Modelism - RHC Forum: Multiplex Europa Sprint - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Multiplex Europa Sprint Old school..

#1 Useril este offline   ULspin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 05-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures
  • Interests:cicloturism, pescuit spinning, aeromodelism

Postat 20 July 2012 - 12:20 PM

Prin acest topic doresc sa apelez la cei mai in varsta..la cei care au folosit sistemul rc mentionat in titlu.
Imi plac lucrurile vechi, si ma gandeam sa il pun in punct.
Sistemul este functional, am nevoie doar de quarturi, iar in viitor am de gand sa cumpar un receptor multiplex in 6 canale. Am deschis carcasa si am vazut ca se mai pot lega inca trei lucruri (cum ar fi: un simplu switch, pot.metru) .
Intrebare mea este:cat de dificil e sa modific statia?
E o chestiune de lipit switch-uri si potentiometre sau trebuiesc si alte montaje?
La electronica nu ma pricep, nici la statia mentionata, am incercat sa caut documentatie cum sa o modific, dar nu am gasit nimic, decat poze cu statia gata modificata.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 20 July 2012 - 12:58 PM

tep,

Statia este dificil de modificat, ai nevoie de documentatie, timp si cunostinte in electronica.

Dar:

- poti s-o upgradezi la 2.4 Ghz. Va ramine o statie simpla, in 4 canale fara mixere, dar va functiona in 2.4. Ai nevoie de modul Diy, receptor, un osciloscop si ceva cunostinte electronice
- poti sa-i upgradezi numarul de canale (cu conectorii liberi de pe placa). Ai nevoie insa de documentatie, ce switch-uri, ce pot-metre, in ce configuratie...

Tot va ramine o stati antica, folosibila doar la aero si navo.


P.S.
Daca-ti declini locatia, ai sansa sa gasesti colegi sa te ajute direct. Virtual e mai dificil.
0

#3 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2012 - 01:19 PM

Statia poate fi extinsa de la 4 la 7 canale. Ar apare, in plus, un canal proportional (in zona centrala, dupa demontarea capacului orb) si 2 canale secventiale (actionabile cu 2 switch-uri cu 3 pozitii). Montajul mecanic al switchurilor si al potentiometrului nu prezinta probleme, daca sunt cele originale. Daca nu, trebuie facute adaptari. Conectarea electric este, deasemenea simpla, nu necesita module suplimentare, se conecteaza la locul portivit pe placa de baza

Stima si consideratiunea
0

#4 Useril este offline   ULspin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 05-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures
  • Interests:cicloturism, pescuit spinning, aeromodelism

Postat 20 July 2012 - 01:24 PM

Vezi postareavlad1, la 20 July 2012 - 12:58 PM, a spus:

tep,

Statia este dificil de modificat, ai nevoie de documentatie, timp si cunostinte in electronica.

Dar:

- poti s-o upgradezi la 2.4 Ghz. Va ramine o statie simpla, in 4 canale fara mixere, dar va functiona in 2.4. Ai nevoie de modul Diy, receptor, un osciloscop si ceva cunostinte electronice
- poti sa-i upgradezi numarul de canale (cu conectorii liberi de pe placa). Ai nevoie insa de documentatie, ce switch-uri, ce pot-metre, in ce configuratie...

Tot va ramine o stati antica, folosibila doar la aero si navo.


P.S.
Daca-ti declini locatia, ai sansa sa gasesti colegi sa te ajute direct. Virtual e mai dificil.


Multumesc mult pentru raspuns.
Uite a aparut si locatia.
In Targu Mures cunosc toti modelisti..dela cei mici pana la cei in varsta..
Statia l-as folosi la planoare. Nu stiu daca ar merita upgradul la 2.4 ghz, mi se pare cam costisitor asa la prima vedere. :ph34r: (pe ce site as putea gasi modul Diy, receptor, un osciloscop?)
La inceput as ramane la 35 Mhz..eventual daca as reusi sa ii mai adaptez 1-2 canale..

Mersi.
0

#5 Useril este offline   ULspin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 05-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures
  • Interests:cicloturism, pescuit spinning, aeromodelism

Postat 20 July 2012 - 01:29 PM

Vezi postareaMen, la 20 July 2012 - 01:19 PM, a spus:

Statia poate fi extinsa de la 4 la 7 canale. Ar apare, in plus, un canal proportional (in zona centrala, dupa demontarea capacului orb) si 2 canale secventiale (actionabile cu 2 switch-uri cu 3 pozitii). Montajul mecanic al switchurilor si al potentiometrului nu prezinta probleme, daca sunt cele originale. Daca nu, trebuie facute adaptari. Conectarea electric este, deasemenea simpla, nu necesita module suplimentare, se conecteaza la locul portivit pe placa de baza

Stima si consideratiunea


..sa inteleg ca doar se conecteaza la locul potrivit pe placa de baza si atat..ma gandeam la un switch, si un pot-metru (pt flapsuri de exemplu).
Se gasesc potmetre,switch-uri oriunde?(in magazine unde se gasesc piese de electronica), sau am nevoie de ceva original/folosit numai la statii?

Stima.
0

#6 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 20 July 2012 - 01:35 PM

Vezi postareaULspin, la 20 July 2012 - 01:29 PM, a spus:

..sa inteleg ca doar se conecteaza la locul potrivit pe placa de baza si atat..ma gandeam la un switch, si un pot-metru (pt flapsuri de exemplu).
Se gasesc potmetre,switch-uri oriunde?(in magazine unde se gasesc piese de electronica), sau am nevoie de ceva original/folosit numai la statii?

Stima.



In principiu, poti face modificarile precizate dar, intregul ansamblu este imbatrinit si nu numai moral...
Statia e plina de condensatori "batrini" iar adaugirile tale vor trebui sa fie de calitate, ma refer la potentiometru, si in specificatiile (valorile) recomandate de fabricant.
Eu as lasa-o ca pe o piesa de muzeu, care are valoare si sens numai in varianta originala si as cauta cumva sa ma "joc" cu o statie noua. Nu neaparat absolut noua, poate fi si la mina a doua dar de generatie actuala.

Bafta
0

#7 Useril este offline   ULspin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 05-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures
  • Interests:cicloturism, pescuit spinning, aeromodelism

Postat 20 July 2012 - 01:38 PM

Vezi postareabizu, la 20 July 2012 - 01:35 PM, a spus:

In principiu, poti face modificarile precizate dar, intregul ansamblu este imbatrinit si nu numai moral...
Statia e plina de condensatori "batrini" iar adaugirile tale vor trebui sa fie de calitate, ma refer la potentiometru, si in specificatiile (valorile) recomandate de fabricant.
Eu as lasa-o ca pe o piesa de muzeu, care are valoare si sens numai in varianta originala si as cauta cumva sa ma "joc" cu o statie noua. Nu neaparat absolut noua, poate fi si la mina a doua dar de generatie actuala.

Bafta

inteleg, multumesc pentru raspuns, dar imi plac lucrurile "batrini"..in continuare cer ajutor in gasirea unor pot-metre, switch-uri de calitate.

stima,
0

#8 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2012 - 01:51 PM

Vezi postareaULspin, la 20 July 2012 - 01:29 PM, a spus:

..sa inteleg ca doar se conecteaza la locul potrivit pe placa de baza si atat..ma gandeam la un switch, si un pot-metru (pt flapsuri de exemplu).
Se gasesc potmetre,switch-uri oriunde?(in magazine unde se gasesc piese de electronica), sau am nevoie de ceva original/folosit numai la statii?

Stima.


Da, doar se conecteaza acolo. Se pot folosi si piese de la magazinele de electronica (swich) cu conditia sa aibe diametrul la zona de prindere la fel cu diametrul gaurilor din carcasa (se vad din interior, pe zona inclinata) si, evident, cablu cu conector potrivit. Ca sa fiu sincer pana la capat aceste swichuri vor lucra bine un timp dar nu au fiabilitatea celor originale, folosite si recomandate de producator. Nu am crezut dar am demontat si am comparat 2 swichuri de Hitec, unul original si unul OEM. ESTE dieferenta intre ele (calitate materiale).

Si potentiometrul poate fi unul de la piese electronice cu aceleasi mentiuni. Daca doriti, pot afla valoarea acestui potentiometru.
Se mai pot gasi si piesele originale, dar nu sunt chiar ieftine (ca. 60 RON bucata)

Stima si consideratiunea
0

#9 Useril este offline   ULspin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 05-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures
  • Interests:cicloturism, pescuit spinning, aeromodelism

Postat 20 July 2012 - 02:03 PM

Vezi postareaMen, la 20 July 2012 - 01:51 PM, a spus:

Da, doar se conecteaza acolo. Se pot folosi si piese de la magazinele de electronica (swich) cu conditia sa aibe diametrul la zona de prindere la fel cu diametrul gaurilor din carcasa (se vad din interior, pe zona inclinata) si, evident, cablu cu conector potrivit. Ca sa fiu sincer pana la capat aceste swichuri vor lucra bine un timp dar nu au fiabilitatea celor originale, folosite si recomandate de producator. Nu am crezut dar am demontat si am comparat 2 swichuri de Hitec, unul original si unul OEM. ESTE dieferenta intre ele (calitate materiale).

Si potentiometrul poate fi unul de la piese electronice cu aceleasi mentiuni. Daca doriti, pot afla valoarea acestui potentiometru.
Se mai pot gasi si piesele originale, dar nu sunt chiar ieftine (ca. 60 RON bucata)

Stima si consideratiunea


Multumesc, chiar m-ar interesa pretul la switchuri si pot-metre..
Ma uit si eu la noi, sa vad ce gasesc, cum sa caut? simplu pot-metru / switch? presupun ca se leaga 3 cabluri, unul + unul - si al treilea care e? (asa e ca si la servomecanisme nu?)

Stima.
0

#10 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 20 July 2012 - 03:28 PM

Poate ne intalnim si te ajut eu cu modificarea.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#11 Useril este offline   ULspin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 05-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures
  • Interests:cicloturism, pescuit spinning, aeromodelism

Postat 20 July 2012 - 04:30 PM

Vezi postareacasper20, la 20 July 2012 - 03:28 PM, a spus:

Poate ne intalnim si te ajut eu cu modificarea.


Mersi Aurel
Intr-o zi cand iesiti la zbor(daca mai iesiti)..anuntama si vin si eu, aduc statie si povestim.
Scriemi pm cand iesiti la zbor in viitorul apropiat.

Mersi.
0

#12 Useril este offline   ULspin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 05-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures
  • Interests:cicloturism, pescuit spinning, aeromodelism

Postat 20 July 2012 - 05:30 PM

Din nou vin cu intrebari:
Am aflat ca pot-metrele sunt de 4,7 k ohmi, intrebarea ii, acestea sunt lineare sau logaritmice ?

Multumesc Anticipat!
0

#13 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 20 July 2012 - 06:25 PM

Sunt liniare, dar cursa este mai mica decat la cele obisnuite. In plus au varoarea mediana la mijlocul cursei. Nu prea poti sa folosesti ceva de uz general.
Multa, multa bafta.
0

#14 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 July 2012 - 06:47 PM

"valoarea mediana la mijlocul cursei" :D
Nu este asta valabil pentru orice pot liniar ?!!!
... cu picioarele pe pamant ...
0

#15 Useril este offline   jimmy68 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Aeromodele

Postat 20 July 2012 - 07:38 PM

Buna seara domnilor, daca ai folosi un potentiometru logaritmic ai avea itr-un sens al cursei sticului un expo cu + si in cealata parte un expo cu - in concluzie liniar
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu<!
Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta .
Inteligenta are limitele ei, pe cand prostia, nu !
0

#16 Useril este offline   ULspin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 05-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures
  • Interests:cicloturism, pescuit spinning, aeromodelism

Postat 20 July 2012 - 07:51 PM

Vezi postareajimmy68, la 20 July 2012 - 07:38 PM, a spus:

Buna seara domnilor, daca ai folosi un potentiometru logaritmic ai avea itr-un sens al cursei sticului un expo cu + si in cealata parte un expo cu - in concluzie liniar


deci nu cred ca ma intelegeti ..nu pun un alt stick..nu vreau sa schimb pot-metrul de la stickuri, totul e ok la partea aceea, era vorba ca mai adaug inca doua canale.
un switch pe canalul 5 si un pot-metru (pt flapsuri sau orice altceva) pe canalul 6.
Eu la asta ma gandeam.
Tata prietenei se pricepe la electronica, si el m-a rugat sa va intreb cati k ohmi au pot-metri si daca sunt lineare sau logaritmice, el ma poate ajuta la montarea acestora. Am aflat ca sunt de 4,7 k ohmni, si va intrebam daca sunt lin. sau log. (sa stim ce sa cumparam)

Multumesc!

Stima.
0

#17 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 21 July 2012 - 05:58 AM

Vezi postarearenatoa, la 20 July 2012 - 06:47 PM, a spus:

"valoarea mediana la mijlocul cursei" :drinks:
Nu este asta valabil pentru orice pot liniar ?!!!

Teoretic ai dreptate, dar in practica capetele pistei nu sunt egale si afirmatia nu mai este adevarata.
Da, sunt potentiometre liniare.
Multa, multa bafta.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro