajele Pgain si Plimit plus Igain si I limit...........Desi am mai citit pe net una alta despre placilea astea, deocamdata cred ca ceva nu e in regula intrucat atunci cand misc in stick uri la telecomanda, servourile tremura incontrolabul uneori......
Atasez cateva poze si un scurt film.....

...



...



...



...



...



...



...



...



...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC05645.JPG
  • Imagine atasata: DSC05646.JPG
  • Imagine atasata: DSC05647.JPG
  • Imagine atasata: DSC05649.JPG
  • Imagine atasata: DSC05650.JPG
  • Imagine atasata: DSC05651.JPG
  • Imagine atasata: DSC05652.JPG
  • Imagine atasata: DSC05653.JPG
  • Imagine atasata: DSC05654.JPG
  • Imagine atasata: DSC05655.JPG

0

#2 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 30 July 2012 - 07:49 PM

... Tremurici servo

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC05657.JPG

0

#3 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 30 July 2012 - 09:46 PM

Da, ceva un e in regula acolo.

Din pacate nu am experienta cu softul de pe placa asta dar am vazut probleme similare la OpenAero.

Incearca:
- servouri analogice (vezi daca ai acelasi tremurici).
- daca tremuriciul apare dar la capetele curselor, redu end point-ul din statie.

Cate canale folosesti? 4? 5? La OpenAero, FW (FlyingWing), este necesar folosirea unui canal pentru activarea modului de stabilitate. In caz contrar apare un comportament similar cu al tau.

Nu stiu daca o sa rezolve problema, dar merita incercat.

OpenAero pentru kk v2.0 nu este inca disponibil si pana vom avea o versiune stabila va mai dura cateva satamani.. Cica versiunea Alpha e gata intr-o saptamana.

Tremuriciul il ai si cu ACC dezactivate?

Aceasta postare a fost editata de icsss: 30 July 2012 - 09:49 PM

0

#4 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 30 July 2012 - 10:09 PM

Salut ICSS,

Folosesc 2 canale pt servo si 1 pt comutarea Autolevelingului. Stabilizarea simpla este activata tot timpul...
Servo analogice am folosit deja si fac la fel.
Tremuriciul incepe undeva pe la mijlocul cursei stick urilor..............Am senzatia ca placa KK2 ,,simte'' miscarea ,,sacadata'', adica in pasi a servourilor, care misca imperceptibil aripa.........si incepe sa compenseze, daca intelegi ce vreau sa zic.....
pt ca uneori daca misc de stick uri incet de tot, nu mai sacadeaza.............
Nu stiu cum sa dezactivez ACC urile din MENU ul de pe LCD ul placii........

MErsi pt raspuns, mai vedem........
0

#5 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 31 July 2012 - 07:05 PM

Azi am primit confirmarea a ce banuiam legata de tremuriciul servourilor, adica placa ,prinde'' miscarile servourilor si le interpreteaza drept miscari ale aeromodelului pe care incearca sa le contracareze si intra deci intr-o bucla.............cica in noua versiune de soft se va adauga ceva ,,low pass filters'' care sa elimine jitterul..........
Pana atunci, SUNT extrem e suparat intrucat asteptam de ceva timp sa termin aripa pt FPV, o terminasem de fapt dar apoi mi-a trebuit sa cumpar placa de stabilizare, am modificat complet cablaria, am refacut traseele, CG ul, tot..............
Nu e normal ca un device ca asta sa nu lucreze EXACT asa cum e trecut la descrierea produsului............chiar daca nu a fost scump..........!!!
0

#6 Useril este offline   silver arrow 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 635
  • Inregistrat: 14-July 09
  • Gender:Male

Postat 31 July 2012 - 07:33 PM

Salut.. uite o solutie mult mai fiabila cu mult mai multe posibilitati :unsure: http://www.rcgroups....9&postcount=123
0

#7 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 01 August 2012 - 11:55 AM

Salut,

Azi am facut testul ,,suprem" cu placa. Ceea ce credeam ca e feedback sau loop primit de placa de la miscarea servourilor s-a dovedit a fi falsa.........
Am fixat placa KK pe o masa separat de aripa, deci nici o vibratie nu era prezenta si tot tremurau servourile cand miscam din stick uri, ceea ce ma duce la concluzia clara ca problema e de la placa in sine.
Mai am o speranta cu adaugarea unor filtre low pass pe iesirile servo adaugate intr-o noua versiune de FW.....dar nu stim cand va aparea.........
Se pare ca desi pe multicoptere placa se dovedeste a fi extrem de stabila, chiar mai stabila ca altele mai scumpe, software ul nu e optimizat si pt aeromodele si aripi zburatoare care folosesc pe iesirile placii servo uri si nu ESC-uri....

Va tin la curent......
0

#8 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 01 August 2012 - 02:11 PM

Vezi postareaSerjuRO, la 01 August 2012 - 11:55 AM, a spus:

Salut,

Azi am facut testul ,,suprem" cu placa. Ceea ce credeam ca e feedback sau loop primit de placa de la miscarea servourilor s-a dovedit a fi falsa.........
Am fixat placa KK pe o masa separat de aripa, deci nici o vibratie nu era prezenta si tot tremurau servourile cand miscam din stick uri, ceea ce ma duce la concluzia clara ca problema e de la placa in sine.
Mai am o speranta cu adaugarea unor filtre low pass pe iesirile servo adaugate intr-o noua versiune de FW.....dar nu stim cand va aparea.........
Se pare ca desi pe multicoptere placa se dovedeste a fi extrem de stabila, chiar mai stabila ca altele mai scumpe, software ul nu e optimizat si pt aeromodele si aripi zburatoare care folosesc pe iesirile placii servo uri si nu ESC-uri....

Va tin la curent......


Ai gasit vreun post pe forumuri in care cineva a zburat cu succes FW?
0

#9 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 01 August 2012 - 02:30 PM

Sincer .............nu ..............E prea nou aparuta placa KK2 cred.
Doar coptere am vazut la greu zburand cica extrem de stabil fata de alte placi similare.........
0

#10 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2012 - 06:24 PM

http://www.youtube.c...1&v=YNzqTGEl2xQ

tremuriciul este de obicei generat de un P mult prea mare.
Ai incercat sa scazi P-ul ?
la minut 5.06 se vede situatia P prea mare.
e bine sa vezi tot filmul totusi

Ar trebui sa testezi si cu niste servo-uri ne-digitale sa vezi daca are acelasi efect...

Aceasta postare a fost editata de alexvid: 01 August 2012 - 06:26 PM

0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 August 2012 - 06:37 PM

Vezi postareaalexvid, la 01 August 2012 - 06:24 PM, a spus:

...Ar trebui sa testezi si cu niste servo-uri ne-digitale sa vezi daca are acelasi efect...


Ba chiar invers as zice... dupa ce ai postat asta mi-a picat fisa ca astfel de controllere ataca ESC-urile cu o rata de refresh de 3-500Hz, care, daca se pastreaza si in cazul unei aripi, nu va fi deloc agreeata de un servo normal... :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 01 August 2012 - 08:52 PM

@Alex , am scazut P gain ul de la 50 default pana la 2-3, efectul este doar scaderea cursei servourilor atat la comanda placii pentru stabilizare cat si la comanda prin stick uri de pe statie, astfel incat nu pot zbura.........( elevoanele se misca 2-3mm doar.........LOL).

@Renato, prin interfata placii , prin LCD ul propriu, se poate seta fiecare iesire din cele 8 fie pt ESC ( 400Hz) , fie pt Servo ( 80 pt analogice si 400 pt digitale) .Am incercat ambele variante, cu acelasi efect....

Stiu ca vibratiile induse de elici si motoare in zbor , la coptere produc oscilatii la P gain uri mari, am luat placa de pe aripa si am pus-o fixata de o masa, aripa deoparte si tinuta in aer, deci nu era nici un mediu de trasmitere a vibratiilor...........( eu banuiam ca placa simte miscarile servourilor). Totusi, oscilatiile aparute fie la miscarea stick urilor de pe TX, fie cand miscam aripa si ea cica ,,stabiliza'' erau la fel de prezente ca si cand placa era pusa pe aripa cu burete de 10mm ca suport...........

De aici am dedus ca e de vina ori softul ori hardul placii................Repet, am incercat toate combinatiile de gain, limits si de pe placa si de pe statie............


PS ramane sa incerc alt RX.........poate placii nu ii convin impulsurile primite de la RX............:)

Aceasta postare a fost editata de SerjuRO: 01 August 2012 - 08:55 PM

0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 August 2012 - 08:56 PM

Ai incercat sa vezi daca functioneaza pentru scopul initial? Adica sa vezi daca ar putea controla macar un singur motor in regim de *copter
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 02 August 2012 - 01:16 PM

Am avut dreptate, am facut o proba cu TX RX Turnigy 9x si merge brici acum............
Se pare ca e incompatibilitate intre placa KK2 si sistemul FRsky pe care in folosesc.....
Probabil impulsurile de la iesirea rx ului nu ii convin placii........
O sa mai incerc si cu Futaba in 40Mhz RX...........
0

#15 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 03 August 2012 - 08:24 AM

Ma bucur sa aud ca ai rezolvat problema. Ne incarci un film cu aripa in aer? :yahoo:
0

#16 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 03 August 2012 - 08:28 AM

Aseara am facut probe si cu receptoare Futaba si Corona in 40Mh, tot pe T9.......aceleasi erori............se pare ca doar impulsurile de iesire de la Turnigy 9x ii plac acestei placi.........LOL
Ceea ce nu imi convine e ca 9x ul nu are range prea mare, dupa cum raporteaza unii , intre 600-800m, prea putin...........
Nu vreau nici sa comand un modul DJT de la FRsky, poate nici semnalul de la acesta nu ii convine si raman cu banii dati...........
Oricum., sambata voi face probe de zbor cu 9x ul si voi incerca sa stau la max 500m de home.......
Revin cu info.........
0

#17 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 August 2012 - 08:42 AM

Asta ar cam trebui sa fie problema lui mister KK, nu poti bloca un produs sa mearga numai cu 9X, cat de populara ar fi aceasta statie !
Ai raportat la designer ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#18 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 03 August 2012 - 08:52 AM

Am raportat si la designer si pe inca vreo 2 topicuri de pe RCG..........
Astept raspuns de la Rolf............

Inca nu sunt sigur de la ce e problema,. de la TX sau de la RX uri.......

Aceasta postare a fost editata de SerjuRO: 03 August 2012 - 08:53 AM

0

#19 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 August 2012 - 09:14 AM

Pe osciloscop singura diferenta intre impulsurile de iesire Rx este perioada. La 9x 20ms, la Frsky 18ms. In rest, aceasi polaritate si nivel.

Ah, si mai e o diferenta... temporala

9x transmite canalele 2 si 3 inversate in timp, ca mai jos:

http://static.rcgroups.net/forums/attachments/1/9/5/5/2/5/a4476871-253-Turnigy%209X.jpg?d=1323586331

in timp ce frsky are mai multe suprapuneri temporale, pulsand cate 3 canale deodata:

http://static.rcgroups.net/forums/attachments/3/0/3/4/7/8/a3536709-74-frsky.jpg?d=1287162563

Multe RC de marca fac la fel ca Frsky, de exemplu Futaba le pulseaza pe toate 6/7/8 simultan

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 03 August 2012 - 09:14 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#20 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 06 August 2012 - 09:33 AM

Ok folks, am facut sambata un maiden pe un vant teribil, imi apaudau urechile..............LOL
Rezultatul, cand am lansat aripa, am ramas mut, ma asteptam sa zboare all over the place, datorita vantului si a reglajelor placii pe care nu le mai testasem...........dar din momentul in care a scapat din mana mea,
aripa a ramas ,,legata" de niste sine invizibile......HAHAHAHh, adica super stabila si docila.
Culmea, cu cat batea vantul mai tare, parca aripa zbura si mai stabil, banuiesc ca pe vreme buna va tb sa cresc Gain ul placii, ca sa compensez lipsa vantului....
Am descoperit un drift mic spre stanga pe care daca l-am compensat din trim, a facut ca elevonul dreapta sa fie mult mai ridicat decat cel din stanga..........
Sper sa fie din fixarea pe aripa a placii KK, ea fiind lipita cu 4 bureti si autoadeziv...Ma bate capul sa construiesc un suport reglabil pe 3 axe din care sa pot regla pozitia ,,zero" de zbor a placii.....
Atasez un film mic si de calitate slaba datorita setarilor din softul placii de captura...........MAiden FPV aripa Robbe
0

#21 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 13 August 2012 - 09:06 PM

Am fost la tara in zona Orastie(Hunedoara) si am facut cateva zboruri cu aripa FPV.
Concluzia, sistemul se comporta admirabil, legatura video se tine binisor, adica am zburat cam 7-800m distanta si vreo 4-500m inaltime, maxim estimat si imaginea nu a disparut nici macar o secunda, doar ,,purecii'' se fugareau pe ecran........LOL
Imi era frica tot timpul de link ul RC , Turnigy 9x..........si nu m-am dus mai departe....
Stabilizatorul de zbor ma ajuta foarte mult, se pare, intrucat intra in lucru inca de la lansearea din mana cu ochelarii pe nas, ceea ce e super pe vant........
Acumulatorul ma tine in jur de 30 min cu usurinta cu toate ca alimenteaza si motoru si sistemul video si camera video....
Veriga slaba este placa de captura video USB si cablurile destul de lungi de la RX la placa, ceea c duce la o calitate mediocra, dupa mine.
Atasez o mostra de zbor si inregistrare down-link.
Zbor ARIPA FPV
0

#22 Useril este offline   costi_n 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 338
  • Inregistrat: 30-November 10
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 14 August 2012 - 09:31 AM

Vezi postareaSerjuRO, la 13 August 2012 - 09:06 PM, a spus:

Am fost la tara in zona Orastie(Hunedoara) si am facut cateva zboruri cu aripa FPV.
Concluzia, sistemul se comporta admirabil, legatura video se tine binisor, adica am zburat cam 7-800m distanta si vreo 4-500m inaltime, maxim estimat si imaginea nu a disparut nici macar o secunda, doar ,,purecii'' se fugareau pe ecran........LOL
Imi era frica tot timpul de link ul RC , Turnigy 9x..........si nu m-am dus mai departe....
Stabilizatorul de zbor ma ajuta foarte mult, se pare, intrucat intra in lucru inca de la lansearea din mana cu ochelarii pe nas, ceea ce e super pe vant........
Acumulatorul ma tine in jur de 30 min cu usurinta cu toate ca alimenteaza si motoru si sistemul video si camera video....
Veriga slaba este placa de captura video USB si cablurile destul de lungi de la RX la placa, ceea c duce la o calitate mediocra, dupa mine.
Atasez o mostra de zbor si inregistrare down-link.
Zbor ARIPA FPV


Bravo. Zboara neasteptat de bine. D'abia astept sa o termin si eu pe a mea. Calitatea inregistrarii e ok. Pare mai buna decat la Vupointul meu.
0

#23 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 14 August 2012 - 10:49 AM

Daca asa mult v-a placut, mai aveti 2 filmulete :
Film 2
Film 3
0

#24 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 15 August 2012 - 09:50 AM

Am aici un alt film cu aceeasi camera si placa de captura dar cu sistem video in 1,2Ghz............mie imi pare mai buna calitatea fimarii.......culmea......
Bimotor Grumann FPV
0

#25 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 28 August 2012 - 08:00 AM

Mi-a sosit camera HD RD32-II, am montat-o pe aripa si am facut niste probe :

Film 1
Film 2
Film 4
Film 5
Film 6
Film 7

Concluziile le trageti singuri...
0

#26 Useril este offline   adioperator 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1356
  • Inregistrat: 12-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:aeromodelism

Postat 28 August 2012 - 01:27 PM

Arata bine filmarile, desi umbra e putin cam neagra, in schimb culorile sunt pe gistul meu :D
Nu ai nicio filmare in 1080p sau nu am gasit-o eu?
0

#27 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 28 August 2012 - 01:36 PM

Nu am inca filmari FULL HD, am sa fac zilele acestea.
0

#28 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 05 December 2012 - 09:31 AM

Am iesit si eu la zbor dupa mai bine de 3 luni de pauza...............
Am facut cateva zboruri LOS de frig ce era......si bate aun vant receeee....
https://www.youtube....h?v=x_UPKIh4-Vg

https://www.youtube....h?v=rAXLpk7bfhI

Tot la 720 facute.......
0

#29 Useril este offline   costi_n 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 338
  • Inregistrat: 30-November 10
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 06 December 2012 - 10:50 PM

Vezi postareaSerjuRO, la 15 August 2012 - 09:50 AM, a spus:

Am aici un alt film cu aceeasi camera si placa de captura dar cu sistem video in 1,2Ghz............mie imi pare mai buna calitatea fimarii.......culmea......
Bimotor Grumann FPV


De ce culmea??? Ai emitator bine modulat. E normal sa se vada sticla. Cu emitatoare modulate corespunzator nu ar trebui sa existe diferente de calitate video de la 900mhz la 5,8ghz. Problemele sunt la interferente.
0

#30 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 07 December 2012 - 08:53 AM

Costi, cred ca ai dreptate, era o supozitie empirica a mea legata de banuiala ca tehnologia in 5.8Ghz , fiind mai moderna si mai pretentioasa, produce rezultate mai bune la transmisie.........
Primul meu TX , Fox800A, de ,,800" mw in 1,2Ghz, s-a busit oricum, asa ca nu mai pot repeta comparatia cu 5,8Ghz......( nu am reusit sa gasesc un depanator care sa se uite la Fox).
Am pe drum un alt vTX in 1,2Ghz dar de 400mw de la bev....sper sa am noroc mai mult cu asta.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro