Modelism - RHC Forum: Marire cuplu servomotor standard Parallax - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Marire cuplu servomotor standard Parallax astept idei si sugestii

#1 Useril este offline   Bogdan3l89 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-July 12
  • Gender:Male

Postat 28 July 2012 - 08:10 PM

Salutare !!

Am si eu nevoie de putin ajutor....Am proiectat un brat robotic ale carui articulatii sunt actionate de niste servomotorase. Conectarea subansamblelor mobile ale bratului s-a realizat prin atasarea acestora direct la fulia angrenata de axul servomotorului. Problema este ca servomotoarele nu genereaza suficient cuplu pentru mentinerea intr-o anumita pozitie a bratului. Si pe deasupra intreg bratul vibreaza puternic. Pe unde am mai intrebat mi s-a sugerat sa maresc curentul de alimentare...altii tensiunea.
Tin sa mentionez ca servomotoarele sunt alimentate de la o sursa in comutatie de 5V si 2A. Deci nu vad sa fie vreo problema cu alimentarea. Servomotoarele utilizate sunt produse de firma Parallax si sunt servomotoare standard. Aveti mai jos link-ul foii de catalog:

http://www.parallax....dServo-v2.2.pdf

O solutie ar mai fi sa folosesc niste reductoare...problema se pune , unde gasesc eu roti dintate si cum sa le amplasez astfel incat sa realizez un raport de transmisie corespunzator.

Va multumesc pentru atentie !!!

P.S.: Bratul arata asemanator cu cel postat pe link-ul de mai jos:

http://www.thingiverse.com/thing:387
0

#2 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2012 - 09:21 PM

Din PDF-ul la care se face referinta, servo-urile par a avea specificatii foarte modeste comparativ cu majoritatea servo-urilor (dimensiune standard) folosite in modelism. Singurul avantaj ar putea fi rotatia de 180 grade, dar daca acest parametru nu este critic in aplicatia ta te poti orienta spre servo-uri ieftine mult mai puternice.

Daca pastrezi servo-urile acestea:

1. Nu stiu cate sunt, dar trebuie sa te asiguri ca totalul consumului in curent la varf nu depaseste capabilitatile sursei (2A). Un servo modest se poate duce in sarcina la 400-500mA cu usurinta, deci daca ai 8 instalate, e cazul sa te gandesti la o sursa cu amperaj mai mare deoarece servo-urile nu sunt exploatate la capabilitatile maxime.

2. Oricum nu obtii cuplul maxim de la ele deoarece producatorul specifica 6V si tu le alimentezi la doar 5V, deci schimba sursa cu una de 6V.
Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#3 Useril este offline   Bogdan3l89 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-July 12
  • Gender:Male

Postat 28 July 2012 - 11:21 PM

Imi poti recomanda niste servomotoare care sa aiba cuplu mai mare dar care sa respecte dimensiunile celor de la Parallax (4 cm L X 2cm l x 3cm h )???
0

#4 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2012 - 01:48 AM

In general servo-urile numite "standard" respecta dimensiunile, plus/minus cativa mm.

Alegerea este foarte dependenta de bugetul disponibil, de exemplu mie imi plac Blue Bird-urile (de exemplu 620DMG, 630MG) pentru raportul bun pret/performanta, altii prefera TowerPro-urile 995, 996, iar altii nici nu se incurca cu servo-uri ieftine si merg direct pe Futaba, Hitec, Sanwa etc mai scumpe si mai performante.
Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#5 Useril este offline   Greuceanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16-January 08

Postat 29 July 2012 - 05:20 AM

bratul nu ajunge in pozitia dorita sau doar nu ramane acolo dupa ce a ajuns? servo spre deosebire de stepper nu se blocheaza pe pozitia finala, iti trebuie ori frana pe stationare ori transmisie melcata care nu permite miscarea prin presiune in celalalt capat, trepidatiile do obicei apar cand ai setat toleranta de eroare pozitie prea mare la encoder

Aceasta postare a fost editata de Greuceanu: 29 July 2012 - 05:22 AM

0

#6 Useril este offline   Bogdan3l89 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-July 12
  • Gender:Male

Postat 30 July 2012 - 12:26 AM

Vezi postareaGreuceanu, la 29 July 2012 - 05:20 AM, a spus:

bratul nu ajunge in pozitia dorita sau doar nu ramane acolo dupa ce a ajuns? servo spre deosebire de stepper nu se blocheaza pe pozitia finala, iti trebuie ori frana pe stationare ori transmisie melcata care nu permite miscarea prin presiune in celalalt capat, trepidatiile do obicei apar cand ai setat toleranta de eroare pozitie prea mare la encoder


Se ridica greu pana la pozitia respectiva, dupa care incepe sa vibreze....
0

#7 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 30 July 2012 - 06:41 AM

Servo-urile poti sa le alimentezi la 6V pentru inca un pic de cuplu

Vezi ce curent de stall au, pot consuma peste 1A bucata
USER BANNED BY ADMIN
0

#8 Useril este offline   Bogdan3l89 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-July 12
  • Gender:Male

Postat 30 July 2012 - 06:55 PM

Pana la urma m-am hotarat sa schimb servo-urile cu unele mai puternice...am intrat pe www.rc3d.ro/index.php?main_page=index&cPath=72_101 si am gasit acest
HK15288A Analog BB/MG Servo 51g / 9kg / 0.20s . Totodata m-as orienta si asupra Turnigy Metal Gear Servo 60g/15.5kg/.16sec TGY-1501MG .
Voi ce parere aveti ??? Ce diferenta este intre servomotoarele standard analogice si cele digitale???? Care ofera mai multe avantaje??





0

#9 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 31 July 2012 - 06:46 AM

http://www.rchelicop.../rc-servos.html
USER BANNED BY ADMIN
0

#10 Useril este offline   cristsc 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 337
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:auto aero navo robotica

Postat 05 October 2012 - 02:34 PM

mg995/996 sunt excelente dar stau cam prost cu referinta de tensiune pe potentiometru. recomand adaugarea de rezistente de 2k pe capete pt.~ 180 grade. daca bugetul/spatiul si prestanta permite poti trece fulia printr-un rulment si nu mai duci grija fortelor nedorite din brat.
Intotdeauna e loc de mai bine ! Succes !!!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro